מדינת ישראל
משרד החינוך
המינהל למדע וטכנולוגיה


עקרונות בתכנון ישוב
גאוגרפיה
נושא השיעור עקרונות בתכנון יישובים - איכות הסביבה
פיתוח דרורה נגב - מדריכה ל"מולדת חברה ואזרחות" וגיאוגרפיה
שכבת גיל כיתה ו'
משך השיעור 50 דקות
רציונל למורה ביחידת לימוד זו התלמידים יכירו מה הם העקרונות בתכנון יישוב.
רצף שיעור ראשון ברצף של שלושה שיעורים בנושא: איכות הסביבה
  1. עקרונות בתכנון יישובים
  2. זיהוי, איתור ומיפוי מפגעים ביישוב
  3. פתרונות להקטנת מפגעים
המורה יכול לבחור בעיסוק בכל הנושאים או בחלקם.
מטרות תוכן
(תחומי תוכן וציוני דרך)
התלמידים יבינו את העקרונות ותרומתם בתכנון ובבניית יישובים.
התלמידים יתכננו וישרטטו את החדר והשכונה תוך כדי הבנת צורכי התכנון ויישום עקרונות התכנון.
מושגים תכנון, תכנון סביבתי, איכות חיים, מפת תכנון, תכנית מתאר
מיומנויות המאה ה-21 פיתוח מיומנויות חשיבה: חשיבה ביקורתית, חשיבה יצירתית, העלאת רעיונות, הסקה.
אוריינות מידע - שימוש במידע אינטרנטי, חיפוש ואיתור מידע.
עבודה שיתופית.
עזרים לתהליכי החשיבה מארגן חשיבה מילולי לבחינת רעיון תכנון.
חומרי למידה
(כתובים ומתוקשבים)
היענות לשונות הפעלת מטלות כיתה לתלמידים עצמאיים, תרגול וביצוע משימות במליאה לתלמידים פחות עצמאיים.
תוצרי למידה
  • הכנת מפות תכנון החדר והשכונה.
מהלך השיעור
מהלך ההוראה תיאור הפעילות זמן
פתיחה הנושא: תכנון
בראשית השיעור - צפייה בסרטון אגדה אורבנית, הפרק המלא החלק הראשון - ההקדמה והפתיח לסרט הם כ-1:40 דקות.
שיח בעקבות הצפייה בפתיח (המורה ירשום על גבי הלוח נקודות מרכזיות): מה הם ההבדלים בין הערים, ומה יכולות להיות הסיבות להבדלים?
(הבדלים - רמת צפיפות: בניינים, אנשים, כלי רכב; סדר לעומת אי סדר, רעש, לכלוך, תחזוקה וכדומה)
(הסיבות - יישובים נבדלים בתרבות, עושר/ עוני תושביהם, אורח חיים, רמת חיים, טיפול וטיפוח השלטונות, מידת ההשקעה בתשתיות, בבתים, תשומת לב לסביבה, לטיפוח, לשמירה על איכות הסביבה ועוד)
מהו תכנון יישובים? מדוע נדרש תכנון? האם כל היישובים בעולם מתוכננים?
10 דקות
גוף השיעור
  1. משימה לתלמידים: עליכם לתכנן את החדר הפרטי שאתם רוצים לחיות בו. לאחר שתחליטו אילו רהיטים יכלול החדר, סרטטו את מבנה החדר ומקמו כל רהיט במקום העדיף לדעתכם.
  2. אילו שאלות תשאלו כדי לבדוק אם תכננתם נכון את החדר? (שאלות אפשריות: האם החדר המתוכנן מרווח מספיק? האם יש מקום להכנת שיעורים בחדר? האם יש מקום למחשב? היכן תמקמו זאת לפי התכנון? האם יש מקום לקריאת ספרים? היכן זה יהיה לפי התכנון?)
  3. כיצד תבחנו אם תכנון החדר עונה על צורכי חיי היום-יום שלכם? האם תרצו לשפר משהו ולתכנן טוב יותר את החדר? מה תשנו בתכנון הראשוני? (10 דקות)

מצורף בסוף היחידה מארגן מילולי - רעיונות לתכנון טוב
*מומלץ להציע לתלמידים לבדוק את התכנון שביצעו בעזרת מארגן.
שתפו וספרו במליאה אילו עקרונות הנחו אתכם בתכנון החדר (מרווח מספיק, נוחות תנועה, הכנסת יותר ריהוט וחפצים רבים, אחסון, וכיוצא באלה) (5 דקות)
30 דקות
סיכום מה אפשר ללמוד מן התרגילים שביצעתם בתכנון עירוני?
אילו עקרונות יכולים להנחות מתכנני עיר?
האם חשוב לתכנן עיר?
מה היתרונות בתכנון של עיר?
אילו חסרונות יכולים להיות בתכנון של עיר?
(עודף תכנון עלול לגרום לנוקשות וקושי לשנות בעקבות השינויים בזמן, צורכי התושבים והכנסת תשתיות ושירותים נוספים)
5 דקות
יישום התחלקו לקבוצות על פי המשימות:
  1. תכנון גן ציבורי בשכונה שלכם
  2. תכנון מרכז קניות חדש
  3. תכנון בית משרדים חדש לעירייה
  4. תכנון גן לילדים בפעוטון
  5. תכנון מגרש משחקים
  6. תכנון של גן שעשועים
  7. תכנון ספרייה ציבורית
  8. תכנון גינה ציבורית

מליאה: כל קבוצה תציג את תוכניתה ותסביר לפי אילו עקרונות תכננה. (שמירה על שקט לצורך ריכוז, ריווח/ או ציפוף פריטים, אסתטיקה)
עבודה פרטנית
העשרה מה מכילה תכנית מתאר?
התלמידים יבחנו תכניות מתאר מקומיות (תמ"מ) באתר "מינהל מקרקעי ישראל"
ויענו על השאלות: מה מכיל מקרא המפה? מה מאפיין את מפות התכנון? (השטחים במרחב העירוני מסומנים בסימנים או צבע המגדיר את שימוש הקרקע.) מדוע מצורף למפות של כל תכנית קובץ הוראות?
סיכום ורפלקיציה איזה דבר חדש למדתם במהלך השיעורים? מה עניין אתכם באופן מיוחד? 5 דקות
מעבדת מחשבים משימה לתלמידים: עליכם לתכן את החדר הפרטי שאתם רוצים לחיות בו - ציירו על גבי מסמך Word, השתמשו בצורות אוטומטיות ומילוי צבע במעבד התמלילים.
שיעורי בית