מדינת ישראל
משרד החינוך
המינהל למדע וטכנולוגיה


זיהום מי התהום באקוויפר החוף
גיאוגרפיה
נושא השיעור זיהום מי התהום באקוויפר החוף
פיתוח איריס שילוני, צוות גאוגרפיה, מטח
שכבת גיל כיתה ו'
משך השיעור 50 דקות, או 100 דקות במקרה של עבודה נוספת במעבדת מחשבים.
רציונל למורה יחידה זו תעסוק בהיכרות עם מי התהום ואקוויפר החוף על הגורמים המאיימים על איכות מימיו והפתרונות המוצעים לשמירה עליהם.
רצף במסגרת הלימוד על נושא המים במישור החוף.
מטרות תוכן
(תחומי תוכן וציוני דרך)
  • התלמידים ילמדו כיצד נוצרים מי תהום ומהו אקוויפר.
  • התלמידים יבינו את חשיבותו של אקוויפר החוף ואת הגורמים המאיימים על איכות מימיו.
  • התלמידים יכירו את הפעולות השונות הנעשות על מנת לשמר את איכות המים.
מושגים אקוויפר, מפלס מי תהום, שאיבת יתר, שפכים, מאגר מים.
מיומנויות המאה ה-21 התלמידים יפעלו בסביבה מתוקשבת המצריכה מיומנויות של שליטה במחשב.
התלמידים יהיו אזרחים מודעים לסביבתם ולאחריות שלהם לשימורה.
עזרים לתהליכי החשיבה שרטוטים.
חומרי למידה
כתובים ומתוקשבים
  1. ספר הלימוד: "מישור החוף התיכון והדרומי וצפון הארץ", כיתה ו עמודים 91-85.
  2. מי תהום באתר בריינפופ (דורש מינוי).
  3. קטעי מידע - הגורמים המזהמים את המים.
  4. קטע מידע: הגורמים העיקריים המזהמים את אקוויפר החוף.
  5. מאמר: אקוויפר החוף, המקור לחמישית ממי השתייה בישראל, בסכנה.
  6. סרטון המציג את מחוייבותו של פארק התעשייה בקיסריה לשמירה על אקוויפר החוף (7:27 דקות).
  7. סרטון המציג מודל להמחשת זיהום האקוויפר (2:29 דקות).
  8. הרצאה על זיהום מי תהום (6:40 דקות).
היענות לשונות השיעור נותן ביטוי לסגנונות למידה מגוונים.
תלמידים מתקשים יקבלו עזרה, והאחרים יעסקו בהעשרה.
תוצרי למידה עצומה במחשב הקוראת לרשויות לשמור על אקוויפר החוף.
מהלך השיעור
מהלך ההוראה תיאור הפעילות זמן
פתיחה
  1. מקרינים על הברקו את עמודים 88-86 בספר "מישור החוף התיכון והדרומי וצפון הארץ", והתלמידים קוראים בספר על האופן שבו מי התהום נאגרים באקוויפרים. לבתי ספר בעלי גישה – מומלץ לצפות בהמחשה על מי תהום באתר בריינפופ.
  2. התלמידים נשאלים מהן שתי הדרכים לנצל את מי התהום (תפיסת מי מעיינות ושאיבה), ומהם היתרונות של כל אחת מהן.
  3. התלמידים קוראים בעמוד 90 על הסכנות המאיימות על מי התהום.
  4. מציגים לתלמידים את מפת האקוויפרים, ולאחר שמזהים את אקוויפר החוף מלמדים כי בשנים האחרונות האקוויפר סובל מבעיות זיהום רבות. לאחר מכן מתבוננים בתמונה המציגה את צפיפות הבנייה במישור החוף בעמודים 175-174 בספר הלימוד, ועונים על השאלה מדוע במישור החוף בעיית הזיהום חמורה במיוחד?
10 דקות
התנסות מקרינים את הסרטון המתאר את תהליך הזיהום של האקוויפר. (אף על פי שהסרטון באנגלית, הרי שמדובר באנגלית פשוטה ובכל מקרה אפשר להסתפק במראה עיניים,2:29 דקות).
  1. התלמידים יכינו רשימה של חומרים העלולים להימצא על פני הקרקע ולחדור אל תוך האקוויפר.
  2. שואלים: לאור מה שראיתם בסרטון, מדוע קשה כל כך לנקות אקוויפר שהזדהם?
10 דקות
יישום התלמידים ינסחו עצומה הקוראת לתושבים ולרשויות בתחום אקוויפר החוף למנוע את זיהום מימיו. 10 דקות
עבודה פרטנית צופים בסרטון המציג את מחויבותו של פארק התעשייה בקיסריה לשמירה על אקוויפר החוף (7:27 דקות). (מאחר שהסרטון ארוך רצוי לבחור קטעים מתוכו) כל תלמיד כותב אילו פעולות ננקטות על ידי הפארק לשמירה על מי האקוויפר היושב תחתיו. 10 דקות
העשרה מקרינים את הריאיון עם פרופ' עופר דהן העוסק בחקר זיהום מי התהום. (אורך הסרטון 6:40 דקות, ניתן להתחיל מהדקה ה-1:28). מהי המצאתו של דהן? לאיזה צורך היא משמשת?
או
המורה מספרת על פרויקטים להחדרת מי גשמים לאקוויפר, ועל יתרון האקוויפר כמאגר מים.
5 דקות
סיכום ורפלקיציה מה למדתם מהשיעור? מה אהבתם בשיעור? מה השיעור חידש לכם? 5 דקות
מעבדת מחשבים התלמידים יבחרו אחת משתי המשימות:
  1. קראו על הגורמים השונים המזהמים את מקורות המים, סכמו בטבלה במסמך word : מהם הגורמים המזהמים את מי התהום, ומה ניתן לעשות כדי למנוע כל אחד מן הגורמים הללו?
  2. קראו את המאמר: השפעת הבנייה המואצת במישור החוף על המילוי החוזר של מי התהום, וענו:
    1. כיצד משפיעה הבנייה המואצת על כמות מי התהום במישור החוף?
    2. אילו פתרונות מועלים להגברת הנגר העילי במישור החוף?
50 דקות
שיעורי בית
  1. (אם הפעילות לא נעשתה במעבדת מחשבים) קראו על הגורמים השונים המזהמים את מקורות המים, סכמו בטבלה בקובץ word : מהם הגורמים המזהמים את מי התהום, ומה ניתן לעשות על מנת למנוע כל אחד מן הגורמים הללו?
  2. הכותרת של אחת הכתבות העוסקות בנושא המים בישראל היא "זו לא הכמות זו האיכות". הסבירו כותרת זו לאור מה שלמדתם.
  3. הכינו במחשב עצומה הקוראת לשמירה על אקוויפר החוף.