מדינת ישראל
משרד החינוך
המינהל למדע וטכנולוגיה המזכירות הפדגוגית
תחום התוכן הפיקוח על המתמטיקה
חיבור וחיסור - פעולות המבטלות זו את זו
מתמטיקה
» العربية
שכבת גיל כיתה ב'
נושא בתוכנית הלימודים הכרת החיבור והחיסור כפעולות הפוכות זו לזו (עמ' 37).
משך השיעור 2 שיעורים של 45 דק'
פיתוח וכתיבה כתיבה מרכז מורים ארצי למתמטיקה בחינוך היסודי
עריכה מדעית מרכז מורים ארצי למתמטיקה בחינוך היסודי
מטרות השיעור עקרונות מתמטיים מרכזיים בשיעור:
ניתן לבטל חיבור על-ידי חיסור וההפך - ניתן לבטל חיסור על-ידי חיבור (באופן אנלוגי: הוספת כמות וגריעתה, "התקדמות" על ישר המספרים ו"צעידה" חזרה).
מטרות:
  1. התלמידים יבינו שהוספת כמות וגריעת אותה כמות שקולה (חיבור מספר וחיסורו) למצב שבו לא הופעלו פעולות כלשהן ( a+b-b=a ).
  2. התלמידים יתרגלו את עובדות החיבור והחיסור בתחום ה- 20.
  3. הילדים ידעו לייצג פעולות חיבור וחיסור על ישר המספרים.
  4. התלמידים יקשרו בין ייצוג תרגילי חיבור וחיסור על ישר המספרים לביטוי חשבוני.
  5. התלמידים יתמודדו עם פתרון משימות ברמת חשיבה גבוהה, הדורשות אומדן, קירובים, ניסוי וטעייה, חשיבה יצירתית וחשיבה ביקורתית.
מיומנויות מתכנית ילימודים פתרון תרגילים בתחומי מספרים שונים.
דגשים רעיוניים מתכנית הלימודים הבנה של מהות פעולות החשבון.
מיומנויות המאה ה-21 פתרון בעיות מסדר חשיבה גבוה (אנליזה, סינתזה חשיבה ביקורתית ויצירתית), עבודה שיתופית לצורך פתרון בעיות.
ידע מוקדם
רצף
חיסור כמבטל חיבור קודם, חיבור כמבטל חיסור קודם שיעור בנושא הקשר בין פעולות החיבור והחיסור תרגילי חיבור ותרגילי חיסור, המבטאים בצורות שונות קשר אחד בין שלושה מספרים משוואות חיבור וחיסור
חומרי למידה
  • דפים לעבודת התלמידים עם ישרי מספרים, שעליהם מסומנים המספרים השלמים מ-1 ועד 20 (נספח 3), או, לחילופין, כרטיסיות מנוילנות שעליהן ישרי מספרים ושניתן לכתוב עליהן בעזרת טוש מחיק.
  • דף עבודה מס' 1 ( נספח 1).
  • דף עבודה מס' 2 ( נספח 2).
  • מחשב מורה עם חיבור לאינטרנט, ברקו.
  • יישומון 1
  • יישומון 2
  • אביזרים (לשימוש התלמידים) הניתנים למנייה, שאפשר להמחיש בעזרתם את החיבור והחיסור.
  • ציוד אפשרי לא הכרחי: מחשבים לשימוש התלמידים עם חיבור לאינטרנט.


  • מהלך השיעור
    מהלך ההוראה תיאור הפעילות
    שלב הצגת העיקרון בשילוב תרגול לפתיחה פעילויות למידה המלצות למורה
    תרגול בעל-פה והצגת רעיון ההוספה וההפחתה על ישר המספרים התלמידים יקבלו את נספח 3 (ישרי מספרים מ-1– 20) הצגת תרגול בעזרת יישומון מס' 1: המורה יבחר לסירוגין תרגילי חיבור וחיסור, יציג את התרגיל לכיתה ויבקש לסמן את הפעולות על ישר מספרים שבנספח 3, להעתיק את התרגיל ולפתור אותו.
    הבדיקה תיעשה באמצעות היישומון.
    לאחר כ-10 תרגילים, התלמידים יסכמו את הפעולות: חיבור – קפיצה ימינה כגודל ההוספה, חיסור - קפיצה שמאלה כגודל ההפחתה.
    אחת ממטרות פעילות זו היא שליפה של עובדות החיבור והחיסור עד 20. מסיבה זו חשוב לבצע את הפעילות בקצב מהיר יחסית.
    בסיכום הצגת העיקרון, חשוב להדגיש שקפיצה שמאלה (אחורה) מבטלת את הקפיצה ימינה (קדימה).
    שלב הצגה ועבודה על המשימה המרכזית הראשונה פעילויות למידה המלצות למורה
    א. חלוקה של דף עבודה מס' 1 (נספח 1)
    התלמידים יעבדו בדף העבודה ויתבססו על סרטוט שעל ישר מספרים.
    תמיכה של המורה בעבודת התלמידים
    1. המורה יעבור בין התלמידים בזמן עבודתם ויבקש מתלמידים לתאר בעל-פה את האסטרטגיה שהם נקטו לצורך פתרון משימות 2 – 4.
    2. המורה יעודד שימוש בישר המספרים כדי למצוא את הפתרונות.
    • תלמידים מתקשים: ייעזרו בישר המספרים גם כדי לחשב את עובדת החיבור המופיעה בתחילת כל תרגיל. המורה ידריך אותם כיצד לעשות זאת.
    • תלמידים חזקים: יוכלו ל"חסוך" את השלב של פתרון עובדת החיבור המופיעה בתחילת כל תרגיל על-ידי "קיזוז" מספרים מתאימים. בשלב זה של העבודה העצמית, חשוב שהתלמידים יגיעו לדרך זו בעצמם, והמורה לא יציג להם אפשרות זו כדרך לפתרון.
    שלב איסוף הרעיונות לרעיון מרכזי פעילויות למידה המלצות למורה
    הצגת האסטרטגיות לפתרון והתרגילים המתאימים
    אסטרטגיות הפתרון שיוצעו יוצגו על ישר המספרים בעזרת היישומון. לתרגילים שונים ייתכנו אסטרטגיות שונות (יש להניח שרובן יהיו חזרה על האסטרטגיות שהשתמשו בהן בשיעור הקודם).
    חשוב לתעד את האסטרטגיות השונות שיוצגו על הלוח בכיתה לצורך ניתוח והשוואה ביניהן.

    בשלב הצגת האסטרטגיות המורה ידגיש:
    • את השימוש בישר המספרים כאמצעי לביטוי החיבור והחיסור.
    • את העובדה שבעבודה על ישר המספרים מונים את הקפיצות (ולא את השנתות).
    • את רעיון ביטול החיבור על-ידי החיסור וההפך.
    • את אפשרות "קיזוז" הכמות שחוברה על-ידי חיסורה - גם מבלי לבצע את פעולת החיבור.
    • את העובדה שחיבור וחיסור של אותה כמות שווה ל-0.
    • את העובדה שחיסור כמות שחוברה מחזירה למצב ההתחלתי (כלומר, מבטלת את השינוי).
    • את האפשרות לבצע את הפעולות בסדר שונה. לדוגמה: כאשר נתונות קשתות שגודלן: 3, 4, 5, 2 והמטרה היא 10. ניתן לבצע את הפעולות על-פי הסדר הבא: 3+ 4 + 5 – 2=0 ואפשר גם לבצע את הפעולות בסדר הבא: 4+ 3 + 5 – 2 = 10 או בסדר הבא: 3 – 2 + 4 + 5 = 10
    הערה: במשימות אלו תיתכן עבודה אינטואיטיבית של התלמידים גם על הקטע השלילי של ציר המספרים. כלומר, ייתכן שלב ביניים בתרגיל שהתוצאה שלו שלילית. בשלב זה של הלמידה אין צורך לבטא את התוצאה השלילית אלא רק לתאר את התנועה על ישר המספרים בעזרת תרגילי החיבור והחיסור.
    פעילויות משלימות פעילויות למידה המלצות למורה
    עבודה יחידנית ( או בקבוצות קטנות של 3-2 תלמידים) על תרגילים נוספים ביישומון 2.
    התלמידים ייעזרו בדפים של ישרי המספרים ויתעדו את עבודתם בעזרת תרגילים.
    או:
    דף עבודה מס' 2 (נספח 2)
    התלמידים ייעזרו בדפים של ישרי המספרים לצורך פתרון המשימות שבדף.