מדינת ישראל
משרד החינוך
המינהל למדע וטכנולוגיה
שלד ותנועה
מדע וטכנולוגיה
נושא השיעור שלד ותנועה
פיתוח
כתיבה ופיתוח לילה שרקאוי
עריכההדס כץ שדה, קטי ברקן
ייעוץ פדגוגיד"ר שרה קלצ'קו, קטי ברקן
ייעוץ מדעיד"ר שרה קלצ'קו
שכבת הגיל כיתה ד
משך השיעור 100 דקות (שני שיעורים בני 50 דקות כל אחד, מומלץ להעבירם ברצף)
רציונל למורה יחידת ההוראה עוסקת במערכת השלד והשרירים. השרירים המניעים את השלד נקראים שרירי השלד כי הם מחוברים לעצמות השלד. שיתוף פעולה בין כל המרכיבים במערכת השלד והשרירים מאפשר תנועה. כל שריר מחובר לשתי עצמות באמצעות גידים. העצמות מחוברות זו לזו במפרק המאפשר תנועה (מפרק צירי, מפרק כדורי). כאשר השריר מתכווץ, הגידים שמחברים אותו לשתי עצמות קרובות מושכים את העצמות ומקרבים אותן זו לזו. כאשר השריר מתרפה הוא חוזר ומתארך והעצמות מתרחקות זו מזו.

יחידת ההוראה כוללת שלושה חלקים, והיא מובילה את התלמיד להבנת הקשר בין השלד והשרירים לבין תנועת הגוף.
ביחידת הוראה זו התלמידים חוקרים תנועות שונות של איברי הגוף באמצעות הדמיה ודגמים המסייעים להם להבין כיצד מתבצעות התנועות. בסיום הלמידה מגיעים התלמידים להכללה הנוגעת לשיתוף הפעולה בין עצמות השלד לבין השרירים, שיתוף פעולה המאפשר תנועה.
רצף יח' ההוראה הקיימות בנושא שלד ותנועה:
  • סוגי עצמות וסוגי מפרקים.
  • חשיבותו של השלד ותפקודו.
  • תיאום בין השלד לשרירים
צשאשרםא הקשר לתכנית
הלימודים
תחום תוכן
מדעי החיים (תכנית ליבה)
תחום משנה
האדם, בריאותו, התנהגותו ואיכות חייו
סטנדרט משנה
3.3.א. התלמידים יכירו איברים ומערכות בגוף האדם ויבינו את התאמתם לתפקודם. הם יכירו תהליכים בגוף ויבינו את חשיבותם לקיומו.
ציוני דרך
  • התלמידים יציינו את תפקידי השרירים בתנועה ויסבירו את הקשר בין השלד והשרירים לבין תנועת הגוף.
  • התלמידים יסבירו את התיאום ואת שיתוף הפעולה בין השרירים ובין עצמות השלד המאפשרים תנועה.
מטרות התוכן
ומיומנויות
מטרות תוכן
  • התלמידים ילמדו על האיברים במערכת השלד והשרירים המשתתפים בתנועה (מפרקים, עצמות, גידים, שרירים)
  • התלמידים יבינו ששיתוף פעולה ותיאום בין האיברים במערכת השלד והשרירים מאפשרים תנועה
  • התלמידים ידעו להסביר מהו הקשר שבין עצמות השלד והשרירים לבין תנועת הגוף.
מיומנויות
  • ביצוע חקירה, התנסות והסקת מסקנות
רצף מומלץ להבניית הנושא (שיעורים קודמים בנושא)
מושגים עיקריים
  • שלד, שריר, גיד, עצם, מפרק
  • שריר מתכווץ, שריר מתרפה
ידע מוקדם
לשיעור
  • סוגי עצמות וסוגי מפרקים
  • חשיבותו של השלד ותפקודו
חומרי הוראה
(כתובים ומתוקשבים)
סרטונים חומרי הוראה כתובים עזרים נוספים
  • דגם של הברך
  • מפה או דגם של שלד ושרירים.
ספרי הלימוד שבהם מופיעים הנושאים הנדונים ביחידה
  • מסע מדע, כיתה ד, הוצאת כנרת, עמ' 279–306
  • במבט חדש, כתה ד, הוצאת רמות, עמ' 46–164
  • מדע בעידן טכנולוגי, חלק ד, הוצאת רכס, עמ' 246–265
היענות לשונוּת
תוצרי הלמידה
ציוד לשיעור
מהלך השיעור
מהלך ההוראה תיאור הפעילות זמן
פתיחה שלד ותנועה
שקופית 1

ביחידה זו נלמד על –
שקופית 2
  1. תנועות באיברים שונים בגופנו
  2. הקשר שבין עצמות השלד לשרירי השלד בביצוע תנועות בגוף

מבנה היחידה
שקופית 3

יחידת ההוראה כוללת שלושה חלקים.
חלק 1
אדם בתנועה
חלק 2
שלד ושרירים בתנועה – חקירה
חלק 3
  1. שלד ושרירים בתנועה – סיכום ומסקנות
  2. פעילות סיכום מתוקשבת
הנחיות לתלמיד המלצות למורה
חלק 1: אדם בתנועה

שקופית 4–5
פעילות במליאה

צפו בסרטון קצר על רץ מרתון בתנועה אדם בתנועה (יוטיוב)
עבודה עצמית
היזכרו במה שלמדתם בנושא התנועה (שלד ושרירים) וענו במחברותיכם על השאלות הבאות:
  1. אילו איברים ומערכות בגוף מעורבים בפעולת הריצה?
  2. אילו שינויים מתרחשים בעצמות השלד בזמן הריצה?
  3. מה קורה לשרירים בזמן הריצה?
  4. כיצד מפעילים השרירים את השלד?
  5. מה ניתן ללמוד מן הסרטון על תנועה?
חלק 1: אדם בתנועה
פעילות במליאה

הסרטון מהווה גירוי ללמידה.
עבודה עצמית
המורה מבקש מהתלמידים לענות על השאלות במחברותיהם בלי לבדוק או לתקן. השאלות נועדו לאפשר לתלמידים להביע את הידע ואת התפיסות שלהם.
תשובות לשאלות:
שאלה א – האיברים והמערכות המעורבים בריצה הם: גפיים עליונות, גפיים תחתונות, ראש, מוח, מערכת העצבים, צוואר, בית החזה, מערכת הנשימה, מערכת הדם, עמוד השדרה.
שאלה ב – בזמן ריצה עצמות הגפיים נעות לכיוונים שונים: קדימה, אחורה ולצדדים.
שאלה ג – בזמן ריצה השרירים מתכווצים ומתרפים לסירוגין, כך מתאפשרת התנועה.
שאלה ד – כשהשריר מתכווץ העצמות עולות, וכשהשריר מתרפה העצמות יורדות. בדרך כלל השרירים עובדים בזוגות. כששריר אחד מתכווץ בן זוגו מתרפה.
שאלה ה – ניתן ללמוד מהסרטון כי בתזוזה של איברים משתתפים עצמות ושרירים. נכוון לתשובה שהשרירים גורמים לתנועה
גוף השיעור הנחיות לתלמיד המלצות למורה
חלק 2: שלד ושרירים בתנועה – חקירה
שקופית 6

עבודה בקבוצות

בפעילות זו תחקרו תנועות של איברים שונים:
  1. תנועות של הראש ושל הצוואר
  2. תנועות של הידיים ושל כפות הידיים
  3. תנועות של הרגליים ושל כפות הרגליים
  4. תנועות של עמוד השדרה
היכנסו לקובץ, שלד ושרירים – חקירה,
בחרו אחת מהמשימות ופעלו על פי ההוראות.
חלק 2: שלד ושרירים בתנועה – חקירה

עבודה בקבוצות

התלמידים יתחלקו לקבוצות, כל קבוצה תקבל פעילות אחרת ותחקור אותה.
המלצה – התלמידים יכולים להיעזר בדגמים של ברך ושלד המצויים בכיתה, ובהדמיית כיפוף יד ורגל המצויה באתר אופק.
סיכום הנחיות לתלמיד המלצות למורה
חלק 3א: שלד ושרירים בתנועה – סיכום ומסקנות

שקופית 7
דיון במליאה

צפו במסמך השיתופי בגוגל דוקס שבו רשומים ממצאי הקבוצות השונות בכיתה והשוו בין הממצאים הבאים:
  1. סוגי התנועות שמבצעים איברים שונים בגוף
  2. סוגי המפרקים המאפשרים את התנועות האלה
  3. ענו – כיצד עוזרים השרירים לביצוע התנועות?
  4. סכמו כיצד מתבצעת התנועה.
  5. ענו – מה ניתן ללמוד מהפעילות על התיאום בין השרירים לבין עצמות השלד והגולגולת?















חלק 3ב: פעילות סיכום מתוקשבת
שקופית 8
עבודה עצמית

היכנסו למשימת שלד ושרירים (אתר אופק)
פעלו על פי הנדרש במשימה.
חלק 3א: שלד ושרירים בתנועה – סיכום ומסקנות

דיון במליאה

בחלק זה נעלה לדיון כיתתי את הנושאים הבאים:
לשאלה 1 – מהשוואת סוגי התנועות נגיע למסקנה כי בכל סוג של תנועה (ריצה, קפיצה, כיפוף,הזזה וכו') שמבצעים האיברים השונים דרושה פעילות משולבת של עצמות השלד ושל השרירים.
מבנה השלד מותאם לביצוע התנועות השונות.
לשאלה 2 – רקע: העצמות משתתפות בכל תנועה שאנו מבצעים.
מקום המפגש בין העצמות נקרא מפרק. העצמות שלנו נעות במפרקים. כל מפרק מאפשר מידה שונה של תנועה. המפרקים בגוף לסוגיהם (צירי, כדורי ומפרקים ללא תנועה – תפרים בגולגולת) מעורבים בתנועות השונות.
לשאלה 3 – השרירים מחוברים לעצמות. בכל תנועה שאנו מבצעים משתתף לפחות שריר אחד.
השריר מתכווץ, מושך את הגיד ואת העצם, וכך גורם לתנועה.
לשאלה 4 – מערכת השלד והשרירים מאפשרת תנועה – שרירי השלד מחוברים לעצמות באמצעות גידים. כל שריר קשור לשתי עצמות שמחוברות בינהן במפרק המאפשר תנועה. שרירי השלד מניעים את העצמות, וכך נעים האיברים.
לשאלה 5 – שיתוף פעולה ותיאום בין כל האיברים במערכת השלד והשרירים מאפשר את התנועה.
חלק 3ב: פעילות סיכום מתוקשבת
עבודה עצמית

המורה מפנה את התלמידים לקישור "שלד ושרירים" באתר אופק, המכיל הדמיה תלת ממדית של השלד.
התלמידים מפעילים את השלד, מכופפים אותו לאחור ולפנים ולומדים על מפרקים, עצמות, שרירים וגידים.
רפלקציה ענו על השאלות שלפניכם במשפט אחד.
  1. איזה מידע חדש נוסף לי בנושא שלד, שרירים ותנועה?
  2. בפעילות הסיכום, לאחר חקירת תנועות איברים שונים בגוף, התבקשתם להשוות בין ממצאי הקבוצות השונות, סמנו:
    • ידעתי / לא ידעתי למצוא תבחינים להשוואה (למשל סוגי מפרקים)
    • ידעתי / לא ידעתי להשוות בין הממצאים
  3. כתבו מה היה קל ומה היה קשה בפעילות.
  4. כיצד אהבתם לעבוד – לבד? בזוג? בקבוצה?