 |
נושא השיעור |
הצמחים כמקור החמצן באוויר |
 |
פיתוח |
בתיה אמסלם |
 |
שכבת הגיל |
כיתות ג–ו |
 |
מטרות |
מטרות
- להבין כי ייצור החמצן הוא תוצר לוואי בתהליך ייצור המזון (פוטוסינתזה) של הצמחים
- להבין שהחמצן הוא תנאי הכרחי לחיים וכי בלי חמצן לא יתקיימו יצורים חיים
- להבין כי שטחים פתוחים ירוקים, יערות ופארקים ירוקים מהווים "ריאות ירוקות" של העולם וכי אם נפגע בהם, נפגע בסופו של דבר גם באדם.
- לנסח טיעון שיסביר את הקשר בין הצמחים לחידוש החמצן שבאוויר, ובעקבות זאת, את חשיבותם של הצמחים לעולמנו.
|
 |
מהלך הפעילות |
לפניכם שני סרטים ברשת האינטרנט
מטלות צפייה
- צפו בסרט אצות באקווריום. מה למדתם מהסרט?
- צפו בסרט
הפקת חמצן מצמחים. מה למדתם מהסרט?
מטלה לאחר הצפייה
השיבו על השאלות בעקבות המידע שמופיע בשני הסרטים
- איך נקרא תהליך ייצור המזון בצמחים? איזה חומר מזון הם מייצרים?
- מה נפלט לאוויר בעקבות תהליך זה?
- הסבירו את הקשר בין הסרט אצות באקווריום לבין הסרט הפקת חמצן מצמחים.
רמז: איזה מידע מרכזי מוצג בכל סרט? כיצד קשורים סוגי המידע זה בזה?
- הסיקו מסקנה: איזו חשיבות יש לתהליך הפוטוסינתזה לקיומם של היצורים החיים?
הערות למורה ייצור החמצן הוא תוצר לוואי של תהליך ייצור המזון בצמחים. אפשר לשלב את הנושא בלימוד הנושאים האלה: צמחים כיצרני מזון (אוטוטרופיים) החמצן כאחד מצורכי הקיום של יצורים חיים השפעת התערבות האדם בטבע
יישום
- צפו בסרט יער ירושלים (יוטיוב) וענו על השאלות הבאות:
- מהי הבעיה המוצגת בסרט?
- מה עלול לקרות אם ייבנה כביש במקום היער? כיצד תושפע מכך הסביבה?
שלבו בתשובתכם את המושגים: פוטוסינתזה, חמצן, אוויר, שטחים פתוחים, ריאות ירוקות ועוד.
להרחבת המושגים המתאימים ראו:
שטחים פתוחים,
ריאות ירוקות.
|
 |
טיעון |
כותבים טיעון
- יש הטוענים כי חשוב לשמור על הצמחים הגדלים בשטחים הפתוחים, ביערות ובפארקים. לאור מה שלמדתם בשיעור, נמקו טענה זו.
שימו לב: הנימוק יכלול עובדות או הסבר לטענה.
הערות למורה
חשוב להדגיש שבלי חמצן אין חיים ושאם נפגע ביערות בקנה מידה גדול, אנו נכרות את הענף שאנו יושבים עליו.
|
|