מדינת ישראל
משרד החינוך
המינהל למדע וטכנולוגיה המזכירות הפדגוגית
תחום התוכן הפיקוח על המתמטיקה
תרגילי חיבור שסכומם 100
מתמטיקה
שכבת גיל ב'- ג'
נושא בתוכנית הלימודים חיבור מספרים דו-ספרתיים בתחום ה-100
משך השיעור 50 דקות
פיתוח וכתיבה כתיבה צוות מדריכי הפיקוח על המתמטיקה
עריכה מדעית, הערות והארות ד"ר ראיסה גוברמן
מטרות השיעור עקרונות מתמטיים מרכזיים בשיעור:
  1. רעיון ההקבצה על בסיס 10: כל עשר יחידות מקבצים לעשרת, וכל עשר עשרות מקבצים למאה.
מטרות השיעור:
  1. התלמידים יתרגלו פתרון תרגילי חיבור של שני מספרים דו-ספרתיים באמצעות אסטרטגיות שונות.
  2. התלמידים יישמו בשעת הפתרון את הרעיון של הקבצת עשר יחידות לעשרת אחת ושל הקבצת עשר עשרות למאה אחת.
  3. התלמידים יתנסו בכתיבה שיטתית של תרגילים ובתהליכי העלאת השערות ובדיקתן.
מיומנויות מתכנית הלימודים התמודדות עם משימות חקר, שליטה ויכולת ביצוע, פיתוח אסטרטגיות שונות לחישובים.
מיומנויות המאה ה-21 פתרון בעיות ושימוש ביישומון אינטראקטיבי במחשב.
ידע מוקדם
רצף
חיבור במאוזן של מספרים דו-ספרתיים ללא המרה חיבור במאוזן של מספרים בתחום המאה עם מעבר מעשרת לעשרת פירוקים שונים של סכום שהוא עשרת שלמה תרגילי חיבור שסכומם 100 חיבור במאונך על ידי ארגון מחודש של המחוברים
חומרי למידה
  1. 10 כרטיסיות שעליהן המספרים 9-0
  2. בדידי כוח 10 או גפרורים מאוגדים לעשרות וגפרורים בודדים


מהלך השיעור
מהלך ההוראה תיאור הפעילות
שלב חשיפת/הבנת העקרונות החשובים שיופיעו במשימה המרכזית של השיעור שתוצג בהמשך פעילויות למידה המלצות למורה
כותבים על הלוח את התבנית:

___ ____ + ___ ____ = 100

(מספר דו ספרתי + מספר דו-ספרתי שווה ל- 100)

מניחים הפוך על השולחן את הכרטיסיות שכתובות עליהן הספרות 9-0 ומבקשים מאחד התלמידים להרים חמש כרטיסיות.
התלמיד כותב על הלוח את הספרות שקיבל ומנסה לשבץ ספרות אלו בתבנית.
אם התלמיד מצליח, מחזירים את הכרטיסיות הפוכות לשולחן, מזמינים תלמיד אחר ומבקשים ממנו לחזור על הפעולות שנעשו קודם.
אם התלמיד לא מצליח, שואלים אותו אם הוא רוצה להחליף כרטיס אחד בכרטיס אחר - הפעם הוא יכול לבחור את הספרה.
תוך כדי החלפת כרטיס בכרטיס אחר, התלמידים מסבירים מדוע הם בוחרים בספרה מסוימת.
בזמן שהתלמיד מנסה לשבץ את הספרות, שאר התלמידים כותבים את התבנית במחברות ומנסים אף הם לשבץ את אותן הספרות.


בשלב זה מומלץ לקבל הצעות מהתלמידים לאיזו ספרה כדאי להחליף ומדוע.
בשלב זה יעלו ברמה ראשונית הרעיונות הבאים:
  1. סכום שתי ספרות היחידות צריך להיות 10.
  2. סכום שתי ספרות העשרות צריך להיות 9 כי מהיחידות כבר תתגבש עשרה אחת, וצריך בסך הכול 10 עשרות.
  3. בספרה 0 אין שימוש כי איננה יכולה להיות משובצת כספרת עשרות, ואם תהיה משובצת כספרת יחידות, יש צורך פעמיים בספרה 0.
  4. בספרה 5 אפשר להשתמש רק כספרת עשרות. אם תשובץ הספרה 5 כספרת יחידות, יש צורך בעוד אחת.


אם לא יעלו כל הרעיונות, אין צורך שהמורה יעלה אותם. רעיונות אלו יתגבשו במהלך פתרון המשימה המרכזית, וניתן יהיה לשוחח עליהם בשלב הסיכום.
שלב הצגת המשימה המרכזית של השיעור ושלב ההתמודדות העצמית של התלמידים פעילויות למידה המלצות למורה
מבקשים מהתלמידים לבדוק :
כמה תרגילים שונים זה מזה אפשר ליצור לתבנית:

___ ____ + ___ ____ = 100

כאשר משתמשים בכל תרגיל בארבע ספרות שונות זו מזו.

בסה"כ אפשר ליצור 18 תרגילים כאלו.
אסטרטגיות צפויות לפתרון:
  1. כתיבת תרגילים אקראית, ניסוי וטעייה (גם באמצעות אמצעי המחשה או עבודה ביישומון).
  2. פירוק עשר עשרות לשני מחוברים הכתובים בעזרת ארבע ספרות שונות זו מזו. פירוק כזה קל לעשות באמצעות אמצעי המחשה או היישומון, למשל:
  3. כתיבת תרגילים על פי סדרתיות מסוימת, ולאחר מכן מחיקת התרגילים שאינם מתאימים לאילוץ שבכל תרגיל יהיו ארבע ספרות השונות זו מזו, למשל:

    10 + 90
    11 + 89
    12 + 88
    13 + 87
    14 + 86
    15 + 85

    יש להניח שיהיו תלמידים שישתמשו באותה אסטרטגיה של הוספת 1 למחובר אחד וחיסור 1 מהמחובר השני, כשהם מתחילים מהתרגיל
    50 + 50.
  4. בדיקת כל האפשרויות לצירופים של ספרות היחידות לסכום של 10, ולאחר מכן בדיקת האפשרויות לצירוף ספרת עשרות על פי התנאי שבכל תרגיל יש ארבע ספרות השונות זו מזו.
  5. בדיקת כל האפשרויות לצירופים של ספרות העשרות לסכום של 9, ולאחר מכן בדיקת האפשרויות לצירוף ספרת היחידות על פי התנאי שבכל תרגיל יש ארבע ספרות שונות זו מזו.
  6. בדיקת מספר התרגילים האפשריים כשאחד המחוברים הוא בעשרת השנייה, לאחר מכן כל התרגילים האפשריים כשאחד המחוברים הוא בעשרת השלישית וכך הלאה. במקרה זה התלמידים עשויים להסיק מסקנות שגויות כתוצאה מהכללת יתר: אם יש ארבעה תרגילים מתאימים בעשרת השנייה וגם ארבעה תרגילים מתאימים בעשרת השלישית, הרי שבכל אחת מהעשרות יהיו ארבעה תרגילים. מסקנה זו מופרכת כאשר בודקים את מספר התרגילים האפשריים בשאר העשרות.
שני תרגילים שיש בהם אותם המחוברים רק בסדר אחר, ייחשבו לאותו תרגיל.

לתלמידים הזקוקים לכך מומלץ לתת כרטיסיות מספרים שבעזרתן יוכלו לבנות תרגילים שונים. לאחר הבנייה הם יכתבו את התרגילים שמצאו במחברת. השימוש בכרטיסיות (שכל אחת שונה מהאחרת) יסייע להם להתגבר על האילוץ שלפיו לא ניתן להשתמש באותה ספרה פעמיים באותו תרגיל.

לתלמידים מתקשים כדאי להציע לעבוד עם אמצעי המחשה הבנויים מעשרות ומיחידות או לחלופין עם היישומון.

יש לתת לתלמידים זמן לחקירה.

המורה יסתובב בין תלמידי הכיתה ויכיר את האסטרטגיות השונות שאותן נקטו התלמידים. על בסיס היכרות זו הוא יחליט על סדר הצגת האסטרטגיות בפני הכיתה.

חשוב מאוד לאפשר לכל תלמיד לפעול על פי האסטרטגיה שבחר, ולא לכוון את התלמידים לאסטרטגיה אחרת הנראית למורה יעילה או מתוחכמת יותר.
שלב איסוף הרעיונות לרעיון מרכזי פעילויות למידה המלצות למורה
בשלב זה יעלו האסטרטגיות השונות לפתרון.
את האסטרטגיות חשוב להציג לכיתה כשמתחילים באסטרטגיות הפשוטות יותר וממשיכים לאסטרטגיות שיש בהן עבודה שיטתית וניסיון למציאת חוקיות.

מחד יש חשיבות בהצגת אסטרטגיות המבוססות על סדרתיות כלשהי בכתיבת התרגילים, מאידך - אם לא יעלו אסטרטגיות שיש בהן ניסיון לחוקיות, אין להעלות אותן בפני התלמידים הצעירים.
פעילויות משלימות לעבודה עצמית של תלמידים פעילויות למידה המלצות למורה
להורדת גרסת הדפסה של יחידת ההוראה(pdf)