מדינת ישראל
משרד החינוך
המינהל למדע וטכנולוגיה

שם היחידה: לקראת פרידה- הרבה טעמים לפרידה
נושא השיעור הרבה טעמים לפרידה
פיתוח כתיבה ופיתוח: מינהל חברה ונוער
עריכה לתקשוב: שרה רוטקופ הרמתי, צפרית גרינברג
ייעוץ פדגוגי: עמליה לואין
ייעוץ מדעי
שכבת גיל כיתות : ז', ח', ט', י', י"א', י"ב'.
משך השיעור 45 דקות
רציונל למורה

לקראת סוף השנה יש להתייחס לנושא הפרידה שהוא נושא טעון ולא פשוט, במיוחד בסוף החט"ב ובסוף החט"ע, מפני שבשלב זה עוזבים את המסגרת הבית-ספרית המוכרת ועוברים למסגרת חדשה שיש בה יותר מן החדש ופחות מן המוכר, מה שאינו קיים בסוף שנה במעבר בין ז' לח' או בין י'  לי"א.

הדיון בנושא הפרידה מעלה את החששות ומציג את מגוון הרגשות המלווים תהליך זה
רצף מומלץ לקראת סוף שנה ופרידה וכן בסיום תכנית ארוכת טווח כגון תכנית מחויבות אישית
מטרות תוכן
  1. להבין שפרידה נתפסת על ידי כל אחד באופן שונה ולעִתים אף ברגשות סותרים.
  2. לדון בדרכי התמודדות במצבים של פרידה.  
מושגים עיקריים פרידה, סיכום, סוף שנה, סיום תהליך, משוב
עזריםרצוי חדר שניתן להחשיך, מחשבים כמספר הקבוצות, חיבור לאינטרנט ועזרים להקרנה.
חומרי למידה
(כתובים ומתוקשבים)
כלי Erly

                                             * לנוחות הקריאה, יחידת ההוראה נכתבה בלשון זכר, אך מתייחסת לשני המינים כאחד.



                                                  מהלך הפעילות


ביחידה זו שני שלבים
שלב א' - קבוצתי : בשלב זה חברי הקבוצה יעלו באמצעות כלי ה-Erly  תמונה או סרטון המציגים את נושא הפרידה כפי שחברי הקבוצה רואים אותו ולאחר מכן יכתבו סיפור סביב התמונה/סרטון.
 שלב  ב' – במליאה: הצגת תוצרי הקבוצות ודיון.


הנחיות למשתתף המלצות למנחה

הנחיה למנחה:

ה- Erly (הסבר על הכלי)  הוא כלי שיתופי שניתן ליצור באמצעותו כרזה דינמית המכילה טקסטים, תמונות וסרטונים. התוצר נקרא אירוע - Event.  יש אירועים מתמשכים ויש אירועים שהסתיימו. אנו מציעים לך לפתוח דף עבור קבוצת המשתתפים בכלי Erly, להגדיר סיסמה ולתת אותה למשתתפים כדי שיוכלו להעלות את הסרטונים/תמונות, אך בתום שלב א' של הפעילות "לסגור" את האירוע, כך שהמשתתפים יוכלו לצפות בו אך לא יוכלו לצרף אליו חומרים נוספים. באירוע
ב-
Erly יש מקום מיוחד להוספת תמונות, טקסטים וסרטונים. לכל סוג מדיה יש סמליל (לוגו) מתאים שעליו יש ללחוץ כדי להוסיף את המדיה שנבחרה.

(המנחה יכול להדגים העלאת פריט אחד לאירוע לפני הכיתה.) 

מהלך הפעילות 

המנחה יפתח ויאמר:

מאחר ששנת הלימודים / הפעילות עומדת להסתיים, נעסוק היום בפרידה. במהלך הפעילות נבחן באמצעות כלי שיתופי הנקראErly  כיצד מתייחסים חברי הקבוצה לנושא הפרידה שהוא נושא רחב, טעון ומגוון מאוד. הכלי מאפשר ייצוג חזותי של רגשות ומחשבות. הפעם תנסחו את המחשבות באמצעות תמונות וסרטונים.

 


שלב א' - קבוצתי
  1. חפשו באינטרנט או הביאו מכל מקום אחר (מחשב אישי, סמרטפון או מצלמה) סרטון קצר (באורך חצי דקה) או תמונה המסמלים בעיניכם פרידה (מקסימום שני פריטים לקבוצה).
  2. לאחר שתקבלו סיסמה מהמנחה - העלו אותם לErly-.
  3. בחרו תמונה או סרטון שקבוצה אחרת העלתה ל-Erly.
  4. כתבו  על דף נייר סיפור קצרצר בנושא פרידה הקשור לסרטון/לתמונה שבחרתם והתכוננו להקריא אותו במליאה.
שלב א' – קבוצתי   

המשתתפים יתחלקו לקבוצות בנות חמישה-שישה משתתפים כל אחת ויפעלו על פי ההנחיות.

הערה: יש להסביר למשתתפים כי הסיפור צריך להיכתב על דף ולא בתוכנת Erly.

הסיפורים ייכתבו על דף ולא בכלי עצמו, כדי שהקבוצות לא ייחשפו לסיפורים של הקבוצות האחרות עד שהתמונות/ הסרטונים יוצגו.

אפשרות אחרת: לבקש מכל קבוצה לכתוב על התמונה/סרטון שנבחרו על ידה.

 

בתום הפעילות ניתן לבקש מן המשתתפים להעלות את הסיפור שכתבו לErly- בצמוד לתמונה/סרטון (ב- Erly ניתן להעלות טקסט ולהזיז אותו למקום הרצוי) וליצור אלבום מקוון העוסק ברגשות ובדרכי ההתמודדות עם פרידה.

שלב ב' - במליאה

נציג מכל קבוצה יקרין את התמונה/הסרטון שבחרה קבוצתו ויקריא את הסיפור שנכתב.

בתום ההקרנה ייערך דיון.

שלב ב' - במליאה 

מחשיכים את החדר.
מקרינים את התמונות/הסרטונים שנכתבו על אודותיהם סיפורים. נציגי הקבוצות קוראים על רקע התמונה/הסרטון את הסיפור שכתבו. ייתכן שיותר מקבוצה אחת תבחר באותה תמונה - זה יכול לחזק את התחושות העולות מאותה תמונה או לחלופין להראות שאנשים שונים מרגישים רגשות שונים.

שאלות לדיון:
  1. אילו רגשות כלפי פרידה עולים מן הסיפורים?
  2. מה משמעותה של פרידה עבורנו לאור הסיפורים שנכתבו?
  3. האם פרידות מאנשים שונים שונות זו מזו? במה כן? במה לא?
  4. מה לדעתכם תזכרו בעתיד מחוויות הפרידה?
  5. כיצד לדעתכם ניתן להתמודד עם פרידה?
  6. האם לדעתכם חשוב לתכנן אירועי פרידה? נמקו.
  7. מי צריך להשתתף בתכנון אירועי הפרידה? 
  8. במה ובמי צריך להתחשב כאשר מתכננים את אירועי הפרידה?
  9. האם לדעתכם תכנון והשתתפות באירועי הפרידה עשויים להקל את ההתמודדות עם הפרידה? נמקו.
הערה:
בתום הפעילות ניתן לבקש מן המשתתפים להעלות את הסיפור שכתבו לErly- בצמוד לתמונה/סרטון (ב- Erly ניתן להעלות טקסט ולהזיז אותו למקום הרצוי) וליצור אלבום מקוון העוסק ברגשות ובדרכי ההתמודדות עם פרידה.