מדינת ישראל
משרד החינוך
המינהל למדע וטכנולוגיה
יום ולילה
מדע וטכנולוגיה
נושא השיעור כדור הארץ – מדעי כדור הארץ והיקום - יום ולילה
פיתוח כתיבה ופיתוח: הדס כץ שדה חן
עריכה: אתי טל
ייעוץ פדגוגי: ד"ר שרה קלאצ'קו, ד"ר מירי דרסלר
ייעוץ מדעי: ד"ר שרה קלאצ'קו, ד"ר מירי דרסלר
ייעוץ מידעני: לימור הררי
הכנת מצגת נלווית: הדס כץ שדה חן, אתי טל
שכבת גיל כיתה ג'
משך השיעור 50 דקות
רציונל למורה התלמידים יכירו את התופעה של חילופי היום והלילה. התלמידים יסבירו את הקשר בין תנועת כדור הארץ לבין תופעת היום והלילה.
מטרות
(ידע ומיומנויות)
התלמידים יכירו את התופעה של חילופי היום והלילה.
התלמידים יסבירו את הקשר בין תנועת כדור הארץ לבין תופעת היום והלילה.

סטנדרט משנה: שינויים בכדור הארץ ותופעות מחזוריות הקשורות בתנועות כדור הארץ.
הקשר בין תנועת כדור הארץ סביב צירו לבין תופעת היום והלילה.
מושגים עיקריים יום, לילה, יממה, כדור הארץ
מיומנויות המאה ה-21 אוריינות מדיה ומידע - שקופיות: 7-9(גוגל)-17 (משימה באופק)
מיומנויות תקשורת - שקופית: 25 (העלאת מידע לפורום בית- ספרי)
עבודה שיתופית - שקופיות: 8–18 סיכום
למידה עצמאית - שקופיות: 9 -17 (משימה באופק) 22-19
ידע מוקדם 1. להכיר את המושג מקור אור
2. לדעת שכדור הארץ מסתובב סביב צירו
חומרי למידה
כתובים ומתוקשבים
ספרי לימוד:
"במבט חדש", כיתה ג', הוצאת רמות, עמ' 178-172
"מדע בעידן טכנולוגי", חלק שלישי, הוצאת רכס, עמ' 95-89
מסע מדע ד', הוצאת כנרת, עמ' 93-92

חומרי למידה מתוקשבים:
אתר אופק: מהו יום ומהו לילה?
המחשה של יום ולילה באמצעות גוגל-ארץ
תמונה עם טכנולוגיה המאפשרת לראות יום ולילה בגלילת עכבר על גביה
מצגת מלוות הוראה

עזרים נוספים:
גלובוס, כדורים בגדלים שונים, פנסים בגדלים שונים, כתר עם השם "כדור הארץ" וכתר עם השם "שמש"
מענה לשונות עבודה בקבוצות קטנות, מגוון פעילויות לבחירה אישית, בהתנסות וביישום: תלמידים שונים מוזמנים ללוח או מבצעים עבודה יחידנית במחשב בקצב האישי שלהם.
חזרה על הנלמד בכמה דרכים: בהתנסות, בניתוח דגם ובהתבוננות בסרט/בסימולציה
תוצרי למידה העלאה לקבוצת דיון (פורום) של:
א. תוצאות התנסות בדגם (כדור הארץ והשמש) והמסקנה הקבוצתית.
ב. השאלות שעלו בקבוצה בעקבות ההתנסות בדגם.

למשל:
משימה מידענית (טיפול במידע, חקר רשת, ציד אוצר, סיור וירטואלי ועוד);
הגשת תוצר מתוקשב אישי (מצגת, מסמך, סרטון ועוד);
הגשת תוצר מתוקשב שיתופי (מצגת, מסמך, סרטון ועוד);
חקר ופתרון בעיות;
תקשורת בינאישית.


מהלך השיעור
מהלך ההוראה תיאור הפעילות זמן
פתיחה היכרות עם התופעה חילופי היום והלילה
א. תופעת היום והלילה ומחזוריות היממה.
מבקשים מזוג ילדים להציג את סדר היום שלהם:
מתי הלכתם אתמול לישון? מתי קמתם היום? מה תעשו אחרי בית הספר? מתי תלכו שוב לישון?
מה עשיתם בבוקר? מה תעשו אחר הצהריים? וכדומה.

ב. מציגים חילופי יום ולילה באמצעות תמונה של העיר הונג-קונג. (בהזזת העכבר על פני התמונה נראית יממה.)
כדי לקשור בין התשובות לגבי סדר היום לבין שעות האור ושעות החושך מוצע לשאול:
האם חשבתם מדוע יש אור ויש חושך?
מבקשים מהתלמידים להסביר את המושג "יום" ואת המושג "לילה".
שואלים אותם: איך קוראים ליום וללילה יחד? מהי יממה?
כיצד נוצר יום? כיצד נוצר לילה?

ג.מציגים את נושא השיעור: היממה (יום ולילה) ומטרת השיעור: ללמוד על היממה ולדעת להסביר כיצד נוצרים היום והלילה.
התנסות 1 א. יממה
נציג בשנית את התמונה של העיר הונג-קונג. נעמוד עם העכבר בראש התמונה. נרד עם העכבר כלפי מטה באיטיות. הערב יורד על התמונה, האורות נדלקים. שאילת שאלות:

• מה ראינו בתמונה?
• מה הרגשתם כשראיתם את המעבר מאור – יום, לחושך - לילה בתוך התמונה?
• כשאנו יורדים ועולים בתמונה, אילו חלקים מהיום אנו רואים? (שיום שמות חלקי היממה)

רעיונות להרחבה: שיום חלקי היממה.
אורך היממה הוא 24 שעות. נוהגים לחלק את היממה למספר חלקים: מתחיל היום, בוקר, צהריים, אחרי הצהריים (ערביים), מתחיל הערב לילה. עברו עם העכבר וגלו באיזו שעה זה קורה.

מבקשים מהתלמידים להסביר מהו יום ומהו לילה.
לצורך המחשה נוספת מוצעת פעילות בגוגל-ארץ.
• פתחו את גוגל-ארץ.
• התרחקו עד שתראו את כל כדור הארץ (בגלילה מצד ימין).
• לחצו על צלמית השמש (הצג את אור השמש על השטח).
• שואלים: מה אתם רואים? (חלק בצל חלק באור).
• גררו את העכבר על גבי הגלילה ימינה ושמאלה וראו כיצד יום מתחלף עם לילה.
• מבקשים מהתלמידים לקרוא שוב את ההסבר שנתנו ל"יום ולילה" ולעדכן את ההסבר אם יידרשו.

המשגה א. סכום: מה למדנו?
" יש יום ולילה, כי כדור הארץ מסתובב סביב צירו מול השמש. הוא משלים סיבוב ב-24 שעות, וכך נוצרת היממה. היממה מחולקת ליום – שעות האור וללילה – שעות החושך. ב. מציגים את ההדמיה בפעילות באתר אופק: מהו יום ומהו לילה?
הפעילות מבססת את העיקרון הנלמד לגבי הקשר בין סיבוב כדור הארץ סביב עצמו לבין ההבדלים בשעות היממה במקומות שונים בעולם.
הערה:
ביצוע של שאר הפעילות באתר אופק תלויה במשאבי התקשוב. הפעילות יכולה להיעשות בחלקה בכיתה או בבית כשיעורי בית.
יישום מקרה שקרה...
סבתא משוחחת עם הנכד שלה בטלפון. הסבתא מברכת בלילה טוב, ואילו הנכד מברך אותה בבוקר טוב. בעקבות השיחה מעלים שאלות:
איך זה יכול להיות?
מה מוזר בשיחה?
האם ייתכן? (שאצל אחד בוקר ואצל האחרת יום?)
היכן מתגוררת הסבתא? היכן מתגורר הילד (השיחה בין הסבתא והנכד שלה מתקיימת בשעה שהם נמצאים בשני מקומות שונים בעולם. הסבתא: בסן פרנציסקו, הנכד – בתל אביב (בין תל-אביב וסן פרנציסקו הפרש הזמן מתקרב ל-12 שעות).
הסבירו איך יכול להיות שאצל הסבתא לילה ואצל הנכד יום?
התנסות 2 הבנת התופעה של חילופי היום והלילה

א. איך קורה שיש יום ולילה על פני כדור הארץ?
ב. בואו נשחק...
מה קורה כשכדור הארץ מסתובב סביב צירו מול מקור אור קבוע?
נחלק את הכיתה קבוצות אחדות.
לכל קבוצה כדור ופנס.
על כל כדור נסרטט קווי אורך ונכתוב מספרים על מנת לראות שבכל פעם מוארת גזרה אחרת.

ג. כל קבוצה מבצעת את ההתנסות בעצמה. הקבוצה תחלק תפקידים בין חבריה: תלמיד אחד יחזיק בפנס, השני בכדור, השלישי ייתן את ההוראות (התלמיד האוחז בכדור יסתובב לאט סביב עצמו נגד כיוון השעון). התלמיד עם הפנס יכוון את הפנס אל גוף התלמיד ויימנע מלסנוור את עיניו. התלמיד הרביעי יצפה מהצד, החמישי יצפה וירשום מה רואים (ניתן לראות שרק חלק אחד של הכדור מואר. בכל פעם החלק המואר של הכדור משתנה). חשוב לתת לקבוצות הוראות אחידות וברורות, אבל אפשר להשאיר גם "קצוות פתוחים" לרעיונות שלהם למשל: מה יקרה אם נסתובב עם כיוון השעון? נגד כיוון השעון? מה יקרה אם נעמוד במרחקים שונים ממקור האור? ועוד.

ד. חברי הקבוצה רושמים את מה שראו ועונים על השאלות האלה:
מה קרה כאשר התלמיד הסתובב סביב עצמו:
1. מתי הגיע אור מהפנס אל הפנים ואל החלק הקדמי של הגוף?
2. מתי הגיע אור מהפנס אל הגב ואל החלק האחורי של הגוף?
3. מה קרה לחלקים בגוף שלא קיבלו אור מהפנס?
(מתוך "מסע מדע ד'", כנרת, עמ' 93)
ה. הקבוצה מתארת מה למדה בהתנסות על סמך התצפיות שלה. היא מציגה חמש שאלות לפחות (דף עזר לשאילת שאלות פוריות) שהעלו חברי הקבוצה במהלך הפעילות.
התנסות 3 מכינים גלובוס המוחזק במוט מעוגל כדי שיוכל לעשות סיבוב סביב צירו ופנס או מנורה.
מבקשים:
1 לכוון את המנורה / הפנס לגלובוס / לכדור.
2. לסובב באיטיות את הגלובוס מול המנורה.
3. להבין מה מייצגת המנורה? מה מייצג הגלובוס? מה מייצגת התנועה של הגלובוס סביב עצמו?
4. לנסח כלל על סמך מה שלמדו בשתי התצפיות.
5.לנסח את הכלל כטיעון (טענה + נימוקים) במחולל הכתיבה באתר אופק.
6. להעלות את הטיעון לפורום באתר הבית-ספרי כדי לשתף את כולם.
סיכום ורפליקציה מה למדתי בשיעור? במה השיעור חידש לי?
1. משפט אחד או שניים על הנלמד השיעור.
2. 3-1 מושגים עיקריים שבהם עסקנו בשיעור ופירושם.
3. מיומנות שבה השתמשנו (למשל: מיון/ השוואה/אחר).
4. איך אני יכול/ה להשתמש במה שלמדתי בשיעור במקומות אחרים:
את התשובות יש להעלות לפורום הכיתתי / להעלות למסמך השיתופי בגוגלדוקס / לשמור ביומן הרפלקטיבי שאני מנהל במחשב שלי/ לכתוב במחברת / מקום אחר
הרחבה/ העשרה/ עבודה פרטנית / שיעורי בית א. לקרוא קטע מידע מאחד מספרי הלימוד ולענות על השאלות שאחריו (למשל: "במבט חדש", עמ' 177-176).
ב. לבצע פעילות באתר אופק: מהו יום ומהו לילה?
ג. לבדוק את השאלות שהעלו הקבוצות השונות בפורום, לבחור אחת שלדעת התלמיד היא מעניינת, ולנסות למצוא עליה מידע בספר הלימוד או במקום אחר (לתעד היכן נמצאה תשובה. למשל, להעתיק את הכתובת מהאתר ברשת).
ד. לחפש תמונות המציגות את תופעת היום והלילה. החיפוש ייעשה באמצעות חיפוש במילות מפתח במנועי חיפוש שונים

להעלות את התמונות למאגר מידע בנושא כדור הארץ באתר הבית-ספרי.