מדינת ישראל
משרד החינוך
המינהל למדע וטכנולוגיה המזכירות הפדגוגית
תחום התוכן הפיקוח על המתמטיקה
חיבור וחיסור שברים פשוטים כאשר אחד המכנים הוא כפולה של האחר
מתמטיקה
» العربية
שכבת גיל ד'
נושא בתוכנית הלימודים חיבור וחיסור שברים עם מכנים שווים או קרובים (עמ' 77)
משך השיעור 50 דקות
פיתוח וכתיבה כתיבה אורית לב
עריכה מדעית, הערות והארות תמי גירון, ד"ר ראיסה גוברמן
מטרות השיעור עקרונות מתמטיים מרכזיים בשיעור:
  1. ניתן לפתור תרגילי חיבור וחיסור של שברים פשוטים באמצעות שימוש בשמות השונים של השבר.
  2. הבאתם של שברים פשוטים למכנה המשותף היא התנאי לפתרון תרגילי חיבור וחיסור בין שני שברים בעלי מכנים שונים.
מטרות השיעור:
  1. התלמידים יפתרו תרגילי חיבור של שברים פשוטים בעזרת מודלים שונים להמחשת שברים.
  2. התלמידים ישתמשו בסרטוט סכמטי של שברים על מנת לחבר ביניהם.
  3. התלמידים ידעו לפתור תרגילים שבהם מחברים שברים פשוטים, כאשר אחד המכנים הוא המכנה המשותף (כפולה של האחר).
מיומנויות מתכנית הלימודים פיתוח אסטרטגיות לפתרון , ידע אלגוריתמי
מיומנויות המאה ה-21 פתרון בעיות
ידע מוקדם הכרת השבר כחלק משלם, זיהוי ושיום שברים פשוטים, תפקידי המונה והמכנה, חיבור וחיסור שברים בעלי אותו מכנה, שברים שווים.
רצף
השוואת שברים בעלי מכנה זהה השוואת שברים בעלי מונים ומכנים זהים חיבור וחיסור שברים בעלי מכנה זהה השוואת שברים (בעזרת אמצעי המחשה) שאחד המכנים הוא כפולה של האחר חיבור וחיסור שברים פשוטים כאשר אחד המכנים הוא כפולה של האחר חיבור וחיסור שברים בעלי מכנים זרים
חומרי למידה
  1. מודלים שונים להמחשת שברים
  2. מחשב ומקרן
  3. מחשבים אישיים


מהלך השיעור
מהלך ההוראה תיאור הפעילות
שלב חשיפת/הבנת העקרונות החשובים שיופיעו במשימה המרכזית של השיעור שתוצג בהמשך פעילויות למידה המלצות למורה
הצגת סיטואציית הפתיחה
מציגים לתלמידים את השאלה הבאה, ומבקשים מהם להציג את הפתרון בציור.
אימא חילקה 3 פיצות ל-6 ילדים.
איזה חלק מהפיצה קיבל כל ילד?
התשובות המצופות:
  1. ציור 3 פיצות (כמלבן או כעיגול) וחלוקה של כל פיצה לשני חלקים שווים. בסה"כ יתקבלו 6 חצאים - כל ילד יקבל חצי פיצה.
  2. ציור של 3 פיצות וחלוקת כל אחת מהן לשישה חלקים שווים. לאחר מכן חלוקת 18 השישיות ל-6 ילדים שווה בשווה. בסה"כ כל ילד יקבל 3 שישיות.
דיון קצר
האם בשתי הדרכים כל אחד מהילדים קיבל אותו חלק?
במהלך הדיון יש להבהיר על ידי הצמדת השישיות שחצי שווה ל-3 שישיות.
אפשר להמחיש באמצעות היישומון.
שאלת הפתיחה מיועדת לכוון את התלמידים לפתרון הבעיה המרכזית באמצעות ציור.
שלב הצגת המשימה המרכזית של השיעור ושלב ההתמודדות העצמית של התלמידים פעילויות למידה המלצות למורה
אימא חילקה 4 פיצות בין 6 ילדים.
איזה חלק של פיצה קיבל כל אחד?


התשובות המצופות:
  1. חלוקת כל פיצה לשישה חלקים שווים.
    כל ילד מקבל שישית מכל פיצה.
    בסה"כ כל ילד מקבל4 שישיות פיצה.
    הפתרון יוצג על ידי התרגיל:
  2. חלוקת כל פיצה לשלושה חלקים שווים.
    בסה"כ כל ילד מקבל שני שליש פיצה.
    הפתרון יוצג על ידי התרגיל:
  3. חלוקת כל אחת מ-3 הפיצות לשני חלקים שווים ואת הפיצה הנוספת לשישה חלקים שווים.
    הפתרון יוצג על ידי התרגיל:
הצגת האסטרטגיות השונות תלווה בהצגת ההמחשות שהתלמידים יצרו, המחשה באמצעות היישומון וכתיבת התרגיל והשבר המתקבל בכל אפשרות.
בהצגת שתי האסטרטגיות הראשונות תעלה לדיון השאלה:
האם?
התלמידים יסבירו את השוויון באמצעות המחשות ועל בסיס היכרותם עם שברים שווים.
בשלב זה תוצג השאלה:
האם גם בדרך החלוקה השלישית, כל תלמיד יקבל אותו חלק מהפיצה?
לצורך הפתרון יש למצוא אסטרטגיה לפתרון התרגיל:
בשלב זה של העבודה חשוב מאוד שילדים ישתמשו באמצעי המחשה, יציירו, יגזרו וידביקו את השברים.
שלב ההתמודדות העצמית של התלמידים פעילויות למידה המלצות למורה
לפני תחילת העבודה, חשוב למקד את התלמידים בשאלה הבאה:
במה שונה תרגיל זה מהתרגילים שבהם נתקלנו עד עכשיו?
תשובות/אסטרטגיות מצופות שיעלו בעבודת התלמידים
  1. פתרון בעזרת בנייה בגזרות של שברים בעיגולים.
  2. שימוש בבריסטולים המחולקים לשישיות.
       
       
    באחד צבוע חצי
       
       
    בשני צבוע שישית
    הילדים יגזרו את השישית וידביקו ליד החצי.
       
       
  3. חיבור בעזרת שקפי שברים.
  4. שימוש בשברים שקולים.
  5. צביעת משבצות.
       
       
  6. חיבור בעזרת מגדל שברים.
      
               

תינתן לתלמידים האפשרות לסרטט את המשימה או להשתמש בעזרי למידה שונים, כמו: שברים בעיגולים, שברים מסול, מגדל שברים.


טעויות אפשריות
שלב איסוף הרעיונות לרעיון מרכזי פעילויות למידה המלצות למורה
הצגת האסטרטגיות של התלמידים תלווה בהצגתן גם ביישומון.

המורה תקשר לכל פעולה בהמחשה את הכתיבה הפורמלית של השבר המתאים ואת התרגיל המתאים.
נקודות חשובות שיודגשו בהכוונת המורה בדיון
  1. לכמה חלקים כדאי לחלק את המלבן כדי שאפשר יהיה לחבר את שני השברים?
  2. בכל התרגילים, יש צורך להחליף שבר אחד בתרגיל, בשבר שווה לו, כדי לחבר שברים בעלי אותם מכנים.
שלב הסיכום פעילויות למידה המלצות למורה
לסיכום
מציגים לתלמידים את השאלה הבאה.
שני ילדים רצו לחבר:
הראשון חישב את התרגיל:
והשני את התרגיל:
מי מהם צדק ומדוע?
לתלמידים חזקים אפשר להציג את השאלה:

אימא חילקה 5 פיצות בין 6 ילדים. איזה חלק של פיצה קיבל כל אחד?

ולבקש להציג לפחות שתי דרכים לפתרון. הפתרון יכלול תרגיל והמחשה
להורדת גירסת הדפסה(pdf)