מדינת ישראל
משרד החינוך
המינהל למדע וטכנולוגיה

פריחה אדומה באביב
חינוך לשוני עברית
נושא השיעור פרחי אביב: כלנית, נורית ופרג
פיתוח רוחמה מיג'אן
שכבת גיל כיתה א'-ב'
משך השיעור שלושה/ארבעה שיעורים
רציונל למורה יחידת שיעורים שמטרתה הפקת מידע מטקסט עיוני. הסוגה במרכז טקסט מידעי מתוך הספר מגדיר הפרחים של פרופסור פיצפונטבע /מירי לשם.
רצף
מטרות תוכן הכרת המושג "פריחה"
הכרת פרחי אביב אדומים - כלנית, נורית ופרג.
מציאת הדומה והשונה בין הפרחים.
מטרות שפה(עולם השיח, האופנוּת במרכז, טקסט מרכזי, הישגים נדרשים) עולם השיח העיוני - קריאת טקסט מידעי.(אופנות: קריאה)
הישגים נדרשים
הבנת המשמעות הגלויה של הטקסט:
  • הבנת מידע מפורש.
  • קישור לידע העולם (הישג 4).
הבנת המשמעות הסמויה בטקסט:
  • הבנת מטרות הטקסט.
הפקת מידע - מספרי מידע מאוירים (הישג 5).
  • שימוש במקדמי ארגון למציאת המידע הדרוש.
  • דליית מידע רלוונטי לנושא הנלמד ממקור מידע אחד לפחות.
מיומנויות המאה ה-21 אוריינות קריאה דיגיטלית – יכולת של קריאה וארגון מידע באמצעות המחשב, שילוב מרכיבים חזותיים, שימוש במגוון אתרים עשירים ועדכניים ללמידה.
ידע מוקדם עונות השנה, מאפיינים של עונת האביב, קריאה
חומרי למידה
(כתובים ומתוקשבים)
  1. מצגת עם תמונות הפרחים, דפי מידע במצגת טבלת השוואה בין הפרחים,
  2. דפי מידע לתלמידים - הפרחים: כלנית, נורית, פרג.
  3. לוח חכם (לוח אינטראקטיבי), אם יש.
היענות לשונות עבודה בקבוצות על פי רמות.
תוצרי למידה


מהלך השיעור
מהלך ההוראה רציונל למורה זמן
שיעור מספר 1 מליאה - שיחה על עונות השנה והתמקדות בעונת האביב.
קריאת השיר "איך יודעים שבא אביב"/דתיה בן דור מהמצגת: "שואלים ועונים".
מצגת - שקופית מס' 2, קישור לאתר שירונט.
היכרות עם המושגים: עונות השנה בכלל ועונת האביב בפרט, כפתיחה חווייתית ללימוד קטעי מידע על פרחי אביב. 10 דקות
מליאה - הקניה על הכלנית הטרמת מבנה טקסט על פרח (טרם הקריאה). מצגת - שקופיות מס' 3, 4.
  1. המורה מבקש/ת מהתלמידים לשאול שאלות שהיו רוצים לדעת על הכלנית.
  2. המורה מקליד/ה את דברי התלמידים בתוך תיבות טקסט ומציג/ה באמצעות המקרן.
  3. המורה מבקש/ת מהתלמידים למיין את השאלות. התלמידים יגררו את תיבת הטקסט וייצרו קבוצות בעלות מכנה משותף.
    המורה י/תבקש מהתלמידים לתת שם לכל קבוצה, לדוגמה: תיאור הפרח, טיפול בפרח, מקום גידול, מקור שם הפרח - יצירת תעודת זהות לפרח בתיווך של המורה.
  4. המורה והתלמידים יחליטו על מסגרת של צבע לכל רכיב (המורה שומר/ת את החומרים בתיקייה).
הערה: אם יש לוח חכם בכיתה, ניתן לבצע את הפעילות באמצעות הלוח.
  • הטרמה לקריאת טקסט על פרחים - היכרות עם רכיבי הטקסט.
  • חשוב שהתלמידים יכירו מבנים שונים של טקסטים מידעיים: פרחים, בעלי חיים, ביוגרפיה ועוד.
  • מיון והכללה.
15 דקות
עבודה בזוגות - שקופיות מס' 5, 6, 7
משימה
קראו את קטע המידע על הכלנית, הדגישו (מרקרו) בצבעים מתאימים את המידע המתאים לכל רכיב ומלאו במחברותיכם את תעודת הזהות לכלנית.
מליאה
המורה מעלה את דף המידע מוקלד על הלוח.
המורה בודק/ת עם התלמידים בודקים בדף המידע את הרכיבים שסימנו התלמידים בדף שלהם ומזמין/נה תלמידים למרקר על גבי הטקסט המוצג על הלוח.
המורה והתלמידים רואים אם יש פרטים נוספים על הכלנית, ממרקרים ומוסיפים אותם לתעודת זהות שהוכנה, ולהיפך - בודקים אם יש בתעודת הזהות רכיבים שאין עליהם תשובה.
זמן לקריאה ולהפקת מידע באופן עצמאי ועם עמיתים.
בדיקה במליאה לשם חיזוק הדברים הכתובים והמחשתם על ידי המצגת עם הפרח -טקסט חזותי.
20 דקות










10 דקות
שיעור מספר 2
המורה מציג/ה על גבי המסך את המהלכים שנבנו במפגש הקודם.
המורה חוזר/ת על הרכיבים המאפיינים טקסט מידע על פרח .
המורה מדפיס/ה את דף המאפיינים ומחלק/ת לתלמידים.
הערה: אם יש מחשב אישי, החומרים נשמרים בתיקייה של התלמידים.
עבודה אישית המורה מציג/ה תמונה של כלנית ומידע נוסף על הכלנית.
משימה
התבוננו בתמונה ובקטע הכתוב. הוסיפו בדף שלפניכם פרטים נוספים על הכלנית (שקופיות מס' 8 עד 12).
כדאי להביא את הפרח בצבעים השונים כדי להראותו לתלמידים (פרח תרבותי).
חשוב להסביר שהכלנית פרח מוגן.
15 דקות
מליאה
המורה י/תקרין את הטקסט. התלמידים יאמרו מהו המידע החדש שלמדו (מהטקסטים והתמונה). המורה י/תכתוב את דברי התלמידים ליד מקור המידע בטקסט או תדגיש אותו (עכבר ימני, אפשרות מצביע). התלמידים יסבירו מה עזר להם למצוא מידע נוסף על הכלנית.
10 דקות
מליאה - רפלקציה
בסוף השיעור - המורה שואל/ת: איזה מידע חדש למדתם היום? מה עזר לכם לקרוא ולהבין את קטע המידע על הכלנית?
תשובות מהתלמידים:

למדנו מתוך הקטעים הכתובים, מהתמונה.
כשנקרא קטע מידע אחר על פרחים, נדע מה הם הרכיבים שיהיו בקטע זה לדוגמא: עונת הפריחה, מקום גידולו, מראה הפרח....

שיעורי בית - לצייר את הפרח על פי הנלמד בקטע המידע.
שיחה למטרות רפלקציה. 10 דקות
שיעור מספר 3
מליאה
פתיחה בשיר "איך יודעים שבא אביב" (דקלום ושיר). • תזכורת על הכלנית שנלמדה בשיעור קודם והצגת מטרות השיעור לתלמידים - שקופית מס' 13:
  • ללמוד על הכלנית, הנורית והפרג.
  • לקרוא ולהבין קטע מידע על פרחים אלו.
  • להשוות בין הפרחים.

הטרמת מילים - שקופיות מס' 14 עד 17 המורה אומר/ת לתלמידים: בטקסטים שנקרא על הפרחים יופיעו מילים חדשות - נקרא אותן, נבין אותן, וזה יקל עלינו להבין את הטקסט.
  • חלוקת קטע המידע על שלושת הפרחים.
  • המורה מראה על הלוח צילום של משטחי פריחה ומבקשת מהתלמידים להגיד מה הם רואים בתמונה. תשובות מצופות מהתלמידים: הרבה פרחים אדומים, הרבה כלניות, שדה של כלניות. המורה כותב/ת את דברי התלמידים, ולאחר מכן התלמידים יחפשו בטקסט את המילה המתאימה לתמונה וימרקרו. יש לשער שהתלמידים יאמרו: שטיח אדום ענק, משטחי פריחה, שטחים נרחבים.
    המורה צובע/ת את אותיות השורש ש.ט.ח. ומראה את הקשר בין שטיח לשטח - חלקה, מקום המשתרע לאורך ולרוחב.
  • המורה מראה שלוש תמונות שבהן רואים צפיפות ומבקשת מהתלמידים למצוא את המשותף ולהגדיר את המילה: צפיפות - צמודים זה ליד זה. סימון המילה במדגש (מרקר) בקטע המידע. המורה מקרינ/ה על הלוח את כל המילים החדשות עם פירושן. התלמידים קוראים ומסמנים בקטע המידע שלהם: מעין - כמו, שטחים נרחבים - שטחים גדולים, לעומת - בהשוואה ל...
הקניית אוצר מילים במטרה להקל על התלמיד את קריאת הטקסט והבנתו.
  • הרחבת המאגר של אוצר המילים על בסיס מידע חזותי - המחשת חלק מהמילים החדשות בעזרת הקרנת תמונות במצגת, מתמונות להגדרת המילים.
  • הבנת המילה על פי שורשה.
20 דקות
שיעור מספר 4
עבודה עצמית - שקופיות מס' 18, 19
הוראה: קראו את קטע המידע המספר על שלושת הפרחים בקריאה דמומה וכתבו על הלוח המחיק דבר אחד חדש שלמדתם.. (לכל תלמיד לוח קטן מחיק)
מליאה - שקופית מס' 19
המורה מקרינ/ה את הטקסט על גבי המסך ומסמנ/ת על קטע המידע את המשפט:
מֵרָחוֹק כֻּלָּם נִרְאִים דּוֹמִים מְאֹד, אֲבָל אִם נִתְקָרֵב נוּכַל לְזַהוֹת אוֹתָם וּלְהַבְדִּיל בֵּינֵיהֶם"
מה מבינים ממשפט זה?
תשובה מצופה: הפרחים דומים זה לזה מרחוק, אך יש הבדל ביניהם.
הוראה:
  1. סמנו בקטע המידע את הדברים המשותפים לשלושת הפרחים לפי הטקסט.
  2. סמנו בקטע המידע מה שונה בין שלושת הפרחים.
התייחסות לטבלת ההשוואה - שקופית מס' 20
מציאת קריטריונים לדומה בין הפרחים על פי הטקסט וכתיבת הקריטריון בטבלה המוקרנת. (מה משותף מתוך הטקסט לשלושת הפרחים ?)
תשובות מצופות: לכולם צבע אדום, כולם פרחים מוגנים. מה שונה? זמן הפריחה שונה.
הוספה לטבלה ומרקור הדברים השונים על ידי התלמידים בקטע המידע המוקרן.

הערה: אם התלמידים לא מגלים את הקריטריון, המורה תשאל באיזו עונה פורח כל פרח ואחר כך תבקש לעשות הכללה לקריטריון. (במצגת בשקופית 20)

הערה: קיימת הנפשה קודם לפרטים הדומים והשונים, ואחר כך לקריטריון.
תמונות הפרחים:
  1. כלנית
  2. נורית
  3. פרג
התבוננות התלמידים בפרטים השונים בחלקי הפרח.
שיחה בעל פה מה דומה ומה שונה בין הפרחים.
שקופית מס' 21
התמודדות עם קריאה עצמית והפקת מידע מטקסט מידעי.
  • ארגון המידע שקראו התלמידים.
  • מציאת הכללות(משימה מסדר חשיבה גבוה).



  • הפקת מידע מטקסט חזותי.







  • התמודדות עם קריאה והפקת מידע.
  • מתן מענה לשונות.
15 דקות
שיעור מספר 5
עבודה בקבוצות - שקופיות מס' 28 עד 32
בשקופיות מס' 22 עד 27 - הטקסטים ממגדיר הפרחים ותמונות הפרחים.
קריאה מעמיקה של כל קבוצה על פרח או על שני פרחים במטרה להמשיך ולמצוא נקודות להשוואה.
קבוצה א (בינוניים) - כתבו ת"ז על הפרג.
קבוצה ב (בינוניים) - כתבו ת"ז על הנורית.
קבוצה ג (מיומנים) - קראו את קטע המידע על הפרג ועל הכלנית:
מצאו שני דברים דומים בין הכלנית לפרג וכתבו אותם.
מצאו שני דברים שונים בין הכלנית לפרג וכתבו אותם.
קבוצה ד (מיומנים) – קראו את קטע המידע על הכלנית ועל הנורית:
מצאו שני דברים דומים בין הכלנית לנורית וכתבו אותם.
מצאו שני דברים שונים בין הכלנית לנורית וכתבו אותם.
קבוצה ה' (לא מיומנים) התאמת מידע לתמונה.
הוראה: כתבו ליד כל חלק מפרח הכלנית או הנורית את המידע הכתוב עליו בטקסט.
20 דקות

מליאה - שקופיות מס' 33, 34

המורה י/תסכם וי/תציג נקודות ההשוואה שמצאו התלמידים בטבלה שהוקרנה על הלוח, התלמידים יתבוננו במצגת עם הפרחים וימרקרו את הפרטים שנמצאו בקטעי המידע

ניתן להשתמש באפשרויות:
  1. בשקופית שבה יש הקריטריונים הניתנים מראש לתלמידים.
  2. התלמידים חושבים ומוצאים את הקריטריונים להשוואה.

במצגת בשקופית מס' 34, מופיעות שתי העמודות הראשונות שמילאנו קודם, ושאר הקריטריונים והפרטים להשוואה בהנפשה.
המורה מראה את השקופית לאחר ששמעה את תשובות התלמידים.
שם הפרח צבע עלי כותרת העונה שבה הוא פורח משפחה מספר עלי כותרת עלי כותרת
קטיפתי/ מבריק
עלי כותרת בצבעים נוספים מקור השם
כלנית אדום סוף החורף הנוריתיים 6 קטיפתי סגול
כחול
לבן
ורד
כלה על שום יופיה והדרה
נורית אדום אביב הנוריתיים 8-5 מבריק צהוב
כתום
נור- אש
פרג אדום סוף האביב הפרגיים 4
ארגון מידע
הכללות
10 דקות

שקופית מס' 35
מליאה - רפלקציה
חזרה למטרות שהוצגו בתחילת השיעור וכתיבה או שיחת רפלקציה על ידי התלמידים.
*מה עשינו כדי להבין את קטעי המידע?
*מה עשינו כדי להשוות בין הפרחים?
המללה על ידי התלמידים.
כתיבה למטרות רפלקציה. 10 דקות
אישור זכויות יוצרים - יחידת הוראה פריחה אדומה באביב
כלנית1, כלנית 2, כלנית 3, כלנית 4, נורית, כלנית, פרג, נורית, לול עופות, פרג 1, פרג 2, פרג אגסני, תמונה שביל, קולב, פסח, איך יודעים שבא אביב,