מדינת ישראל
משרד החינוך
המינהל למדע וטכנולוגיה


איטליה
גיאוגרפיה
נושא השיעור איטליה
פיתוח זיוה רוזנבלום, צוות גאוגרפיה, מטח
שכבת גיל כיתה ה
משך השיעור 50 דקות, או 100 דקות במקרה של עבודה נוספת במעבדת מחשבים.
רציונל למורה יחידה זו היא סיכום הלמידה על איטליה בדרך משחקית.
מטרות תוכן
(תחומי תוכן וציוני דרך)
  • התלמידים יחזרו על מושגים ועל רעיונות מרכזיים שנלמדו במהלך הלימוד על איטליה.
  • התלמידים יסכמו את הידוע להם על איטליה בדרך יצירתית וחווייתית.
מושגים ותיקן, קולוסאום, גונדולה, מגדל פיזה ועוד מושגים הקשורים באיטליה.
מיומנויות המאה ה-21 אוריינות תקשוב: שימוש באינטרנט כמקור מידע ושימוש באינטרנט לצורך שיתופיות ותקשורת ( העלאת קבצים בגוגל דוקס).
עזרים לתהליכי החשיבה סיור וירטואלי להמחשת האתרים, הכנת שאלות לצורך עיבוד המידע ובניית מצגת משותפת.
חומרי למידה
(כתובים ומתוקשבים)
רצף סיכום לנושא איטליה.
היענות לשונות
  • התלמידים עובדים במעבדת המחשבים בקצב אישי.
  • עבודה פרטנית המאפשרת למורה להיענות לכל תלמיד.
תוצרי למידה
  • הכנת מצגת כיתתית משותפת,
  • כתיבת המלצה לביקור באתרים באיטליה.
מהלך השיעור
מהלך ההוראה תיאור הפעילות זמן
פתיחה מקרינים חידון נכון/ לא נכון על איטליה– ועורכים תחרות בין הטורים או הקבוצות בכיתה.
מקרינים את רשימת המילים באיטלקית וכל נציג קבוצה בתורו צריך לחבר בין מילה לפירושה. לאחר מכן התלמיד מוזמן ללוח לבדוק האם צדק.
15 דקות
התנסות מקרינים את הסיור הוירטואלי, ונציג של כל קבוצה מוזמן לבוא ל"הזיז" את המצלמה ולזהות שני אתרים מפורסמים במרכז רומא (הנציג יכול להיעזר בחבריו לקבוצה).
המורה והתלמידים "יוצאים לטיול" באיטליה- מקרינים את התמונות של מבחר המקומות שמופעים בספר הלימוד בעמודים 128-120 ומדברים על המאפיינים הבולטים של המקומות.
10 דקות
ישום התלמידים בקבוצות כותבים שאלות 'נכון או לא נכון' בנושא איטליה. לאחר מכן כל נציג קבוצה שואל בתורו שאלה את שאר הקבוצות. בסוף הפעילות מסכמים את הניקוד הקבוצתי. 10 דקות
עבודה פרטנית משימה 1 בעמוד 127 שבספר הלימוד. 10 דקות
העשרה חיפוש של מילים, שירים או מתכונים נוספים שמקורם באיטליה.
סיכום ורפלקציה מה למדתם מהשיעור? מה אהבתם בו? מה הוא חידש לכם?
איך השיעור חידש לכם נושאים שלא הכרתם?
5 דקות
מעבדת מחשבים משימה בזוגות:
  1. כל זוג תלמידים בוחר 2 אתרים באיטליה שנראים להם מעניינים במיוחד. התלמידים מכינים 2 שקפים במצגת בהם המלצה על האתרים. כל שקף יכלול 2 תמונות של האתרים והסיבה לבחירת האתר.
  2. התלמידים מוסיפים את 2 השקפים שלהם למצגת המשותפת בגוגל דוקס (המורה שולחת לתלמידים את הקישור לפי ההנחיות שבקובץ "הנחיות לבניית מצגת משותפת").
  3. מקרינים את המצגת המשותפת בפני כל התלמידים.
50 דקות
שיעורי בית הכנת מצגת כיתתית משותפת.
כתיבת המלצה לביקור באתרים באיטליה.