מדינת ישראל
משרד החינוך
המינהל למדע וטכנולוגיה
מהי נשימה? – שיעור פתיחה
מדע וטכנולוגיה
נושא מהי נשימה? – שיעור פתיחה
פיתוח
כתיבה ופיתוח צוות מדע וטכנולוגיה בית הספר "אדם וסביבה"
עריכהקטי ברקן, אתי טל, הדס כץ שדה-חן
ייעוץ פדגוגיד"ר שרה קלצ'קו, קטי ברקן
ייעוץ מדעיד"ר שרה קלצ'קו
שכבת הגיל כיתה ד
משך השיעור 100 דקות
רציונל למורה ביחידה זו נתחיל בלימוד הנושא של מערכת הנשימה, לעורר את עניין התלמידים בנושא זה, וכן לברר תפיסות של לומדים על פעולת הנשימה ולהבין מהי פעולת הנשימה.

היחידה כוללת חמישה חלקים שבמהלכם התלמידים עורכים תצפית על פעולת הנשימה ועל השינויים שחלים בבית החזה בשאיפה ובנשיפה. בסוף היחידה התלמידים מסיקים מסקנות לגבי פעולת הנשימה השונות, ומבחינים בכך שהנשימה מורכבת משאיפה ומנשיפה.
צשאשרםא הקשר לתכנית
הלימודים
תחום תוכן
מדעי החיים (תכנית ליבה)
תחום משנה
האדם, בריאותו, התנהגותו ואיכות חייו
סטנדרט משנה
3.3.א. התלמידים יכירו איברים ומערכות בגוף האדם ויבינו את התאמתם לתפקודם. הם יכירו תהליכים בגוף ויבינו את חשיבותם לקיומו.
ציוני דרך
  • התלמידים יזהו את המרכיבים העיקריים של מערכת הנשימה (אף, פה, קנה, סימפונות, ריאות, סרעפת, צלעות ושרירים בין-הצלעות) ויציינו את תפקידיהם.
  • התלמידים יתארו את פעולות השאיפה והנשיפה ויסבירו את תפקידן בחילוף גזים (קליטת חמצן ופליטת פחמן דו חמצני).
מטרות התוכן
ומיומנויות
מטרות תוכן
  • התלמידים ידעו כי בלי נשימה לא יכולים להתקיים חיים.
  • התלמידים ידעו שפעולת הנשימה חיונית לתפקודו התקין של הגוף.
  • התלמידים יתארו את פעולת הנשימה אשר כוללת שאיפה ונשיפה.
מיומנויות
איסוף מידע על פעולות הקשורות לנשימה באמצעות תצפית ובאמצעות צפייה בסרטונים:
  • סרטון המציג שינויים החלים בבית החזה בזמן השאיפה והנשיפה
  • סרטון המציג את השינויים שחלים בבית החזה בזמן השאיפה והנשיפה
  • הסקת מסקנות על פעולת הנשימה הכוללת שאיפה ונשיפה
  • ארגון מידע בטבלה
  • למידה עצמית: איתור מידע במגוון סוגי מדיה
רצף ההוראה רצף ההוראה בנושא מערכת הנשימה:
  1. הנשימה – שיעור פתיחה
  2. האוויר שאנו נושמים – הרכב האוויר וההבדל בין אוויר שאוף לאוויר נשוף
  3. תיאור פעולת הנשימה – שינויים בנפח של בית החזה ושל הסרעפת
מושגים עיקריים
  • נשימה
  • שאיפה
  • נשיפה
  • מערכת הנשימה
  • בית החזה
  • בטן
ידע מוקדם
לשיעור
התלמידים מבינים שהנשימה היא אחד ממאפייני החיים.
חומרי הוראה
(כתובים ומתוקשבים)
סרטונים עזרים נוספים חומרי למידה כתובים ספרי הלימוד שבהם מופיעים הנושאים הנדונים ביחידה
  • נושמים ללא הפסקה, הוצאת רמות, עמ' 172–178.
  • נא להכיר: מערכת הנשימה, הוצאת כנרת, עמ' 309–311.
  • מדע בעידן טכנולוגי, חלק רביעי, הוצאת רכס, עמ' 270–277.
היענות לשונוּת שיטות הוראה-למידה: למידה עצמית, למידה בקבוצות
שימוש במגוון אמצעי הוראה: סרטונים, התנסויות, תצפיות
תוצרי הלמידה
ציוד לשיעור
מהלך השיעור
מהלך ההוראה תיאור הפעילות זמן
פתיחה מהי נשימה? שיעור פתיחה שקופית מס' 1
בשיעור זה נלמד על – שקופית מס' 2

1. מהי נשימה, ומהי פעולת הנשימה?
2. לשם מה אנו נושמים?
מבנה היחידה: שקופית מס' 3
יחידה ההוראה כוללת חמישה חלקים:

חלק 1
מתי נושמים ולשם מה נושמים?
חלק 2
א. תצפית על פעולת הנשימה – מבט מבחוץ
ב. צפייה בסרטונים המציגים את פעולת הנשימה – מבט פנימה
חלק 3
פעולת הנשימה – סיכום ביניים ומסקנות
חלק 4
מה קורה לנשימה שלנו כאשר אנחנו מבצעים פעולות שונות?
חלק 5
ביטויים הקשורים לנשימה – העשרה
הנחיות לתלמיד המלצות למורה
חלק 1: מתי נושמים ולשם מה נושמים?
שקופית מס' 4
עבודה עצמית
היכנסו לקובץ ובצעו את המשימה שנתונה בו.
דף עבודה – דברים שאני אוהב לעשות
דיון בכיתה
  • מהי נשימה?
  • מתי אנו נושמים?
  • לשם מה אנו נושמים?
חלק 1: מתי נושמים ולשם מה נושמים?

עבודה עצמית
מטרת החלק הזה היא ליצור גירוי ללמידה על מערכת הנשימה ועל פעולת הנשימה.
השיר דברים שאני אוהב לעשות, (מתוך נושמים לרווחה, הוצאת רמות)
מתאר פעולות שאנו עושים ומטרתו להראות שכל פעולה שאנו עושים קשורה לנשימה ושאנו נושמים כל הזמן.
דיון בכיתה
בתחילה התלמידים יתייחסו לפעולות שמובן מאליו שהן קשורות לנשימה, אבל בדיון בכיתה יתברר שאי אפשר לבצע שום פעולה בלי לנשום.
התשובה לשאלה "מתי אנו נושמים? היא "כל הזמן".
גוף השיעור הנחיות לתלמיד המלצות למורה
חלק 2א: תצפית על פעולת הנשימה – מבט מבחוץ
שקופית מס' 5
עבודה בזוגות
  1. בקשו מבן הזוג שלכם להצמיד לגופו את הבגד שהוא לובש, ולנשום נשימות עמוקות. צפו בפעולת הנשימה וכתבו במחברתכם מה אתם רואים.
  2. נשמו נשימות עמוקות, ובדקו מהם השינויים שחלים בגופכם בזמן הנשימה. לשם כך הניחו את הידיים בזמן הנשימה:
    1. על הבטן.
    2. על צִדי הגוף, מעל המותניים.
    3. על בית החזה.



דיון בכיתה
  1. מהם השינויים שחלים בגוף בזמן הנשימה?
  2. האם הנשימה כוללת פעולה אחת או יותר?
  3. איך אפשר ללמוד זאת מן ההתנסות שערכתם?
חלק 2א: תצפית על פעולת הנשימה – מבט מבחוץ

עבודה בזוגות
הפעילויות בחלק זה נועדו לחשוף את התלמידים לפעולת הנשימה ולהבנה כי מדובר למעשה בשתי פעולות – שאיפה ונשיפה.
לצורך כך התלמידים צופים זה בזה כאשר הם נושמים נשימות עמוקות, ועוקבים אחר השינויים שחלים בגופם שלהם כאשר הם עצמם נושמים נשימות עמוקות.
בזמן התצפית מומלץ להסב את תשומת לב התלמידים לכך שכמה חלקים בגוף מעורבים בנשימה: בית החזה, הצלעות והבטן. ייתכן שכמה תלמידים יתייחסו גם לאיברים נוספים הקשורים לשאיפת האוויר ולנשיפתו – האף, הפה והגרון.

דיון בכיתה
שאלה 1 – השינויים שחלים בגוף בזמן הנשימה
אוויר נכנס לגוף ואחר כך יוצא ממנו.
חלים שינויים במצבם ובמיקומם של בית החזה ושל הבטן.
שאלה 2 – הפעולות הכלולות בנשימה
צריך לכוון את התלמידים לכך שפעולת הנשימה כוללת שתי פעולות: הכנסת אוויר לגוף (שאיפה) והוצאת אוויר מהגוף (נשיפה). חשוב לשיים את הפעולות "שאיפה" ו"נשיפה".
חלק 2ב: צפייה בסרטונים המציגים את פעולת הנשימה – מבט פנימה
שקופית מס' 6
דיון בכיתה
  1. צפו בסרטון
    פעולת הנשימה – Breathing Movements (YouTube).
  2. צפו בפעולת השאיפה והנשיפה בהדמיה מערכת הנשימה (אופק במדע וטכנולוגיה).
  3. סכמו מה קורה בבית החזה:
    1. בזמן השאיפה.
    2. בזמן הנשיפה.
חלק 2ב: צפייה בסרטונים המציגים את פעולת הנשימה – מבט פנימה

דיון בכיתה

בחלק ב של התצפית מתבקשים התלמידים להתבונן בשינויים שחלים בתוך בית החזה בזמן פעולת הנשימה: בשאיפה – הצלעות מתרוממות ומתרחקות זו מזו, בנשיפה – הצלעות יורדות ומתקרבות זו לזו.

התצפית הצפייה בסרטון ההדמיה (באתר אופק) נועדה להרחיב את מה שהתלמידים למדו בתצפית על פעולת הנשימה ועל השינויים החלים באזור בית החזה בשאיפה ובנשיפה. אין צורך לעסוק בפרטים הנוגעים למנגנון של פעולת הנשימה, אלא להדגיש את פעולת ההכנסה של האוויר לבית החזה בשאיפה ואת פעולת ההוצאה של האוויר מבית החזה בנשיפה.
חלק 3: פעולת הנשימה – סיכום ביניים ומסקנות
שקופית מס' 7
דיון בכיתה
הסבירו איך ההדמיה והסרטונים מרחיבים את מה שלמדנו בתצפית על פעולת הנשימה?
חלק 3: פעולת הנשימה – סיכום ומסקנות

דיון בכיתה
מומלץ לסכם את התובנות שעלו מן התצפית ולקשר אותן לנלמד מהתצפית, מהסרטון ומההדמיה.
על התלמידים לנסח את המסקנות האלה:
  1. פעולת הנשימה חיונית לביצוע פעולות יומיומיות שונות.
  2. פעולת הנשימה כוללת שתי פעולות:
    1. שאיפה – הכנסת אוויר לגוף,
    2. נשיפה – הוצאת אוויר מהגוף.
יישום הנחיות לתלמיד המלצות למורה
חלק 4: מה קורה לנשימה שלנו כאשר אנחנו מבצעים פעולות שונות?
שקופית מס' 8

פעילות 1 – מה הקשר לפעולת הנשימה

היכנסו לקובץ מה הקשר לפעולת הנשימה.
  1. בצעו את המשימה המוצגת בקובץ.
  2. הציגו לכיתה את מסקנותיכם: אילו פעולות מתבצעות תוך כדי שאיפה ואילו פעולות מתבצעות תוך כדי נשיפה?
פעילות 2 – צחוק, בכי ומה שביניהם
פעילות 3 – הנשימה ונפש האדם
חלק 4: מה קורה לנשימה שלנו כאשר אנחנו מבצעים פעולות שונות?
בחלק זה מוצעות שתי פעילויות ליישום נושא הנשימה. זכרו כי מדובר בשיעור פתיחה לנושא הנשימה, ומטרת השיעור היא להרחיב את ידיעות התלמידים המתעניינים בנושא ולהגביר את המוטיבציה שלהם ללימוד הנושא.

פעילות 2 – צחוק, בכי ומה שביניהם
לפניכם מחוון לתשובות התלמידים

(הלקוח ממערך שיעור בנושא הנשימה בבריינפופ):

צחוק – נשיפת אוויר בתנודות ובקול רם.
בכי – שאיפת אוויר קצבית, בדרך כלל, בגלל התכווצויות מהירות ועוויתות של הסרעפת.
שיעול – סדרת נשיפות חזקות המאיצות את קצב הנשיפה של האוויר, כך נפלטים חלקיקים מגרים וליחה שחדרו למערכת הנשימה.
התעטשות – נשיפה פתאומית כשהאף סגור והפה פעור.
היאנחות – שאיפה עמוקה וממושכת כשמיתרי הקול סגורים למחצה ואחר כך נשיפה עמוקה.
התנשפות – נשימה קצרה ומהירה כשהפה פעור.
פיהוק – שאיפה עמוקה של אוויר המלווה בתנועת פתיחה חזקה של הפה ופישוט רגליים וידיים.

הנשימה ונפש האדם
  1. אפשר לשלוט ולאזן את הגוף-נפש שלנו דרך אימון בנשימה (ביוגה: פראניאמה – שליטה בנשימה).
  2. העלאת תשומת הלב לנשימה דרך נחיר שמאל/ימין ברמה חווייתית.
סתמו את נחיר ימין ונשמו רק דרך נחיר שמאל. הרגישו את האוויר עובר בצד השמאלי של הגוף. חזרו על כך כמה פעמים. אחר כך החליפו צד: סתמו את נחיר שמאל ונשמו רק דרך נחיר ימין. נשימה דרך נחיר אחד מעלה את רמת הקשב / תשומת הלב / המיקוד בצד אחד של הגוף.
העשרה חלק 5: ביטויים הקשורים לנשימה – העשרה
שקופית מס' 9
לפניכם שבעה ביטויים הקשורים לנשימה:
  1. בנשימה עצורה
  2. דום נשימה
  3. חסר נשימה
  4. נעתקה נשימתו
  5. עד הנשימה האחרונה
  6. עצר את נשימתו
  7. אורך נשימה
  • בחרו אחד מהביטויים שלעיל.
    היעזרו במילון רב מילים או במילון אבן שושן והסבירו את הביטוי.
    כתבו משפט הכולל שימוש בביטוי שבחרתם.
  • הסבירו כיצד קשורים הביטויים האלה לפעולת הנשימה.
  • האם אתם מכירים ביטויים נוספים הקשורים לנשימה? אם כן, כתבו אותם והסבירו את הקשר שלהם לפעולת הנשימה.
חלק 5: ביטויים הקשורים לנשימה – העשרה

לפניכם הפירושים של הביטויים שנלקחו מרב-מילים:

בנשימה עצורה
הסבר: בדריכות, במתח רב.
דוגמה: הכול הקשיבו בנשימה עצורה לתוצאות ההצבעה באו"ם.

דום נשימה
הסבר: מצב של הפסקת הפעילות של מערכת הנשימה, העלול להביא בתוך דקות אחדות למוות קליני.
דוגמה: מחקרים מראים שתזונה לא נכונה יכולה להוביל לדום לב בגיל מבוגר.

חסר נשימה
הסבר: ללא נשימה, בלי יכולת לנשום; 'חסר אוויר', מותש ממאמץ.
דוגמה: בתום הטיפוס לקומה השביעית נותרתי חסר נשימה.

נעתקה נשימתו
הסבר: נותר ללא נשימה או ללא דיבר, לא היה מסוגל לנשום או לדבר.
דוגמה: נעתקה נשימתי כאשר נכנסתי לחדרי וראיתי את אחותי הקטנה קוראת מתוך יומני האישי.

עד הנשימה האחרונה
הסבר: עד מותו.
דוגמה: אזכור אותך לנצח עד נשימתי האחרונה.

עצר את נשימתו
הסבר: המתין בחרדה או בהתרגשות לראות מה יקרה.
דוגמה: העולם עצר את נשימתו כשצפה בשידור על האדם הראשון שנחת על הירח.

אורך נשימה
הסבר: יכולת עמידה לאורך זמן; טווח זמן נדרש להשלמת פעילות כלשהי; אורך רוח, סבלנות.
דוגמאות:
1. גיוס המילואים נועד להעניק לצבא אורך נשימה לביצוע מלא של משימות התקיפה.
2. תהליך הקליטה דורש לא רק משאבים רבים, אלא גם אורך נשימה, התמדה ונחישות.
שיעור בית
רפלקציה מה למדתי היום?
שקופית מס' 10

ענו על השאלות שלפניכם בקצרה.
  1. בחרו שלושה מבין המושגים העיקריים שנלמדו בשיעור והסבירו אותם.
  2. באילו מיומנויות השתמשתם (למשל: מיון, השוואה, יצירת טבלה וכד')? האם כבר השתמשתם במיומנויות אלו בעבר? אם כן, היכן?
  3. איזה ידע חדש רכשתם בשיעור?
  4. אילו משימות התקשיתם לבצע?
  5. מה אהבתם בשיעור?