מדינת ישראל
משרד החינוך
המינהל למדע וטכנולוגיה


נכיר את הדמויות על שטרי הכסף
מולדת חברה ואזרחות
נושא השיעור נכיר את הדמויות על שטרי הכסף
פיתוח דרורה נגב ואלה פאוסט, מדריכות למולדת חברה ואזרחות
שכבת גיל כיתה ב', ג'
משך השיעור 100-50 דקות
רציונל למורה התלמידים יהיו ערים ומעורבים בהיבטים שונים של החברה שבה הם חיים. יכירו דמויות מפתח על גבי שטרות הכסף.
רצף השיעור נלמד במסגרת תכנית הלימודים במולדת חברה ואזרחות, בציר: אנו אזרחים בישראל בנושא: מערכות חברתיות וארגונים מוסדיים המסדירים את חיי החברה - החינוך הפיננסי.
מטרות תוכן
(תחומי תוכן וציוני דרך)
  • הכרת אמצעי תשלום והכרת הדמויות המופיעות על גבי השטרות.
מושגים שטר, מטבע, אמצעי תשלום, סמלי המדינה: דגל, סמל, המנון ומטבע, דמות לאומית
מיומנויות המאה ה-21
  • שימוש במסמך Word, הוספת תמונה מאתר, הוספת מסגרת, עיצוב טקסט;
  • גלישה באתר אינטרנט ייעודי;
  • הסבר והנמקה.
עזרים לתהליכי החשיבה
חומרי למידה
(כתובים ומתוקשבים)
היענות לשונות שימוש באמצעי הוראה מגוונים; המחשה בעזרת סרטוט וציור.
תוצרי למידה תעודת זהות לאישים המופיעים על שטרי הכסף
מהלך השיעור
מהלך ההוראה תיאור הפעילות זמן
פתיחה סמל לאומי הוא סימן או חפץ, שיש לו משמעות לעם או לאומה. הסמל מייצג את האומה ומסייע לאזרחים להתלכד סביבו. סמלים לאומיים של מדינה הם: דגל, סמל, המנון, מטבע:
הצגה לתלמידים של סמלי מדינת ישראל בתמונות;
הצגה של סמלי המדינה בטקסט.
15 דקות
גוף השיעור שטרי כסף ומעות הם אחד מסמלי הריבונות של המדינה.
עיצוב השטרות מבטא זיקה אל ארץ ישראל ועם ישראל, רובם מציג סיפור על אישים, מקומות או אירועים הקשורים בתולדות העם והמדינה.
בשיעור זה נכיר דמויות המופיעות על גבי שטרי כסף.
המורה יציג לתלמידים את שטר 20 השקלים (מאתר בנק ישראל)


המורה יציג את עיצוב השטר בצד הפנימי (דיוקנו של משה שרת; תמונה של טקס הנפת דגל ישראל בחזית בניין האו"ם ב-12 במאי 1949; קטע מנאומו של שרת באותו מעמד)
ובצד החיצוני (תמונות של מתנדבים לחטיבה היהודית במלה"ע ה-II ושל מגדל צופים ביישוב מעוז חיים, מתקופת "חומה ומגדל"; קטע מנאומו של שרת ברדיו בשובו מביקור אצל הבריגדה היהודית באיטליה).
25 דקות
סיכום לכל אחד מן השטרות יש מאפיינים קבועים: צבע, עיצוב, מידות, ערך כספי, דיוקן הדמות ועוד. השטרות מציגים סיפורים על אישים, מקומות או אירועים הקשורים בתולדות העם והמדינה. 5 דקות
יישום התלמידים יבדקו מאפיינים קבועים בשטרות שערכם:
חמישים ש"ח
מאה ש"ח
ומאתיים ש"ח.
המידע באתר בנק ישראל.
15 דקות
עבודה פרטנית ציירו על גבי מסמך Word שטר חדש עם המאפיינים שאותם למדתם. 15 דקות
העשרה הסקת מסקנות ממפת השורשים שהוכנה (לאחר הכנת שיעורי הבית) - מציאת מכנה משותף לדברים שסייעו לעם היהודי בשמירת צביונו בגולה.
שאלות מנחות:
  1. שטרי כסף במדינות אחרות:
  2. בדקו אילו דמויות מופיעות על שטר הדולר (ארה"ב),
  3. ואילו דמויות מופיעות על שטר השטרלינג (בריטניה).
10 דקות
סיכום ורפלקציה
  1. מה למדתם בשיעור על השטרות בארץ ובעולם?
  2. מה הם הדברים שאהבתם, שעניינו אתכם או שסקרנו אתכם בשיעור?
  3. לו יכולתם אתם לצייר שטר חדש, איזו דמות לאומית-ממלכתית הייתם בוחרים לצייר על השטר? הסבירו מדוע
5 דקות
מעבדת מחשבים
  1. הכינו על גבי מסמך Word תעודת זהות לדמויות על שטרי הכסף: (הוספת תמונה ומסגרת)
    1. זלמן שז"ר
    2. יצחק בן צבי
    3. ש"י עגנון
    4. משה שרת
    שם הדמות, פועלה/תפקידה, השנים שבהן פעלה, תמונה בשטר/תמונה, ערך השטר
  2. הסבירו מדוע נבחרה לדעתכם דמות זו לייצג את מדינת ישראל על גבי שטר כסף.
10 דקות
שיעורי בית הכירו את המטבע 10 שקלים חדשים:
הסבירו מה מקור האיור הנמצא בצד הנושא.