מדינת ישראל
משרד החינוך
המינהל למדע וטכנולוגיה


ממשיכים להכיר את מפת ישראל – תנ"ך על המפה
גיאוגרפיה
נושא השיעור ממשיכים להכיר את מפת ישראל – תנ"ך על המפה
פיתוח אופירה גל, צוות גאוגרפיה, מולדת, חברה ואזרחות, מטח
שכבת גיל כיתה ד, ה
משך השיעור 50 דקות, או 100 דקות במקרה של עבודה נוספת במעבדת מחשבים.
רציונל למורה התלמידים יתמצאו במפת ישראל.
מטרות תוכן
(תחומי תוכן וציוני דרך)
  • התלמידים יכירו יישובים על מפת ישראל.
  • התלמידים יבינו ששמות של יישובים הם לעתים קרובות מקור ועדות שמהם אפשר ללמוד על היישוב, על ההיסטוריה שלו ועל הרעיונות של האנשים שהקימו אותו.
  • התלמידים יתרגלו הכרת כיוונים במפת ישראל.
מושגים רוחות השמים, צפון, דרום, מזרח, מערב, צפון מזרח, דרום מזרח, צפון מערב, דרום מערב.
מיומנויות המאה ה-21 אוריינות מידע- התלמידים יפעלו בסביבה מתוקשבת המצריכה מיומנויות של שליטה במחשב.
עזרים לתהליכי החשיבה פעילויות באופק, מפה אילמת.
חומרי למידה
(כתובים ומתוקשבים)
רצף התמצאות במפת ישראל, תרגול של נושא הכיוונים במפה (לאחר ההקניה).
היענות לשונות מענה לסגנונות למידה שונים.
אם תתקיים עבודה בחדר מחשבים, המורה תעבוד עם קבוצה של תלמידים מתקשים.
תוצרי למידה יצירת משחק שמטרתו לחזק את ההתמצאות ואת ההיכרות עם יישובים במפת ישראל.
מהלך השיעור
מהלך ההוראה תיאור הפעילות זמן
פתיחה
  1. מקרינים את הסרטון: שירת דבורה על המפה (1:54 דקות)
  2. משוחחים על יישובים שמוזכרים בסרטון ועל התנ"ך כמקור לשמות.
  3. מזהים את היישובים על מפת ישראל אשר תלויה בכיתה.
  4. התלמידים מספרים על יישובים אחרים שהם מכירים ועל מקור שמם בתנ"ך.
  5. משוחחים על מקורות נוספים לשמות יישובים: מנהיגים ואישים מפורסמים, צמחייה, נופים וכדומה.
15 דקות
התנסות משחק- שמות וכיוונים במפת ישראל:
  1. מקרינים את אתר שמקום ומזמינים תלמיד לחפש יישוב שמקור שמו בתנ"ך.
  2. התלמיד שבחר יישוב מזמין תלמיד נוסף אבל מציב "תנאי" לגבי הכיוון של היישוב שמותר לבחור. למשל אם התלמיד הראשון בחר את היישוב באר שבע, הוא יכול להציב תנאי שקובע שהיישוב הבא חייב להיות מדרום לבאר שבע, ולכן התלמיד הבא אינו יכול לבחור את ראשון לציון, למשל.
ישום כל תלמיד מתנסה ברישום של 5 יישובים שהוזכרו עד כה בשיעור על גבי המפה האילמת שמחלקים.
התלמידים יכולים להיעזר באטלס ובמפה התלויה בכיתה.
לסיכום מעוררים דיון במליאה:
האם חשוב שתלמידים יכירו יישובים על מפת ישראל וידעו היכן הם נמצאים? מדוע?
20 דקות
עבודה פרטנית כל תלמיד מוסיף לרשימה שם של יישוב אחד שמקורו בצורות נוף גאוגרפיות (למשל: נהרייה, גבעתיים, טירת הכרמל וכן הלאה) וזאת בעזרת אטלס. 10 דקות
העשרה פעילות אופק טיול בישראל.
סיכום ורפלקציה מה למדתם מהשיעור? מה אהבתם בשיעור? מה הוא חידש לכם? ציינו דבר אחד שאהבתם/שעניין/שסקרן/שהרגיז אתכם במהלך השיעור. 5 דקות
מעבדת מחשבים משימות לתלמידים:
  1. בצעו את הפעילות שבאתר וגלו יישובים שבשמם נזכרים שמות של עצים ופרחים.
  2. חפשו במפת ישראל יישובים ששמם קשור לנוף שבאזורם.
  3. תארו מסלול בין 7 יישובים לפחות וכתבו את הכיוון שצריך לנסוע כדי להגיע מיישוב ליישוב. היעזרו באטלס
  4. העלו את המסלול על גבי מפה אילמת בעזרת תיבות טקסט.
שיעורי בית משימה בקבוצות: המציאו כקבוצה פעילות או משחק שיגרמו לילדים בכיתה להכיר מקומות ויישובים נוספים ולדעת היכן הם נמצאים על מפת ישראל.