מדינת ישראל
משרד החינוך
המינהל למדע וטכנולוגיה


כיצד נוצרו סלעי בזלת
גאוגרפיה
נושא השיעור כיצד נוצרו סלעי בזלת
פיתוח ברובן מיכל - מחנכת
שכבת גיל כיתה ו
משך השיעור 50 דקות
רציונל למורה יחידה זו תעסוק בהכרת המאפיינים של אזור המשנה –רמת הגולן (אזור עשיר בסלעי בזלת).
רצף היכרות עם הנוף הפיזי ומאפייניו של רמת הגולן.
מטרות תוכן
(תחומי תוכן וציוני דרך)
התלמיד ידע שסלעי בזלת הם סלעים שנוצרו מפעילות וולקנית ויכיר את תהליך היווצרותם.
מושגים מגמה, לבה, פעילות וולקנית, בזלת.
מיומנויות המאה ה-21
  1. אוריינות מידע.
  2. שימוש בסוגי מידע מגוונים: טקסט, תמונה, סרטון.
  3. עבודת צוות.
עזרים לתהליכי החשיבה תרשים המתאר תהליך.
חומרי למידה
(כתובים ומתוקשבים)
היענות לשונות משימות המתאימות לסגנונות למידה שונים.
תוצרי למידה
  1. הכנת תעודת זהות להר געש.
  2. הכנת תרשים היווצרות הר געש.
מהלך השיעור
מהלך ההוראה תיאור הפעילות זמן
פתיחה פתיחת השיעור: צפייה בסרטון המראה התפרצות הר געש.
שיחה בעקבות הסרטון: מה רואים...? מה ידוע לכם על...?
10 דקות
גוף השיעור
  • מושגים להבנת תהליך ייצור סלעי הבזלת (מגמה, לבה, סלע וולקני, סלע בזלת). פתח את הקישורים העומדים לרשותך:
    קטע מידע - אתר גלים, קטע מידע - אנציקלופדיה - ynet וכן את ספר הלימוד (מטח) (ספר דיגיטלי)
    והסבר את המושגים שלעיל.
  • בדיקת העבודה.
  • לאחר הצפייה בסרטון, קריאת קטע המידע והסבר המושגים תתנהל שיחה על תהליך היווצרות סלעי הבזלת.
20 דקות
סיכום כתיבת השלבים להיווצרות סלע בזלת – ביצוע הפעילות בחוברת העבודה מישור החוף התיכון והדרומי, עמ' 46. 10 דקות
יישום התלמיד יגדיר באופן עצמאי את המושגים: מגמה, לבה, סלע וולקני, סלע בזלת ויציין את המקורות שבהם נעזר לכתיבת ההגדרה.
עבודה פרטנית התלמיד יכתוב במחברתו את תהליך היווצרות סלעי הבזלת. 5 דקות
העשרה קריאת קטע המידע על התפרצות הר הגעש בסנט הלנס (מכון ויצמן למדע). מה מוסיף קטע המידע לסרטון הנצפה?
מיקום סנט הלנס במפת העולם ו"טיסה" למקום בעזרת Google Earth.
5 דקות
סיכום ורפלקיציה התלמידים יציינו את הרצף הנכון בתהליך היווצרות סלעי הבזלת וידעו לקשר בין הסרטון וקטע המידע שהוצגו בראשית השיעור לתהליך ייצור סלעי הבזלת.
מעבדת מחשבים התלמידים יחפשו במקורות מידע שונים ויכינו במסמךWord תעודת זהות לאחד מהרי הגעש,
לדוגמה: וזוב - איטליה, סנט הלן - ארה"ב, אתנה - איטליה, פוג'י - יפן.
35 דקות
שיעורי בית התלמיד יערוך תרשים באמצעות שימוש בצורות אוטומטיות, ובו יתאר את תהליך היווצרותו של הר געש.