מדינת ישראל
משרד החינוך
המינהל למדע וטכנולוגיה
תרומת איברים והשתלתם
מדע וטכנולוגיה
נושא השיעור תרומת איברים והשתלתם
פיתוח
כתיבה ופיתוח שוש אליהו
עריכה אתי טל, הדס כץ שדה-חן
ייעוץ פדגוגי ד"ר שרה קלצ'קו, אתי טל
ייעוץ מדעי ד"ר שרה קלצ'קו
שכבת גיל כיתה ה'-ו' – העשרה
משך השיעור יחידת הוראה בת שני שיעורים (100 דקות). חלק מהפעילות ניתן לתת כשיעורי בית (ראו המלצות בגוף היחידה).
רציונל למורה יחידת הוראה זו עוסקת בסוגיה הקשורה להשתלות איברים (התמקדות על מרכיבים של מערכת הדם) וחשיבותן להצלת חיים. היחידה מהווה שיעור הרחבה לנושא של תרומת דם.
השתלת איברים היא נושא חשוב ביותר שכן הוא דן בדיני נפשות. שומה עלינו להפוך את המודעות והמוכנות לתרומת איברים למשימה לאומית. כיום, חתומים על "כרטיס אדי", כרטיס הסכמה לתרומת איברים, רק כ-7% מהאוכלוסייה הבוגרת בישראל. רשימת הממתינים להשתלה ארוכה ונמצאים בה, בין היתר, ילדים רבים.
מדינת ישראל היא בין המדינות המתקדמות בכל הנוגע לביצוע השתלות, אך היא בפיגור רב בכל הנוגע לתרומת איברים. החרדות והתהיות רבות.
מערכת החינוך עשויה לסייע להגברת המודעות לתרומת איברים. אמנם תלמידי כיתה ה' אינם רשאים לחתום על כרטיס תורם איברים, אך הם נחשפים לצורך בגיוס תרומות למען חולים (מבוגרים וילדים) באמצעי התקשורת ובפרסומים השונים.
החשיפה ולימוד הנושא יכולים להוביל לשינוי בתפיסות התלמידים ובגישתם לנושא. אנו מאמינים כי ההכרה בחשיבות של תרומת איברים בגיל הצעיר, תסייע בהרחבת מעגל ההשפעה על המבוגרים הסובבים אותם ועל מוכנותם לנושא לכשיגיעו לגיל הבגרות.
נדגיש ונאמר כי אנו מודעים למורכבות הנושא של הוראת נושא השתלות איברים בגיל הצעיר, יחד עם זאת, בשל חשיבותו, מצאנו לנכון להקדיש לו יחידת הוראה מתוקשבת, המבוססת על ידע מדעי וטכנולוגי ומעודדת אקטיביזם חברתי.
רצף הרצף המומלץ היחידה נלמדת לאחר למידה של הנושא: "איברים ומערכות בגוף האדם, מערכת הדם", תוך כדי התבססות על הידע הקודם של התלמידים.
מטרות
(תחומי תוכן וציוני דרך)
קישור למסמך הסטנדרטים במדע וטכנולוגיה לבית הספר היסודי
תחום תוכן
תחום משנה 2: האדם, בריאותו, התנהגותו ואיכות חייו

3.3.ב. התלמידים יכירו גורמים ואמצעים שמשפיעים על בריאות הגוף, יפתחו מודעות ויאמצו התנהגויות שמקדמות אורח חיים בריא.
ציון דרך
התלמידים יסבירו את חשיבות תרומת הדם להצלת חיים.
ערכים והתנהגויות
ז. כבוד האדם – היבטים ביו-אתיים (כגון: השלכות השימוש בממצאי הגנום האנושי) וקדושת החיים (כגון: יחס חיובי ליצורים חיים, קביעת רגע המוות).
מטרות
  • להבין מה זו תרומת איברים, מהי השתלת איברים, ומה חשיבותן.
  • להכיר דוגמאות של השתלות איברים להבין את תרומתם להצלת חיים.
  • לעורר אמפתיה ואכפתיות לנושא השתלות ותרומת איברים.
מושגים עיקריים מושגים מתחום התוכן: השתלות איברים, תרומת מח עצם, סוג דם, התאמה, אגודת אדי, כרטיס אדי
מושגים מתחום מיומנויות: ביצוע חקר באמצעות סקר ושאלון, הכנת מסע פרסום
מיומנויות המאה ה-21
  • שימוש במחשב לצורכי הדמיה והמחשה.
  • תהליך למידה מידעני הכולל איסוף עיבוד והצגת מידע בסביבה מתוקשבת.
  • שימוש בסביבה מתוקשבת בתהליכי קריאה וכתיבה.
חומרי למידה
(כתובים ומתוקשבים)
  1. אגודת אדי
  2. עמית קדוש
  3. טופס הצטרפות - חותמים על כרטיס אדי
  4. כותר מבט חדש/רמות - כיתה ה' (עמ' 201-199)
  5. פרומו לסרט : "מרוץ נגד הזמן"
ספרי לימוד
  • מבט חדש – הוצאת רמות כיתה ה', עמ' 201-199
  • מסע בעידן טכנולוגי – הוצאת רכס, ספר שישי, עמ' 172-154
  • מסע מדע – הוצאת כנרת, כיתה ה', עמ' 216-215, 249-248

דף מידע בנושא השתלות איברים

מענה לשונות גיוון דרכי הוראה-שילוב סגנונות למידה שונים שילוב חומרי למידה מגוונים (סרטונים, מצגת, מחולל טיעונים, עריכת סקר, עבודה בקבוצות ועבודה אישית
תוצרי למידה
  1. תיעוד תשובות לשאלות המועלות בפעילויות השונות בקובץ WORD .
  2. ריכוז התשובות בשאלון - גוגל דוקס.
  3. יצירת מצגות, סרטונים, מנשרים כחלק ממסע עידוד לחתימה על כרטיס אדי.


מהלך השיעור
מהלך ההוראה תיאור הפעילות זמן
הנחיות לתלמיד המלצות למורה
תרומת איברים והשתלתם (שקופית 1)
בשיעור זה נלמד (שקופית 2)
  1. מהי תרומת איברים ומהי השתלת איב רים?
  2. כיצד תרומת איברים והשתלתם עוזרות להציל חיים?
פתיחה הנחיות לתלמיד המלצות למורה
מבנה השיעור (שקופית 3)
יחידת ההוראה מורכבת משני חלקים עיקריים.
חלק א: על תרומת איברים והשתלתם ועמדות התלמידים כלפיהן
  • מה קרה לעמית קדוש? חקר מקרה.
  • עובדות רפואיות ומדעיות על תרומת איברים ועל השתלת איברים.
  • עמדות התלמידים כלפי תרומת איברים והשתלתם.
חלק ב: כיצד ניתן להגביר את מודעות הציבור לחשיבות של תרומת איברים?
  • מבררים תפיסות על אגודת אדי וכרטיס אדי.
  • מהי אגודת אדי? מהו כרטיס אדי? איסוף ועיבוד מידע.
  • השתלות - סיפורה של משפחה.
  • כיצד נעודד את הציבור לחתום על כרטיס אדי?
מבנה השיעור
יחידת ההוראה עוסקת בתרומת איברים ובהשתלתם תוך כדי התמקדות בתרומת איברים כאמצעי להצלת חיים.
השתלת איברים היא טכנולוגיה רפואית שהתפתחה במחצית השנייה של המאה ה-20. בטכנולוגיה זו מוחלפים איברים, חלקי איברים או רקמות שנפגעו עקב מחלה או פגיעה אחרת, ואי אפשר עוד להחזירם לתפקוד תקין.
תרומת איברים היא הפעולה של נטילת איבר או רקמה מגוף של אדם - התורם, על מנת להשתיל אותם בגוף של אדם אחר. איבר זה מכונה שתל. אם השתל נקלט בגוף החולה, הדבר יכול לשפר את איכות חייו באופן משמעותי, ובמקרים מסוימים אף להציל את חייו. איברים להשתלה מגיעים ממקורות שונים: מאדם חי או מאדם מת, מבעל חיים (למשל: מסתם-לב מחזיר) ואף איברים מלאכותיים שיוצרו במיוחד (למשל: לב מלאכותי).
תרומת איברים כרוכה בבעיות רפואיות, חוקיות, אתיות ודתיות.
משך הזמן המומלץ להקדיש ליחידת ההוראה הוא שני שיעורים (100 דקות). חלק מהפעילויות ניתן לתת לתלמידים כשיעורי בית. מומלץ לחלק את הזמן על פי החלקים שמהם בנויה היחידה.
חלק א: על תרומת איברים והשתלתם ועמדות התלמידים כלפיהן (שקופית 4)
שיעור 1
פתיחה הנחיות לתלמיד המלצות למורה
רגע לפני שמתחילים
ספרו מה אתם יודעים על (שקופית 5): דיון כיתתי
  1. מה זו תרומת איברים? מה זו השתלת איברים? מה ההבדל ביניהן?
  2. כיצד לדעתכם עוזרות תרומת האיברים והשתלתם להציל חיים? ספרו על מקרה שאתם מכירים של אדם שחייו ניצלו הודות לתרומת איברים.
רגע לפני שמתחילים, ספרו מה אתם יודעים על:
חלק זה נועד לברר את הידע הקודם של התלמידים על תרומת איברים והשתלתם.
כדאי לרשום ולשמור את תשובות התלמידים על הלוח בצד. כשיגמרו את הפעילות, ניתן לערוך השוואה איזה מידע חדש הם רכשו, חשיבה מטה-קוגניטיבית.
אפשר להעלות בכיתה שאלות נוספות: אילו איברים תורמים? מי צריך תרומת איברים?
גוף השיעור הנחיות לתלמיד המלצות למורה
מה קרה לעמית קדוש? (שקופית 6 ו-7)עבודה אישית
עמית קדוש הייתה בת שש כאשר חלתה. עמית נזקקה להשתלה של מח עצם כדי להציל את חייה.קראו על עמית בקישור הבא: עמית קדוש צפו בסרטונים המלווים את יומן המסע וענו על השאלות הבאות:
  1. מי היא עמית קדוש?
  2. מאיזו מחלה סבלה עמית?
  3. איזה טיפול רפואי יכול לעזור לעמית?
  4. כיצד ניסתה המשפחה לעזור לעמית?
  5. מה הקשר בין הסיפור של עמית לתרומת איברים ולהשתלה שלהם?
  6. מה הרגשתם כשצפיתם בסרטונים?
מה קרה לעמית קדוש? פעילות גירוי חקר מקרה
פעילות זו מאפשרת ללומדים להכיר מקרוב מקרה אמיתי שהוצג בתקשורת, החושף סיפור של ילדה בשם עמית קדוש שחלתה במחלת הלויקמיה והייתה זקוקה להשתלה של מח עצם.

הסיפור מובא במטרה לעורר את המודעות של התלמידים לחשיבות של תרומת איברים לצורך הצלת חיים. בחלק זה מומלץ להדגיש את הקושי שיש לאדם עם בעיות רפואיות.
מה בין תרומת איברים להשתלה שלהם?
(שקופית 8)
עבודה קבוצתית
קראו על תרומת איברים ועל השתלתם בקישורים הבאים:
פנו לאתר של המרכז הלאומי להשתלות - אדי.
היעזרו גם באתר ויקיפדיה.
ענו על השאלות הבאות:
  1. תרומת איברים? מדוע יש קושי בתרומת איברים?
  2. מהי השתלת איברים? תנו דוגמאות לאיברים שנוהגים להשתיל.
מה בין תרומת איברים להשתלה שלהם? (שקופית 8)
השתלת איברים היא טכנולוגיה רפואית שהתפתחה במחצית השנייה של המאה ה-20. בטכנולוגיה זו מוחלפים איברים, חלקי איברים או רקמות שנפגעו עקב מחלה או פגיעה אחרת, ואי אפשר עוד להחזירם לתפקוד תקין.
תרומת איברים היא הפעולה של נטילת איבר או רקמה מגוף של אדם - התורם, על מנת להשתיל אותם בגוף של אדם אחר. איבר זה מכונה שתל. אם השתל נקלט בגוף החולה, הדבר יכול לשפר את איכות חייו באופן משמעותי, ובמקרים מסוימים אף להציל את חייו. איברים להשתלה מגיעים ממקורות שונים: מאדם חי או מאדם מת, מבעל חיים (למשל: מסתם-לב מחזיר) ואף איברים מלאכותיים שיוצרו במיוחד (למשל: לב מלאכותי).

מומלץ לדון בכיתה בתשובות לשאלות ולהתייחס לבעיות השונות הכרוכות בתרומת איברים ובהשתלתם.
השתלת מרכיבים של מערכת הדם
(שקופיות 11-9)
בפעילות זו תכירו תהליכים של השתלת מרכיבים של מערכת הדם: השתלת לב והשתלת מח עצם.
לפניכם שתי דוגמאות להשתלת מרכיבים של מערכת הדם (שקופית 9):
השתלת לב והשתלת מח עצם.
בחרו בדוגמה אחת והיכנסו לקישור המתאים.
  1. השתלת לב - פרומו לסרט: "מרוץ נגד הזמן"
  2. השתלת מח עצם - הליך תרומת מח עצם, זה פשוט וזה מציל חיים! תרומת מח עצם והשתלתו ותהליך תרומת מח עצם
השתלת לב
שקופחת 10

היעזרו בדף המידע על ההשתלות


ובמידע שבאתר וענו על השאלות:
  1. מדוע צריך להשתיל לב?
  2. מהו ניתוח להשתלת לב?
  3. מה הם הקשיים המתעוררים בתהליך של השתלת לב על פי הסרטון?
  4. השתלת לב יכולה להציל חיי אדם. הסבירו מדוע.
  5. הכינו מצגת קצרה או השתמשו באמצעי אחר כדי להציג לפני הכיתה את עבודתכם.
השתלת מח העצם
(שקופית 11)

היעזרו בדף המידע על ההשתלות


ובמידע שבאתר וענו על השאלות:
  1. מהי השתלת מח עצם?
  2. מדוע צריך להשתיל מח עצם?
  3. תארו את השלבים בתהליך תרומת מח עצם.
  4. השתלת מח עצם יכולה להציל חיי אדם. הסבירו מדוע.
  5. הכינו מצגת קצרה או השתמשו באמצעי אחר כדי להציג לפני הכיתה את עבודתכם.
השתלות – מה הן?
(שקופית 9)
בחלק זה, מתבקשים התלמידים להתפצל לשתי קבוצות ולחקור שני היבטים הקשורים להשתלות של מרכיבי מערכת הדם.
לכל קבוצה מידע ממקור דיגיטלי כלשהו ודף מידע קצר בנוגע להשתלות.

  1. השתלת לב - בפרומו לסרט "מרוץ נגד הזמן", ניתן לראות שלוש בעיות הנלוות להשתלת לב:
    1. הקושי להשיג תורם מתאים - לכן לפעמים צריך לטוס למדינות שונות. מכאן שיש שיתוף פעולה בין בתי חולים שונים בעולם. אם במדינה מסוימת יש תורם מתאים, ואין חולה מתאים לו, הידיעה מועברת ומופצת מידית למרכזים שונים בעולם.
    2. משך הזמן שבו הלב נשאר טרי הוא שעות ספורות - לכן התהליך חייב להיות מהיר.
    3. דחייה – לעתים גוף האדם הקולט את התרומה דוחה אותה. סעיף זה לא נראה בסרט, וכדאי להוסיף את המידע.
  2. השתלת מח עצם - מתבסס על סרטון שבו מוצג תורם של מח עצם ועל מקורות מידע כתובים בנושא תהליך השתלת מח עצם.
השתלות – מה הן? (שקופית 12)
דיון בכיתה
  1. הביאו דוגמאות להשתלת איברים ולתרומת איברים מתוך המידע שקיבלתם.
  2. הסבירו כיצד עוזרות השתלות של מרכיבי מערכת הדם לפתור בעיות בריאות.
  3. הסבירו אילו בעיות מתעוררות לאחר השתלת איברים.
  4. מהי הבעיה העיקרית בהשתלות במדינת ישראל?
  5. מה לדעתכם ניתן לעשות כדי לסייע בפתרונה?
השתלות – מה הן? (שקופית 12)
דיון בכיתה
הדיון מתבסס על העבודות שהקבוצות יציגו בכיתה. מטרתו לסכם את הידע שהתלמידים רכשו במבנית זו.
התשובות המצופות לשאלה על הבעיות הנלוות להשתלות הן:
  1. מחסור בתורמים.
  2. קושי באיתור תורמים מתאימים בשל חוסר בהתאמות איברים שיש להשתיל בגוף החולה.
  3. דחיית הגוף את האיבר המושתל לאחר הניתוח.
  4. קביעת רגע המוות.
  5. תרומת איברים כאמצעי להשגת כסף בקרב אנשים עניים.
מעמית לעמית – משתפים חברים בכיתה
(שקופית 13)
ספרו בכיתה:
  1. אדם שאתם מכירים שנזקק להשתלת איברים.
  2. על אדם או בני משפחה שאתם מכירים שתרמו איברים לאדם אחר.
  3. לצערנו, בישראל רק מעט אנשים מוכנים לתרום איברים. מדוע לדעתכם?
מעמית לעמית – משתפים חברים בכיתה
פעילות זו היא פעילות בחירה: מומלץ לבצעה אם ידוע שיש נגיעה אישית לנושא בקרב חברי הכיתה. מלבד זאת, בשלב זה אנו מעוררים את הסוגיה של מיעוט אנשים בישראל המוכנים לתרום איברים.
בשלב זה רק מציפים את הסוגיה ומבקשים מהתלמידים לשער מדוע. בהמשך יאתרו התלמידים מידע על המצב בישראל ויידרשו לתת הסבר לכך.
עמדות כלפי השתלה - עבודה בקבוצות
(שקופית 14)
  1. דונו בקבוצה בשאלה: האם אתם בעד או נגד תרומת איברים והשתלתם?
  2. הציגו נימוקים בעד תרומת איברים והשתלתם.
  3. הציגו נימוקים נגד תרומת איברים והשתלתם.
  4. 4. חוו דעתכם: באיזו עמדה אתם תומכים? היעזרו במחולל הטיעונים וכתבו טיעון התומך בעמדתכם.
עמדות כלפי השתלה – עבודה בקבוצות
לאחר שהתלמידים עיבדו את המידע בנושא השתלות איברים, הם מתבקשים להביע את עמדתם בנושא זה ולהעלות טיעונים בעד או נגד. לסיוע בניסוח הטיעונים, מופנים התלמידים להיעזר במחולל הטיעונים שבאתר אופק.
סיכום הנחיות לתלמיד המלצות למורה
עמדות כלפי השתלה - סיכום במליאה (שקופית 15)
  1. הציגו את הטיעון שלכם לפני חבריכם לכיתה.
  2. הקשיבו לטיעונים שמעלים חבריכם לכיתה.
  3. בדקו עם עצמכם - האם אתם מסכימים או מתנגדים לטיעונים?
  4. הגיעו להחלטה כיתתית: נסחו טיעון המייצג את העמדה של כל הכיתה – בעד או נגד תרומת איברים והשתלתם.
עמדות כלפי השתלה - סיכום במליאה
מאחר שנושא השתלות איברים הוא נושא מורכב ורגיש, עשויים להיות טיעונים נגד השתלת איברים המבוססים על רגשות, אמונות ודעות קדומות.
מומלץ כי השיחה תתנהל באווירה פתוחה שתאפשר לתלמידים להביע את עמדותיהם.
להלן דוגמאות לטיעונים:
מומלץ לעודד השתלת איברים שכן השתלת איברים מצילה חיים.
מומלץ לעודד את נושא השתלת איברים בציבור שכן שאין מספיק תורמים.
הבעיה המרכזית של ההשתלות במדינת ישראל היא מיעוט תורמים. מלבד זאת, קיימת התנגדות רבה מבחינת דתית לתרומה כמו גם פחד לא רציונלי מכך.
הסברה לשינוי עמדות הציבור ופנייה לקובעי דעת קהל ולרבנים לתמוך בהשתלות.
חלק ב: כיצד ניתן להגביר את מודעות הציבור לחשיבות של תרומת איברים? (שקופית 16)
שיעור 2
פתיחה הנחיות לתלמיד המלצות למורה
אגודת אדי - מהי? מבררים תפיסות (שקופית 17)
טיילתם להנאתכם בקניון. פתאום פנה אליכם נציג של המרכז להשתלות איברים וביקש מכם לחתום על כרטיס אדי.
  1. האם אתם יודעים מה זה כרטיס אדי?
  2. מה אתם יודעים על אגודת אדי?
אגודת אדי - מהי? מבררים תפיסות
מה זה כרטיס אדי? מבררים תפיסות.
הפתיחה לשיעור תיעשה באמצעות תיאור של אירוע הלקוח מהחיים - פנייה לחתימה על כרטיס אדי. פנייה זו מעוררת שאלות המופנות לתלמידים: מהי אגודת אדי? מהו כרטיס אדי, ועל מה חותמים בו?
זה המקום להצגת העובדות באופן אובייקטיבי.
גוף השיעור הנחיות לתלמיד המלצות למורה
אגודת אדי - מהי? אוספים ומעבדים מידע (שקופית 18)
לפניכם קישור לאתר הרשמי של אגודת אדי.
דפדפו באתר וענו על השאלות הבאות:
את התשובות שמרו בקובץ WORD, בתיקיה על שמכם.
  1. במה עוסקת העמותה?
  2. על שם מי נקראת העמותה?
  3. כיצד הוקמה?
  4. מה חשיבות העמותה?
  5. דרגו את חשיבות העמותה בין 1 ל-5 (5 הגבוה ביותר). נמקו את בחירתכם.
אגודת אדי - מהי? אוספים ומעבדים מידע
בפעילות זו עורכים התלמידים היכרות עם אגודת אדי האמונה על השתלות במדינת ישראל, באמצעות מקורות מידע מקוונים ומגוונים ושימוש ביישומי מחשב – WORD.
כרטיס אדי - מהו? אוספים ומעבדים מידע (שקופית 19)
קראו את המידע על כרטיס אדי וענו על השאלות הבאות:
כרטיס אדי - מהו? אוספים ומעבדים מידע
מומלץ להציג כרטיס אדי כדי לזהותו באופן חזותי.
מודעות הציבור לכרטיס אדי – עורכים סקר (שקופית 20)
חלק א: אוספים מידע
היעזרו במחולל הכתיבה של אופק ו בצעו סקר * בנושא: עד כמה מכירים בני משפחתכם, חברים ושכנים את כרטיס אדי.
לצורך ביצוע הסקר פנו לעשרה אנשים בוגרים (מעל גיל 18).
מצורפות דוגמאות לשאלות שניתן לשאול בסקר:
  • אני מכיר את כרטיס אדי כן / לא
  • אני חתום על כרטיס אדי כן / לא
  • אני מוכן לחתום על כרטיס אדי כן / לא
מודעות הציבור לכרטיס אדי – עורכים סקר
ניתן כמשימה לבית
חלק א: אוספים מידע
בחלק זה מתבקשים התלמידים לבצע סקר שתכליתו לברר עד כמה אנשים מכירים את כרטיס אדי ומודעים לחשיבותו. המודעות לחשיבותו באה לידי ביטוי בשאלה השלישית: "אני מוכן לחתום על הכרטיס כרטיס אדי".
הצעה לטבלת הסקר* וסיכומו נמצאת בסוף היחידה.
אנו ממליצים להעלות טבלה זו למסמך שיתופי בגוגל דוקס. להלן הנחיות ליצירת מסמך שיתופי

בגוגל דוקס

.
מודעות הציבור לכרטיס אדי – עורכים סקר (שקופית 21)
חלק ב: מעבדים מידע
סכמו את ממצאי הסקר שביצעתם באמצעות טבלה שיתופית בגוגל דוקס. כתבו:
  • כמה אנשים השתתפו בסקר?
  • כמה אנשים מכירים את כרטיס אדי?
  • כמה אנשים חתומים על כרטיס אדי?
  • כמה אנשים מוכנים לחתום על כרטיס אדי?
מודעות הציבור לכרטיס אדי – עורכים סקר
סיכום הנחיות לתלמיד המלצות למורה
מודעות הציבור לכרטיס אדי – עורכים סקר (שקופית 22)
חלק ג: מסיקים מסקנות – דיון במליאה
  1. הציגו

    בגוגל דוקס

    את תוצאות הסקר שערכתם. השוו עם חבריכם.
  2. מה ניתן ללמוד מתוצאות הסקר?
  3. דונו בשאלה: כיצד לדעתכם אפשר לשפר את המצב?
מודעות הציבור לכרטיס אדי – עורכים סקר
חלק ג: מסיקים מסקנות – דיון במליאה
בחלק זה מתבקשים התלמידים להציג את תוצאות הסקר ולהסיק מסקנות. צפוי כי ממצאי הסקר ישקפו את הבעייתיות של נכונות הציבור לתרום איברים בישראל. לפיכך, מומלץ לציין בפני התלמידים את החשיבות שבתרומת איברים ולהציף שאלות הקשורות לפעולות שניתן לעשות כדי לשפר את המצב.
יישום הנחיות לתלמיד המלצות למורה
השתלות – סיפורה של משפחה (שקופית 23)
לאחרונה, נהרג בתאונת דרכים שחקן הכדורגל אבי כהן ז"ל, שהיה חתום על כרטיס אדי. לאחר מותו, נאלצה משפחתו לקבל החלטה אם לתרום את איבריו.
המשפחה התייעצה עם רופאים ועם רבנים והחליטה שלא לתרום.
לפניכם סרטון שבו מראיין רפי רשף את חיים כהן, אחיו של אבי ז"ל, וחיים מסביר כיצד התמודדו עם הבעיה והגיעו להחלטה.
ענו על השאלות הבאות:
  1. מה הבעיה שעולה בסרטון?
  2. האם יש למשפחה זכות לערער על החלטה של אדם שחתם על כרטיס אדי?
  3. מה היו הסיבות נגד? מי ייצג אותן?
  4. מה היו הסיבות בעד? מי ייצג אותן?
  5. מה עמדתכם? נמקו.
השתלות – סיפורה של משפחה
בחלק זה נחשפים התלמידים לסוגיה אותנטית הקשורה להשתלות איברים.
התלמידים מתוודעים למצב שבו אדם הסכים לתרום את איבריו והיה חתום על כרטיס אדי, ומשפחתו התנגדה.
זה המקום להקשיב לדעות של המתנגדים לתרומת איברים ולהבין אילו ערכים עומדים בבסיס דעתם.
יחד עם זאת, אנו ממליצים לחזק את העמדה נגד התנהגות המשפחה, משום שהם פעלו נגד רצונו של אבי וגם משום שתרומת איברים היא מצווה.
הרבנים התנגדו לתרומה, הרופאים תמכו בה.
ניתן כמשימה לבית (רשות)
כיצד נעודד את הציבור לחתום על כרטיס אדי? (שקופית 24)
לעתים אפשר לשכנע אנשים לחתום על כרטיס אדי באמצעות מסרים קליטים כמו - שיר, פרסומת, סיסמה.
  1. העלו רעיונות כיצד לעודד את הציבור לחתום על כרטיס אדי.
  2. רשמו נקודות עיקריות שחשוב לכם להעביר במסר. היעזרו בסקר ובסרטונים השונים.
  3. בחרו דרך שבה תרצו להעביר מסר לציבור הרחב בנושא.
  4. הציגו את התוצרים באחד מהכלים הבאים: מצגת, סרטון, קובץ WORD.
  5. שמרו על עבודתכם בתיקייה שלכם.
  6. הציגו את המסר לפני חבריכם לכיתה.
כיצד נעודד את הציבור לחתום על כרטיס אדי?
פעילות זו מהווה את שיאה של יחידת ההוראה שכן התלמידים נדרשים לעבור משלב המודעות לשלב של אקטיביזם באמצעות שימוש בכלים מתוקשבים.

מומלץ לדון עם התלמידים מה הם המסרים שהם רוצים להעביר, ובאילו דרכים לייצוג מידע ניתן להעביר מסרים אלה.

זו הזדמנות לשלב מיומנויות של ייצוג מידע בתוכן מדעי באמצעות שימוש בכלי אופיס וכלים אינטרנטיים.

חלק מהמשימה יכול להינתן כעבודת בית
רפליקציה הנחיות לתלמיד המלצות למורה
מה למדתם היום? (שקופית 25)
  1. רשמו משפט אחד או שניים על מה שלמדתם בשיעור.
  2. בחרו חמישה מושגים עיקריים שבהם עסקנו בשיעור, רשמו את פירושם.
  3. מה היה לכם קשה בשיעור?
  4. מה חידש לכם השיעור?
  5. איך תוכלו להשתמש במה שלמדתם בשיעור ?
את התשובות רכזו בקובץ WORD ושמרו בתיקייה שלכם.