מדינת ישראל
משרד החינוך
המינהל למדע וטכנולוגיה


יישובים מהאוויר – בחינת צורות יישוב שונות
גאוגרפיה
» العربية
נושא השיעור יישובים מהאוויר – בחינת צורות יישוב שונות
פיתוח עופר פריאל, צוות גאוגרפיה , מטח
שכבת גיל כיתה ו
משך השיעור 50 דקות, או 100 דקות במקרה של עבודה נוספת במעבדת מחשבים.
רציונל למורה שימוש בצילומי לוויין של גוגל ארץ כדי להבחין בצורות היישוב השונות בארץ.
רצף צורות יישוב: היישובים העירוניים והיישובים הכפריים.
מטרות תוכן
(תחומי תוכן וציוני דרך)
  • התלמידים יזהו צורות יישוב שונות בתצלומי לוויין.
  • התלמידים יבחינו בקשר שבין סוג היישוב לצורת הארגון שלו.
  • התלמידים יזהו שימושי קרקע שונים מהאוויר.
מושגים קיבוץ, מושב, כפר ערבי, עיר, יישוב עירוני.
מיומנויות המאה ה-21 אוריינות תקשוב – שימוש בתוכנת מחשב.
יצירתיות וחדשנות – עיצוב ויצירה.
עזרים לתהליכי החשיבה טבלה להשוואה (בין סוגי יישובים).
חומרי למידה
(כתובים ומתוקשבים)
היענות לשונות מקורות מידע מגוונים – מענה לסגנונות למידה שונים.
תוצרי למידה מצגת יישובים, מדריך לזיהוי צורות יישוב מהאוויר.
מהלך השיעור
מהלך ההוראה תיאור הפעילות זמן
פתיחה מקרינים סרטון (8:40 דקות) על קבוצת חברים ששיגרה מצלמה לצילום אוויר של תל אביב בעזרת בלוני הליום. הסרטון ממחיש צילום מהאוויר של יישוב.
הנחיות לצפייה בסרטון: מה אפשר ללמוד על תל אביב במבט מלמעלה? האם תל אביב היא עיר משופעת בצמחיה ובשטחים ירוקים? האם יש בה רבי קומות? כבישים רחבים?
איזה שטחי ציבור אפשר לזהות בסרטון?

מציגים את נושא השיעור: צורות יישוב, ועורכים דיון:
האם צורות יישוב שונות נראות אותו הדבר? נבנות באותה דרך? כיצד נבחין בין יישוב עירוני ליישוב כפרי?
כיצד נבחין בין קיבוץ למושב? בין כפר ערבי ליישוב קהילתי?
מגיעים למסקנה שצורת היישוב אינה שרירותית. היא נקבעת לפי סוג היישוב, האידיאולוגיה של תושביו, צורכיהם ועוד.
בשלב זה אפשר להקרין כמה מתצלומי הלוויין (מהמצגת המצורפת).
15 דקות
המשגה מקרינים מצגת (קובץ מצורף) צילומי לוויין של יישובים שונים: עיר, קיבוץ, מושב, יישוב קהילתי, כפר ערבי.
התלמידים עומדים על ההבדלים במראה ובארגון של צורת יישוב אחת לעומת צורה אחרת (מרכזים את ההבדלים ויוצרים טבלת השוואה על הלוח) ומנסים להסביר את ההבדלים.
הנקודות שיעלו:
עיר – בנייה צפופה, לגובה.
עיר יהודית – בנייה מתוכננת ומסודרת יותר לעומת יישוב ערבי, שבו שוררים צפיפות ואי סדר, ובו גרעין עתיק וצפוף יותר, שסביבו התפתח היישוב.
קיבוץ – ארגון מרחבי מובחן לפי אזורים תפקודיים: אזור מגורים, מבני הקיבוץ (חדר אוכל, מזכירות, מכבסה וכן הלאה), אזור חקלאי משותף (שדות גדולים ללא חלוקה, לולים/רפתות), מפעל.
מושב – בית החקלאי, חלוקה לשדות קטנים (יחסית לקיבוץ) הצמודים לבית (כל שדה נראה אחרת, לפי סוגי הגידולים), אזור מבנים המשרתים את המושב (מזכירות המושב, צרכנייה וכן הלאה).
יישוב קהילתי – אין שטחי חקלאות.
20 דקות
יישום התרגול המופיע בשקפים האחרונים של המצגת. 10 דקות
עבודה פרטנית
העשרה
סיכום ורפלקיציה מה למדתם מהשיעור? מה אהבתם בשיעור? מה הוא חידש לכם? ציינו דבר אחד שאהבתם/שעניין/שסקרן/שהרגיז אתכם בשיעור. 5 דקות
מעבדת מחשבים עבודה בזוגות:
התלמידים מחפשים את היישובים הבאים בגוגל ארץ: גני תקווה, חוסנייה, מגשימים, יפיע, נגבה, סאג'ור, שדמות דבורה, רמת השרון, גזית, הררית, דבורייה, צורית, יסעור וג'וליס.
הם צריכים לזהות את סוג היישוב (עירוני, כפרי; ובתוך הקטגוריה של כפרי – קיבוץ, מושב או יישוב קהילתי) ולכתוב את ההסבר לקביעתם.
50 דקות
שיעורי בית משימות לתלמידים:
  1. בנו מצגת עם צילומי לוויין של סוגי יישובים שונים, דוגמת המצגת שהוצגה בשיעור אבל עם יישובים אחרים. עשו זאת בעזרת 'לכידת מסך' - print screen - מתוך גוגל ארץ.
  2. כתבו מדריך קצר: איך תזהו קיבוץ/מושב/עיר/כפר ערבי?