משרד החינוך
המינהל למדע וטכנולוגיה
הפיקוח על הוראת המדע והטכנולוגיה
שיעור משלב תקשוב – מערכת ההובלה
 
 
נושא השיעור מערכת ההובלה (מערכת הדם) ואיבריה
פיתוח כתיבה ופיתוח מיכל כפיר הורוביץ, אירית כהן
עריכה אתי טל, הדס כץ שדה-חן
ייעוץ פדגוגי ד"ר שרה קלצ'קו, אתי טל, קטי ברקן
ייעוץ מדעי ד"ר שרה קלצ'קו
שכבת הגיל כיתה ה
משך השיעור 100 דקות (שני שיעורים בני 50 דקות כל אחד, מומלץ להעבירם ברצף))
רציונל למורה מערכת ההובלה בגוף האדם מורכבת מדם, מכלי דם ומלב. זו היא מערכת סגורה שהדם זורם בה בצינורות ובאופן מחזורי, מהלב לגוף ובחזרה, ומהלב לריאות ובחזרה. מערכת ההובלה בגוף האדם מובילה חומרים ממקום למקום בגוף, תורמת לשמירה על מאזן החום בגוף ולהגנה על הגוף מפני גורמי מחלה. הודות לחומרים שהיא מובילה היא מסייעת למערכת העצבים ולמערכת ההפרשה הפנימית (המערכת ההורמונלית) בתהליכי תיווך ותיאום בין מערכות הגוף.
היחידה המוצעת כאן יכולה לשמש מסגרת ללימוד מערכת הדם:
שיעור פתיחה (המרכיבים של מערכת ההובלה ומקומם בגוף)
ושיעור סיכום (סיכום הלימוד על מערכת ההובלה)

בשיעור הפתיחה התלמידים צופים בסרטונים ומסרטטים תרשים של מערכת ההובלה, המשקף את האופן שבו הם מכירים ומבינים את המערכת בתחילת הלמידה ועל פי ידע קודם. התרשים מלווה אותם לאורך כל הלמידה, ומשתנה בהתאם לידע החדש שהם רוכשים במהלכה.
בהמשך, התלמידים לומדים להכיר את מרכיבי המערכת ואת מחזורי הדם בפעילות בספרי הלימוד בשילוב כלי התקשוב (מהלך למידה בכיתה). בסיום היחידה התלמידים חוזרים ומשפרים את התרשים, בהתאם לידע ולתובנות שנרכשו. בדיון בכיתה הם משווים את התרשים שלהם לתרשים של קבוצות אחרות בכיתה, ומשפרים אותו על פי הבנתם.

מקום השיעור ברצף הלמידה
1. המרכיבים של מערכת ההובלה ומקומם בגוף
2. מבנה הלב ותפקידו
א. הכרת מבנה הלב ותפקידו
ב. כיצד פועל הלב
3. מחזורי הדם, כלי דם, הרכב הדם, תפקידי מערכת הדם
4. חשיבות בדיקות דם, וחשיבות תרומת הדם להצלת חיים
5. סיכום הלימוד על מערכת ההובלה
הקשר לתוכנית הלימודים תחום תוכן
מדעי החיים
תחום משנה
האדם, בריאותו, התנהגותו ואיכות חייו
סטנדרט משנה
3.3: התלמידים יכירו מבנים בגוף האדם, יבינו עקרונות הקשורים לתפקוד גוף האדם ויפתחו מודעות לצורך בשמירה ובשיפור הבריאות ואיכות החיים.
ציון דרך
התלמידים יזהו את המרכיבים העיקריים של מערכת הדם: הלב וכלי הדם.
מטרות התוכן והמיומנויות מטרות תוכן
• התלמידים ילמדו כי מערכת ההובלה כוללת את הלב, את כלי הדם ואת נוזל הדם.
• התלמידים יבינו שמערכת ההובלה מעבירה חומרים שונים ממקום למקום בגופנו.
• התלמידים ילמדו היכן נמצאים מרכיביה של מערכת ההובלה בגוף.
מיומנויות
• הפקת מידע מסרטים ומטקסטים
מושגים עיקריים לשיעור זה • מערכת ההובלה
• לב
• דם
• כלי דם
ידע מוקדם לשיעור • הגוף בנוי ממערכות – הבנויות מאיברים, מרקמות ומתאים.
• הכרת מערכת הנשימה, איבריה ותפקידה.
חומרי הוראה (כתובים ומתוקשבים) חומרים מתוקשבים
סרט מחזור הדם (בריינפופ)
מערכת ההובלה (יוטיוב)
בחן את עצמך (אתר לב וליבה)
מצגת אינטראקטיבית מסכמת נושא
מערכת ההובלה מצגת

חומרי למידה כתובים
איברי מערכת ההובלה
הכרת מערכת ההובלה
מחוון למורה – איברי מערכת ההובלה

ספרי הלימוד שבהם מופיעים הנושאים הנדונים ביחידה
במבט חדש, ספר ה, מערכת ההובלה בגופנו, הוצאת רמות, עמ' 178–182
מסע מדע ה, מערכת ההובלה, הוצאת כנרת, עמ' 214
מדע בעידן טכנולוגי, חלק שישי, הוצאת רכס, עמ' 147–148
היענות לשונוּת הוצעו כמה דרכים ללמידה, לחזרה על הנושא.
נשתמש בסוגי מדיות שונים לצורכי המחשה.
קיימת אפשרות ללמידה עצמית לצורך הרחבה והעמקה של הידע
מצורף דף עבודה ברמות קושי שונות.



מהלך השיעור

מערכת ההובלה (מערכת הדם) ואיבריה
שקופית 1
ביחידה זו נלמד על
שקופית 2
1. נכין תרשים על מערכת ההובלה
2. איברי מערכת ההובלה
מהלך ההוראה מבנה היחידה
שקופיות 3– 4
יחידת ההוראה כוללת שלושה חלקים:
חלק 1
א. איך מגיעים חומרים לכל חלקי הגוף?
ב. מעבר חמצן וחומרי מזון לכל הגוף
ג. זיהוי המערכת האחראית להובלת חומרים וחמצן בגוף
חלק 2 מהלך למידה בכיתה
הכרת מערכת ההובלה על מרכיביה
חלק 3
א. הכרת מערכת ההובלה על מרכיביה – סיכום
ב. תרשימי מערכת ההובלה
ג. מערכת ההובלה – מה למדתי בנושא?


    הנחיות לתלמיד המלצות למורה
פתיחה חלק 1א: איך מגיעים חומרים לכל חלקי הגוף?
שקופית 5
דיון בכיתה
כל האיברים בגוף צריכים מקורות מזון וחמצן כדי להתקיים וכדי לבצע את פעולות החיים.
1. מהיכן הגוף מקבל חומרי מזון?
2. מהיכן הגוף מקבל חמצן?
3. כיצד מגיעים חומרי המזון והחמצן לכל חלקי הגוף?
חלק 1א: איך מגיעים חומרים לכל חלקי הגוף?

דיון בכיתה
הגישה המוצעת ביחידת לימוד זו היא בניית מודלים קוגניטיביים של ידע באמצעות תרשים או סרטוט. היחידה נפתחת בדיון בכיתה שמטרתו לברר ידע קודם של התלמידים.
אחר כך התלמידים פונים לעבודה בקבוצות, שבמסגרתה הם מתבקשים להכין תרשים או סרטוט על הובלת חומרים בגוף על פי ידע קודם.
התלמידים משפרים את התרשים / הסרטוט במהלך הלמידה כדי לעקוב אחר תהליך הלמידה שעברו. התרשים / הסרטוט מייצגים גם את הידע של התלמידים על מערכת ההובלה, על המבנה שלה ועל התפקוד שלה בגוף.
השיעור מתחיל בהצגת התפקידים העיקריים של המערכת, מוביל להכרת המרכיבים ולתפקיד של כל מרכיב במערכת, וחוזר לבניית התמונה הכוללת ולהבנת הקשר שבין המבנה לתפקוד של מערכת ההובלה בגוף.
גוף השיעור חלק 1ב: מעבר חמצן וחומרי מזון לכל הגוף
שקופית 6

עבודה בקבוצות
1. תארו את הידוע לכם על מעבר החמצן וחומרי המזון לכל חלקי הגוף באמצעות תרשים או סרטוט מתאימים.
2. העלו את התרשים/ הסרטוט שהכנתם לפורום הכיתתי.

שקופית מס' 7

דיון בכיתה
התבוננו בתרשימים / סרטוטים שהכינו קבוצות שונות בכיתה:
1. מה לומדים מהם?
2. שערו איזו מערכת בגוף אחראית על העברת חומרים וחמצן לכל חלקי הגוף.
חלק 1ב: מעבר חמצן וחומרי מזון לכל הגוף

עבודה בקבוצות
התלמידים יציגו בכיתה את התרשים/ הסרטוט שהכינו, וידונו בו כהכנה להמשך הלמידה.





דיון בכיתה
בדיון יש לחדד כמה היבטים:
מהו המידע החסר לתלמידים?
כיצד יעזור להם התרשים / הסרטוט לברר איזה ידע על המערכת הנדונה חסר ונחוץ להם?
כיצד יוכלו להשלים את המידע החסר?
    חלק 1ג: זיהוי המערכת האחראית להובלת חומרים וחמצן בגוף
שקופיות 8–9

דיון בכיתה
צפו בסרטון (יוטיוב) וענו על השאלות הבאות:
1. איזו מערכת מתוארת בסרטון?
2. אילו איברים אתם מזהים בסרט?
3. היכן נמצאים האיברים המוצגים בסרטון בגוף האדם?
4. תקנו את התרשים / הסרטוט שהכנתם לפי המידע מהסרטון: הוסיפו שמות של מרכיבים במערכת המוצגת בסרטון.
חלק 1ג: זיהוי המערכת האחראית להובלת חומרים וחמצן בגוף

דיון בכיתה
הסרטון מציג את מערכת ההובלה.
מטרת הדיון בכיתה היא לברר אם התלמידים מזהים את מערכת ההובלה, את האיברים המרכיבים אותה ואת מקומם בגוף.
    חלק 2: הכרת מערכת ההובלה על מרכיביה – מהלך למידה בכיתה
שקופית 10

בשיעורים הבאים תלמדו ותכירו לעומק את מערכת ההובלה. הלמידה תתבסס על ספרי הלימוד, בשילוב תקשוב.
בסיום הלמידה תתבקשו לעדכן את הסרטוט שהכנתם ולשפרו.
חלק 2: הכרת מערכת ההובלה על מרכיביה – מהלך למידה בכיתה

בשלב זה התלמידים מתחילים ללמוד ולהכיר לעומק את מערכת ההובלה. הלמידה תתבסס על ספרי הלימוד, בשילוב תקשוב. חלק זה דורש לפחות 8–10 שעות לימוד.
התלמידים ימשיכו לשפר את התרשים שהכינו ככל שירכשו מידע רב יותר על מערכת ההובלה.
סיכום חלק 3א: הכרת מערכת ההובלה על מרכיביה– סיכום
שקופית 11– 14

עבודה בקבוצות
בסיום הלמידה על מערכת ההובלה,
היכנסו לקישור המצורף, צפו במצגת, ענו על השאלות המוצגות בה ועל השאלות הבאות:
1. איזו מערכת אחראית להובלת חומרים בגוף?
2. למערכת זו יש שני שמות. ציינו אותם והסבירו כל שם.
3. כיצד מגיעים חומרי מזון לכל חלקי הגוף, וכיצד מורחקים מהם חומרי פסולת?
4. כיצד מגיע חמצן לכל חלקי הגוף, וכיצד מורחק מהם פחמן דו-חמצני?
5. הסבירו את המשפט: "הלב נמצא במרכז המערכת."
אילו תפקידים נוספים יש למערכת ההובלה?
6. תקנו את התרשים שהכנתם בהתאם למידע הנוסף שרכשתם. העלו אותו לפורום הכיתתי.
 
    חלק 3ב: תרשימי מערכת ההובלה
שקופית 15

עבודה בקבוצות
היעזרו במצגת שראיתם קודם כדי לשפר את התרשימים של קבוצתכם.
התכוננו להציג את התרשים במליאה.
חלק 3ב: תרשימי מערכת ההובלה

עבודה בקבוצות

בתחילת המצגת מוצגים שקפים שיכולים לסייע בלמידה ובהמשך התרגול.
התרגול יכול להתבצע באופן אישי, בזוגות, בקבוצות. אם אין מספיק זמן, אפשר לבקש מהתלמידים להתייחס אל התרגול כשיעורי בית.
תפקיד המצגת הוא לתת לקבוצות הזדמנות לשפר את התרשימים שלהן.
    חלק 3ג: מערכת ההובלה – מה למדתי בנושא?
שקופית 16

דיון בכיתה
התבוננו בתרשים / בסרטוט שהכינו קבוצות שונות בכיתה.
1. מה לומדים מכל אחד מהם?
2. מה צריך לשנות / לתקן בכל אחד מהם כדי שיתאר היטב את מערכת ההובלה?
3. מה הקשר בין מבנה המערכת לתפקיד שהיא ממלאת בגוף?
חלק 3ג: מערכת ההובלה – מה למדתי בנושא?

דיון בכיתה
הסרטוטים המתוקנים צריכים לכלול את כל מרכיבי המערכת, את התפקיד של כל מרכיב במערכת ואת הקשרים שבין המרכיבים.
לאחר שדנים בסרטוטים המתוקנים, אפשר לבקש מהתלמידים להציג את התרשים הראשוני שלהם ולראות – כיצד הוא השתנה? מה גרם לשינויים האלה?

לשאלה 3
מערכת ההובלה צריכה לספק את החומרים הנחוצים לכל תא בגוף ולהרחיק ממנו חומרי פסולת כדי להבטיח תפקוד תקין של הגוף. כדי למלא את תפקידה, המערכת פרוסה על פני כל הגוף באמצעות מערכת צינורות מסועפת הכוללת את המחזור הגדול ואת המחזור הקטן.
יש קשר הדוק בין מערכת ההובלה למערכת הנשימה ובין מערכת ההובלה למערכת העיכול, כי הן מזינות אותה בחומרים שיש לספק לכל תאי הגוף.

המצגת האינטראקטיבית המקושרת מתאימה לתרגול הנלמד. היא מסכמת את הנושא וכוללת שאלות לעבודה ולבדיקה עצמית. המצגת נבנתה בתוכנת Blossom.

בסיום הנושא
התלמידים יסכמו את התובנות שרכשו בהתנסות, וישוו בין הידע הקודם בתחילת ההוראה-למידה של היחידה לידע הנרכש לאחר ההוראה-למידה.
יישום מערכת ההובלה – פעילות יישום
שקופית 17

בחרו את משימת הלימוד המתוקשבת – איברי מערכת ההובלה – מדף העבודה המצורף, על פי הוראת המורה
איברי מערכת ההובלה
הכרת מערכת ההובלה
מערכת ההובלה – פעילות יישום
דף העבודה מיועד לחיזוק ולתרגול הידע הנלמד.
איברי מערכת ההובלה
הכרת מערכת ההובלה
מחוון למורה – איברי מערכת ההובלה
  המשך למידה בבית מחזור הדם
שקופיות 18– 19

משימה אישית –
צפו בסרט מחזור הדם – כך זורם הדם בכל הגוף (בריינפופ)
1. כתבו מה תפקידה של מערכת ההובלה בגוף.
2. היכן מצוי הלב והיכן מצויים כלי הדם בגופנו?
3. אילו סוגים של צינורות קיימים ברשת כלי הדם?
4. מה הדם מביא לתאים?
5. למה הייתם מדמים את מערכת הלב, או תנו דוגמה מחיי היום יום שתבהיר כיצד מורכבת מערכת הלב.
6. העלו 1–2 שאלות נוספות על מחזור הדם.
מחזור הדם

משימה אישית –
שאלה 2. אפשר להראות לתלמידים
הדמיה למיקום הלב בגוף האדם

Habits of the Heart    Science Museum of Minnesota ©2000

המלצות להעשרה:
המלצה לפעילות עם קבוצת מצטיינים –
לערוך השוואה בין מערכת ההובלה של הצמח למערכת ההובלה שבגוף האדם.
המלצה לפעילות עם קבוצת מתקשים –
חזרה על מרכיבי מערכת ההובלה ועל תפקידה.
מומלץ בתרשים: לב + כלי דם + נוזל הדם = מערכת ההובלה.
  הערכה שקופית 20
בחן את עצמך לאחר צפייה בסרט
(בריינפופ)
 
סיכום מה למדתי היום?
שקופית 21– 22
1. משפט אחד או שניים על הנלמד בשיעור.
2. 1–3 מושגים עיקריים שעסקנו בהם בשיעור – ופירושם.
3. מיומנות שהשתמשנו בה: (לדוגמה: מיון / השוואה / אחר)
4. במה התקשיתי בשיעור? מה חידש לי השיעור?
5. איך אני יכול/ה ליישם את מה שלמדתי בשיעור במקומות אחרים?

את התשובות אפשר להעלות לפורום הכיתתי / להעלות למסמך השיתופי בגוגלדוקס / לשמור ביומן הרפלקטיבי שאני מנהל במחשב שלי / לכתוב במחברת / במקום אחר