מדינת ישראל
משרד החינוך
המינהל למדע וטכנולוגיה
‎‎

פסל החירות
מולדת חברה ואזרחות
» العربية
נושא השיעור פסל החירות
פיתוח שירה גודמן, צוות מולדת חברה ואזרחות, מטח
שכבת גיל כיתה ג'
משך השיעור 50 דקות
רציונל למורה יחידה זו תעסוק בפסל החירות הנמצא בניו יורק, באמצעותו נלמד עוד על הזכות לחירות ועל ביטוי של זכות זו באמנות ובמרחב.
מטרות תוכן
(תחומי תוכן וציוני דרך)
  • התלמידים יכירו את פסל החירות.
  • התלמידים יחשפו לביטויים אמנותיים של ערכים דמוקרטיים.
  • התלמידים יתנסו ביצירה אמנותית שמבטאת ערכים דמוקרטיים.
מושגים חירות, הזכות לחירות, פסל החירות.
מיומנויות המאה ה-21
  • דרכי חשיבה-יצירתיות וחדשנות.
  • אוריינות טכנולוגית
עזרים לתהליכי החשיבה מצגת, סיור וירטואלי
חומרי למידה
(כתובים ומתוקשבים)
כותר: לחיות יחד בישראל ג עמודים 29-20
סיור וירטואלי (צופים ב- 1:20 דקות ראשונות של הסרטון)
מצגת מצורפת
רצף השיעור יתקיים לאחר שהתלמידים למדו את השיעור הראשון בנושא הזכות לחירות.
היענות לשונות מתאים לתלמידים בעלי כישורים אמנותיים יותר, ולאו דווקא מילוליים.
תוצרי למידה הכנת עבודת אמנות (באמצעות המחשב או באמצעות חומרים אחרים).
מהלך השיעור
מהלך ההוראה תיאור הפעילות זמן
פתיחה מסבירים לתלמידים שזהו שיעור המשך לשיעור על הזכות לחירות: בשיעור זה נכיר את פסל החירות, ונראה איך הוא קשור לנושא של הזכות לחירות.
מתחילים את השיעור בסיור וירטואלי בפסל החירות. (צופים ב- 1:20 דקות ראשונות של הסרטון).
5 דקות
המשגה מקרינים את המצגת אודות הפסל. מתעכבים ליד כל מרכיב ומסבירים בהרחבה כיצד כל מרכיב מבטא דבר מה שקשור לרעיון החירות.
למורה: ניתן להיעזר באנציקלופדיית ynet, בויקיפדיה ,ובניתוח אמנותי.
10 דקות
יישום עבודה בקבוצות:
אם הייתם צריכים לתכנן את פסל החירות הישראלי, מה הייתם מציעים? אילו מרכיבים יהיו בפסל? מאילו חומרים תבנו את הפסל? היכן הייתם רוצים להציבו?
הגישו הצעה או שרטוט לפסל החירות הישראלי. בהצעתכם הסבירו מדוע בחרתם מרכיבים מסוימים ולמה בחרתם את המיקום שבחרתם.
20 דקות
העשרה גם בעם היהודי מבטאים חירות באמצעות סמלים שונים, למשל בחג החירות- חג הפסח. באילו סמלים משתמשים בפסח כדי לבטא חירות? שוחחו על כך בכיתה. 5 דקות
סיכום ורפלקציה מה למדת מהשיעור? מה אהבת בשיעור? מה הוא חידש לך?
ציין דבר אחד שאהבת/עניין/סקרן/הרגיז אותך במהלך כל השיעור.
5 דקות
מעבדת מחשבים משימה בזוגות:
עבודה בזוגות: הכינו קולאז' של תמונות הקשורות לחירות ולזכות לחירות בעזרת המחשב.
50 דקות
שיעורי בית משימה בקבוצות: תכננו וציירו בתכנת הצייר את הדגם של פסל החרות הישראלי. הכינו דגם של פסל החירות הישראלי שתכננתם, או עבדו לחוד והכינו יצירה- ציור, פסל או קולאז', בנושא החירות.תוכלו להשתמש בחומרי יצירה שונים לפי בחירתכם. הביאו את יצירתכם לכיתה והכינו תערוכה.