מדינת ישראל
משרד החינוך
המינהל למדע וטכנולוגיה


כבוד ושוויון לאנשים עם מוגבלויות
מולדת חברה ואזרחות
נושא השיעור כבוד ושוויון לאנשים עם מוגבלויות
פיתוח שירה גודמן, צוות מולדת חברה ואזרחות, מטח
שכבת גיל כיתה ד
משך השיעור 50 דקות, או 100 דקות במקרה של עבודה נוספת במעבדת מחשבים.
רציונל למורה בישראל חיים אנשים רבים בעלי מוגבלויות. חשוב להבין כי לאנשים עם מוגבלות יש זכות לכבוד וזכות לשוויון. זכויות אלו מקנות להם את הזכות להשתלב בחברה כחברים שווי ערך ולהשתתף בחיים המשותפים.
מטרות תוכן
(תחומי תוכן וציוני דרך)
  • התלמידים יעלו את המודעות שלהם למצבם של אנשים בעלי מוגבלויות.
  • התלמידים יתחשבו בזכויותיהם של אנשים עם מוגבלות.
  • התלמידים יתנסו באזרחות פעילה בנושא אנשים עם מוגבלות.
מושגים אנשים עם מוגבלויות, אנשים עם צרכים מיוחדים, שוויון, כבוד האדם, נגישות, שילוב.
מיומנויות המאה ה-21
  • אוריינות טכנולוגית - התלמידים יפעלו בסביבה מתוקשבת המצריכה מיומנויות של שליטה במחשב.
  • מיומנויות תקשורת – התלמידים יעבדו בצוות.
עזרים לתהליכי החשיבה דף עזר לעריכת תצפית והכנת דוח נגישות.
חומרי למידה
(כתובים ומתוקשבים)
  1. לחיות יחד בישראל ד- ספר לימוד דיגיטלי, עמודים 53-52
  2. סרטון: מי שומע את מה שבלב (11:32 דקות)
  3. מידע באינטרנט: חוק השילוב באתר גלים
  4. מידע באינטרנט: חוק נגישות נכים באתר גלים
  5. סרטון: שחר בוצר באתר מגינים על זכויות האדם (3:39 דקות)
  6. סרטון: יואב קריים (3:55 דקות)
היענות לשונות משימות ברמות קושי שונות.
תוצרי למידה הכנת דוח נגישות וכתיבת מכתב.
מהלך השיעור
מהלך ההוראה תיאור הפעילות זמן
פתיחה
  1. מקרינים את הסרטון: מי שומע את מה שבלב (11:32 דקות).
  2. התלמידים מביעים את דעתם ואת רגשותיהם בעקבות הצפייה בסרטון.
10 דקות
התנסות
המשגה מדברים על זכותם של אנשים עם מוגבלות לכבוד ולשוויון ומעלים לדיון את אחת הדילמות:
  • הנגשת בית ספר לתלמיד על כסא גלגלים – בעד ונגד.
  • שילוב תלמידים בעלי מוגבלויות בכיתות רגילות – בעד ונגד.
  • 10 דקות
    יישום עבודה בקבוצות:
    האם בית הספר שלנו נגיש? צאו בקבוצות לשטח בית הספר וגלו האם בית הספר נגיש לתלמידים בעלי מוגבלות והאם מתקיים בו שילוב של ילדים בעלי מוגבלויות. היעזרו בדף המצורף.
    10 דקות
    עבודה פרטנית בהסתמך על דף התצפית שמילאתם, השלימו את הדוח אודות מצב הנגישות והשילוב בבית ספרכם וכתבו את מסקנתכם. 10 דקות
    העשרה ניתן להביא לתלמידים דוגמאות לאנשים ידועים שהתגברו על מוגבלותם ותרמו רבות לחברה בכללותה. האם אתם מכירים אנשים נוספים?
    • משה רבנו - "... לֹא אִישׁ דְּבָרִים אָנֹכִי גַּם מִתְּמוֹל גַּם מִשִּׁלְשֹׁם [...] כִּי כְבַד-פֶּה וּכְבַד לָשׁוֹן אָנֹכִי."
    • סטיבן הוקינג – אחד מהמדענים החשובים ביותר בזמננו. משותק לגמרי ומתקשר בעזרת מחשב.
    • לודוויג ון בטהובן – מלחין גדול שאיבד את שמיעתו.
    סיכום ורפלקציה מה למדתם מהשיעור? מה אהבתם בשיעור? מה הוא חידש לכם?
    ציינו דבר אחד שאהבתם/שעניין/שסקרן/שהרגיז אתכם במהלך השיעור.
    5 דקות
    מעבדת מחשבים משימות לתלמידים:
    1. קראו על חוק השילוב באתר גלים והוסיפו תגובה משלכם לכתבה.
    2. קראו על חוק נגישות נכים באתר גלים והוסיפו תגובה משלכם לכתבה.
    3. צפו בסרטון המספר על שחר בוצר באתר מגינים על זכויות האדם וכתבו לשחר מכתב.
    (למורה: חשוב להפעיל שיקול דעת אם הסרטון מתאים לרמת הכיתה).
    50 דקות
    שיעורי בית משימה לתלמידים:
    צפו בסרטון שבו מתראיין יואב קריים.
    הסבירו כיצד החברה פוגעת בזכותם של אנשים עם מוגבלות לשוויון ולכבוד, ומה ניתן לעשות כדי לשפר את המצב.