מדינת ישראל
משרד החינוך
המינהל למדע וטכנולוגיה
גוף האדם כמערכת
מדע וטכנולוגיה
נושא גוף האדם כמערכת
פיתוח
כתיבה ופיתוח צוות אדם וסביבה: נורית אחרק, אמנון סלעי, יוסי שורר
עריכהאתי טל, קטי ברקן
ייעוץ פדגוגיד"ר שרה קלצ'קו, קטי ברקן
ייעוץ מדעיד"ר שרה קלצ'קו
שכבת הגיל כיתה ה
משך השיעור 100 דקות (שני שיעורים בני 50 דקות כל אחד, מומלץ להעבירם ברצף)
רציונל למורה יחידת ההוראה עוסקת במערכות בגוף האדם ובגוף כולו כ"מערכת-על". מטרת היחידה היא ללמד את התלמידים על אופן פעולתו של גוף האדם כ"מערכת-על" המורכבת מכמה מערכות (12), ולהדגיש את החשיבות של שיתוף הפעולה המתקיים בין המערכות השונות כדי להבטיח תפקוד תקין של הגוף.

התלמידים נעזרים במידע שלמדו על מערכות בגוף, ועל האיברים המרכיבים כל מערכת וחיוניים לתפקודה התקין.
יחידת ההוראה כוללת שישה חלקים. בתחילה התלמידים חוקרים את המערכות הפועלות בגוף האדם בזמן רכיבה על אופניים. בהמשך הם לומדים להבחין באמצעות סרטונים ותמונות בין מערכות המספקות לגוף את צורכי הקיום שלו (נשימה, עיכול) למערכות המקשרות בין מערכות הגוף (הובלה ועצבים). התלמידים מגדירים מערכת טכנולוגית באמצעות האופניים, משווים בין מאפייני המערכת הטכנולוגית למאפייני המערכות בגוף האדם (מערכת הנשימה ומערכת השלד והשרירים), ומסיקים כי כולם עונים על אותה הגדרה של המערכת.

גם גוף האדם, הבנוי ממערכות רבות, עונה על הגדרת המערכת ואפשר לכנותו בשם – "מערכת-על'. היחידה אינה עוסקת במערכת העצבים ובקשר שלה לקליטת מידע מהסביבה (באמצעות החושים וקצות עצבים בעור) וגם לא בתפקידי הבקרה שלה בגוף.
צשאשרםא הקשר לתכנית
הלימודים
תחום תוכן
מדעי החיים (תכנית ליבה)
תחום משנה
האדם, בריאותו, התנהגותו ואיכות חייו
סטנדרט משנה
3.3.א. התלמידים יכירו איברים ומערכות בגוף האדם ויבינו את התאמתם לתפקודם. הם יכירו תהליכים בגוף ויבינו את חשיבותם לקיומו.
ציוני דרך
  • התלמידים יציינו שהגוף בנוי מכמה מערכות (כגון נשימה, עיכול, דם, עצבים ושלד) ויזהו את מיקומן הכללי. תחום תוכן
    טכנולוגיה
    תחום משנה
    עולם מעשה ידי אדם
    סטנדרט משנה
    1.6.ג. התלמידים יכירו את אפיוניה של המערכת הטכנולוגית: מבנה, מרכיבים ותהליכים.
    ציוני דרך
    • התלמידים ישוו בין מערכת טכנולוגית לבין מערכות ביצורים חיים (קלט, עיבוד, פלט).
    • התלמידים יציינו חלקי מערכת טכנולוגית (מאוורר, פנס, תחנת חשמל), ויסבירו את קשרי הגומלין בין חלקי המערכת ואת התיאום שביניהם.
מטרות התוכן
ומיומנויות
מטרות תוכן
  • התלמידים יבינו כי גוף האדם הוא מערכת הבנויה ממערכות שונות הפועלות יחד בתיאום ובשיתוף כדי להבטיח תפקוד תקין של הגוף.
  • התלמידים יתנו דוגמאות של מערכות בגוף ושל האיברים המרכיבים אותן.
  • התלמידים יבינו כי לכל מערכת בגופנו יש תפקיד מוגדר.
  • התלמידים יכירו את מאפייני המערכת בעזרת מערכת טכנולוגית.
  • התלמידים ישוו בין מערכות בגוף האדם לבין מערכת טכנולוגית.
מיומנויות
  • ביצוע תצפית
  • השוואה
  • הסקת מסקנות
  • שימוש בסוגי מדיה שונים
  • עיבוד מידע וייצוגו
  • למידה שיתופית
  • עבודת צוות
רצף מומלץ להבניית הנושא (שיעורים קודמים בנושא)
מושגים עיקריים
  • מערכת
  • מערכת טכנולוגית
  • מערכת-על
  • מערכות בגוף האדם
  • איברים
  • שיתוף פעולה בין מערכות
  • גוף האדם כמערכת
ידע מוקדם
לשיעור
התלמידים יודעים שליצורים חיים יש צורכי קיום הכרחיים לקיומם.
הם מכירים את מאפייני החיים של היצורים החיים,
ואת המערכות בגוף האדם (נשימה, תנועה, עור, עיכול, הובלה).
חומרי הוראה
(כתובים ומתוקשבים)
סרטונים חומרי הוראה כתובים עזרים נוספים ספרי הלימוד שבהם מופיעים הנושאים הנדונים ביחידה
היענות לשונוּת שיטות הוראה-למידה: למידה עצמית, למידה בקבוצות
שימוש במגוון אמצעי הוראה: סרטונים, מפות
תוצרי הלמידה התלמידים יבינו שגוף האדם הוא "מערכת על", ידעו לזהות ולשיים מערכות שונות בגוף האדם, ויסבירו את חשיבות תפקודן של מערכות אלה בשיתוף פעולה.
ציוד לשיעור
מהלך השיעור
מהלך ההוראה תיאור הפעילות זמן
פתיחה גוף האדם כמערכת
שקופית 1

ביחידה זו נלמד על –
שקופית 2
  1. מאילו מערכות מורכב גוף האדם?
  2. מהם המאפיינים של מערכת?
  3. נשווה בין מערכות בגוף האדם למערכת טכנולוגית (אופניים)
  4. נבין כיצד גוף האדם פועל כ"מערכת-על"

מבנה היחידה
שקופית 3–4

יחידת ההוראה כוללת שישה חלקים:
חלק 1
אילו מערכות פועלות בגופנו בזמן שאנחנו רוכבים על אופניים?
חלק 2
מערכות שונות בגוף האדם – שיום ותפקיד
חלק 3
האופניים הם מערכת טכנולוגית
חלק 4
א. ניתוח מערכות שלד שרירים ומערכת הנשימה לפי המאפיינים של מערכת טכנולוגית
ב. השוואה בין מאפייני מערכת הנשימה ו/או מערכת שלד שרירים למערכת טכנולוגית – סיכום ומסקנות
חלק 5
שיתוף פעולה בין מערכות בגופנו בזמן שאנו רוכבים על אופניים
חלק 6
גוף האדם כ"מערכת-על"
הנחיות לתלמיד המלצות למורה
חלק 1: אילו מערכות פועלות בגופנו בזמן שאנחנו רוכבים על אופניים?

שקופית 5
דיון בכיתה

צפו ב סרטון (יוטיוב) של רוכבי אופניים.
לאחר הצפייה בסרט – כתבו אילו מערכות בגוף פועלות בזמן רכיבה על אופניים.
חלק 1: אילו מערכות פועלות בגופנו בזמן שאנחנו רוכבים על אופניים?

דיון בכיתה

בפעילות ליצירת גירוי ללמידה התלמידים צופים בסרטון המציג רוכבי אופניים, ומתבקשים להסביר, על פי ידע קודם, אילו מערכות בגוף פועלות בזמן הרכיבה על האופניים.
בתשובה לשאלה – רואים שרוכבי האופניים מתנועעים ונושמים. לפעמים אפשר גם להבחין בשינויים בצבע העור ובהזעה. על פי ידע קודם אפשר לצפות שהתלמידים יבחינו שמערכת התנועה (שלד ושרירים) ומערכת הנשימה פועלות בו זמנית. אולי הם יציינו גם את מערכת ההובלה (הדם) – הודות לשינויים בעור: האדמה – המאפיינת מצבי מאמץ (עקב הגברת זרימת דם לעור), הזעה – שמקורה בבלוטות הזיעה בעור, ותפקידה למנוע עלייה גדולה בטמפרטורה של הגוף בזמן מאמץ גופני.
המוח ומערכת העצבים הם אלה שמפעילים את כל המערכות בגוף. בלעדיהם לא היינו יכולים לרכוב על אופניים (או לבצע כל פעילות אחרת).
מערכות שאינן קשורות ישירות לרכיבה על האופניים הן מערכת העיכול ומערכת ההפרשה. אבל בלי המזון שמערכת העיכול מספקת השרירים לא היו יכולים לפעול. מערכת ההפרשה מרחיקה מהגוף חומרי פסולת שנוצרים בזמן הרכיבה על האופניים.
גוף השיעור הנחיות לתלמיד המלצות למורה
חלק 2: מערכות שונות בגוף האדם – שיום ותפקיד
שקופיות 6–7
עבודה בקבוצות

התבוננו בתמונה של מערכות בגוף האדם (מתוך אתר מגמה מדעית טכנולוגית).
ענו על השאלות הבאות:
  1. אילו מערכות אתם מזהים בגופנו? העתיקו את התמונה למחשב שלכם והגדילו אותה.
  2. צרו ריבועים של תיבות טקסט מתחת לכל מערכת.
  3. רשמו בריבועים את שמות המערכות בגופנו (היעזרו בספרי הלימוד).
  4. הכינו טבלה בת שתי עמודות. בעמודה הימנית רשמו את שמות מערכות הגוף. בעמודה השמאלית רשמו את התפקיד של כל אחת מהן (היעזרו במפות של גוף האדם ובספרי הלימוד).
  5. האם יש מערכות נוספות בגוף המשתתפות בפעילות הרכיבה, שלא זיהיתם בצפייה בסרט? מהן?
חלק 2: מערכות שונות בגוף האדם – שיום ותפקיד

עבודה בקבוצות

בפעילות הגירוי התלמידים התבקשו לזהות מערכות בגוף האדם הפועלות בזמן רכיבה על אופניים. בחלק זה מציגים בפני התלמידים את התמונה של מערכות הגוף השונות. התלמידים מזהים את המערכות ומקשרים אותן לפתיחה שעסקה במערכות המעורבות ברכיבה על אופניים.
כדי לזהות את מערכות הגוף ולשיים את האיברים המרכיבים אותן, ייעזרו התלמידים במפות של גוף האדם ובספרי הלימוד. המערכות המרכזיות: שלד, שרירים, דם ולב, עיכול, נשימה, עצבים.
לשאלה 3:
שמות המערכות המרכזיות ותפקידיהן
מערכת העצבים
– רשת העצבים שולחת אותות למוח ומאפשרת לו לקבל החלטות – חשוב לדון עם התלמידים בתפקידי המערכת הזו כי היא אינה כלולה בתכנית הלימודים.
מערכת העיכול – פירוק מזון וספיגתו כדי להעבירו למערכת הדם
מערכת הנשימה – הכנסת חמצן לריאות ופליטת פחמן דו חמצני מהריאות
מערכת ההובלה – הולכת חמצן מהריאות לכל הגוף, ופחמן דו חמצני מכל הגוף אל הריאות
מערכת השלד – העצמות משמשות להגנה על איברים וליציבה נכונה של הגוף
מערכת השרירים – מאפשרת תנועה
לשאלה 5:
המוח ומערכת העצבים הם אלה שמפעילים את כל המערכות בגוף. בלעדיהן לא היינו יכולים לרכוב על אופניים.
מערכות שאינן קשורות ישירות לרכיבה על האופניים הן מערכת העיכול ומערכת ההפרשה. אבל בלי המזון שמערכת העיכול מספקת השרירים לא היו יכולים לפעול. חומרי פסולת שנוצרים בזמן הרכיבה על האופניים מורחקים מהגוף גם באמצעות מערכת ההפרשה. בגוף האדם פועלות מערכות שונות, ויש ביניהן יחסי גומלין ושיתוף פעולה הכרחיים לקיומו התקין.
מובן שאם הרוכבים שותים / אוכלים במהלך הרכיבה גם מערכת העיכול נכנסת לתמונה ולשיתוף הפעולה.
חלק 3: האופניים הם מערכת טכנולוגית
שקופיות 8–9
עבודה בקבוצות

צפו בתמונה מבנה האופניים וכתבו:
  1. אילו חלקים עיקריים יש באופניים?
  2. מה התפקיד של כל אחד מהם?
  3. מה נחוץ כדי שהאופניים יתחילו לנוע?
  4. כיצד פועלים כל החלקים יחד כאשר אנחנו מניעים את האופניים?

דיון בכיתה
האופניים הם מערכת טכנולוגית.

מהם המאפיינים של מערכת על פי הדוגמה של האופניים?
חלק 3: האופניים הם מערכת טכנולוגית

עבודה בקבוצות

מומלץ לפתוח בהצגת תמונה של אופניים או בסרטון המציג בבירור את כל חלקיהם. אפשר ורצוי להביא לכיתה זוג אופניים ולהפעילם כדי להבחין בחלקים השונים ובאופן פעולתם כשהאופניים נעים.

מטרת הדיון היא הבנת המושג "מערכת" בעזרת המערכת הטכנולוגית – אופניים.

לשאלות 1–2:
האופניים מורכבים מחלקים המאפשרים את תנועתם: גלגלים, דוושות, הילוכים, מעצורים. הכידון מאפשר לכוון את האופניים. באופניים ישנה מערכת ישיבה – כיסא ולפעמים גם מערכת אחסון חפצים. במקרים רבים יש באופניים גם מערכת תאורה (פנס קדמי ומחזיר אור אחורי). כל אלה מרכיבים את המערכת הטכנולוגית ששמה אופניים.
לשאלה 3:
כדי להניע את האופניים עלינו ללחוץ על הדוושות ולסובב אותן – זהו הקלט של המערכת (פעולת השרירים שלנו היא מקור האנרגיה המפעיל אותה).
לשאלה 4:
סיבוב הדוושות מניע את הגלגלים הודות לשרשרת האופניים המקשרת בין שני הגלגלים ויוצרת תנועה מתואמת של שניהם. אם יש באופניים מערכת הילוכים – צריך להתאימם למצב הנסיעה. הכידון מאפשר לנו לכוון את האופניים בכיוון הרצוי. המעצורים עוזרים לנו לשלוט בתנועת האופניים.
כל המרכיבים קשורים זה לזה ופועלים יחד כדי להניע את האופניים – זה הפלט של המערכת (התנועה של האופניים).
כאשר אחד המרכיבים אינו פועל כשורה, פעולתה של מערכת האופניים נפגעת כולה.

דיון בכיתה
מאפיינים של מערכת
  • המערכת כוללת כמה מרכיבים.
  • לכל מרכיב במערכת יש תפקיד משלו.
  • יש קשר בין כל המרכיבים במערכת.
  • המערכת פועלת באופן תקין רק כשכל המרכיבים פועלים יחד.
  • בכל מערכת יש קלט (כמו מקור אנרגיה המפעיל אותה) ויש פלט (התנועה באופניים).
חשוב לדעת שמערכת היא דינמית ושחלים בה כל הזמן שינויים. השינויים באים לידי ביטוי בגודל המרכיבים, במספרם, ביחסי הגומלין ביניהם ובמבנה ההיררכי שלהם.
חלק 4א: ניתוח מערכות שלד שרירים ומערכת הנשימה לפי המאפיינים של מערכת טכנולוגית
שקופית 10
עבודה בקבוצות
  1. בחרו במערכת אחת – שלד שרירים או נשימה.
  2. נתחו את המערכת שבחרתם לפי המאפיינים שהגדרנו למערכת טכנולוגית (האופניים): היעזרו בטבלה שלפניכם
  3. העלו את הממצאים מטבלת המאפיינים שהכנתם לקובץ שיתופי ב-Google Docs.
  4. הציגו בטבלה את המסקנה שלכם: האם ניתן להגדיר מערכות בגוף האדם לפי מאפיינים של מערכת טכנולוגית?
חלק 4א: ניתוח מערכות שלד שרירים ומערכת הנשימה לפי המאפיינים של מערכת טכנולוגית

עבודה בקבוצות

התלמידים הכירו מאפיינים של מערכת טכנולוגית בעזרת הדוגמה של האופניים.
מטרת חלק זה בפעילות היא להראות שההגדרה מתאימה לכל מערכת באשר היא – בגוף האדם או כל מערכת אחרת.
הדיון בהמשך מוביל להכרת גוף האדם כ"מערכת-על" שפועלות בה מערכות רבות, אך גם "מערכת-העל" עונה על הגדרות של המערכת.
יש להעלות את הטבלה ל-Google Docs ולבקש מכל קבוצה להציג בטבלה את ממצאיה – שישמשו בהמשך לדיון מסכם בכיתה.
חלק 4ב: השוואה בין מאפייני מערכת הנשימה ו/או מערכת שלד ושרירים למאפיינים של מערכת טכנולוגית – סיכום ומסקנות
שקופית 11
דיון בכיתה
  1. האם ניתן להגדיר את המערכות – נשימה ושלד שרירים – בגוף האדם כמערכת על פי ההגדרה של מערכת טכנולוגית? נמקו.
  2. מהי המסקנה מההשוואה?
חלק 4ב: השוואה בין מאפייני מערכת הנשימה ו/או מערכת שלד ושרירים למאפיינים של מערכת טכנולוגית – סיכום ומסקנות

דיון בכיתה

לשאלה 1:
ההשוואה צריכה ללמד את התלמידים כי מערכות בגוף האדם (נשימה ושלד שרירים), כמו המערכת הטכנולוגית, כוללות את כל מאפייני המערכת (ולכן גם מכנים אותן בשם מערכת – מערכת נשימה, מערכת שלד שרירים, מערכת תנועה וכו').

בכל מערכת ישנם מרכיבים מוגדרים. לכל מרכיב יש תפקיד משלו. כל המרכיבים פועלים בשיתוף פעולה כדי להבטיח תפקוד תקין של המערכת. בכל מערכת יש גם קלט (לדוגמה בנשימה – אוויר עשיר בחמצן) ויש פלט (בנשימה – אוויר דל בחמצן ועשיר בפחמן דו-חמצני).
אלא שבמערכות בגוף האדם המרכיבים הם האיברים, ואילו באופניים המרכיבים הם החלקים השונים.
מערכת הנשימה – תפקידה לקלוט חמצן מהאוויר ולפלוט פחמן דו-חמצני המגיע מכל תאי הגוף באמצעות הריאות. לכל איבר במערכת יש תפקיד משלו (האף מסנן את האוויר, מחמם אותו ומחדיר אותו לקנה. גם הקנה מסנן את האוויר, ומוביל אותו אל הריאות. בריאות מתבצע חילוף הגזים. הסרעפת עם הצלעות ושרירי הצלעות פועלים יחד להכנסת האוויר לריאות). כל האיברים (ריאות, נימים, קנה הנשימה, סימפונות, חלל האף, חלל הפה, סרעפת, צלעות, לוע, מכסה גרון ונאדיות הריאה) פועלים בשיתוף פעולה כדי להבטיח חילוף גזים יעיל בגוף.
מערכת שלד ושרירים – מערכת השלד מייצבת את הגוף ומאפשרת את תנועתו. השרירים עם הגידים ועם הרצועות מחוברים לעצמות ומניעים אותן. כל האיברים – עצמות שונות בגוף והשרירים הקשורים אליהן פועלים בשיתוף פעולה כדי לאפשר תנועה בגוף.

המסקנה היא שכל אחת מהמערכות בגוף האדם עונה להגדרת מערכת.
חלק 5: שיתוף פעולה בין מערכות בגופנו בזמן שאנו רוכבים על אופניים
שקופית 12
דיון בכיתה
  1. תארו את שיתוף הפעולה המתקיים בין מערכות שונות בגופנו בזמן הרכיבה על האופניים.
  2. מה החשיבות של שיתוף פעולה זה?
  3. מה היה קורה לולא התקיים שיתוף
חלק 5: שיתוף פעולה בין מערכות בגופנו בזמן שאנו רוכבים על אופניים

דיון בכיתה

בדיון הקודם ראינו שכל מערכת בגוף האדם עונה על ההגדרה של מערכת, ושאין הבדל מבחינה זו בין מערכת טכנולוגית למערכת בגוף האדם.
הדיון סוגר את המעגל שפתחנו בו – המערכות הפועלות בגוף בזמן רכיבה על אופניים. מטרתו להוביל להבנה שגוף האדם הוא מערכת-על – הכוללת מערכות אחדות הפועלות בשיתוף פעולה.
לשאלה 1:
מערכת הנשימה מספקת את החמצן הדרוש להפקת אנרגיה.
מערכת השרירים לא תוכל לפעול בלי החמצן הדרוש לה להפקת אנרגיה לתנועה.
מערכת השרירים מפעילה את מערכת השלד.
מערכת הנשימה מרחיקה את הפחמן הדו-חמצני הנוצר בזמן הרכיבה.
מערכת העיכול מספקת את מקורות האנרגיה הדרושים לפעולת השרירים, והם מועברים ממערכת העיכול לשרירים (ולכל האיברים האחרים בגוף) באמצעות מערכת ההובלה (מערכת הדם).
שתי מערכות חשובות נוספות שאינן נלמדות בכיתות ד–ה הן: המוח ומערכת העצבים – המפעילים באופן מתואם את כל מערכות הגוף, ומערכת ההפרשה – המרחיקה את חומרי הפסולת הנוצרים בזמן פעולת הגוף.
לשאלה 2:
חשיבות שיתוף הפעולה בין המרכיבים של כל מערכת: רכיבה על אופניים דורשת פעילות משולבת של שלוש מערכות לפחות: המוח ומערכת העצבים, נשימה ותנועה. כדי שלמערכת העצבים יהיו מקורות אנרגיה לביצוע התנועה נחוצה גם פעילות של מערכת העיכול – המספקת את מקורות האנרגיה הנחוצים לגוף.
לשאלה 3:
לולא שיתוף הפעולה בין כל המערכות לא היינו יכולים לרכוב על האופניים.
סיכום הנחיות לתלמיד המלצות למורה
חלק 6: גוף האדם כ"מערכת-על" – סיכום
שקופית 13
דיון בכיתה
  1. צפו בסרטון מערכות בגוף באתר בריינפופ.
  2. מה ההבדל בין גוף האדם כ-מערכת-על לכל מערכת בנפרד? (מערכת עיכול, נשימה, תנועה ושלד...)
  3. הסבירו את המשפט:
    גוף האדם הוא "מערכת-על".
חלק 6: גוף האדם כ"מערכת-על" – סיכום

דיון בכיתה

לשאלה 2:
בכל מערכת בגוף יש כמה איברים הפועלים בתיאום ביניהם. בגוף האדם יש כמה מערכות, והן פועלות בתיאום ביניהן – זו המשמעות של גוף האדם כ-מערכת-על.
גוף האדם כ-מערכת-על עונה להגדרות של המערכת: יש בו כמה מרכיבים (המערכות). לכל מרכיב (מערכת) יש תפקיד מוגדר, המערכות פועלות יחד כדי להבטיח פעילות תקינה של הגוף. לגוף יש קלט (חומרים וגירויים שנכנסים לגוף), ויש פלט (הפעולות שהגוף מבצע).
לשאלה 3:
בחלק זה נקיים בכיתה דיון מסכם על גוף האדם כ-מערכת-על. אפשר לעסוק בהבדל שבין גוף האדם כ-מערכת-על (הכוללת מערכות רבות אשר כל אחת בנפרד עונה להגדרה מערכת), ובין גוף האדם כ-מערכת-על העונה להגדרה:
"מערכת היא גוף מורכב שחלקיו פועלים בתאום כשלם להשגת יעדים, ואשר קיימים בו קשרי גומלין ותלות הדדית בין כל מרכיביו".
יישום משימה ליישום
שקופית 14

היכנסו לאתר אופק ובצעו את המשימה מערכת טכנולוגית
שיעור בית שקופית 15
משימה לבית באתר אופק
משחק: טריוויה בנושא גוף האדם באתר אופק מט"ח.
משך הפעילות: 20 דקות
מה אתם יודעים על מערכות בגוף האדם?
בחנו את עצמכם במשחק הטריוויה!
רפלקציה שקופית 16
רשמו במשפט אחד:
  1. מה למדתי על מערכות בגוף האדם?
  2. בפעילות ההשוואה בין גוף האדם כמערכת (מערכת הנשימה ומערכת שלד ושרירים) לבין האופניים כמערכת טכנולוגית היה עליי למצוא את הדומה ואת השונה בין הגדרת המערכת ומאפייניה:
    מצאתי / לא מצאתי את ההבדלים ביניהם
    התקשיתי / לא התקשיתי בפעילות
  3. רשמו: מה היה קל? מה היה קשה?
  4. כיצד אהבתי לעבוד? לבד/ בקבוצה