![]() |
|
![]() |
תחום תוכן: מדע וטכנולוגיה |
נושא השיעור | כוח הצבע – ירקות ופֵרות ב-5 צבעים | ||||
פיתוח | כתיבה ופיתוח | ציפי רינגל, אביגיל יורמן | |||
עריכה | אתי טל, קטי ברקן | ||||
ייעוץ פדגוגי | ד"ר שרה קלצ'קו, קטי ברקן, אתי טל | ||||
ייעוץ מדעי | ד"ר שרה קלצ'קו | ||||
שכבת הגיל | כיתות ה–ו | ||||
משך השיעור | 100 דקות בביצוע הפעילות היצירתית בסיכום, 50 דקות בלעדיה. | ||||
![]() |
רציונל למורה |
יחידה זו עוסקת בקבוצת המזון פֵרות וירקות, ובחשיבותה לתפקוד הגוף. פֵרות וירקות, הנכללים בפירמידת המזון, עשירים בוויטמינים, במינרלים, במים ובסיבים תזונתיים. הוויטמינים והמינרלים משתתפים בכל התהליכים המתרחשים בגוף. היעדר בוויטמינים ובמינרלים עלול לגרום מחלות, ולכן חשיבותם לשמירה על בריאות הגוף רבה. מלבד זאת, הירקות והפֵרות מכילים גם תרכובות הנקראות בשם הכללי פיטוכימיקלים. אלו מצויות באופן טבעי במזונות מהצומח (פיטו = צמח), כמו פֵרות, ירקות, דגנים, קטניות וזרעים. הפיגמנטים והפיטוכימיקלים אוצרים בתוכם שפע של סגולות בריאותיות. צריכה יומית של ירקות ושל פֵרות מומלצת על פי כל ארגוני הבריאות בעולם, לכל קבוצות הגיל, והיא נחשבת מועילה לבריאות ומונעת מחלות. היחידה כוללת ארבעה חלקים, ומטרתה להוביל את התלמידים להכרה בחשיבותה של אכילת מזון המכיל ויטמינים ומינרלים. לשם כך התלמידים מבצעים חקר מידעני על ויטמינים ועל מינרלים, מודדים את צריכת הוויטמינים והמינרלים האישית, משווים לשאר תלמידי הכיתה ומסיקים מסקנות שמטרתן להגביר את המודעות לחשיבות של הוויטמינים ושל המינרלים לתפקוד תקין של הגוף, ולאימוץ אורח חיים בריא המשלב תזונה מאוזנת ומגוונת. |
|||
![]() |
הקשר לתכנית הלימודיםתחום תוכן |
מדעי החיים תחום משנה האדם, בריאותו, התנהגותו ואיכות חייו סטנדרט משנה 3.3.ב. התלמידים יכירו גורמים ואמצעים המשפיעים על בריאות הגוף, יפתחו מודעות ויאמצו התנהגויות המקדמות אורח חיים בריא. ציון דרך • התלמידים יסבירו את חשיבותו של תפריט מגוון ומאוזן. | |||
![]() |
מטרות התוכן והמיומנויות |
מטרות תוכן • התלמידים ילמדו על ויטמינים, על מינרלים ועל סיבים תזונתיים. • התלמידים ידעו להסביר את החשיבות של הוויטמינים ושל המינרלים לבריאות האדם. מיומנויות • איסוף מידע והסקת מסקנות על חשיבות הוויטמינים והמינרלים • עבודת צוות • שימוש בסוגי מדיה שונים (סרטים, מצגות, תמונות) |
|||
![]() |
מושגים עיקריים לשיעור זה |
• מזון • תזונה • פֵרות • ירקות • ויטמינים • מינרלים • סיבים תזונתיים |
|||
![]() |
ידע מוקדם לשיעור |
התלמידים יודעים מהו הרכב המזון שאנחנו אוכלים. התלמידים מכירים את פירמידות המזון. |
|||
![]() |
חומרי הוראה (כתובים ומתוקשבים) |
חומרי הוראה כתובים • ירקות ופֵרות (קופת חולים מאוחדת) • ויטמינים, לקסיקון מדעי הטבע (הספרייה הווירטואלית של מטח) • פירמידת המזון הישראלית (משרד הבריאות) • כוח הצבע – ירקות ופֵרות ב-5 צבעים • מצגת למורה כוח הצבע ספרי הלימוד שבהם מופיעים הנושאים הנדונים ביחידה • מסע מדע ה, "ויטמינים", הוצאת כנרת, עמ' 142–147 • מסע מדע ה, "מינרלים", הוצאת כנרת, עמ' 148–152 • מסע מדע ה, "סיבים תזונתיים", הוצאת כנרת, עמ' 135–136 • במבט חדש, כיתה ה, הוצאת רמות, עמ' 150–151 • מדע בעידן טכנולוגי, כיתה ה, הוצאת רכס, עמ' 62–64, 75 |
|||
![]() |
היענות לשונוּת |
שיטות הוראה-למידה: למידה עצמית, למידה בקבוצות שימוש במגוון אמצעי הוראה: סרטונים, ניסויים, טבלאות שיתופיות |
|||
![]() |
תוצרי למידה | התלמידים יסבירו בצורה יצירתית מדוע כדאי להרבות באכילת פֵרות וירקות. |
מהלך השיעור | |||||||||||||||||||||||||||||||||||
|