מדינת ישראל
משרד החינוך
המינהל למדע וטכנולוגיה


"יוסי ילד שלי מוצלח" / מילים: ע' הלל
חינוך לשוני עברית
נושא השיעור "יוסי ילד שלי מוצלח" / מילים: ע' הלל
פיתוח חגית יונה שושן וחני קרמר
שכבת גיל כיתות ג'–ד'
משך השיעור כשישה שיעורים
רציונל למורה "מפגש עם יצירה ספרותית בבית הספר אמור לזמן לתלמידים חוויות והתנסויות אסתטיות ורגשיות ולאפשר לכל אחד מהם לבנות את עולם הטקסט האישי בהתאם לידע שלו, לניסיון העבר ולאישיותו." (מתוך תכנית הלימודים בחינוך הלשוני: עברית - שפה, ספרות ותרבות תשס"ג)
מטרת יחידה זו (שהיא למעשה חלק מיחידה רחבה יותר העוסקת בהיכרות עם יצירותיו של ע. הלל) היא לאפשר לתלמידים לחוות את אותן חוויות אסתטיות, לבנות את טעמם האישי, לגבש את זהותם ולעודד אותם לצרוך טקסטים ספרותיים עתידיים.
רצף
מטרות תוכן יחידה זו ניתן ללמד בהקשר לנושא "חגיגה של יוצר" (במקרה זה – ע' הלל), בהקשר לשבוע הספר העברי או בכל הקשר אחר, שבו המורה מזהה הזדמנות אמיתית ולא מאולצת להיכרות עם השיר.
מטרות שפה
  • חשיפה ליצירה ספרותית איכותית ויצירת חוויה אצל הקורא.
  • יצירת פרשנויות אישיות שונות לשיר.
  • קריאה חוזרת של השיר לצורך הרחבת הפרשנויות האישיות.
  • איתור ההומור בשיר.
  • זיהוי האווירה הנוצרת בשיר.
  • הבעת עמדה אישית על היצירה.
הישג מס' 6 (תכנית הלימודים בחינוך הלשוני: עברית - שפה, ספרות ותרבות תשס"ג)
מיומנויות המאה ה-21 העתקה, גזירה והדבקה
הדגשה
כניסה לקישורים
יצירת תרשים – שימוש "בצורות"
PowerPoint
ידע מוקדם היכרות עם ע' הלל ויצירותיו – לא חובה, מכיוון שניתן לפתוח בהיכרות עם היוצר בעזרת יחידה זו.
חומרי למידה
(כתובים ומתוקשבים)
  • ספרי שירה וסיפורים שכתב ע' הלל.
  • אתרים בנושא ע' הלל ויצירותיו כגון.
  • (הספרייה הווירטואלית של מטח ועוד)
היענות לשונות
  1. בכל פעם שמסגרת העבודה היא עצמית או בזוגות, המורה מסייע לתלמידים מתקשים.
  2. בבניית "מסלול" של יום בחייו של יוסי, לתלמידים המתקשים יינתן מסלול מוכן, ושאר התלמידים יכינו מסלול בעצמם בעזרת כלי המחשב השונים (צורות, צייר ועוד).
תוצרי למידה
מהלך השיעור
מהלך ההוראה רציונל למורה זמן
שיעור ראשון מליאה: האזינו לשיר שכתב ע' הלל והלחין סשה ארגוב (שקופית מס' 1)
דונו בזוגות מה הרגשתם בעת ההאזנה לשיר (אוזניות אישיות לכל תלמיד המאפשרות האזנה חוזרת).
במליאה: שיתוף ברגשות, חוויות (כולל המורה, כאימא/אבא וכילדה/ילד).
מטרות פעילות זו הן:
  1. זיהוי האווירה העולה מתוך ההאזנה ללחן השיר.
  2. העלאת תחושות ורגשות בעקבות ההאזנה.
  3. נתינת לגיטימציה לכל רגש/תחושה העולים מתוך השיר.
20-15 דקות ( חלק משיעור)
שיעור שני מליאה:
המורה מחלק את הטקסט לתלמידים וקורא את מילות השיר בקריאה קולית מוטעמת (לתלמידים יש את הטקסט במחשב שלהם. הטקסט מוקרן גם על המסך הכיתתי). דיון
התחושות, החוויות, המחשבות והעמדות שעלו במהלך ההאזנה לקריאה הקולית של המורה. האם משהו התחדש/התחדד בעקבות ההאזנה לקריאה הקולית?
בדיון ידגיש המורה גם את ההומור בשיר בעזרת שאלות כגון: מה הצחיק אתכם? היכן זה כתוב? (כל תשובה תתקבל בתנאי שהתלמיד יוכל להוכיח זאת מתוך הטקסט).
בהמשך - התמקדות בבית האחרון של השיר, דיון במשמעות המילים:
"ריק הבית אין חלב
לחם אין ולו כזית
אך מלא מלא הבית
זמר מפוחית ופרח
ונביחות כלבלב..."

עבודה עצמית (שקופית מס' 2):
משימה - קראו את הבית האחרון של השיר, עצבו אותו כראות עיניכם והציגו במליאה - ניתן להוסיף תמונות, צורות, צבעים, דמויות לפני מילות השיר, מאחוריהן ובצדן.
על המורה ללמד את התלמידים מיומנות העתקת תמונות, הדבקתן ועיצובן. תלמידים שכבר יודעים מיומנות זו, יכולים להתחיל בעבודת העיצוב ללא הסבר המורה.
התלמידים יציגו את עבודותיהם ויסבירו את ההקשרים החזותיים שיצרו.
ניתן לערוך תערוכת שקופיות מעוצבות.
קריאה קולית שוטפת של השיר – הדגמה ושמירה על קצב השיר.

זיהוי רכיבי הומור בשיר.

קיום שיח "ספרותי" לצורך יצירת חוויה אסתטית.

שימוש בפקודות "גזור" ו"הדבק".
20 דקות

















20 דקות






10 דקות
שיעור שלישי מליאה: דיון במבנה השיר דרך זווית ראייה נוספת – בקשותיה של האם, הפריטים שיוסי מביא ותגובתה של האם בעקבות זאת.
יש להפנות שוב את תשומת לב התלמידים להומור בכך שיוסי מביא דברים שונים ממה שהאם מבקשת.
עבודה עצמית (שקופית מס' 3):
סמנו בשלושה צבעים שונים בטקסט את המשפטים הבאים:
  1. בקשותיה של אימא מיוסי.
  2. מה יוסי מביא בעקבות בקשתה של אימא.
  3. מהי תגובתה של אימא.
אימא מבקשת מיוסייוסי מביאתגובתה של אימא
   
   
   
מליאה: ארגון המידע בטבלה ודיון בעקבות זאת.
בדיון יש להתייחס לנושאים הבאים:
  1. בקשות האם לעומת הדברים שמביא יוסי.
  2. תגובותיה של האם (תגובה חוזרת זהה).
  3. ההומור בתגובותיה של האם – מה מצחיק ומדוע.
  4. האם ייתכנו תגובות אחרות מצד האם? מה הן?
הערה: יש לאפשר לתלמידים להביע באופן חופשי את עמדותיהם תוך כדי מתן לגיטימציה למגוון של דעות ופרשנויות.
שימוש במדגשים בצבעים שונים.
ארגון מידע בטבלה.
20 דקות





20 דקות








10 דקות
שיעור רביעי מליאה: דיון על חלוקת השיר לימים (שלושה ימים) וזיהוי רכיבים חוזרים בכל אחד מהימים.
על התלמידים לחזור שוב לטקסט ולסמן שורות שחוזרות על עצמן.
על הלוח ריכוז של כל השורות שחוזרות בכל אחד מהימים ודיון על מטרת החזרה ומשמעותה (הדגשה, יצירת מבנה קבוע).
עבודה בזוגות:
  1. בחרו את היום שהכי מצא חן בעיניכם.
  2. צרו בעזרת "צורות" או "צייר" צורה של מסלול ושבצו בו משפטים מתוך השיר. הוסיפו תמונות מתאימות. למורה יש דוגמה למסלול במצגת. (שקופית מס' 4). יש להפעיל שיקול דעת אם להציג את הדוגמה בפני התלמידים או להיעזר בה לצורך ההוראה.
* כאן באה לידי ביטוי ההוראה הדיפרנציאלית. לתלמידים מתקשים יינתן מסלול מוכן, ושאר התלמידים יכינו מסלול בעצמם בעזרת כלי המחשב השונים (צורות, צייר ועוד).
קריאה חוזרת של הטקסט.
זיהוי רצף נכון לצורך הבנת השיר.
בחירת משפטים ונימוקי הבחירה.
הכנת צורה של מסלול בעזרת ה"צייר" ו"צורות".
הוספת תמונות מתאימות.
העתקת משפטים מתוך השיר ושיבוצם במקום המתאים.


15 דקות




35 דקות
שיעור חמישי מליאה: שיחה על המסלולים השונים ונימוקי הבחירה (כשלושה זוגות של תלמידים).
יש להעלות לאתר הכיתתי את המסלולים שיצרו הילדים ולאפשר לחברים להגיב.
דוגמאות ליצירת מסלולים שונים (ראו מצגת נלווית)
50 דקות
שיעור שישי מליאה: נושאים לדיון
  1. לאחר שהכרנו היטב את יוסי, האם אתם מכירים בעצמכם ילד כמו יוסי? שתפו אותנו.
  2. האם הייתם רוצים להיות חברים של יוסי?מדוע? צטטו מתוך השיר את נימוקיכם.
  3. האם גם לכם קרה מקרה כמו שקרה ליוסי? או מקרה דומה עם אימא/אבא/מבוגר/חבר? כאן המקום של המורה לשתף את התלמידים בחוויה אישית שלו.
לסיכום האזנה חוזרת לשיר.
הבעת עמדה אישית על הדמויות מהיצירה.
קישור עולם הטקסט לעולם התלמידים.
50 דקות