מדינת ישראל
משרד החינוך
המינהל למדע וטכנולוגיה


קרינה אלקטרומגנטית בלתי מייננת
שיעור משלב תקשוב במקצוע מדע וטכנולוגיה
הערה: הפניה היא בלשון נקבה, אך היא מיועדת לשני המינים כאחד
למורים המשתמשים בשיעור זה בכיתותיהם:
  • א. אנו מבקשים להבהיר שאין הכוונה בשיעור זה ל"כזה ראה וקדש". יש למורים מרחב תמרון לבחור, לעצב ולתכנן את השיעור ברוח התפיסה החינוכית והפדגוגית, ביצירתיות האישית, בהפעלת שיקול דעת ובבחירה מושכלת בחלקים בהם ישתמשו בכיתה.

  • ב. נשמח לקבל משוב, הצעות לתיקונים ולשיפורים אם הרצתם את השיעור בכיתתכם - ובוודאי אם הוכנסו כאלה עוד לפני הרצת השיעור בכיתה. כולנו רוצים ללמוד יחד זה מזה.
נושא השיעור קרינה אלקטרומגנטית בלתי מייננת
פרטים של הכותב/ת  
שכבת הגיל ז-ט
משך השיעור/ים 150 דקות (2-3 שיעורים)
דגם ההוראה: מליאה + מקרן, לוח אינטראקטיבי, מעבדה וכדומה.  
רציונל - היכרות עם קרינה אלקטרומגנטית (בלתי מייננת).
- הגברת המודעות להשפעותיה.
- היכרות עם מגוון פתרונות אפשריים לצמצום החשיפה.
הקשר לתכנית הלימודים נושא מרכזי: אנרגיה (ז-ט)

ציוני דרך: קרינה כמעבר אנרגיית חום מגוף אחד לגוף שני ללא צורך בתיווך של חומר. מעבר בדרך זו יכול להתרחש באוויר ובריק. לדוגמה: קרינת השמש. סוגים של קרינה אלקטרומגנטית ותכונות של קרינה.

רעיונות ודגשים: הקרינה האלקטרומגנטית נושאת אנרגיה, נעה במהירות האור, מאופיינת בסוגי קרינה שונים ויש לה שימושים מגוונים.
מטרות תוכן אופרטיביות
מיומנויות להוראה ישירה ולהתייחסות עקיפה
  • התלמידים יכירו את מקורות הקרינה האלקטרומגנטית (בלתי מייננת) שנמצאים בסביבתם.
  • התלמידים ילמדו על פעולות יומיומיות שניתן לבצע באמצעות שימוש בקרינה.
  • התלמידים יזהו ויבחינו בין קרינה מייננת לקרינה בלתי מייננת ויציינו דוגמאות.
  • התלמידים יכירו מצבים שבהם ניתן לשלוט בחשיפה לקרינה ומצבים בהם לא ניתן לשלוט בחשיפה לקרינה.
  • התלמידים ילמדו על "עיקרון הזהירות המונעת" .
  • התלמידים יחשפו לעקרונות זהירות התנהגותיים וטכנולוגיים המצויים היום בשוק הרחב שמטרתם לצמצם את החשיפה לקרינה.
מושגים עיקריים קרינה אלקטרומגנטית, קרינה מייננת, קרינה בלתי מיינת.
ידע קודם לא מצריך ידע קודם.
חומרי למידה

ברשת:
אתר דוידסון אונליין: איך לחסום בקלות ובאופן מוחלט קרינת סלולר ורדיו? – כלוב פאראדיי
אתר דוידסון אונליין: הספקטרום האלקטרו-מגנטי – מבוא
המשרד להגנת הסביבה: קרינה מהי? המשרד להגנת הסביבה 
אתר מט"ח: מה ההבדל בין קרינה מייננת לקרינה בלתי מייננת?
המשרד להגנת הסביבה: קרינה מהי?

קישורים לסרטונים ולמאמרים נוספים למורה בלבד
חוק הקרינה הבלתי מייננת התשס"ו – 2006
גלי רדיו ושדות אלקטרומגנטיים
כיצד פועל האינטרנט 
כיצד פועל טלפון סלולרי
מהו מיסוך קרינה
מעריב- אין קליטה אבל יש הרבה יותר קרינה
מעריב- הרשתות האלחוטיות: האם הן סכנות באוויר?

קישורים לסרטונים ולמאמרים נוספים למורה בלבד
חוק הקרינה הבלתי מייננת התשס"ו – 2006
גלי רדיו ושדות אלקטרומגנטיים | Davidson Institute
כיצד פועל האינטרנט | Davidson Institute
כיצד פועל טלפון סלולרי? | Davidson Institute
מהו מיסוך קרינה? | Davidson Institute
מעריב- אין קליטה אבל יש הרבה יותר קרינה
מעריב- הרשתות האלחוטיות: האם הן סכנות באוויר?

מידע למורה

אנרגיה
בפיזיקה, אנרגיה מוגדרת כגודל פיזיקלי שמציין את כמות העבודה שיכולה להיעשות באמצעות כוח מסוים שהינו תוצר של מקור אנרגיה כלשהו (כגון שמש, דלק, רוח, מפלי מים וכדומה), וניצולו למטרות שונות.
האנרגיה יכולה להתגלגל מצורה לצורה, כאשר כל צורת אנרגיה ניתן לגלגל לאנרגיית חום. בפועל, הקרינה משמשת להעברת מידע ממקום למקום. ניתן לסווג את הקרינה לשתי קטגוריות עיקריות והן קרינה מייננת וקרינה בלתי מייננת.

קרינה אלקטרומגנטית
קרינה אלקטרומגנטית היא תצורת אנרגיה הנוצרת משינויים במטען החשמלי. השינויים הללו מייצרים שדה חשמלי ושדה מגנטי בו זמנית המתפשטים במרחב ויוצרים את הקרינה האלקטרומגנטית. עם המקורות השכיחים של הקרינה האלקטרומגנטית נמנים תנורי מיקרוגל ומכשירי חשמל ביתיים, מסכי מחשב וטלוויזיה, שרתי מחשבים וחדרי תקשורת, קווי מתח ושנאים חשמליים, משדרי רדיו ומכשירי מכ"ם למיניהם ואף תחנות ממסר.

  1. קרינה אלקטרומגנטית בתדר נמוך (קרינה בלתי מייננת)-  גלים אלה, שאורכם יכול להגיע מעשרות סנטימטרים עד קילומטרים רבים, משמשים את האדם רבות בתעשיית התקשורת  בעולם המודרני, בעיקר בתקשורת למרחקים גדולים כגון רדיו וטלוויזיה, תקשורת סלולרית ומכ"ם, אך גם לבישול. סוגי קרינה שכיחים בקטגוריה זו הם גלי רדיו וגלי אינפרא-אדום. מכשירים הפולטים קרינה אלקטרומגנטית בתדר נמוך ( (ELFהם מקררים וטלוויזיות ישנות.
  2. קרינה אלקטרומגנטית בתדר גבוה (קרינה מייננת)- קרינה מסוג זה יכולה להסב נזקים בריאותיים שונים לבני אדם ולבעלי חיים. עם זאת, לקרינה זו תפקיד חשוב ברפואה ובסטריליזציה, בטיהור מי השתייה ובבדיקת מחצבים. סוגי הקרינה השכיחים בקטגוריה זו הם גלי אולטרה-סגול וגלי רנטגן. מכשירים הפולטים קרינה אלקטרומגנטית בתדר גבוה  (RF)- טלפוניים אלחוטיים, שנאים.
הולכת חום - מעבר חום באמצעות תנועת חלקיקי החומר עצמם. האנרגיה מועברת באמצעות התנגשויות חלקיקי החומר בחלקיקים שלידם.

הסעת חום - מעבר חום בנוזלים ובגזים באמצעות זרימה של גושי חומר ולא באמצעות תנועה של חלקיקים בודדים.
עבודה פרטנית  

מהלך השיעורים
 
 
  הנחיות ישירות לתלמידים הנחיות למורים זמן (דקות)
פתיחה במהלך הצפייה בסרטון, רישמו שלוש שאלות שעולות במהלך הצפייה בסרט.

הציגו מקורות קרינה נוספים המוכרים לכם.
הפעילות תתחיל בהקרנת הסרטון: איך לחסום בקלות ובאופן מוחלט קרינת סלולר ורדיו? – כלוב פאראדיי (אתר דוידסון אונליין) שישמש גירוי לפתיחת השיעורים בנושא הקרינה.
# ניתן להקרין את כל הסרטון, אך ניתן גם לקטוע את הצפייה בסרטון ולעצור בתום ההדגמה עם הטרנזיסטור (לאחר 2:10 דקות).

בתום הצפייה בסרטון יש לקיים דיון במליאה
(סביב השאלות שהעלו התלמידים בעקבות הצפייה בסרטון).
# יש לרשום את השאלות על הלוח ולוודא כי לכל השאלות ניתן מענה בתהליך הלמידה (ניתן להשתמש בכלי popplet לצורך ההצגה).

המורה יבקש מהתלמידים לתכנן ניסוי המשך
(לצורך ההתנסות יש להצטייד בגליל נייר אלומיניום ושני מכשירים סלולריים).

על בסיס מקורות הקרינה שיציגו התלמידים בכיתה המורה תדגיש את הקרינה הנפלטת בעת שימוש ברשת האינטרנט האלחוטי (Wi-Fi) וברשת החשמל
(ניתן להשתמש בכלי popplet לצורך ההצגה).
 
מבוא

קרינה מהי?
קרינה היא אנרגיה המתפשטת בצורה של גלים או של חלקיקים.

קרינה אלקטרומגנטית היא סוג של אנרגיה המועברת בצורה של גלים. להבדיל מהעברת אנרגיה בהולכה (הולכת חום) או בהסעה (הסעת חום) בהן האנרגיה עוברת רק דרך חומר, הקרינה יכולה לעבור גם בריק (ללא חומר). כך מגיעה אלינו קרינת השמש מן החלל. הקרינה מאופיינת גם על פי רמת האנרגיה המועברת באמצעותה. ניתן להבחין בין קרינה מייננת לקרינה בלתי מייננת על פי רמת האנרגיה המועברת באמצעות הקרינה.

המורה תציג את הסרטון הספקטרום האלקטרו-מגנטי – מבוא בכיתה (ניתן לעצור את הצפייה בסרטון לאחר 2:40 דקות. מומלץ לצפות בסרט פעמיים).

 
עבודה פרטנית לאחר הצפייה בסרטון (התלמידים יפתחו קובץ עבודה חדש ב-(Word
  1. רשמו לפחות חמישה מכשירים שהופיעו  בסרטון והוגדרו כפולטי קרינה.
  2. בחרו מושג קשה מתוך הסרטון ומצאו מקור מידע אינטרנטי לפירושו, עם הפנייה אליו באמצעות היפר-קישור.
לאחר הצפייה בסרטון:
  1. התלמידים יתבקשו לרשום  לפחות חמישה מכשירים שהופיעו  בסרטון והוגדרו כפולטי קרינה.

(ניתן להוסיף את המכשירים לקובץ העבודה ב- popplet לצורך ההצגה)

  1. התלמידים יתבקשו לבחור מושג קשה מתוך הסרטון ולמצוא מקור מידע אינטרנטי לפירושו, עם הפנייה אליו באמצעות היפר-קישור.
 
גוף השיעור קרינה אלקטרומגנטית וסוגיה
העולם המודרני התפתח והתקדם רבות בזכות השימוש הנרחב במכשירים פולטי קרינה ששיפרו במידה ניכרת את איכות חיינו. היום, השימוש בקרינה רווח מאוד בחיי היומיום, ברפואה, בתעשייה ובאמצעי התקשורת.
 
עבודה שיתופית חלוקה לקבוצות עבודה, ביצוע והצגת מטלה שיתופית במליאה:
  • קבוצה 1: תחפש ברשת את ההגדרה של קרינה אלקטרומגנטית בתדר נמוך (ELF);
  • קבוצה 2: תחפש ברשת דוגמאות למכשירים הפולטים קרינה אלקטרומגנטית בתדר נמוך (ELF);
  • קבוצה 3: תחפש ברשת את ההגדרה של קרינה אלקטרומגנטית בתדר גבוה  (RF);
  • קבוצה 4: תחפש ברשת דוגמאות למכשירים הפולטים קרינה אלקטרומגנטית בתדר גבוה (RF);
  • קבוצה 5: תחפש ברשת מידע על ההבדלים בין קרינה אלקטרומגנטית בתדר גבוה לנמוך.
(המורה תפתח  קובץ שיתופי  ב-Google Docs לשם בניית מצגת כיתתית שיתופית.)

המורה תחלק את התלמידים ל-5 קבוצות:
  • קבוצה 1: תחפש ברשת את ההגדרה של קרינה אלקטרומגנטית בתדר נמוך (ELF);
  • קבוצה 2: תחפש ברשת דוגמאות למכשירים הפולטים קרינה אלקטרומגנטית בתדר נמוך
    (ELF);
  • קבוצה 3: תחפש ברשת את ההגדרה של קרינה אלקטרומגנטית בתדר גבוה  (RF);
  • קבוצה 4: תחפש ברשת דוגמאות למכשירים הפולטים קרינה אלקטרומגנטית בתדר גבוה (RF);
  • קבוצה 5: תחפש ברשת מידע על ההבדלים בין קרינה אלקטרומגנטית בתדר גבוה לנמוך.
(במהלך הפעילות המורה תסתובב בין התלמידים ותנחה את המתקשים).

בתום תהליך העבודה המורה תרכז את העבודות ותציג אותן במליאה, במצגת השיתופית.
 
עבודה פרטנית

קראו את המידע המופיע בקישורים הבאים:
המשרד להגנת הסביבה: קרינה מהי? המשרד להגנת הסביבה 
אתר מט"ח: מה ההבדל בין קרינה מייננת לקרינה בלתי מייננת?

על סמך המידע המופיע במקורות המידע, השלימו את הטבלה הבאה:

 

קרינה מייננת

קרינה בלתי מייננת

רמת האנרגיה  המועברת בקרינה

השפעת הקרינה על החומר

 

דוגמה משלכם

 

 



רשמו 3 דוגמאות למצבים בהם ניתן לשלוט בחשיפה לקרינה ו- 3 דוגמאות למצבים בהם לא ניתן לשלוט בחשיפה לקרינה.

  • מצבים בהם ניתן לשלוט בחשיפה לקרינה: ____________________________

  • מצבים בהם  לא ניתן לשלוט בחשיפה לקרינה: _______________________


מצורפים 3 אירועים שהתרחשו בישוב נווה חמציצים. ענו על המשימות המצורפות לאחד האירועים על פי הנחיית המורה.
ניתן להיעזר במידע שבקישורים הבאים: 
ערוץ 2 - חדשות הבוקר - האם יש סיכון בחשיפה לתקשורת אלחוטית?
כתבה מתכנית הבוקר בערוץ 10- מוצרים לצמצום החשיפה לקרינה
כתבה של לילך סונין מחדשות ערוץ 2

המורה תפנה את התלמידים למידע המופיע בקישורים הבאים:
המשרד להגנת הסביבה: קרינה מהי? המשרד להגנת הסביבה 
אתר מט"ח: מה ההבדל בין קרינה מייננת לקרינה בלתי מייננת?

המורה תבקש מהתלמידים להשלים את הטבלה על סמך המידע שקראו במקורות המידע.

 

קרינה מייננת

קרינה בלתי מייננת

רמת האנרגיה  המועברת בקרינה

השפעת הקרינה על החומר

 

דוגמה משלכם

 

 

 

המורה תציג לכיתה תרשים בעל שתי רמות: קרינה אלקטרומגנטית, קרינה מייננת וקרינה בלתי מייננת ובו יש לשבץ את המכשיר למקום המתאים.
בנק אפשרויות: מכשירי רנטגן,  מיקרוגל, טלפון סלולרי ואלחוטי,  נתב (ראוטר), מטען, אנטנה סלולרית אזורית, קו מתח גבוה של חברת חשמל (ניתן להוסיף אפשרויות נוספות לבנק האפשרויות ולתרשים).
(ניתן להכין את התרשים באמצעות פקודת ה-Smartart באופיס.)
תרשים מלא עם התשובות הנכונות:

קרינה אלקטרומגנטית  (בלתי מייננת)
קרינה אלקטרומגנטית בלתי מייננת תרמה רבות לשיפור איכות חיינו; עם זאת, מחובתנו להיות מודעים גם לסיכונים ולנזקים העלולים להיגרם עקב החשיפה למקורות פולטי קרינה כמו רשת החשמל, רשת האינטרנט האלחוטי והרשת הסלולרית.
בחלק מהמקרים ניתן לשלוט בחשיפה לקרינה. לדוגמה- לאדם המפעיל מכשיר פולט קרינה יש אפשרות להתנתק ממנו. לעומת זאת, קיימים מקרים בהם לא ניתן לשלוט בחשיפה לקרינה ולאדם יש קושי להתגונן מפניה ולעתים האדם אינו  מודע כלל לקיומה.

המורה יבקש מהתלמידים לרשום 3 דוגמאות למצבים בהם ניתן לשלוט בחשיפה לקרינה ו- 3 דוגמאות למצבים בהם לא ניתן לשלוט בחשיפה לקרינה.
(יש באפשרותכם לראות שוב את הסרט: הספקטרום האלקטרו-מגנטי – מבוא )

  • מצבים בהם ניתן לשלוט בחשיפה לקרינה: ______________________________

  • מצבים בהם לא ניתן לשלוט בחשיפה לקרינה: ______________________________

(ניתן להוסיף את התשובות למצגת השיתופית שנבנתה קודם לכן על ידי המורה)

"הידע המדעי בנושא נזקי הבריאות האפשריים עקב החשיפה לקרינה אלקטרומגנטית אינו שלם, ולפיכך רמת הסיכון לתחלואה אינה ברורה דיה ואינה מכומתת" (מתוך עמדת משרד הבריאות בישראל בנושא קרינה אלקטרומגנטית). על סמך מידע זה מבוססת גישת "עיקרון הזהירות המונעת" המקובלת היום בשימוש במקורות פולטי קרינה.

המורה תבקש מהתלמידים להסביר  מהו "עיקרון  הזהירות המונעת". ניתן להיעזר במידע שבקישור הבא:קרינה מהי? המשרד להגנת הסביבה 

האם היינו יכולים לחזור לעולם ללא חשמל, רדיו, טלוויזיה, אינטרנט, טלפון אלחוטי וטלפון סלולרי? חיי היום יום שלנו תלויים ברשת החשמל, ו"מנוהלים" באמצעות מכשירים פולטי קרינה מהשלט של הטלוויזיה ועד לתקשורת המחשבים (WI-FI). ה"חיים לצד הקרינה האלקטרומגנטית" העלו לדיון ציבורי את  נושא חשיפת הציבור לקרינה בלתי מייננת.
מצורפים 3 אירועים שהתרחשו בישוב נווה חמציצים.
(המורה תפתח  קובץ שיתופי  ב-Google Docs לשם בניית מצגת שיתופית לכל קבוצה, לצורך חקר המקרה.)
ניתן להיעזר במידע שבקישורים הבאים: 
ערוץ 2 - חדשות הבוקר - האם יש סיכון בחשיפה לתקשורת אלחוטית?
כתבה מתכנית הבוקר בערוץ 10- מוצרים לצמצום החשיפה לקרינה
כתבה של לילך סונין מחדשות ערוץ 2

 
עבודה שיתופית קבוצה א', רשת חשמל:
בלב שכונה מאוכלסת בצפיפות בישוב נווה חמציצים, נמצא קו מתח גבוה של חברת החשמל. כתושבי הישוב המודעים לסיכון שבחשיפה לקרינה מרשת החשמל, פניתם במכתב למשרד להגנת הסביבה.
  • קראו את המידע המופיע במסמך: קרינה אלקטרומגנטית ומדיניות הטיפול בה במערכת החינוך סעיף 3.3 רשת החשמל עמ' 23-21, אספו מידע מ-2 מקורות נוספים.
  • נסחו מכתב למשרד להגנת הסביבה בו אתם מתריעים על הבעיה בשכונה. במכתב עליכם להציג את הבעיה, לנסח את הטענה ולנמק אותה באמצעות נימוקים מבוססים מדעית.
  • הציעו שני פתרונות המיישמים את עיקרון הזהירות המונעת, שיצמצמו את הסיכון בחשיפה לקרינה.
  • ציינו מהם מקורות המידע שעליהם מבוססת תשובתכם והוסיפו קישור.
קבוצה ב', רשת אלחוטית
בבית הקפה הנמצא בישוב נווה חמציצים הותקנה רשת אינטרנט אלחוטי לשימושם של באי בית הקפה. חלק מלקוחות בית הקפה שמחים על השיפור בשירות הניתן להם וחלק אחר מן הלקוחות, המודעים לסיכון שבחשיפה לקרינה מן הרשת האלחוטית, מודאגים.
  • קראו את המידע המופיע  במסמך קרינה אלקטרומגנטית ומדניות הטיפול בה במערכת החינוך  סעיף 3.2 אינטרנט אלחוטי עמ'  21-18, אספו מידע מ-2 מקורות נוספים.
  • נסחו מכתב לבעל בית הקפה בו עליכם להציג את שתי הטענות (בעד ונגד) ונימוקים מבוססים מדעית לשתי הטענות.
  • הציעו שני פתרונות התנהגותיים ושני פתרונות טכנולוגיים המיישמים את עיקרון הזהירות המונעת, שיאפשרו לשתי קבוצות הלקוחות ליהנות משירותי בית הקפה.
  • ציינו מהם מקורות המידע שעליהם מבוססת תשובתכם והוסיפו קישור.
קבוצה ג', רשת סלולרית
תושבי נווה חמציצים נוסעים בקביעות ברכבת. חלק מנוסעי הרכבת מנצלים את זמן הנסיעה לקיום שיחות טלפוניות וחלק אחר מנוסעי הרכבת, המודעים לסיכון שבחשיפה לקרינה מרשת סלולרית, מודאגים.
  • קראו את המידע המופיע  במסמך : קרינה אלקטרומגנטית ומדניות הטיפול בה במערכת החינוך סעיף 3.1 טלפונים ניידים עמ' 18-17, ואספו מידע מ-2 מקורות נוספים.
  • נסחו מכתב למנהל הרכבת בו עליכם להציג את שתי הטענות (בעד ונגד) ונימוקים מבוססים מדעית לשתי הטענות.
  • הציעו 2 פתרונות התנהגותיים ו-2 פתרונות טכנולוגיים המיישמים את עיקרון הזהירות המונעת ומאפשרים לשתי הקבוצות להשתמש בשירותי הרכבת.
  • ציינו מהם מקורות המידע שעליהם מבוססת תשובתכם והוסיפו קישור.
המורה תחלק את התלמידים ל-3 קבוצות עבודה:
קבוצה א', רשת חשמל:
בלב שכונה מאוכלסת בצפיפות בישוב נווה חמציצים, נמצא קו מתח גבוה של חברת החשמל. כתושבי הישוב המודעים לסיכון שבחשיפה לקרינה מרשת החשמל, פניתם במכתב למשרד להגנת הסביבה.
מקור מידע: קרינה אלקטרומגנטית ומדיניות הטיפול בה במערכת החינוך סעיף 3.3 רשת החשמל עמ' 23-21, אספו מידע מ-2 מקורות נוספים.
  • התלמידים יתבקשו לכתוב מכתב למשרד להגנת הסביבה בו הם מתריעים על הבעיה בשכונה. במכתב יהיה עליהם להציג את הבעיה, לנסח את הטענה ולנמק אותה באמצעות נימוקים מבוססים מדעית.
  • התלמידים יתבקשו להציע שני פתרונות המיישמים את עיקרון הזהירות המונעת, שיצמצמו את הסיכון בחשיפה לקרינה.
  • התלמידים יתבקשו לציין את מקורות המידע שעליהם מבוססת תשובתם ולהוסיף קישור אליהם.
קבוצה ב', רשת אלחוטית
בבית הקפה הנמצא בישוב נווה חמציצים הותקנה רשת אינטרנט אלחוטי לשימושם של באי בית הקפה. חלק מלקוחות בית הקפה שמחים על השיפור בשירות הניתן להם וחלק אחר מן הלקוחות, המודעים לסיכון שבחשיפה לקרינה מן הרשת האלחוטית, מודאגים.
מקור מידע:  קרינה אלקטרומגנטית ומדניות הטיפול בה במערכת החינוך  סעיף 3.2 אינטרנט אלחוטי עמ'  21-18, אספו מידע מ-2 מקורות נוספים.
  • התלמידים יתבקשו לכתוב מכתב לבעל בית הקפה בו עליהם להציג טענות (בעד ונגד) ונימוקים מבוססים מדעית לטענות.
  • התלמידים יתבקשו להציע שני פתרונות התנהגותיים ושני פתרונות טכנולוגיים המיישמים את עיקרון הזהירות המונעת, שיאפשרו ללקוחות ליהנות משירותי בית הקפה.
  • התלמידים יתבקשו לציין את מקורות המידע שעליהם מבוססת תשובתם ולהוסיף קישור אליהם.
קבוצה ג', רשת סלולרית
תושבי נווה חמציצים נוסעים בקביעות ברכבת. חלק מנוסעי הרכבת מנצלים את זמן הנסיעה לקיום שיחות טלפוניות וחלק אחר מנוסעי הרכבת, המודעים לסיכון שבחשיפה לקרינה מרשת סלולרית, מודאגים.
מקור מידע : קרינה אלקטרומגנטית ומדניות הטיפול בה במערכת החינוך סעיף 3.1 טלפונים ניידים עמ' 18-17, אספו מידע מ-2 מקורות נוספים.
  • התלמידים יתבקשו לכתוב מכתב למנהל הרכבת בו עליהם להציג את הטענות (בעד ונגד) ונימוקים מבוססים מדעית לשתי הטענות.
  • התלמידים יתבקשו להציע שני פתרונות התנהגותיים ושני פתרונות טכנולוגיים המיישמים את עיקרון הזהירות המונעת המאפשרים לתושבים להשתמש בשירותי הרכבת.
  • התלמידים יתבקשו לציין את מקורות המידע שעליהם מבוססת תשובתם ולהוסיף קישור אליהם.
 
סיכום סיכום הפעילות
כרבע שעה לפני סוף השיעור השני תלמידי הכיתה ירוכזו  במליאה. מומלץ לקיים שיחה על עובדות חדשות שהתלמידים למדו מפעילות זו  וכן  על שינויים בהתנהגות היומיומית  שהתלמידים מתכננים לסגל לעצמם. כמו כן כדאי להקרין את המצגת השיתופית, לחזור לשאלות שנכתבו על הלוח בתחילת הפעילות ולראות אם ניתנו תשובות לכל השאלות.

 
סיום השיעור נסכם...
המורה תיצור שמש אסוציאציות באמצעות מפת חשיבה, ותבקש מכל תלמיד לציין שתי עובדות חדשות שהוא למד בנושא. בתום התהליך התשובות יוצגו במליאה
(ניתן להשתמש בכלי Mindomo).

המורה ישאל את התלמידים כיצד תרמה להם הפעילות בנושא קרינה בלתי מיינת.
(מתוך בנק ההיגדים)

הפעילות בנושא קרינה בלתי מייננת:
א.העלתה את המודעות שלי לסיכונים שבחשיפה לקרינה בלתי מייננת.
ב.גרמה לי לבדוק את מקורות הקרינה בבית שלי.
ג.גרמה לי לבקש מהוריי שיזמינו איש מקצוע שיבדוק את רמת הקרינה בבית.
ד.גרמה לי לחשוב על משך זמן השימוש שלי באינטרנט האלחוטי.
ה.גרמה לי לחשוב על שימוש באזנייה במהלך שיחה בטלפון הסלולרי.
ו.גרמה לי לרצות ולשוחח עם בני משפחתי על הסיכונים שבחשיפה לקרינה.
 
רפלקציה הכינו כרזה המבוססת על הידע שרכשתם ועל עיקרון הזהירות המונעת שתעודד שימוש מושכל במכשירים פולטי קרינה. ניתן גם להשתמש בכלים מתוקשבים לשם יצירת הכרזה. יש להתייחס לרכיבי הרפלקציה הבאים:
  • ידע חדש שנלמד;
    בסוף כל שיעור יישאלו 5-3 שאלות קונקרטיות על התכנים שנלמדו בהתאם למטרות; 
  • מיומנות בה עסקנו / אותה למדנו-
    בסוף השיעור, אם הוא כלל הוראה ישירה של מיומנות, יהיו שאלות שיתייחסו למיומנות
חשיבה על התהליך שלמדנו (מה אהבתם, ממה הייתם נמנעים, אחר...)

כל זוג תלמידים יכין כרזה בגודל של דף A3. ניתן להשתמש בכרזות לקישוט הכיתה.
התלמידים יכינו כרזה המבוססת על הידע שרכשו ועל עיקרון הזהירות המונעת שתעודד שימוש מושכל במכשירים פולטי קרינה. ניתן גם להשתמש בכלים מתוקשבים לשם יצירת הכרזה.