מדינת ישראל
משרד החינוך
המינהל למדע וטכנולוגיה


שומרים על העולם
חינוך לשוני עברית
נושא השיעור שומרים על העולם
פיתוח צוות מדריכות חינוך לשוני, האגף לחינוך יסודי והמזכירות הפדגוגית
שכבת גיל כיתה ג'
משך השיעור שני שיעורים
רציונל למורה יחידת הוראה זו מוצגת כדוגמה לשיעור בהקניית השפה לתשתית טכנולוגית של מורה מקוון (מודל A, שלפיו בכיתה מחשב, מקרן ואינטרנט).
היחידה "שומרים על העולם" מצטרפת לפעילות הענפה של משרד החינוך בנושא חינוך סביבתי. ביחידה זו התלמידים יכירו את תרומתם של יערות הגשם למצב האקולוגי בעולם.
יחידה זו היא חלק מיחידות הוראה שפותחו בשנת הלימודים תש"ע עבור כיתות ג' והמצויות בכל בית ספר (מודפסות).
ליחידה באתר האגף לחינוך יסודי
ליחידה באתר מט"ח
רצף חלק זה הוא הפתיח ליחידה, ומטרתו לסייע לתלמידים לגבש את עולם התוכן והמושגים הרלוונטיים לקריאה עצמית של הטקסט הראשון.
מטרות שפה הרחבה והעמקה של אוצר מילים (הישג 6, "חינוך לשוני").
חיפוש במילון (הישג 6, "חינוך לשוני").
הכנה לקראת קריאה עצמית של התלמידים את הטקסט "עצי החיים".
מיומנויות המאה ה-21
ידע מוקדם זיהוי של מילים המסתעפות מאותו שורש כשייכות לאותה "משפחת מילים".
חיפוש במילון על פי סדר האלף-בית (בבתי ספר שיש בהם הרשאה לשימוש במילונים דיגיטליים, מומלץ להשתמש בהם).
חומרי למידה
(כתובים ומתוקשבים)
מצגת
ליחידה באתר האגף לחינוך יסודי
ליחידה באתר מט"ח
היענות לשונות ביחידה עצמה, במהלך עבודה עצמית, תסייע המורה לתלמידים.

תלמידים מתקשים יקבלו סיוע במסגרת שעות פרטניות, שבהן יחזרו על הפעילויות העצמאיות הנדרשות מהילדים.
תוצרי למידה הבנת העקרונות של חיפוש מילה במילון (הורדת מוספיות).
קריאה עצמית של החלק הראשון בטקסט "עצי החיים".
הרחבת אוצר מילים.
מהלך השיעור
מהלך ההוראה רציונל למורה זמן
שיעור ראשון המורה תצפה בסרטים לפני השיעור ותבחר את החלקים המתאימים לצפייה בכיתה.
שקופית 2 – מטלת צפייה: צפו בסרטון וחשבו "מה מאפיין יערות גשם?"
שקופית 3 – קישור לסרטונים

מסגרת הלמידה: מליאה
הרחבת ידע העולם תוך כדי שימוש באמצעים חזותיים דיגיטליים - סרטון ותמונות. 10 דקות
משימה בקבוצות:
מה מאפיין יערות גשם? קיימו דיון בעקבות הסרט וכתבו משפטים אחדים המתארים את יערות הגשם.

מסגרת הלמידה: קבוצות
זמן ליישום ולעיבוד מידע באופן עצמאי ועם עמיתים. 15 דקות
שקופית 4 – בעקבות הצפייה בסרט והעבודה בקבוצות מוצגת תמונה של יערות הגשם. המורה כותבת מפי התלמידים (בתוך המלבנים) "מה מאפיין יערות גשם?" תשובות אפשריות: צבע ירוק, הרבה צמחים, לחות (למורה: כדי לכתוב יש לעבור ממצב מצגת למצב שקופית).
המורה מזמינה תלמידים הממקמים את המלבנים במקום הרלוונטי בתמונה.
מליאה: איסוף המילים למאגר מילים כיתתי, הצגת השקופית עם המילים.

מסגרת הלמידה: מליאה
הרחבת המאגר של אוצר המילים האישי על בסיס מידע חזותי ובאמצעות למידת עמיתים. 7 דקות
שקופית 5 – תמונה של יערות הגשם + משפט מתוך הטקסט שהתלמידים עתידים לקרוא: "יערות הגשם הם שטחי אדמה גדולים, שעצים גדלים בהם בצפיפות ולגובה של שמונים מטרים".
הצגת התיאורים מפי התלמידים (שקופית 4) לעומת תיאור המחבר (צפיפות = הרבה עצים ....).

מסגרת הלמידה: מליאה
5 דקות
שקופית 6 – הצגת משפט נוסף מתוך הטקסט. המשך תיאור יערות הגשם.
"בזכות הגשם הרב אדְמת היער מכוסָה שכבות של צִמחייה עֲבותָה".
מבררים יחד את פירוש המילה – עֲבותָה, באמצעות: ידע עולם, "מילים נרדפות" מתוך ה"אופיס" או במילון דיגיטלי, ואם אין כזה - מילון בכריכה קשה.
פירוש המילה – עבות.
שקופית 7 - הצגת המשפט והתמונה המתאימה.

מסגרת הלמידה: מליאה
5 דקות
שיעור שני משימה אישית: התלמידים מתבקשים לקרוא את שתי הפסקות הראשונות בטקסט "עצי החיים" ולכתוב איזה מידע נוסף יש בפסקות אלו על יערות הגשם.
עליהם לציין מילים שהיו להם קשות או לא מוכרות בפסקה זו.
המורה תלמד על המילים הלא מוכרות על פי ההנחיות ביחידת ההוראה
(עמ' 12-11)


מסגרת הלמידה: עצמית
תחילתו של תהליך הפקת משמעות מטקסט בקריאה עצמית.
המורה מסייעת לתהליך בעזרת שאלה מנחה לקראת הקריאה העצמית.
דרכים נוספות להרחבת אוצר מילים.
15 דקות
לבחירה: פעילויות המשך, הכנת מילון דיגיטלי כיתתי. כל קבוצת תלמידים אחראית למילה אחרת.
פעילויות לקראת הכנת המילון: עיון במילונים שונים, היכרות עם מילונים ברשת, השוואה בין המילונים, החלטה: מה תהיה הייחודיות של המילון שלנו?
אפשרויות לדף המילון הכיתתי: המילה, פירוש מתוך... קישוריות לתמונה או לאתר, קישוריות לטקסט שבו נמצאת המילה.