|
|
הנחיות לתלמיד |
המלצות למורה |
 |
פתיחה |
סביבת חיים
עבודה אישית
1. צפו בתמונות ובסרטונים שבקבצים.
א. כתבו במחברת מה רואים בכל הסרטים והתמונות.
ב. מהו לדעתכם הנושא המשותף שבו עוסקים כל הסרטים?
2. בקובץ המצורף תמצאו קישורים לסביבות חיים שונות: מדבר סוונה באפריקה, נהר, ים, חורש ועוד.
|
סביבת חיים
עבודה אישית
מציגים תמונות, סרטונים ושקף שבהם סביבות חיים שונות (קולאז'). התלמידים מתבקשים לזהות מה המשותף לכולן.
|
מהי סביבת חיים?
פעילות בקבוצות
1. הגדירו סביבת חיים על פי ידע קודם ועל פי מה שראיתם בסרטונים ובתמונות.
2. הכינו רשימה של סביבות חיים שאתם מכירים.
היעזרו בתמונות ובסרטונים שראיתם בתחילת השיעור.
3. בחרו סביבת חיים אחת מהסרטונים ומהתמונות, ורשמו אילו מרכיבים הסביבה כוללת.
4. מיינו לקבוצות את המרכיבים שאיתרתם בסביבת החיים שבחרתם, ותנו שם לכל קבוצה.
5. העלו את ממצאיכם למסמך שיתופי כיתתי
(Google Docs): רשמו את שם סביבת החיים, תארו אותה בקצרה וציינו את הקריטריונים שלפיהם מיינתם את המרכיבים בסביבה זו.
|
מהי סביבת חיים?
פעילות בקבוצות
הגדרת המושג סביבה. מכאן נגיע לנושא השיעור: "מהי סביבת חיים".
הגדרה למושג סביבה מהמילון המקוון רב-מילים:
סביבה – האזור שנמצא סביב מקום מסוים, מקיף אותו או קרוב אליו.
פעילות זו משמשת לבירור הידע הקודם של התלמידים בנושא סביבת חיים: מהי סביבת חיים? מה היא כוללת? אילו סביבות חיים קיימות? מה דומה ומה שונה בין סביבות החיים השונות?
כל קבוצה מעלה את ניתוח סביבת החיים שבחרה למסמך שיתופי (Google Docs).
מטרת הפעילות להגיע להגדרה כוללת של המושג סביבת חיים בדיון הקבוצתי.
הערה למורה: אנחנו משתמשים במונח סביבת חיים, ולא סביבה (מקביל למונח מערכת אקולוגית, שבו לא עוסקים ביסודי, וגם לא במונח בית גידול).
|
 |
גוף השיעור |
חלק 1: הגדרת המושג סביבת חיים
דיון בכיתה
1. תארו את סביבות החיים שבחרתם בקבוצות.
2. ציינו את המרכיבים שגיליתם בסביבה, וכתבו לפי אילו קריטריונים מיינתם את המרכיבים בסביבה.
3. השוו בין הקריטריונים שמיינתם לפיהם את מרכיבי הסביבה שלכם לבין אלו שבחרו קבוצות אחרות: האם הקריטריונים למיון דומים בין הקבוצות?
4. כיצד נוכל להגיע לקריטריונים אחידים למיון?
5. מה משותף לכל סביבות החיים? אילו מרכיבים יש בכולן?
6. נסחו הגדרה המוסכמת על כל הכיתה לסביבת חיים, על בסיס ההגדרה שכל קבוצה הציעה ועל פי הדיון הכיתתי.
|
חלק 1: הגדרת המושג סביבת חיים
דיון בכיתה
1. בשלב זה כל קבוצה מציגה את סביבת החיים שבדקה, ואת הקריטריונים שלפיהם מיינה את המרכיבים בסביבתה. פעולה זו מתבצעת בהצגת המסמך השיתופי שנכתב בקבוצות.
2. סביר להניח שהתלמידים ימיינו את המרכיבים בסביבה לקבוצות משנה: בעלי חיים, עצים, אבנים, מים ועוד.
3. מטרת הדיון הקבוצתי היא להכליל את הקריטריונים למיון, ולהגיע לשתי הקבוצות של המרכיבים הקיימים בכל סביבה: מרכיבים חיים ומרכיבים דוממים.
4. בשלב זה מגיעים להכללות באמצעות מיון המרכיבים בסביבה למרכיבים חיים ודוממים הנמצאים בכל סביבת חיים. זהו גם הבסיס להגדרה המשותפת לסביבת חיים בסעיפים הבאים.
|
|
|
חלק 2: חוקרים סביבת חיים – חצר בית הספר
עבודה אישית
ענו על השאלה:
האם חצר בית הספר היא סביבת חיים?
האם אפשר לראות בכל חצר בית הספר סביבת חיים אחת, או כמה סביבות? הסבירו את תשובתכם.
עבודה בקבוצות
צאו לחצר בית הספר ובצעו את המטלות שלפניכם:
1. התבוננו סביבכם וכתבו: אילו מרכיבי סביבה דוממים טבעיים קיימים בה? אילו מרכיבים דוממים מלאכותיים קיימים בה?
2. אילו מרכיבי סביבה חיים קיימים בה?
3. דף עבודה: תרשים – יישום: השלמת מפת מושגים
|
חלק 2: חוקרים סביבת חיים – חצר בית הספר
עבודה אישית
בעבודה האישית הילדים מזהים את חצר בית הספר כסביבת חיים גדולה המורכבת מסביבות חיים קטנות.
עבודה בקבוצות
בחלק זה ייצאו התלמידים לחצר בית הספר וסביבתו (מעזבה, חלקת בור, גינת נוי שיש בה שיחים, אזור של עצים, חלקת דשא, אחר) לעבודה בקבוצות.
כל קבוצה תצפה בסביבה אחרת.
הלמידה נעשית מחוץ לכיתה.
|
|
|
מרכיבי סביבת חצר בית הספר
דיון מסכם בכיתה
1. ערכו רשימה של מרכיבי הסביבה הדוממים ושל מרכיבי הסביבה החיים בחצר בית הספר, על סמך הדיווח של כל הקבוצות.
2. בנו מפת מושגים במליאת הכיתה.
3. האם יש בבית הספר כמה סביבות חיים? איך יודעים זאת?
4. אם יש כמה סביבות חיים בחצר בית הספר, האם במרכיבי כל סביבה בנפרד קיימת אחידות?
5. מה קובע אם יש סביבת חיים אחת או יותר בחצר בית הספר?
|
מרכיבי סביבת חצר בית הספר
דיון מסכם בכיתה
התלמידים יתארו את מרכיבי הסביבה הדוממים והחיים בחצר בית הספר.
המורה תבנה מפת מושגים במליאה.
גם בחלק זה אפשר לשאול אם ישנה אחידות בכל הסביבה הנבדקת. אולי יש כאן כמה סביבות? איך יודעים?
(יכול להיות אזור של שיחים נמוכים וצמחים עשבוניים, יכול להיות אזור של דשא, יכול להיות אזור מרוצף וכד').
6. הציר המנחה הוא התנאים השוררים בכל מקום מבחינת סוג הקרקע, הטמפרטורה, כמות המים, מידת החשיפה לשמש במשך היום וכד'.
בגינת בית הספר, המושקית באופן מלאכותי, סביר להניח שלא יהיו הבדלים גדולים בתנאים במקומות השונים. ייתכנו מקומות מוארים יותר; מקום השרוי כל היום בצל יוצר סביבת חיים שונה ממקום השרוי כל היום בשמש, בדומה לתנאים הקיימים מתחת לאבן או מעליה, או בין מקומות מרוצפים לקרקע חשופה וכד'.
|
|
|
דיון במליאת הכיתה
חזרתם מתצפית בסביבות חיים שונות בחצר בית הספר ובסביבתו.
1. מה ההבדל בין סביבה טבעית לסביבה מלאכותית כמו חצר בית הספר?
2. מה המשותף לכל הסביבות?
3. מה ההבדל בין כל הסביבות?
|
דיון במליאת הכיתה
בסיכום במליאה נראה מה דומה ומה שונה בין כל הסביבות, ומה ההבדל בין סביבה טבעית לסביבה מלאכותית כמו חצר בית ספר.
|
 |
סיכום |
חלק 3: חוף הים כסביבת חיים
חוף הים כסביבת חיים – משימה באתר אופק
1. מצאו באתר אופק משימות העוסקות בסביבות חיים.
חוף הים כסביבת חיים (אופק)
2. בחרו במשימה המתוקשבת על חוף ים ובצעו אותה.
3. הכינו מפת מושגים לסביבת החיים חוף הים.
4. השוו בין מפת המושגים שהכנתם כשלמדתם על חצר בית הספר ומפת המושגים שהכנתם כשלמדתם על חוף הים.
5. במה דומות סביבת חוף הים וסביבת חצר בית הספר, ובמה הן שונות?
|
חלק 3: חוף הים כסביבת חיים
חוף הים כסביבת חיים – משימה באתר אופק
בסיכום יבצעו התלמידים פעילות באתר אופק, יכירו את סביבת החיים חוף הים, ויערכו השוואה בין סביבות החיים
חוף הים וחצר בית הספר באמצעות מפות המושגים.
|
|
הערכה |
הכינו מפת מושגים לסביבת חיים על פי בחירתכם.
|
 |
רפלקציה |
ענו בקצרה על השאלות שלפניכם:
1. מה למדתי בנושא סביבות חיים ומרכיביהן?
2. בפעילויות השונות עבדתי בקבוצה לחקירת סביבות חיים.
העבודה בקבוצה תרמה לי / לא תרמה לי, כי ________________
______________________________________________.
|