מדינת ישראל
משרד החינוך
המינהל למדע וטכנולוגיה


מדינות הים התיכון - מפגש היכרות
גאוגרפיה
» العربية
נושא השיעור מדינות הים התיכון - מפגש היכרות
פיתוח זיוה רוזנבלום, אופירה גל, צוות גאוגרפיה , מולדת חברה ואזרחות, מטח
שכבת גיל כיתה ה
משך השיעור 50 דקות, או 100 דקות במקרה של עבודה נוספת במעבדת מחשבים.
רציונל למורה יחידה זאת עוסקת בהיכרות חווייתית עם מדינות אגן הים התיכון.
רצף פתיחה לנושא מדינות אגן הים התיכון.
מטרות תוכן
(תחומי תוכן וציוני דרך)
  • התלמידים יתמצאו במפת מדינות אגן הים התיכון ויזהו את מיקומן של המדינות השונות.
  • התלמידים יכירו בדרך חווייתית את המושג: "ים תיכוני" המשותף למדינות הים התיכון.
  • התלמידים יבינו שיש הבדל ברמת הפיתוח של המדינות לחופי הים התיכון.
מושגים ים תיכוני
מיומנויות המאה ה-21
  • התלמידים יתנסו בהתמצאות במפה מקוונת של אגן הים התיכון.
  • התלמידים יפעלו בסביבה מתוקשבת המצריכה מיומנויות של שליטה במחשב.
עזרים לתהליכי החשיבה
  • מפה אינטראקטיבית עוזרת להמחיש את מיקומן של המדינות.
  • טבלה למיון המדינות לפי מיקומן.
חומרי למידה
(כתובים ומתוקשבים)
היענות לשונות
  • השיעור מאפשר לתלמידים בעלי סגנונות למידה שונים לבטא את עצמם.
  • פעילות העשרה המאפשרת למורה להתפנות למתקשים.
תוצרי למידה תוצר המבטא את המושג "ים תיכוני"- אפשר תוצר ממוחשב (למשל אלבום תמונות) ואפשר תוצר אחר המבטא את המושג- ריקוד, חידה וכדומה.
מהלך השיעור
מהלך ההוראה תיאור הפעילות זמן
פתיחה
  1. מקרינים את עמוד הבית של אתר גוגל מפות: (שימו לב- מגיעים למפה כללית של ישראל).
  2. מזמינים תלמיד לאתר במפה את אזור אגן הים התיכון. התלמיד צריך להקטין קנה מידה (על ידי ביצוע "זום אאוט" מישראל- התרגיל דורש ביסוס מיומנויות מפה שנלמדו בעבר או גילוי המיומנויות תוך כדי ניסוי וטעייה).
  3. התלמיד מוזמן לזהות מדינות, להתקרב אליהן ולהתרחק מהן (על ידי ביצוע "זום אין ואווט"), התלמידים מזהים את שמות המדינות. בשלב זה אפשר לפתוח את הספר בעמוד 7 ולהיעזר במפה בעברית.
  4. על גבי המפה (google maps) המוקרנת של אגן הים התיכון לוחצים על המלבן "תנועה" שנמצא בצד ימין למעלה על המפה. בוחרים באפשרות תצלומים או סרטוני וידאו המציגים מדינות שונות. בוחרים כמה תמונות ומגדילים אותן.
דיון במליאה:
מה משותף לחלק מהתמונות שצילמו תושבים מסביב לים התיכון? (השמש, הים, הצמחייה) ומה שונה? (הבתים, האנשים, סוגי היישובים, הנופים – כל אלו בהתאם לתמונות שבהן צופים).
15 דקות
המשגה
התנסות
משימות היכרות עם מדינות מסביב לים התיכון:
  1. כל תלמיד מכין 2 טבלאות במחברת וממיין את מדינות אגן הים התיכון:
    1. לפי היבשות (הוראות ראו פעילות 2 עמוד 10 בספר).
    2. לפי הכיוונים: צפון, דרום, מזרח, מערב (הוראות ראו פעילות 3 עמוד 10 בספר).
  2. בזוגות: להיות ים תיכוני – מה הכוונה? התלמידים משוחחים ביניהם ומגלים צירופי מילים שמכילים את המושג "ים תיכוני". (במידת הצורך המורה יכולה לתת רמזים: אוכל ים תיכוני, אקלים ים תיכוני, צמחייה ים תיכונית, מוזיקה ים תיכונית) המושג הזה חשוב מאחר שהוא חושף את המאפיינים המשותפים של "ים תיכוניות".
10 דקות
יישום משמיעים את השיר "ילד ים תיכוני" של יגאל בשן במקביל אפשר לצפות במילים
דיון במליאה:
אילו היבטים של "ים תיכוני" באים לידי ביטוי בשיר? האם הם מרגישים שהם חיים לחופי הים התיכון? במה זה מתבטא? מבקשים מהתלמידים להוסיף היבטים שאינם נזכרים בשיר.
10 דקות
עבודה פרטנית עוזרים לתלמידים המתקשים ביצירת הטבלה והמיון, התלמידים המתקדמים מבצעים פעילות העשרה. 10 דקות
העשרה פותרים דף תשבץ בנושא מדינות הים התיכון (ראו מצורף).
סיכום ורפלקיציה מה למדתם מהשיעור? מה אהבתם בו? מה הוא חידש לך?
איך השיעור חידש לכם נושאים שלא הכרתם?
5 דקות
מעבדת מחשבים עבודה בקבוצות:
מחלקים לכל קבוצת תלמידים מושג מבין המושגים הבאים: אוכל ים תיכוני, מוזיקה ים תיכונית, אקלים ים תיכוני, צמחייה ים תיכונית.
כל קבוצה תבצע את המטלות הבאות:
  1. תחפש מידע באינטרנט ותחקור את המושג.
  2. תאסוף תמונות וקטעי וידאו ותכין תוצר המבטא אותו, לאחר מכן תציג הקבוצה את התוצרבמליאה (דוגמאות לתוצרים: אלבום תמונות ממוחשב, חמשיר, תפריט, חידה או הצגה חיה ).
50 דקות
שיעורי בית משימה לתלמידים:
הכינו תוצר המבטא את הנלמד בשיעור:
ים תיכוני – מה הכוונה ? התוצר יכול להיות אלבום ממוחשב ובו תמונות הקשורות למושג "ים תיכוני". באלבום יופיעו הנושאים שעלו בכיתה (אוכל ים תיכוני, אקלים ים תיכוני, צמחייה ים תיכונית, מוסיקה ים תיכונית), או הצגה, חידה וכן הלאה.