![]() |
|
![]() |
תחום תוכן מדע וטכנולוגיה |
נושא השיעור | מצבי צבירה | ||||
פיתוח | כתיבה ופיתוח | עדינה אליהו |
|||
עריכה | הדס כץ שדה חן, קטי ברקן, אתי טל | ||||
ייעוץ פדגוגי | ד"ר שרה קלצ'קו, קטי ברקן | ||||
ייעוץ מדעי | ד"ר שרה קלצ'קו | ||||
שכבת הגיל | כיתה ד | ||||
משך השיעור | 150 דקות (שלושה שיעורים בני 50 דקות כל אחד, מומלץ להעבירם ברצף) | ||||
![]() |
רציונל למורה |
יחידה זו עוסקת במצבי הצבירה של החומר מים. מטרתה היא להוביל את התלמידים להבנה שכל חומר יכול להימצא בכמה מצבי צבירה, ולכל מצב צבירה יש תכונות המאפיינות אותו: מידת הקביעות של צורתו, הנפח שהוא תופס ומידת הזרימה שלו. התלמידים מתנסים בפעילויות הממחישות את תהליכי השינוי במצבי הצבירה בעקבות שינויים בטמפרטורה ומכירים את תכונות החומר מים בכל אחד ממצבי הצבירה. היחידה מלווה במצגת ומשלבת סרטונים, ניסויים, הדמיות, פעילויות מקוונות באתר אופק וכן משימות הערכה מקוונות. |
|||
![]() |
הקשר לתוכנית הלימודים | תחום תוכן מדעי החומר תחום משנה חומרים סטנדרט 1.2: תכונות חומרים, שינויים בחומרים והשפעת ניצולם על החברה ועל הסביבה. סטנדרט משנה 1.2.ב: התלמידים יכירו איברים ומערכות בגוף האדם ויבינו את התאמתם לתפקודם. הם יכירו תהליכים בגוף ויבינו את חשיבותם לקיומו. ציוני דרך: • התלמידים יזהו את החומר מים במצבי הצבירה השונים – קרח (מוצק), מים (נוזל) ואדי מים (גז) • התלמידים יזהו מעברי מצבי צבירה (אידוי, עיבוי, התכה, התמצקות/ הקפאה) ויביאו דוגמאות מחיי היום יום |
|||
![]() |
מטרות התוכן והמיומנויות |
מטרות תוכן • התלמידים יכירו את תכונות החומר מים במצב הצבירה נוזל, מוצק וגז • התלמידים יזהו את החומר מים במצבי הצבירה השונים – קרח (מוצק), מים (נוזל) ואדי מים (גז) • התלמידים יזהו מעברים במצבי צבירה (אידוי, עיבוי, התכה, התמצקות / הקפאה) ויביאו דוגמאות מחיי היומיום מיומנויות • חקר ופתרון בעיות • הסקת מסקנות מהתנסות • חשיבה מטה-קוגניטיבית |
|||
![]() |
מושגים עיקריים לשיעור זה |
• מצבי צבירה • נקודת קיפאון / רתיחה • התכה, התאדות, התעבות, הקפאה |
|||
![]() |
ידע מוקדם לשיעור | המים מכסים את מרבית שטחו של כדור הארץ. לחומר מים שימושים רבים בתחומים שונים בחיינו. | |||
![]() |
מילות קישור ותגיות | מים, גז, נוזל, מוצק, מצבי צבירה, נקודת קיפאון, התכה, טמפרטורת רתיחה, התאדות, התעבות, התכה, הקפאה | |||
![]() |
מיומנויות המאה ה-21 |
1. אוריינות מידע ותקשורת - ניתוח והערכה של מידע מסוגי מדיה 2. מיומנויות תקשורת - יצירה וניהול תקשורת בעל פה, בכתב ובסוגי המדיה השונים, יצירת תוצר שיתופי 3. חשיבה ופתרון בעיות- זיהוי בעיות ויצירת פתרונות , חשיבה יצירתית וסקרנות אינטלקטואלית 4. קשרים בינאישיים וניהול עצמי- למידה והתנהלות עצמאית |
|||
![]() |
חומרי הוראה (כתובים ומתוקשבים) |
סרטונים סרטון – התמוטטות קרחונים (יוטיוב) מצבי צבירה (בריינפופ) חומרי למידה מתוקשבים למורה • מעברים בין מצבי צבירה – למורה • טבלה שיתופית – מצבי צבירה – למורה • דגם הוראה לתלמיד • אילו תכונות משותפות יש למוצק ולגז • מעברים במצב צבירה – סיכום • שינוי מצב צבירה – עבודה • מתכננים מכונת משקאות (פעילות באתר קל וחומר) • אתר "כותר" (מדע וטכנולוגיה לכיתה ד) פעילות הרחבה • מודדים ואורזים (אתר קל וחומר) • מעבירים מכלי לכלי (אתר אופק) • מצבי צבירה (אתר אופק) • ממים לקרח (אתר אופק) • מים: מקרח לאדים (אתר אופק) • תכונות המים (אתר גלים) עזר נוסף מצגת מלווה שיעור ספרי הלימוד שבהם מופיעים הנושאים הנדונים ביחידה • מסע מדע, כיתה ד, הוצאת כנרת, עמ' 26–52 • במבט חדש, ספר ד, הוצאת רמות, עמ' 84–109 • מדע בעידן טכנולוגי, חלק רביעי, הוצאת רכס, עמודים 65–103 או • ניסויים עמ' 84–86 (במבט חדש, ספר התלמיד(ה) כיתה ד באתר מדע וטכנולוגיה לכיתה ד) • ניסויים עמ' 88–89 (במבט חדש, ספר התלמיד(ה) כיתה ד באתר מדע וטכנולוגיה לכיתה ד) • מוצקים נוזלים וגזים בסביבה (במבט חדש, ספר התלמיד(ה) כיתה ד באתר מדע וטכנולוגיה לכיתה ד) • קריאה עמ' 90–92 (במבט חדש, ספר התלמיד(ה) כיתה ד באתר מדע וטכנולוגיה לכיתה ד) |
|||
![]() |
תוצרי הלמידה |
• השתתפות בדיון מקוון • ביצוע משימות למידה והערכה באתר אופק • יצירת מצגת ב-PowerPoint |
מהלך השיעור | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|