מדינת ישראל
משרד החינוך
המינהל למדע וטכנולוגיה


כוחה של מילה
מולדת חברה ואזרחות
נושא השיעור כוחה של מילה – אלימות מילולית
פיתוח שירה גודמן, צוות גאוגרפיה, מולדת חברה ואזרחות, מטח
שכבת גיל כיתה ג
משך השיעור 50 דקות, או 100 דקות במקרה של עבודה נוספת במעבדת מחשבים.
רציונל למורה אל מול זכותו של כל אדם לכבוד ניצבת החובה של כל אדם שלא לפגוע באחר, הן פיזית והן מילולית.

הימנעות מפגיעה היא חשובה מאוד, אך ניתן ללכת צעד אחד קדימה ולהשתדל להחמיא לזולת ולפרגן לו. פִרְגוּן הוא הערכה חיובית, אהבה, קבלה. לפרגן למישהו פירושו להעריך אותו, לראות את הטוב שבו, לרצות שיהיה לו טוב, ולומר לו במילים או במעשים שאנחנו שמחים בשבילו על הטוב שיש לו. הפרגון מעודד, ועוזר לאדם להאמין בעצמו וביכולת שלו להצליח ולהיות מרוצה.
מטרות תוכן
(תחומי תוכן וציוני דרך)
  • התלמידים יכירו היבטים שונים בזכות לכבוד.
  • התלמידים יפתחו מיומנויות וכישורים חברתיים.
מושגים כבוד האדם, הזכות לכבוד, אלימות פיזית ואלימות מילולית.
מיומנויות המאה ה-21
  • פיתוח אוריינות מידע.
  • פיתוח אחריות אישית וחברתית.
עזרים לתהליכי החשיבה משחק הפרגון.
חומרי למידה
(כתובים ומתוקשבים)
היענות לשונות פעילויות ברמות שונות ובסגנונות למידה שונים.
תוצרי למידה כתיבת מכתב פרגון במחשב.
מהלך השיעור
מהלך ההוראה תיאור הפעילות זמן
פתיחה התלמידים יצפו בסרטון: אלימות מילולית (25:40 דקות, פרק 6 בתכנית "ההפסקה הגדולה" באתר הטלוויזיה החינוכית).
(לשיקול המורה אם להקרין את כל הסרטון או רק את החלק הראשון).
20 דקות
התנסות ההפך מאלימות מילולית הן מילים טובות, מפרגנות.
מקרינים על הברקו את דף העבודה לתלמידים "מילה טובה" שבאתר בין הצלצולים. מבצעים יחד את פעילויות א-ד.
15 דקות
יישום אלימות; אלימות פיזית; אלימות מילולית.
עבודה פרטנית התלמידים יבצעו את פעילות ה שבדף העבודה. 10 דקות
העשרה משוחחים על הפתגם "מָוֶת וְחַיִּים בְּיַד לָשׁוֹן", (משלי יח כא).
משמיעים לתלמידים את השיר "מילה טובה" של יהודית רביץ.
סיכום ורפלקציה מה למדתם מהשיעור? מה אהבתם בשיעור? מה השיעור חידש לכם? ציינו דבר אחד שאהבתם, שסקרן אתכם או שהרגיז אתכם במהלך כל השיעור. 5 דקות
מעבדת מחשבים התלמידים ייכנסו לפעילות "מפרגנים" באתר בין הצלצולים ויבצעו אותה.
הפעילות כוללת:
  • משחק הפרגון - פעילות בקבוצות.
  • כתיבת מכתב פרגון אישי - פעילות ליחיד.
  • 50 דקות
    שיעורי בית עבודת בית (אם לא סיימו במעבדת מחשבים):
    כתבו במסמך word מכתב אל אדם שאתם רוצים לפרגן לו, שאתם רוצים להגיד לו שאתם רואים את הטוב שבו, ושאתם שמחים בשבילו על כך שהוא טוב בדברים האלה.
    (תוכלו לבחור מורה, הורה, חבר/ה, אח/ות). הוסיפו תמונה מתאימה כרקע למכתב.