מדינת ישראל
משרד החינוך
המינהל למדע וטכנולוגיה


בחירות במדינה דמוקרטית
מולדת חברה ואזרחות
נושא השיעור בחירות במדינה דמוקרטית
פיתוח שירה גודמן, צוות מולדת חברה ואזרחות, מטח
שכבת גיל כיתה ג
משך השיעור 50 דקות או 100 דקות במקרה של עבודה נוספת במעבדת מחשבים
רציונל למורה בשיעור זה נעמיק את הידע לגבי תהליך הבחירות ונתמקד בנושא המפלגות
רצף שיעור זה הוא שיעור העמקה בנושא בחירות במדינה הדמוקרטית, עם דגש על נושא המפלגות
מטרות תוכן
(תחומי תוכן וציוני דרך)
  • התלמידים יכירו את תהליך הבחירות
  • התלמידים יבינו שהבחירות אינן אישיות אלא מפלגתיות
  • התלמידים ילמדו מהי מפלגה וכיצד היא פועלת
מושגים מפלגה, מצע
מיומנויות המאה ה-21
  • עיסוק בדילמות אקטואליות
  • אוריינות תקשוב
עזרים לתהליכי החשיבה
חומרי למידה
(כתובים ומתוקשבים)
היענות לשונות עבודה עם מקורות מידע מגוונים
תוצרי למידה
  • בחירת שם למפלגה שהם היו מקימים בבית הספר
  • כתיבה על 3-2 נושאים שמפלגה תשאף לקדם ולשפר
  • חיבור סיסמה למפלגה
מהלך השיעור
מהלך ההוראה תיאור הפעילות זמן
פתיחה מציגים את הנושא: תהליך הבחירות לכנסת.
צופים בסרטון על הבחירות מתוך אתר מעגלים.
קוראים יחד על מאפייני הבחירות במדינה הדמוקרטית בעמוד בחירות דמוקרטיות באתר גלים.
10 דקות
התנסות כאשר האזרחים בוחרים את הנציגים שלהם לכנסת, הם לא בוחרים באנשים בודדים, הם בוחרים במפלגות. מהי מפלגה? מקרינים על הברקו את העמוד: מהי מפלגה (מתוך אתר גלים) ועוברים עליו יחד עם התלמידים.
לאחר מכן יוקרן העמוד: לשם מה צריך מפלגות? ועוברים על עמוד זה עם התלמידים.
15 דקות
יישום דיון במליאה: האם כדאי שיהיו הרבה מפלגות או מעט מפלגות? כדאי להביא כדוגמה מדינה ענקית כמו ארצות הברית שבה יש 2 מפלגות בלבד. 15 דקות
עבודה פרטנית
העשרה התלמידים יקראו על אודות מצע של מפלגות ויבצעו את הפעילות שבאתר. 10 דקות
סיכום ורפלקיציה מה למדתם מהשיעור? מה אהבתם בשיעור? מה הוא חידש לכם?
ציינו דבר אחד שאהבתם/שעניין/שסקרן/שהרגיז אתכם בשיעור.
5 דקות
מעבדת מחשבים הכינו את סיסמת בחירות למפלגה שהקמתם ככרזה ב-PPT 50 דקות
שיעורי בית
  1. בחרו שם שם למפלגה שהייתם מקימים בבית הספר
  2. כתבו על 3-2 נושאים שהמפלגה תשאף לקדם ולשפר
  3. חברו סיסמת בחירות למפלגה שהקמתם