מדינת ישראל
משרד החינוך
המינהל למדע וטכנולוגיה המזכירות הפדגוגית
תחום התוכן הפיקוח על המתמטיקה
שיטת ה"מקלות" לכפל מספרים גדולים
מתמטיקה
» العربية
שכבת גיל כיתה ד'
נושא בתוכנית הלימודים כפל בגורמים דו-ספרתיים ורב-ספרתיים (עמוד 80)
משך השיעור 50 דקות
פיתוח וכתיבה כתיבה צוות מדריכים ארצי - הפיקוח על המתמטיקה
עריכה מדעית ד"ר איליה סיניצקי
מטרות השיעור עקרונות מתמטיים מרכזיים בשיעור:
  1. חוק הפילוג של הכפל על החיבור (ייצוג גרפי של החוק).
  2. מבנה עשרוני - הערך הכמותי שכל ספרה מייצגת.
  3. המשמעות הכפלית של מספרים גדולים המתקבלים כתוצאה ממכפלות של יחידות ביחידות, יחידות בעשרות, עשרות בעשרות וכן הלאה.
מטרות:
  1. התלמידים יידעו להשתמש בשיטת כפל המבוססת על חוק הפילוג המורחב ועל פירוק מספר על פי המבנה העשרוני.
  2. התלמידים יכירו את שיטת "המקלות" לכפל מספרים גדולים (חד-ספרתי ברב-ספרתי, דו-ספרתי בדו-ספרתי ודו-ספרתי בתלת-ספרתי) ויידעו להשתמש בשיטה בתרגילי כפל.
  3. התלמידים יידעו לקשר בין שיטת ה"מקלות" לכפל במאונך בכתיבה המורחבת ולחוק הפילוג. כלומר, יידעו להסביר היכן כל מרכיב בשיטת ה"מקלות" בא לידי ביטוי בשיטת הכפל המאונך ה"מורחב".
מיומנויות מתכנית הלימודים שליטה במיומנויות מתמטיות, ייצוג מצבים בעזרת המחשות, שימוש בייצוגים שונים למספרים ולפעולות, וראיית הקשר שבין הייצוגים השונים.
מיומנויות המאה ה-21 פתרון בעיות מסדר חשיבה גבוה (אנליזה, סינתזה וחשיבה יצירתית).
ידע מוקדם עובדות הכפל בתחום לוח הכפל, כפל מספר גדולים באסטרטגיות שונות, בין השאר שימוש בחוק הפילוג ובייצוג מכפלות כשטחי מלבנים.
רצף
כפל בעשרות ובמאות שלמות כפל מספר דו-ספרתי במספר חד-ספרתי באמצעות חוק הפילוג וייצוג המכפלה כשטח מלבן מכפלה של מספר דו-ספרתי במספר דו-ספרתי כסכום שטחי מלבנים כפל במאונך ובמאוזן של מספרים דו-ספרתיים במספרים דו-ספרתיים על פי חוק הפילוג בכתיבה מפורטת שיטת ה"מקלות" לכפל מספרים גדולים
חומרי למידה
  • סירטון
  • להורדת גרסת הדפסה של יחידת ההוראה ומדריך למורה לשיטת המקלות (pdf)


  • מהלך השיעור
    מהלך ההוראה תיאור הפעילות
    שלב חשיפת/הבנת העקרונות החשובים שיופיעו במשימה המרכזית של השיעור, שתוצג בהמשך פעילויות למידה המלצות למורה
    1. התלמידים יתבקשו לחשב את המכפלה של 21x13 בשתי דרכים.
    2. התלמידים יציגו את דרכי הפתרון השונות, ויתקיים דיון על הקשר שבין האסטרטגיות השונות.
    יש לאפשר לתלמידים לפתור בעבודה עצמית של דקות אחדות. אסטרטגיות לדוגמה:
    1. כפל כחיבור חוזר
    2. שטח מלבן
    3. חוק הפילוג 3x21 + 10x21
    המורה ימקד את הדיון בקשר לאסטרטגיה שבה ניתן להבחין בבירור במכפלות של עשרות בעשרות, עשרות ביחידות וכיוצא באלה. למשל:
    21 x
    13
    ------
    3
    60
    10
    200
    ------
    273
    שלב הצגת המשימה המרכזית של השיעור ושלב ההתמודדות העצמית של התלמידים פעילויות למידה המלצות למורה
    המורה יציג לתלמידים את השניות הראשונות (הקטע שבו מציגים את ייצוג הגורמים המוכפלים בעזרת הקווים) של הסרטון.

    התלמידים יתבקשו לשער מה משמעות הקווים המסורטטים.
    בשיחה משותפת עם הכיתה יובהר שהקווים מייצגים את כמות העשרות וכמות היחידות בכל גורם, כשגורם אחד מיוצג כקווים מאוזנים, והגורם השני מיוצג כקווים מאונכים.
    התלמידים יתבקשו לסרטט את הקווים במחברותיהם.
    המורה יעלה את השאלה:
    מה לדעתכם יכולות לייצג נקודות החיתוך בין הקווים המאוזנים לקווים המאונכים?
    מדוע מחברים את 6 ל-1 , כאשר מסכמים את נקודות המפגש?

    לסיכום, יוקרן הסרטון עד למקום שבו מוצג פתרון תרגיל כפל של מספר תלת-ספרתי במספר תלת-ספרתי.
    בדיון בכיתה יובהר שנקודות החיתוך מייצגות את המכפלות של המספרים המיוצגים על ידי הקווים. המורה יקשר בדיון לאסטרטגיות הפתרון שהוצגו בתחילת השיעור.
    הסבר למורה:

    החיתוך של שלושה קווים בקו אחד מייצג כפל של 3 יחידות ביחידה אחת, ולכן ערכו = 3.
    החיתוך של קו אחד בקו אחד מייצג כפל של עשרת אחת ביחידה אחת, ולכן ערכו = 10.
    גם חיתוך של שלושה קווים בשני קווים מייצג כפל של שתי עשרות בשלוש יחידות, ולכן ערכו = 60.
    החיתוך של שני קווים בקו אחד מייצג כפל של שתי עשרות בעשרת אחת, ולכן ערכו = 200.
    שלב איסוף הרעיונות לרעיון מרכזי פעילויות למידה המלצות למורה
    לסיכום, המורה יציג לכיתה את התרגיל:
    123x 321
    ויבקש לפתור בשיטת "המקלות".
    לאחר ההתנסות יוקרן הקטע האחרון של הסרטון, ויתקיים דיון שיבהיר את האסטרטגיה ואת הערך הכמותי שמייצג כל מפגש ישרים בשיטה זו.
    פעילויות לעבודה עצמית של תלמידים פעילויות למידה המלצות למורה
    תרגול בכפל:
    מומלץ לבקש מהתלמידים בכל תרגיל להציג שתי דרכים.
    המטרה היא שהתלמיד יבחין באסטרטגיות מועדפות לפי המספרים המוצגים בתרגיל. כך למשל, אם יקבל את התרגיל: 23x19
    מצופה שאחת האסטרטגיות שיבחר תהיה מבוססת על כפל 23 ב-20 וחיסור 23.
    מומלץ להגדיר מראש לתלמידים בכמה תרגילים עליהם להשתמש בשיטת "המקלות".
    התרגול יכול להיות - כפל מספר דו-ספרתי במספר דו-ספרתי או כפל מספרים גדולים יותר.
    התרגול יכול להתבסס על ספר הלימוד או על מקורות אחרים.
    להורדת גרסת הדפסה של יחידת ההוראה ומדריך למורה לשיטת המקלות (pdf)