מדינת ישראל
משרד החינוך
המינהל למדע וטכנולוגיה המזכירות הפדגוגית
תחום התוכן הפיקוח על המתמטיקה
סכומים זוגיים ואי-זוגיים
מתמטיקה
» العربية
שכבת גיל ב'
נושא בתוכנית הלימודים תכונות של חיבור וחיסור (עמוד 37).
משך השיעור 90 דקות (שני שיעורים)
פיתוח וכתיבה כתיבה פאוז מסרי (מדריכה ממחוז דרום)
עריכה מדעית, הערות והארות ד"ר ראיסה גוברמן, תמי גירון
מטרות השיעור עקרונות מתמטיים מרכזיים בשיעור:
  1. סכומים זוגיים נוצרים כאשר שני המחוברים הם בעלי אותה זוגיות: שניהם זוגיים או שניהם אי-זוגיים.
  2. סכום אי-זוגי מתקבל כאשר לשני המחוברים זוגיות שונה: אחד מהם הוא מספר זוגי והשני מספר אי-זוגי.
מטרות השיעור:
  1. התלמידים יחזרו על עובדות היסוד בתחום ה-20.
  2. התלמידים ייווכחו שלאותו סכום אפשר להתאים תרגילים שונים, בין השאר שני תרגילים המקיימים את חוק החילוף.
  3. התלמידים יקשרו בין הזוגיות של הסכום לבין הזוגיות של המחוברים.
מיומנויות מתכנית הלימודים שליטה במיומנויות מתמטיות, ייצוג מצבים בעזרת המחשות וייצוג מתמטי של מצבים.
מיומנויות המאה ה-21 פתרון בעיות מסדר חשיבה גבוה (אנליזה, סינתזה וחשיבה יצירתית).
ידע מוקדם
  • המושגים "מספר זוגי", "מספר אי-זוגי", "טור", "שורה", "אלכסון".
  • שליטה בעובדות החיבור עד 20.
רצף
חוק החילוף בחיבור התנהגות ה-0 וה-1 בחיבור סכומים זוגיים ואי-זוגיים סכומים זוגיים ואי-זוגיים
חומרי למידה מחשב מחובר לאינטרנט, ברקו, דף עבודה.


מהלך השיעור
מהלך ההוראה תיאור הפעילות
שלב הפתיחה פעילויות למידה המלצות למורה
  1. המורה תקרין לתלמידים את המשחק הראשון ביישומון: "שלושה בשורה, בטור או באלכסון": באפשרות של "חיבור"
    התלמידים ישחקו כשחקן אחד במשחק.
    במהלך המשחק המורה תעלה לדיון את הרעיונות הבאים:
    • ארגון הלוח – הבנת מבנה המטריצה.
    • קיימת אפשרות למצוא יותר מתרגיל אחד לאותו סכום. אפשר גם להתייחס למקומם של התרגילים המתאימים לאותו סכום בלוח.
    • ביטויו של חוק החילוף בלוח החיבור.
    • סוגים שונים של סכומים בלוח: סכומים זוגיים וסכומים אי-זוגיים.
  2. המורה תזמין שני תלמידים אל הלוח לשחק במשחק "חמישה בשורה, בטור או באלכסון" באפשרות של "חיבור".
    במהלך המשחק המורה תעלה לדיון את הרעיונות שהועלו במשחק הקודם ובנוסף יועלו שיקולים אסטרטגיים, כגון:
    • האם משבצת שיש בה תרגיל שיכול להתאים למטרה מסוימת, יכולה להיות על האלכסון הראשי? כיצד ניתן לדעת זאת?
    • מבין כל הסכומים המתאימים למספר המטרה, איזה סכום כדאי לבחור בהתאם למשבצות שכבר צבועות?
    • האם אפשר להתקדם רק עם המטרה האישית של כל שחקן או חשוב גם לחשוב על דרכי חסימה של השחקן השני?
חשוב למקד את התלמידים למצוא את התרגילים המתאימים כשהם מסתמכים על מבנה המטריצה וסדר הופעת התרגילים שבה, ולא על ידי מציאה מקרית של התרגיל המתאים.
מטרה חשובה לפעילות זו היא תרגול נוסף לשליפת עובדות החיבור והחיסור עד 20.
הסברים למורה:
  1. המטריצה בנויה כך שבכל סדרה ובכל טור מתקבלת סדרה של תרגילים שאחד המחוברים בה נשאר קבוע והשני גדל ב-1 כל פעם. מבנה זה הוא תוצאה של סידור מספרים עוקבים בשורה ובטור ושל מבנה לוח פעולה שבו מחברים את המספר שבראש הטור ובתחילת השורה. יש להניח שלחלק מהתלמידים מבנה זה אינו מוכר, ויש להסביר להם אותו.
  2. את המקרים שבהם קיימת החלפת סדר המחוברים אפשר לאתר על ידי איתור המחוברים בשורה ובטור הקיצוניים על פי יחס הסדר ביניהם.
    על האלכסון הראשי מתקבלים כל התרגילים ששני המחוברים שלהם שווים. לכן, על האלכסון הראשי יופיעו רק מספרים זוגיים.
    חשוב לדון עם התלמידים ביתרונות ובחסרונות של התרגילים שנבחרו על ידי השחקנים. כדאי גם להתבונן בשאר התרגילים המתאימים ולבחור בין כל התרגילים האלה את המתאים ביותר למטרות המשחק.
שלב הצגת המשימה המרכזית פעילויות למידה המלצות למורה
המורה תסכם את המשחקים שבהם שיחקו בפתיחה:
לכל מספר מטרה במשחק אפשר להתאים תרגילי חיבור שונים.
מספרי המטרה (או הסכומים) יכולים להיות מספרים זוגיים או אי-זוגיים.
המשימה:
צבעו בלוח החיבור את הסכומים הזוגיים בירוק והסכומים האי-זוגיים בצהוב.
לצורך העבודה המורה תחלק לתלמידים:
  1. דף של לוח החיבור (נספח 1).
  2. אבזרים היכולים לשמש למנייה.
המורה תוודא שכל התלמידים הבינו היטב את המשימה.
במידת הצורך תדגים באמצעות לוח המשחק שביישומון.
היא תבחר 2 עד 3 מטרות ותפנה לתלמידים את השאלה - באיזה צבע יש לצבוע כל אחת מהמשבצות?
לאחר מכן יש להקצות זמן סביר לעבודה עצמית של התלמידים.
שלב העבודה העצמית של התלמידים פעילויות למידה המלצות למורה
אסטרטגיות אפשריות שבהן ימצאו התלמידים את הסכומים הזוגיים:
  1. יפתרו תרגיל ויחליטו אם הסכום שמצאו זוגי או אי-זוגי.
  2. יפתרו מספר תרגילים ויבחינו בחוקיות של הצביעה המבוססת על העיקרון: אחד – זוגי, הבא אחריו – אי-זוגי ושוב זוגי, וכך הלאה. (מתקבלת דוגמה של " לוח שחמט")
  3. הסתמכות על העיקרון שסכום שני מספרים זוגיים או אי-זוגיים נותן סכום זוגי, והחלטה על הזוגיות לפי זוגיות המחוברים.
ניתן להנחות את התלמידים המתקשים במשימה לבדוק אם הסכום המופיע בכל משבצת בלוח הוא זוגי או אי-זוגי בעזרת אביזרים היכולים לשמש למנייה:
אם ניתן לסדר את הסכום בזוגות או לא, או אם ניתן לחלק את הכמות הכוללת לשתי קבוצות שוות (על ידי העברה מכמות המייצגת מחובר אחד לכמות המייצגת את המחובר השני).
חשוב שלא להנחות את התלמידים באסטרטגיות אחרות.
זאת, על מנת לאפשר דיון מסכם שבו יוצפו האסטרטגיות השונות וידונו בקשרים שביניהן.
שלב איסוף הרעיונות לרעיון מרכזי פעילויות למידה המלצות למורה
המורה תקרין על המסך את לוח החיבור עד 20 במשחק: "חמישה בשורה, בטור או באלכסון", ותשאל את התלמידים את השאלות הבאות:

מאילו מחוברים מקבלים סכומים זוגיים?
מאילו מחוברים מקבלים סכומים אי-זוגיים?

בשלב הזה יוצגו אסטרטגיות שונות של התלמידים למציאת הסכומים הזוגיים
והאי-זוגיים בלוח ה-20.
לסיכום, המורה תסתיר לסירוגין את הלוח ותשאל:

באילו טורים יהיה מספר זוגי בשורה הראשונה? בשורה השנייה? בשורה החמישית? בשורה האחרונה (העשירית)?

באילו שורות יהיה מספר זוגי בטור הראשון? בטור השני? בטור החמישי?

לבדיקת התשובות המורה תגלה את התרגילים שבלוח. תוך כדי מתן התשובות חשוב שיועלו האסטרטגיות שבאמצעותן מצאו את התשובות.
פעילויות משלימות לעבודה עצמית של תלמידים פעילויות למידה המלצות למורה
  • עבודה עצמית בספרי הלימוד על המשימות הקשורות לתכונות פעולות החיבור והחיסור.
  • משחק חופשי ביישומון.