מדינת ישראל
משרד החינוך
המינהל למדע וטכנולוגיה


צפיפות האוכלוסייה בארץ ובעולם
גאוגרפיה
» العربية
נושא השיעור צפיפות האוכלוסייה בארץ ובעולם
פיתוח עופר פריאל, צוות גאוגרפיה מולדת חברה ואזרחות, מטח
שכבת גיל כיתה ו
משך השיעור 50 דקות, או 100 דקות במקרה של עבודה נוספת במעבדת מחשבים.
רציונל למורה הבנת המושג "צפיפות האוכלוסייה" ודרך חישובו, בחינת צפיפות האוכלוסייה במישור החוף, צפון הארץ, ישראל והעולם.
רצף מישור החוף וצפון הארץ – התושבים והיישובים.
מטרות תוכן
(תחומי תוכן וציוני דרך)
  • התלמידים יבינו מהי צפיפות אוכלוסייה וכיצד מחשבים אותה.
  • התלמידים ילמדו על הבדלי הצפיפות בין מישור החוף וצפון הארץ לאזורים אחרים בארץ ובעולם.
  • התלמידים יעלו יתרונות וחסרונות לריכוז אוכלוסייה וצפיפות אנושית.
מושגים צפיפות אוכלוסייה
מיומנויות המאה ה-21
  • התלמידים יפעלו בסביבה מתוקשבת המצריכה מיומנויות של שליטה במחשב.
  • התלמידים יזהו בעיות ויפעילו חשיבה ביקורתית ויצירתית.
עזרים לתהליכי החשיבה גרפים ומפות
חומרי למידה
(כתובים ומתוקשבים)
סרטונים: גרפים ומפות:
היענות לשונות השיעור מאפשר ביטוי לסגנונות למידה מגוונים.
תלמידים מתקשים יקבלו עזרה, כשאחרים יעסקו בפעילויות העשרה.
תוצרי למידה
  • ניתוח טבלת צפיפות האוכלוסייה של ראשון לציון.
  • הכנת גרף באשף התרשימים באקסל של ששת היישובים הצפופים בישראל (מעבדת מחשבים).
מהלך השיעור
מהלך ההוראה תיאור הפעילות זמן
פתיחה מציגים את נושא השיעור: צפיפות אוכלוסייה. פותחים את השיעור בהקרנת סרטונים על יפן – מדינה צפופה: 10 דקות
המשגה
  1. שואלים איזו מדינה צפופה יותר – ישראל, המונה כ- 8 מיליון בני אדם, או אוסטרליה – עם כ-22 מיליון בני אדם? ואולי סין, עם כ-1,300 מיליון? מובילים את התלמידים לכך שלא מספיק לדעת את מספר האנשים במדינה, צריך לדעת מהו השטח של כל מדינה. כדי להפנים זאת, המורה מביאה דוגמה נוספת רלוונטית ומוכרת לתלמידים: בכיתה אחת יש 40 תלמידים ובשנייה 20. איזו כיתה צפופה יותר? בדיון התלמידים יצביעו על כך שיכול להיות שמדובר ב-20 תלמידים בכיתה קטנטונת ולכן צפוף שם יותר. מכאן שחשוב לדעת את השטח.
  2. מלמדים איך מחשבים צפיפות: מספר האנשים חלקי השטח בקמ"ר. את צפיפות האוכלוסייה אפשר לחשב עבור מדינה, חבל ארץ, עיר או שכונה. כך עכשיו להשוות בין מדינות, בין אזורים ואפילו בין שכונות בעיר. שאלה לסיכום: במדינת הדרדסים יש 1,000 תושבים, ושטחה 5 קמ"ר. במדינת הגמדים יש 2,000 תושבים ושטחה 8 קמ"ר. באיזה מדינה צפוף יותר?
  3. מקרינים גרף "צפיפות אוכלוסייה במספר מדינות" מתוך כותר (פתקית בתחתית עמוד 169). ומשוחחים על השאלות הבאות:
    • היכן צפיפות האוכלוסייה גבוהה יותר, בצרפת או בדנמרק?
    • כמה אנשים יש בישראל בממוצע על שטח של 5 קמ"ר? ובמצרים?
    • איזה שטח יש בממוצע לכל 1,000 איש ביפן? ובצרפת?
    • בארה"ב מתגוררים כ-300 מיליון בני אדם. איך ייתכן שהצפיפות שם נמוכה ביותר?
    • מספר התושבים באירלנד דומה מאוד למספר התושבים בישראל. שטחה של ארץ זו גדול משטחה של ישראל. האם נתונים אלו מספיקים על מנת שאפשר יהיה למקם את אירלנד בתרשים שלמעלה?
  4. מקרינים את מפת הצפיפות במדינות העולם. אילו יבשות ואילו מדינות הן הצפופות בעולם? אילו הן הכי פחות צפופות?
  5. מקרינים את מפת צפיפות האוכלוסייה בישראל, 2001. האם צפיפות האוכלוסייה בישראל אחידה או שיש אזורים צפופים יותר מאחרים? מהם האזורים הצפופים? מהם האזורים הצפופים פחות?
25 דקות
יישום מקרינים שני גרפים המראים את צפיפות האוכלוסייה באזור מישור החוף.
כל תלמיד בוחר אחד מהגרפים ורושם 3 מסקנות מכל גרף. כאמצעי עזר, אפשר לתת לתלמידים התחלה של משפטים, למשל: הצפיפות ביישובי החוף העירוניים... הצפיפות בעיר בת ים... בין 1983 ל-2008 הייתה הצפיפות ב... נותנים לתלמידים להציג את המסקנות שהסיקו ומרכזים את המסקנות על הלוח.
10 דקות
עבודה פרטנית ראו חלק היישום.
העשרה
סיכום ורפלקיציה מה למדתם מהשיעור? מה אהבתם בשיעור? מה הוא חידש לכם? ציינו דבר אחד שאהבתם/שעניין/שסקרן/שהרגיז אתכם במהלך השיעור. 5 דקות
מעבדת מחשבים פעילות למעבדה:
קובץ אוכלוסייה וצפיפות בישראל של הלמ"ס.
  1. מצאו מיהם 3 היישובים הגדולים באוכלוסייתם בישראל בשנת 2009 (עמודה שנייה משמאל בקישור). כמה תושבים מתגוררים בהם?
  2. מיהם 3 היישובים הצפופים בישראל (עמודה שמאלית בקישור)? האם מדובר באותם יישובים (מהשאלה הקודמת)? הסבירו את התשובה שהתקבלה.
  3. היכן הם נמצאים – בצפון הארץ? במישור החוף התיכון והדרומי?
  4. הכינו גרף עמודות המציג את 6 היישובים הצפופים בישראל. ציינו מעל כל עמודה מהי צפיפות האוכלוסייה. מומלץ לבצע את הגרף בקובץ אקסל.
50 דקות
שיעורי בית
  1. ניתוח טבלת צפיפות:
    התבוננו בנתוני צפיפות השכונות בראשון לציון.
    מהן שתי השכונות הצפופות ביותר בראשון לציון? מהן שתי השכונות שבהן הצפיפות הנמוכה ביותר? העלו שתי השערות שיסבירו את הצפיפות הגבוהה ואת הצפיפות הנמוכה.
  2. האם הייתם מעדיפים לגור בשכונה צפופה או בשכונה דלילה בתושבים? מדוע?
  3. כתבו מסע פרסום (קמפיין) קצר למגורים בשכונה המועדפת מן השתיים. בקמפיין כתבו למה עדיף לגור בה ולמה לא כדאי לגור באחרת.