מדינת ישראל
משרד החינוך
המינהל למדע וטכנולוגיה
מִחְזוּר נְיָר
מדע וטכנולוגיה
נושא השיעור מיחזור נייר והקשר שלו לנזקים הנגרמים לסביבה מכריתת עצים
פיתוח
כתיבה אורלי זנטי
עריכההדס כץ שדה-חן
ייעוץ מדעי פדגוגיד"ר שרה קלצ'קו
שכבת הגיל כיתה ב
משך השיעור 100 דקות (שני שיעורים בני 50 דקות כל אחד, מומלץ להעבירם ברצף)
רציונל למורה יחידה זו עוסקת באדם ובהשפעתו על הסביבה. במסגרתה התלמידים ילמדו על הנזקים שכריתת עצים גורמת לסביבה, ובחלק השני יציעו כיצד לחסוך בנייר כדי להפחית את כריתת העצים ולשמור על הסביבה.
צשאשרםא הקשר לתכנית
הלימודים
תחום תוכן
מדעי הסביבה
תחום משנה
מערכות אקולוגיות ואיכות הסביבה
סטנדרט משנה
1.5. התלמידים יבינו את מקומו של האדם בסביבה ואת מעורבותו בה, ויפתחו מודעות לצורך בפיתוח בר-קיימא
האדם והשפעתו על הסביבה
  • השפעת הפעילות על הסביבה
  • חשיבות השמירה על הסביבה (בעלי החיים, הצמחים והדוממים)
  • חשיבות שמירת הסביבה על ידי האדם
  • מטרות התוכן
    ומיומנויות
    מטרות תוכן
    • התלמידים ילמדו שבני אדם משתמשים בעצים לתועלתם בדרכים רבות: בנייה, ריהוט, נייר, גינון לנוי וצל, תעשייה.
    • התלמידים יבינו שכריתת עצים מזיקה לסביבה ולמרכיביה.
    • התלמידים יציינו את חשיבות השמירה על הסביבה (בעלי החיים, הצומח והדומם).
    • התלמידים יידעו להסביר שכדי להפחית את כריתת העצים צריך לחסוך בנייר.
    • התלמידים יציעו פעולות לחיסכון בנייר באמצעות מיחזור.
    מיומנויות
    • הפקת מידע מתוך תמונה, סרטון
    רצף
    מושגים עיקריים
    • חיסכון בנייר
    • ייצור נייר
    • שמירה על הסביבה
    • מיחזור
    • השפעת האדם על הסביבה
    ידע מוקדם
    לשיעור
    • כריתת עצים מזיקה לסביבה.
    חומרי הוראה
    (כתובים ומתוקשבים)
    סרטון
    • סרטון על כריתת עצים "איכות הסביבה" (יוטיוב)
    חומרי למידה כתובים
    הענות לשונות
    <-----******************************************-------->
    מהלך השיעור הראשון
    מהלך ההוראה תיאור הפעילות זמן
    פתיחה הנחיות לתלמיד המלצות למורה
    מה קרה ליער?
    פעילות במליאה

    צפו בתמונה מתוך אתר מגמה ירוקה מה אתם רואים?
    צפו בסרטון (יוטיוב). מה אתם חשים?
    פתיחת המנב"ס נט –
    1. כתיבת שם השיעור
    2. בדיקת נוכחות
    מה קרה ליער?
    בפתיחת השיעור נציג סרטון המתמקד בפעולת כריתה, כדי להמחיש ששטחי יערות גדולים נעלמים.
    הסרטון עוסק גם בהתחממות האקלים, שכריתת העצים מגבירה אותה. לא נעסוק בהיבט זה בדיון עם התלמידים.
    גוף השיעור הנחיות לתלמיד המלצות למורה
    מדוע בני האדם כורתים עצים?
    עבודה אישית

    כתבו במחברות:
    אנחנו משתמשים בעצים כדי להכין __________________________.
    כתבו במחברות מה השימושים שבני האדם עושים בעצים.
    מדוע בני האדם כורתים עצים?
    עבודה אישית

    שאלה: מה מכינים מהעץ? שאלה זו נועדה לבירור ידע קודם: ריהוט, בנייה, נייר, סירות, גדרות ועוד.
    חשוב לציין שייצור הנייר גורם לשיעור גדול של כריתת עצים ביערות, כי אנחנו משתמשים בכמות גדולה מאוד של נייר.
    אפשר כמובן להיעזר בספר ה"עץ הנדיב"
    סיכום הנחיות לתלמיד המלצות למורה
    מה יקרה לסביבה בלי העצים שנכרתו?
    1. ציירו חורשת עצים שאתם מכירים עם בעלי החיים שבה (ציפורים, זוחלים, חרקים).
    2. הציגו את הציור לפני הכיתה ותארו מה ציירתם.

    מה יקרה לסביבה בלי העצים האלה?
    דיון בכיתה
    צפו בציורים של חבריכם.
    1. מה יקרה לבעלי החיים אם נכרות את העצים בחורשה?
    2. מדוע חשוב לפעול למען שמירה על הסביבה?
    3. מה כל אחד מאיתנו יכול לעשות כדי להפחית את כריתת העצים?
    מה יקרה לסביבה בלי העצים שנכרתו?
    העלאת השיעור לאתר הבית-ספרי עם משימות להמשך פעילות בבית.



    מה יקרה לסביבה בלי העצים האלה?
    דיון בכיתה
    כשפוגעים בבעלי חיים רבים החיים ביערות, למעשה הורסים סביבות חיים שלמות שלא יתחדשו עוד.
    השאלה המסיימת את השיעור תכוון את הילדים לכך שכדי למנוע או להפחית כריתת עצים צריך לחסוך בנייר ואפשר גם לעשות שימוש חוזר במוצרים מעץ (בעיקר רהיטים ישנים).
    רפלקציה
    1. מה למדתם מהשיעור?
    2. ציינו דבר אחד שאהבתם בשיעור, שעניין או סקרן אתכם, או שהיה קשה.
    משימות להמשך תארו במילים, במצגת, בתמונות או בכל דרך אחרת את ההשפעה של כריתת עצים על הסביבה. העלו לאתר הכיתה.
    מהלך השיעור השני
    מהלך ההוראה תיאור הפעילות זמן
    פתיחה הנחיות לתלמיד המלצות למורה
    מי נפגע מכריתת העצים?
    צפו שוב בסרטון (יוטיוב) – האדם כורת את העצים בסביבה כדי להפיק את החומר עץ.
    כל מה שחי בחורשה או ביער נפגע כשכורתים את העצים.
    מה קורה לבני האדם? האם גם הם נפגעים?
    פתיחת המנב"ס נט –
    1. כתיבת שם השיעור.
    2. בדיקת נוכחות.
    מי נפגע מכריתת העצים?
    הפתיחה היא חזרה על הנלמד בשיעור הקודם וחוליה מחברת לנושא השיעור הנוכחי: הפחתת שימוש בנייר כדי לצמצם את כריתת העצים.
    התלמידים מתבקשים לצפות שוב בסרטון ולהבין שיש כאן מעגליות. אנחנו פוגעים, אך גם נפגעים. זה המקום לדיון בחשיבות השמירה על הסביבה ולהעלאת המודעות לכך.
    חלק זה מהווה חיבור לחלק הבא – כיצד נצמצם את הפגיעה בסביבה.
    גוף השיעור הנחיות לתלמיד המלצות למורה
    כיצד חיסכון בנייר יכול להפחית את כריתת העצים?
    דיון בכיתה
    ייצור הנייר הוא הגורם העיקרי לכריתת עצים.
    ביישובים רבים בארץ ישנם מתקנים (תמונה מתוך אתר nrg מעריב) שאליהם אנו מתבקשים להשליך נייר מדפסות או עיתונים ישנים.
    1. מדוע, לדעתכם, אוספים ניירות?
    2. מה אפשר לעשות בנייר שנאסף?
    כיצד חיסכון בנייר יכול להפחית את כריתת העצים?
    דיון בכיתה
    מבין העצים שנכרתים הרוב הגדול נכרת כדי לספק חומר גלם להכנת נייר. כיום יש כמה פתרונות כדי להפחית את הפגיעה בעצים:
    1. מגדלים עצים מיוחדים לצורך הפקת הנייר וכך לא כורתים יערות.
    2. מכינים נייר מסיבים שמופקים מצמחים אחרים או מסיבים מלאכותיים (נייר נטול עץ).
    3. ממחזרים נייר.
    בחלק זה – הדיון בודק ידע קודם של התלמידים ועד כמה הם מודעים להימצאות המתקנים לאיסוף נייר ביישובים רבים.
    המלצה:
    כדאי לתת פעילות כלשהי בנושא מיחזור נייר. אפשר לבקש מהתלמידים לבדוק אם בבית הספר ממחזרים נייר ובאיזו כמות.
    אפשר לבקש מהם לבצע פעילות של מיחזור נייר בבית הספר.
    אפשר לבקש מהם לתשאל אנשים אם ביישוב שלהם אוספים נייר למיחזור
    סיכום הנחיות לתלמיד המלצות למורה
    כיצד מיחזור נייר עוזר לשימור העצים?
    כיצד נוכל לגרום לבני האדם לצמצם את השימוש בחומרים מהסביבה? אחת הדרכים לצמצום השימוש בחומרים מהסביבה היא מיחזור.
    1. מה אפשר למחזר?
    2. מה ממחזרים בבית הספר?
    3. החליטו כיצד לפעול לצמצום השימוש בנייר:
      1. הכינו פרסומות לצמצום השימוש בנייר בבית הספר ופרסמו אותן באתר הבית ספרי.
      2. אספו נייר למיחזור.
      3. אחר
    כיצד מיחזור נייר עוזר לשימור העצים?
    התשובות המצופות: שימוש חוזר במשאבים יצמצם את הפגיעה בהם. אם, למשל, נשתמש ברהיטים ישנים או נמחזר נייר, נצרוך פחות נייר חדש.
    אפשר להכין עם התלמידים מסע הסברה לחיסכון בנייר בבית הספר או לאיסוף נייר למיחזור.
    רפלקציה
    1. מה השיעור חידש לכם?
    2. ציינו דבר אחד שאהבתם בשיעור, שעניין או סקרן אתכם, או שהיה קשה.
    3. ציינו דבר אחד שתוכלו לעשות בביתכם כדי לעזור בשמירה על הסביבה.
    יישום הציעו במילים, במצגת, בתמונות, בכל דרך אחרת
    כיצד ניתן לשמור על הסביבה
    העשרה הנחיות לתלמיד המלצות למורה
    מה הקשר בין נייר לעצים?
    עבודה בזוגות או בקבוצות
    1. צפו בסרטון (יוטיוב)
    2. תארו בכתב את התהליך של הכנת הנייר. אילו שינויים עובר העץ עד שהוא הופך לנייר?
    3. התבוננו בתמונה של עץ האלון מתוך אתר משרד החקלאות, ובתמונה של גזע העץ הכרות מתוך אתר וויינט. מה ההבדל ביניהם?
    4. צפו בנסורת עץ ובחנו אותה בעזרת זכוכית מגדלת. האם אתם רואים את סיבי העץ?
    5. הביטו בתמונה של חלקי העץ מתוך אתר וויינט. תארו בכתב: מאילו חלקים בעץ מכינים את הנייר?
    6. פעילות רשות!
      בחנו נייר שעשוי מעץ (לא נייר נטול עץ או ממוחזר). חתכו אותו ונסו לזהות את סיבי העץ בעזרת זכוכית מגדלת.
    7. השלימו את המשפט במחברותיכם:
      נייר מכינים מ________ של עצים.
    מה הקשר בין נייר לעצים?
    עבודה בזוגות או בקבוצות
    מטרת חלק זה:
    התלמידים יודעים שנייר טבעי עשוי מסיבי עץ, אך זה לא מדויק. מכינים נייר מסיבים המופקים מצמחים שונים ולא רק מעצים. נוח להפיק סיבים מעצים כי הם ארוכים יותר וכמותם גדולה יותר.
    בין השימושים שעושים בעץ ציינו שגם נייר מכינים מעצים.
    כדאי לצפות בסרט לפחות פעמיים, ואולי גם לעצור אותו בכל שלב של שינוי בעץ: ריסוקו לנסורת, טחינת הנסורת להפקת הסיבים וכד'. רצוי לבקש מהתלמידים לכתוב את מה שראו בכל שלב, לפני שמקרינים שוב את הסרט.
    נציג לתלמידים תמונה של עץ כרות (שימו לב! צריך להבחין בין עץ כיצור חי לחומר עץ).
    כדי לראות את החלק הפנימי (הסיבים), שממנו עושים את הנייר, מומלץ לקחת נסורת עץ ולבחון אותה בעזרת זכוכית מגדלת או לקחת נייר שעשוי מעץ (לא נייר נטול עץ או נייר ממוחזר), לחתוך אותו ולנסות לאתר את הסיבים בעזרת זכוכית מגדלת.
    הסיבים נמצאים בחלק הפנימי של הגזע, ומהתבוננות בתמונה, שמציגה חתך רוחב בעץ, לא פשוט לראות את זה.
    התלמידים ישלימו את המשפט:
    נייר מכינים מסיבים של עצים.
    אפשר לבקש מהילדים להשלים את החסר בדף העבודה, במקום להשלים את המילה החסרה במשפט.