מדינת ישראל
משרד החינוך
המינהל למדע וטכנולוגיה


מפות עתיקות של ירושלים
גאוגרפיה
נושא השיעור מפות עתיקות של ירושלים
פיתוח אופירה גל, צוות גיאוגרפיה, מולדת חברה ואזרחות, מטח
שכבת גיל כיתה ה
משך השיעור 50 דקות, או 100 דקות במקרה של עבודה נוספת במעבדת מחשבים
רציונל למורה יחידה זו תעסוק בהיכרות עם מפות עתיקות של ארץ ישראל.
רצף
מטרות תוכן
והמיומנויות
מטרות תוכן
  • התלמידים יכירו את העושר הרב של המפות העתיקות של ירושלים ואת המאפיינים הייחודיים להן.
  • התלמידים יכירו את האפשרות ללמוד על העבר ממפות עתיקות ואת המגבלות הכרוכות בלימוד זה.
מיומנויות
  • אוריינות מידע
  • אוריינות חזותית
הקשר לתכנית
הלימודים
השיעור נלמד במסגרת תכנית הלימודים לכיתה ה, נושא: מיומנויות מפה, תתי נושאים: מפות עתיקות וההיסטוריה של המיפוי
מושגים מפה, מפה עתיקה.
מיומנויות המאה ה-21
עזרים לתהליכי החשיבה
חומרי למידה
(כתובים ומתוקשבים)
סרטונים מפות מתוקשבות עזרים נוספים
היענות לשונות
  • העמקה והרחבה על פי עניין ועל פי רמת קושי
  • אם יתקיים שיעור בחדר מחשבים, המורה תעבוד עם קבוצה של תלמידים מתקשים
תוצרי למידה
  • חיפוש מפה היסטורית במאגר הספרייה הלאומית
  • השוואה בין מפה עתיקה של ירושלים לבין תצלום עכשווי
  • ניתוח מפה ממאגר הספרייה הלאומית באמצעות דף עבודה המצורף לשיעור זה
מהלך השיעור
מהלך ההוראה תיאור הפעילות זמן
פתיחה צפייה בסרטון ובמפת התלתן
דיון בכיתה

המורה תקרין את הסרטון מפות עתיקות של ירושלים (YouTube).
אין צורך לצפות בסרטון כולו.
שאלות מנחות לתלמידים
  1. מה ראיתם בסרטון? מה הרשים אתכם במפות המוצגות בו? אילו שאלות התעוררו אצלכם לאחר הצפייה בסרטון?
  2. מהם היתרונות של מפות עתיקות על פני תעודות וכתבים היסטוריים? איזה מידע הן מספקות לנו?
    תשובות אפשריות: הן צבעוניות ויפות, הן מעניקות מידע מרחבי על אזורים שונים כפי שנראו בעבר וכך מאפשרות ללמוד על אודותיהם, הן מאפשרות לנו הצצה אל השקפותיהם של מסרטטי המפות.
  3. מהן המגבלות של המפות העתיקות?
    תשובות אפשריות: הן אינן מדויקות, אינן מבוססות על מדידות, אין להן קנה מידה, מציגות מידע חלקי בלבד, במקרים רבים הן דמיוניות.
המורה תקרין את מפת התלתן.
במרכז המפה מופיעות ישראל וירושלים, כחלק מהתפיסה הדתית שירושלים היא מרכז העולם.
את המפה יצר היינריך בונטינג (1545–1606, הנובר, גרמניה) בשנת 1585.
המפה מכונה "מפת התלתן" כי היא דומה לעלה תלתן, וכל אחד מ"עלעליה" מציין יבשת אחרת: אסיה, אירופה, אפריקה.
ומדוע אמריקה מופיעה רק בפינה השמאלית למטה? והיכן שתי היבשות הנותרות – אוסטרליה ואנטרקטיקה?
המורה והתלמידים יקראו על כך בספר הלימוד הדיגיטלי יוצאים מהמפה, עמ' 15.
יחד ידונו בשאלה:
מהם היתרונות והחסרונות של מפת התלתן?
20 דקות
גוף השיעור ניתוח מפה עתיקה של ירושלים
דיון בכיתה

המורה תקרין את מפת ירושלים של בורובסקי (Borowsky) מראשית המאה ה-18.
מדובר במפה של ירושלים, המתוארת מכיוון מזרח במבט אלכסוני.
את המפה הוציא לאור בורובסקי, שהיה נוצרי ועבד בווינה כמו"ל וכחרט נחושת.
בורובסקי לא סייר בישראל והוא הסתמך על כתבי דת נוצריים, על יומנים ועל מפות של אנשים שערכו סיורים בישראל.
יש הטוענים שבורובסקי הסתמך על מפת ירושלים של קוארסמיוס (Quaresmius) משנת 1639.

שאלות מנחות לתלמידים
  1. הצביעו על קווי דמיון בין המפה של בורובסקי ובין המפה של קוארסמיוס.
  2. מה אתם רואים במפה של בורובסקי? תשובות אפשריות: את העיר העתיקה המוקפת חומה, את הר הבית, בנייה צפופה, אזורים מחוץ לחומה. בחלק התחתון של המפה נראה נחל קדרון, ובצד השמאלי נראה גיא בן הינום. נחל קדרון מוצג כנהר שופע מים, דבר שאופייני לנהרות באירופה, שם ישב צייר המפה, ולא לישראל.
  3. מאיזה כיוון ציירו את המפה?
    תשובות אפשריות: המפה מתארת את העיר מכיוון מזרח, כפי שהיא נראית מהר הזיתים. נראה שמבקרים רבים בירושלים התרשמו ממראה העיר ממקום תצפית זה, ושם רשמו את רישומיהם שעל פיהם הכינו את המפות.
    המורה תקרין תצלום של העיר העתיקה: מבט מהר הזיתים. התצלום מציג מראה עכשווי של העיר מכיוון מזרח.
  4. הצביעו על הדומה ועל השונה בין המפה של בורובסקי ובין התצלום.
    תשובות אפשריות: קווי דמיון – הר הבית, החומה. הבדלים – הבנייה הנרחבת באזורים שמחוץ לחומות.
    המורה תיכנס לאתר Google מפות ותערוך חיפוש של "העיר העתיקה, ירושלים".
  5. המורה תראה לתלמידים את האזור המוצג במפה העתיקה כפי שהוא נראה כיום ב-Google מפות: (את הר הזיתים, את נחל קדרון (דרך העופל), את הר הבית, את החומה ואת שעריה, את הרבעים בעיר העתיקה ועוד).
  6. המורה תסביר לתלמידים כי נקבע באופן שרירותי שהצפון במפות (המודפסות והדיגיטליות) יהיה למעלה.
  7. המורה תזמין תלמיד לנווט במפה (כלומר להזיז את התצוגה) באמצעות "פקדי ניווט" (כפתור הכיוונים שנמצא בצד שמאל למעלה), כך שתתקבל נקודת המבט שממנה סורטטה המפה העתיקה של בורובסקי (מבט ממזרח, כלומר צד מערב למעלה, צד מזרח למטה). בנוסף, התלמיד יצביע על דבר דומה ועל דבר שונה בין המפה של בורובסקי ובין המפה העכשווית של גוגל.
15 דקות
יישום
עבודה פרטנית זיקה בין מפות עתיקות
עבודה עצמית
  1. היכנסו למפת ירושלים של זווינר (Zwinner) והתבוננו בה. זווינר היה גרמני שביקר בארץ שלוש פעמים, והוא צייר את המפה בשנת 1661.
  2. יש סברה שמפת ירושלים של בורובסקי (Borowsky) מבוססת על המפה של זווינר. מה דעתכם?
10 דקות
העשרה
סיכום ורפלקיציה מפות עתיקות של ירושלים – דיון במליאה
  1. מה למדתם בשיעור על מפות עתיקות?
  2. מה למדתם בשיעור על ירושלים?
  3. מהם הדברים שאהבתם, שעניינו אתכם או שסקרנו אתכם בשיעור?
  4. לו יכולתם לפגוש את האדם שצייר את המפה שבחרתם, מה הייתם שואלים אותו?
5 דקות
מעבדת מחשבים פעילות בחדר המחשבים
עבודה בזוגות
  1. היכנסו ל-Maps Gallery – מבחר מפות של ירושלים של הספרייה הלאומית, ובחרו מפה אחת המוצאת חן בעיניכם.
  2. שוטטו על גבי המפה שבחרתם (בעזרת הריבוע השחור מצד שמאל למעלה) או הגדילו אותה. תארו מה מצא חן בעיניכם במפה זו (למשל, ציור הבתים, הצבעים, הארגון), ונתחו את המפה באמצעות דף העבודה המצורף לשיעור זה – דף עבודה: חוקרים מפות עתיקות של ירושלים.
50 דקות
שיעורי בית עבודה עצמית
  1. חפשו ברשת האינטרנט תמונה או תמונות של העיר העתיקה: מבט מהר הזיתים. השוו בין התמונה לבין מפת ירושלים של בורובסקי (Borowsky), והציגו את ממצאיכם בטבלה שתיצרו ב-Word.
  2. הסיקו שתי מסקנות לפחות מן ההשוואה שערכתם בין המפה לתצלום.