מדינת ישראל
משרד החינוך
המינהל למדע וטכנולוגיה
השוואה בין פירמידות המזון
מדע וטכנולוגיה
נושא השיעור תזונה מגוונת ומאוזנת: השוואה בין פירמידת המזון הישראלית לפירמידת המזון האמריקאית
פיתוח
כתיבה ופיתוח צפי רינגל, אביגיל יורמן
עריכההדס כץ שדה-חן, קטי ברקן, אתי טל
ייעוץ פדגוגיד"ר שרה קלצ'קו, קטי ברקן, אתי טל
ייעוץ מדעיד"ר שרה קלצ'קו
שכבת הגיל כיתה ה–ו
משך השיעור 100 דקות (שני שיעורים בני 50 דקות כל אחד, מומלץ להעבירם ברצף)
רציונל למורה יחידה זו עוסקת בהבנת החשיבות של תזונה מאוזנת ומגוונת, באמצעות השוואה בין פירמידת המזון הישראלית לבין פירמידת המזון האמריקאית.
פירמידת המזון היא תצוגה גרפית המבטאת את כמות המזון היחסית שמומלץ לאכול מכל קבוצת מזון.
בפירמידה מוצגים סוגי מזון שונים, המחולקים לקבוצות (פחמימות, חלבונים, שומנים, ויטמינים, ממתקים וסוכרים). בבסיס הפירמידה מופיעים המזונות הנחוצים לנו בכמות גדולה, ובראש הפירמידה מופיעים המזונות הנחוצים לנו בכמות קטנה. החוקרים בנו את פירמידת התזונה הנכונה כדי שנדע אילו כמויות של סוגי מזון שונים עלינו לצרוך.
מזון מגוון ומאוזן, הכולל את כל מרכיבי התזונה, חיוני לתפקוד מיטבי של הגוף. חוקרי תזונה מצאו שמבין שלושת אבות המזון גוף האדם זקוק לכמות גדולה יותר של פחמימות ושל חלבונים מאשר שומנים.
כדי שנוכל לשמור על תזונה מאוזנת עלינו לאכול מזון מגוון, המכיל את כל מרכיבי המזון הנחוצים לגוף, ועלינו לאכול כמות מזון שתתאים לצרכינו.
ביחידה זו על התלמידים להשוות בין פירמידת המזון האמריקאית ופירמידת המזון הישראלית, במטרה להכיר גישות שונות הנוגעות לתזונה מגוונת, ולבחור מבין הגישות את הגישה המתאימה להם כדי לקיים אורח חיים בריא. בפעילות זו התלמידים נדרשים להפעיל חשיבה ביקורתית, על סמך מידע שאספו.
צשאשרםא הקשר לתכנית
הלימודים
תחום תוכן
מדעי החיים (תכנית ליבה)
תחום משנה
האדם, בריאותו, התנהגותו ואיכות חייו
סטנדרט משנה
3.3.ב. התלמידים יכירו גורמים ואמצעים המשפיעים על בריאות הגוף, יפתחו מודעות לנושא, ויאמצו התנהגויות המקדמות אורח חיים בריא.
ציוני דרך
  • התלמידים יסבירו את חשיבותן של התנהגויות מקדמות בריאות (כגון תזונה נכונה, פעילות גופנית, היגיינה והימנעות מעישון) לתפקוד תקין של הגוף ולשיפור איכות החיים.
  • התלמידים יסבירו את חשיבותו של תפריט מגוון ומאוזן.
מטרות התוכן
ומיומנויות
מטרות תוכן
  • התלמידים יכירו גישות שונות לתזונה מגוונת ומאוזנת, הבאות לידי ביטוי בפירמידת המזון הישראלית והאמריקאית.
  • התלמידים יציינו את המשותף לפירמידת המזון הישראלית והאמריקאית ואת השונה ביניהן.
  • התלמידים יבינו את חשיבותו של תפריט מאוזן ומגוון.
  • התלמידים יבחרו בין פירמידת המזון הישראלית ובין האמריקאית, וינמקו את בחירתם.
מיומנויות
  • איסוף מידע על הפירמידות השונות
  • השוואה בין הפירמידות והסקת מסקנות מההשוואה
  • ניסוח טיעון הנוגע לפירמידת המזון המועדפת לבניית תפריט
  • שימוש בסוגי מדיה שונים (סרטים, מצגות, תמונות)
רצף מומלץ להבניית הנושא (שיעורים קודמים בנושא)
מושגים עיקריים לשיעור זה
  • קבוצות המזון (דגנים, ירקות ופֵרות, מזונות העשירים בחלבונים, מזונות העשירים בשומנים, חטיפים, ממתקים ושתייה מתוקה)
  • מרכיבי המזון (פחמימות, שומנים, חלבונים, ויטמינים, מינרלים, מים)
ידע מוקדם
לשיעור
  • התלמידים מכירים בחשיבות המזון לגוף ומכירים את מרכיבי המזון (פחמימות, שומנים, חלבונים, ויטמינים, מינרלים, מים).
  • התלמידים מכירים את פירמידת המזון.
חומרי הוראה
(כתובים ומתוקשבים)
סרטונים
  • תזונה נכונה – סרטון על פירמידת המזון האמריקאית (בריינפופ)
עזרים נוספים חומרי הוראה כתובים לתלמיד למורה טבלה שיתופית ספרי הלימוד שבהם מופיעים הנושאים הנדונים ביחידה
  • במבט חדש, כיתה ד, הוצאת רמות, המדריך למורה
  • מסע מדע ה, הוצאת כנרת, עמ' 167–171
  • מדע בעידן טכנולוגי, כיתה ד, הוצאת רכס, עמ' 240
היענות לשונוּת שיטות הוראה-למידה: למידה עצמית, למידה בקבוצות
שימוש במגוון אמצעי הוראה: סרטונים, ניסויים, טבלאות שיתופיות
תוצרי הלמידה התלמידים יחברו תפריט מאוזן ומגוון לפי אחת מהפירמידות (ישראלית או אמריקאית, לבחירתם), ויעלו אותו ל-Google Docs.
ציוד לשיעור
מהלך השיעור
מהלך ההוראה תיאור הפעילות זמן
פתיחה תזונה מאוזנת ומגוונת
השוואה בין פירמידת המזון הישראלית לפירמידת המזון האמריקאית
שקופית 1
ביחידה זו נלמד על –
שקופית 2
  1. הרכב פירמידת המזון הישראלית והאמריקאית
  2. נשווה בין פירמידת המזון הישראלית לפירמידת המזון האמריקאית
  3. נבנה תפריט יומי מאוזן ומגוון המבוסס על אחת הפירמידות
מבנה היחידה:
שקופית 3
יחידה זו כוללת שלושה חלקים:
חלק 1
הכנת תפריט מאוזן ומגוון – פתיחה
חלק 2
  1. פירמידות המזון הישראלית והאמריקאית – איסוף מידע
  2. השוואה בין פירמידות המזון הישראלית והאמריקאית
חלק 3
פירמידות המזון הישראלית והאמריקאית – סיכום ומסקנות
חלק 4
בניית תפריט יומי לפי אחת הפירמידות – יישום
הנחיות לתלמיד המלצות למורה
חלק 1: הכנת תפריט מאוזן ומגוון – פתיחה
שקופית 4
דיון בכיתה
הנכם מתבקשים להכין תפריט מאוזן ומגוון.
  1. דונו בשאלה: לפי אילו עקרונות תכינו את התפריט?
  2. הסבירו: באילו מקורות מידע תוכלו להיעזר לשם הכנת התפריט?

חלק 2א: פירמידות המזון הישראלית והאמריקאית – איסוף מידע
שקופית 5
דיון במליאה
התבוננו באיורים של פירמידת המזון הישראלית ושל פירמידת המזון האמריקאית.
  1. תארו את הפירמידות.
  2. מה אפשר ללמוד מעיון בפירמידות?
פירמידת המזון הישראלית והאמריקאית
חלק 1: הכנת תפריט מאוזן ומגוון – פתיחה
דיון בכיתה

מטרות הפעילות הזו הן גירוי ללמידה ובירור ידע קודם של התלמידים בנושא פירמידת המזון.

זה המקום להבהיר את המושג פירמידת מזון ואת חשיבותה של הפירמידה בבניית תפריט מאוזן ומגוון.

חלק 2א: פירמידות המזון הישראלית והאמריקאית – איסוף מידע
בשלב זה אין להתמקד בניתוח מרכיבי הפירמידות, אלא בהבדלים בדרכי הייצוג בשתיהן.
מידע למורה על פירמידת המזון האמריקאית:

בשנת 2005 הופצה בארצות הברית פירמידת מזון חדשה, השונה במראה מקודמתה. הפירמידה החדשה מחולקת למשולשים בגדלים שונים, כל משולש בצבע אחר, וכל משולש מייצג קבוצה שונה של מזון.

קבוצות המזון בפירמידה החדשה שונות גם הן. הפירמידה הזו מפרידה בין מוצרים עשירים בחלבון מן החי (צבע סגול) לבין מוצרי חלב, העשירים גם הם בחלבון (צבע כחול).

הפירמידה עוסקת באיכות המזון ולא רק בכמותו, ומדגישה בכל קבוצה את המוצרים הבריאים. מזונות העשירים בסוכר אינם מוצגים בפירמידה כקבוצה נפרדת, כי היא אינה ממליצה לצרוך מוצרים אלה (בשונה מהפירמידה הישראלית).

תוספת מרכזית וחדשה בפירמידה היא הדגשת הפעילות הגופנית בשילוב התזונה (בפירמידה הדבר מומחש באמצעות הדמות המטפסת במדרגות).
גוף השיעור הנחיות לתלמיד המלצות למורה
חלק 2ב: השוואה בין פירמידות המזון הישראלית והאמריקאית
שקופית 6
עבודה בקבוצה

  1. בחרו באחת מקבוצות המזון: ירקות, פֵרות, דגנים, קטניות, חלבונים, שומנים, פחמימות, בשר, מוצרי חלב, שומנים או ממתקים.
  2. השוו בין ייצוג הקבוצה שבחרתם בפירמידת המזון הישראלית לבין ייצוגה בפירמידת המזון האמריקאית.
    1. הציעו קריטריונים להשוואה.
    2. העלו את הקריטריונים שהצעתם לטבלה שיתופית ב-Google Docs.

חלק 2ב: השוואה בין פירמידות המזון הישראלית והאמריקאית (המשך)
שקופית 7
דיון במליאה

  1. עיינו בטבלה ב-Google Docs, בקריטריונים שהציעו הקבוצות השונות.
  2. בחרו את הקריטריונים המתאימים ביותר להשוואה לדעתכם. נמקו את הבחירה.
חזרה לפעילות בקבוצות
  1. בנו טבלה חדשה על פי הקריטריונים שבחרתם בדיון הכיתתי.
  2. ערכו את ההשוואה בין הפירמידות, והציגו אותה בטבלה שבניתם.
חלק 2ב: השוואה בין פירמידות המזון הישראלית והאמריקאית

עבודה בקבוצה


לעריכת ההשוואה בין הפירמידות יש לשים לב לצורת הייצוג בפירמידות, לאופן הצגת הכמות המומלצת לצריכה ולמשמעותו של מקום סימון קבוצות המזון השונות בפירמידה.



חלק 2ב: השוואה בין פירמידות המזון הישראלית והאמריקאית (המשך)

מצורף קובץ המפרט את ההבדלים בין שתי הפירמידות.

טבלת השוואה בין פירמידת המזון האמריקאית לפירמידת המזון הישראלית
סיכום הנחיות לתלמיד המלצות למורה
חלק 3א: פירמידות המזון הישראלית והאמריקאית – סיכום ומסקנות
שקופית 8
דיון במליאה

  1. הציגו את הממצאים שלכם בנוגע לקבוצת המזון שבחרתם.
  2. נתחו את מרכיבי הפירמידות השונות:
    1. בדקו אם קיימים דברים המשותפים לכל קבוצות המזון בשתי הפירמידות.
    2. בדקו מה ההבדלים בין קבוצות המזון בשתי הפירמידות.
  3. מה אפשר ללמוד מההשוואה בין שתי הפירמידות? משרד הבריאות הישראלי ממליץ על פירמידת מזון שונה משל האמריקאים.
  4. מה אפשר ללמוד מכך על הרגלי התזונה בארצות הברית בהשוואה לישראל?
חלק 3: פירמידות המזון: ישראלית ואמריקאית – סיכום ומסקנות
דיון במליאה


שאלה 1 – קבוצות המזון. שתי הפירמידות מציגות את כל קבוצות אבות המזון: בשר וקטניות, חלב, שמנים, פֵרות, ירקות ודגנים.

שאלה 2 – מרכיבי הפירמידות. הפירמידה האמריקאית עוסקת באיכות המזון ולא רק בכמותו, והיא מדגישה בכל קבוצה את המוצרים הבריאים. מזונות העשירים בסוכר אינם מוצגים בפירמידה כקבוצה נפרדת, כי היא אינה ממליצה לצרוך מוצרים אלה (בשונה מהפירמידה הישראלית).

צורת הייצוג בפירמידה האמריקאית, המחולקת למשולשים, שונה מצורת הייצוג בפירמידת המזון הישראלית, שבה רוחב הפס מייצג את קבוצת המזון הרצויה לצריכה.
בבסיס הפירמידה הישראלית (בכמות הגדולה ביותר) נמצאות הפחמימות, ובראש הפירמידה הישראלית קבוצת הסוכרים והממתקים. בבסיס הפירמידה האמריקאית נמצאות כל קבוצות המזון.

שאלה 3 – ההשוואה בין שתי הפירמידות. פירמידות המזון השונות משקפות את הרגלי התזונה הקיימים.

שאלה 4 – הרגלי התזונה. בפירמידה של ארה"ב אין מקום לקבוצת הסוכרים והשומנים, הקיימת בפירמידה הישראלית. השינוי נובע כתוצאה מהשמנת יתר בקרב ילדים בארצות הברית, וכתוצאה מעליית המודעות לאורח חיים בריא.

גם הכנסת הפעילות הגופנית לפירמידה מצביעה על הכוונה לאורח חיים בריא, המשלב תזונה ופעילות גופנית.
יישום חלק 4: בניית תפריט יומי לפי אחת הפירמידות – יישום
שקופית 9

הכינו תפריט יומי מאוזן. לפי איזו פירמידה תבחרו לעשות זאת?
נמקו את עמדתכם.
חלק 4: בניית תפריט יומי לפי אחת הפירמידות – יישום

בפעילות זו התלמידים מתבקשים ליישם את התובנות שרכשו בנוגע להבדלים בין פירמידות המזון, במטרה לבחור את צורת הייצוג שתאפשר להם להרכיב תפריט יומי.

במהלך הדיון מומלץ ללמד את התלמידים מהם השיקולים לבחירת פירמידת המזון המתאימה.
הערכה שקופית 10
בחרו אחת מבין המשימות שלפניכם:
  1. היכנסו לאתר אופק מדע וטכנולוגיה, ובצעו את המשימה הפירמידה שלי.
  2. היכנסו לשאלון בחן את עצמך שבדף העוסק בנושא תזונה נכונה באתר בריינפופ, וענו על השאלון.
רפלקציה שקופית 11 ענו על השאלות שלפניכם במשפט אחד.
  1. כתבו דבר אחד שהבנתם בזכות השיעור.
  2. כתבו על הקשיים ועל ההצלחות שלכם במשימת ההשוואה.
  3. כתבו כיצד הרגשתם בעבודה בקבוצות ובעבודה האישית.
  4. כתבו כיצד העבודה במחשב תרמה לפעילות זו.