מדינת ישראל
משרד החינוך
המינהל למדע וטכנולוגיה


קוראים בכיף – כתיבת המלצה על ספר
חינוך לשוני עברית
נושא השיעור קוראים בכיף – כתיבת המלצה על ספר
פיתוח צוות מדריכות חינוך לשוני מ"מ מחוז ירושלים
שכבת גיל כיתה ג'
משך השיעור 2 ש"ש במשך כחודש וחצי-חודשיים
רציונל למורה יחידת הוראה זו מוצגת כדוגמה לשיעור כתיבה ארוכת טווח לתשתית טכנולוגית של מורה מקוון (מודל A, שלפיו בכיתה מחשב, מקרן ואינטרנט)..
רצף
מטרות תוכן עידוד התלמידים לקרוא בהנאה, שיתוף התלמידים בחוויות הקריאה, התנסות התלמידים בבחירת ספר שעליו ירצו להמליץ.
מטרות שפה עולם השיח: עיוני/תקשורתי
סוגה: למטרות טיעון ושכנוע
אופנות מרכזית: כתיבה
מטרות שפה (הישגים 2, 3, 6): התלמידים יכתבו המלצה מורחבת על ספר קריאה הכוללת: הבעת עמדה מנומקת ומבוססת / הסבר מורחב מדוע כדאי לקרוא את הספר שבחרו; תקציר הספר / כתיבה בקצרה על מה מספר הספר; בחירת דמות מהספר ותיאורה תוך כדי הוספת ציטוטים ודוגמאות מהספר;
הישג 2 - הבעת עמדה מנומקת על טקסט כתוב, כתיבה למטרות רפלקציה;
הישג 3 - כתיבה בכתיב נכון ובכתב קריא; כתיבת משפטים פשוטים ומורכבים תקינים מבחינה תחבירית, שימוש באוצר מילים שהולם את הנושא, את הנמענים ואת המטרה;
הישג 6 - אפיון הדמות ביצירה על פי מעשיה, דבריה, מחשבותיה וקשריה עם דמויות אחרות, וביטוי עמדה אישית כלפיהן. הבעה בכתב של רשמים אישיים מהיצירה.
מטרות לשון (הישג 8): הכרה ושימוש נכון בסימני פיסוק (נקודה, סימן שאלה, נקודתיים, מירכאות, סוגריים).
מיומנויות המאה ה-21 תהליך הטיוט ייעשה במחשב, הקלדת ההמלצה במחשב
תיקייה לפורטפוליו דיגיטלי
הערות מורה במחשב
ידע מוקדם קריטריונים לבחירת ספר, כתיבת תקציר, תיאור דמות
חומרי למידה
(כתובים ומתוקשבים)
לכל ילד תלקיט ובו: מטלת הכתיבה, מחוון כתיבה, ספר קריאה שעליו הוא ממליץ, טיוטות עם משוב המורה ומשוב עמיתים.
היענות לשונות במהלך העבודה, בעת תהליך הטיוט, יתייחס המורה באופן דיפרנציאלי להתקדמותו של כל תלמיד מהמקום שבו הוא נמצא.
תוצרי למידה תהליך כתיבה מקדם ידע על תוכן, מבנה ולשון רלוונטי להמלצה. פרסום של המלצה / הבעת דעה מורחבת על ספר קריאה
מהלך השיעור
מהלך ההוראה רציונל למורה זמן
שיעור ראשון פתיחה
שיחה - עמדות קריאה (התייחסות להישג נדרש 6 א'- קריאה של 10 ספרים בכיתה ג')
לדיון במליאה: האם חשוב לקרוא ספרים? למה?

אישי - כל תלמיד כותב לעצמו.
מליאה - איסוף תשובות במליאה תחת הכותרת: חשיבות הקריאה.
שיתוף בספר שאהבתי במיוחד - מדוע אהבתי.
המורה יספר על ספר שאהב.
מסגרת הלמידה: מליאה

בחירת ספר להמלצה
אישי – מה הם שיקולי הבחירה שלי בבחירת ספר להמלצה? הכנת רשימה של שיקולי בחירה.
מסגרת הלמידה: עצמית
דיווח כל קבוצה למליאה. המורה ממיינת את שיקולי הבחירה:
סוג הספר (מותח, מצחיק); סופר, כותרת ( מצחיקה, מסקרנת...), איורים, המלצה של חבר ועוד
מסגרת הלמידה: מליאה

השאלות המסומנות (לדיון המליאה) תורמות למטה-קוגניציה, להעלאת רמת החשיבה של התלמיד.

15 דקות




10 דקות




10 דקות




15 דקות
שיעור שני קריאת המלצות – הכרת המלצות על ספרים וניתוחן
הצעות להוראה
המורה והתלמידים יביאו לכיתה המלצות על ספרים ממקורות שונים (עיתוני ילדים, אתרי אינטרנט כמו כנפיים ועוד).
כל זוג מקבל המלצה וכותב מה יש בהמלצה (זיהוי מאפייניה: פרטים על הספר, תקציר של התוכן וכדומה).
מסגרת הלמידה: זוגות

מליאה - איסוף המאפיינים תחת הכותרת: מרכיבי ההמלצה.
או
פעילות מתוקשבת - המלצות סופרים באתר "כנפיים" המורה יבחר את אחת ההמלצות ויקרין אותה על הלוח - קריאה משותפת וזיהוי משותף של רכיביה, זיהוי מילים ייחודיות להמלצה וצביעתן לשם הדגשה.
  • לדיון במליאה: האם חשוב להמליץ על ספרים לקריאה? למה?
    בנייה משותפת של מחוון להמלצה על פי תוכן, מבנה ולשון.
  • לדיון במליאה: כיצד יעזור לנו המחוון שבנינו בהערכה של הכתיבה שלנו?
מסגרת הלמידה: מליאה
הפעילות מהווה הכנה לבנייה משותפת של מחוון להמלצה על פי תוכן, מבנה ולשון.

העלאת המודעות לחשיבות המחוון בתהליך הכתיבה



20 דקות


10 דקות


5 דקות


10 דקות


5 דקות


שיעור שלישי הצגת מטלת הכתיבה לתלמידים.
המורה יבחר מטלה רלוונטית לכיתה מתוך ההצעות שלהלן או ינסח מטלה דומה:
1. בספרייה ספרים רבים. פעמים רבות אנו מתלבטים באיזה ספר לבחור. כדי לעזור לנו בבחירת הספר, נכין את "ספר ההמלצות הגדול" שיוצג בספרייה.
  • בחרו ספר שקראתם ואהבתם במיוחד ותרצו להמליץ עליו לחברי כיתתכם.
  • כתבו את שם הספר, שם הסופר, ההוצאה.
  • כתבו מדוע כדאי לקרוא את הספר.
  • כתבו בקצרה על מה מספר הספר.
  • בחרו אחת מהדמויות בספר, תארו אותה, הוסיפו ציטוטים מהספר.
  • תוכלו לאייר את כתיבתכם באיורים מתאימים.
2. שבוע הספר הכיתתי / השכבתי / הבית-ספרי עומד בפתח. אנו נערך לקראתו באופן הבא:
  • בחרו ספר שקראתם ואהבתם במיוחד ותרצו להמליץ עליו לחברי כיתתכם.
  • כתבו את שם הספר, שם הסופר, הוצאה.
  • כתבו מדוע כדאי לקרוא את הספר.
  • כתבו בקצרה על מה מספר הספר.
  • בחרו אחת מהדמויות בספר, תארו אותה, הוסיפו ציטוטים מהספר.
  • תוכלו לאייר את כתיבתכם באיורים מתאימים.
  • עבודתכם תפורסם בשבוע הספר ברחבי בית הספר.
3. ערב הורים וילדים סביב ספרים יתקיים בעוד כחודשיים. לקראת ערב זה נכין לוח קיר ובו המלצות על ספרים שנציג לפני החברים וההורים.
  • כתבו את שם הספר, שם הסופר, הוצאה.
  • בחרו ספר שקראתם ואהבתם במיוחד ותרצו להמליץ עליו לחברי כיתתכם.
  • כתבו מדוע כדאי לקרוא את הספר.
  • כתבו בקצרה על מה מספר הספר.
  • בחרו אחת מהדמויות בספר, תארו אותה, הוסיפו ציטוטים מהספר.
  • תוכלו לאייר את כתיבתכם באיורים מתאימים.
המורה יקרין את המטלה על הלוח ובמקביל יחלק אותה לכל תלמיד.
המורה ינהל דיון לפיצוח המטלה ובמהלכו יצבע בגופן בצבע שונה את חלקי המשימה ורכיבי התוכן הנדרשים בכתיבת ההמלצה.
מסגרת הלמידה: מליאה

כל תלמיד כותב המלצה על ספר שבחר (טיוטה ראשונה), תוך כדי התייחסות למחוון.
בבתי ספר שיש חדר מחשבים, הכתיבה תיעשה במחשב. בסיום הכתיבה, התלמידים ישמרו את עבודתם וישלחו בדוא"ל למורה.
מסגרת הלמידה: עצמית

סיכום שיעור: רפלקציה - האם פיצוח המטלה תרמה לכתיבתי? במה?
בבית, המורה יקרא את תוצרי התלמידים, ייתן משוב מקדם בהתייחס לנקודות החוזק של התלמיד ונקודות לחיזוק.
בנוסף, יבחר שני טקסטים להדגמה בכיתה – טקסט אחד טעון שיפור (לא "נמוך" מדי) וטקסט אחד מיטבי.
המורה ילמד את התלמידים "לפצח" את מטלת הכתיבה המוכתבת להם - לזהות את מטרת הכתיבה ואת הסוגה המתאימה, לזהות את רכיבי המבנה הנדרשים במטלה ואת הנמען.
היערכות - נקודות לחשיבה: - היכן תיכתב המשימה? (בקלסר, במחברת) - היכן ייכתבו הערות המורה? (בצדי הדף, בין השורות, על פתקית וכדומה).
על בסיס פיצוח המטלה, המורה יסייע לתלמידים לתכנן את כתיבתם.




במהלך הבדיקה, המורה יזהה את נקודת החוזק והנקודה לחיזוק ברמה כיתתית וברמה פרטנית, ויכין תכנית עבודה לשיעורים הבאים. על המורה לקבל את הסכמת התלמיד ל"התערבות פומבית" בטקסט שכתב.



























20 דקות





20 דקות





10 דקות
שיעור רביעי המורה מקרין (באמצעות מחשב ומקרן) על הלוח את הטקסט הטעון שיפור.
קריאה משותפת של הטקסט.
המורה ינהל דיון על הטקסט המוצג. התלמידים יחזרו למחוון ויעלו רעיונות לשיפור או שינוי הטקסט. המורה יקליד לצד הטקסט, בגופן בצבע שונה, את רעיונות התלמידים, יצבע מילים משמעותיות בטקסט (נימוקים, מילת קישור וכדומה), ישלים משפטים (עיבוי) בתוך הטקסט בגופן בצבע שונה.
במהלך ניתוח התוצר, התלמידים יבנו מאגר נימוקים להמלצה על ספר, מאגר מילות קישור ומאגר מילות שכנוע.
בסיום תהליך השכתוב – דיון על השכתוב ותוצאותיו. מה השתנה בטקסט? מה הקורא יבין טוב יותר?
מסגרת הלמידה: מליאה

המורה יחלק לתלמידים את הטיוטה הראשונה שבדק, וכל תלמיד יתבקש לתקן ולשנות את הטקסט בהתאם למשוב המורה ולדיון שהתנהל בתחילת השיעור.
מסגרת הלמידה: עצמית

בזמן שהתלמידים עסוקים בתיקון עבודתם, המורה יושב עם קבוצה קטנה ומקדם אותם בהתאם לנקודות הדורשות חיזוק שזיהה בכתיבתם.
מסגרת הלמידה: קבוצה קטנה

תלמידים המסיימים לתקן את ההמלצה, מחליפים עם חבריהם את התוצרים ומקיימים הערכת עמיתים, על פי המחוון ועל פי הדיון שהתנהל בתחילת השיעור.
מסגרת הלמידה: זוגות

סיכום השיעור: רפלקציה של התלמידים על התהליך שעברו. האם הצליחו לקדם כתיבתם? מה עזר להם? מה היה קשה? האם הצליחו להתגבר? כיצד?
מסגרת הלמידה: מליאה

בשיעורים הבאים המורה והתלמידים יתקדמו לכתיבת טיוטה שנייה ושלישית. טיוטה שלישית היא התוצר הסופי, ומיועדת להגשה.
בכיתות שיש מרחב כיתתי פעיל, ניתן לפתוח בלוג / פורום כיתתי, להעלות טקסטים של תלמידים ולבקש מהתלמידים להגיב, להעיר ולהאיר, תוך כדי התייחסות לתגובות האחרים.
הצעה נוספת לפעילות מתוקשבת – פתיחת מסמך משותף ב- Google Docs וכתיבה משותפת של המלצה על ידי כל תלמידי הכיתה.

מודלינג של המורה לניתוח ושכתוב טקסט, פיתוח תהליכי בקרה ועידוד לעבור מעמדת כותב לעמדת קורא.



התייחסות דיפרנציאלית הערכת עמיתים לקידום הכתיבה.












15 דקות





15 דקות





10 דקות





10 דקות