מדינת ישראל
משרד החינוך
המינהל למדע וטכנולוגיה

צרכנות נבונה וחינוך לשוני - המוצר הפגום
חינוך לשוני עברית
נושא השיעור צרכנות נבונה וחינוך לשוני - המוצר הפגום
פיתוח צוות מדריכות חינוך לשוני, האגף לחינוך יסודי והמזכירות הפדגוגית
שכבת גיל כיתה ה'
משך השיעור שני שיעורים
רציונל למורה יחידת הוראה זו מוצגת כדוגמה לשיעור בהקניית השפה לתשתית טכנולוגית של מורה מקוון (מודל A, שלפיו בכיתה מחשב, מקרן ואינטרנט).
היחידה היא חלק מיחידת הוראה, המשלבת הוראת רכיבים שפתיים בחינוך לצרכנות נבונה, שפיתחה המועצה הישראלית לצרכנות.
היחידה המוצעת כאן מתמקדת בשיעור השני מבין שמונת שיעורי היחידה - "המוצר הפגום", עמ' 20.
רצף שש יחידות הוראה במסגרת הוראת "צרכנות נבונה וחינוך לשוני":
צרכנות ואני המוצר הפגום לא היה ברור קולט כל העת
(2 שיעורים)
אריזות
(2 שיעורים)
סיכום
מטרות מטרות בתחום הצרכנות:
היכרות עם זכויות הצרכן: החזרת מוצרים.
כלים להתמודדות במקרים של רכישת מוצרים פגומים.

מטרות השפה:
כתיבת טקסט למטרות טיעון והנמקה (מכתב בקשה).
הרחבת אוצר המילים הפעיל בפועלי אמירה.
שימוש נכון בקשרי ניגוד ובקשרי תמיכה.
מיומנויות המאה ה-21
ידע מוקדם יחידה ראשונה (צרכנות ואני)
יחידה שנייה (עד עמ' 26 כולל)
חומרי למידה
(כתובים ומתוקשבים)
קישור ליחידה באתר המועצה הישראלית לצרכנות
קישור ליחידה באתר האגף לחינוך יסודי
היענות לשונות בתוך היחידה עצמה, בזמן עבודה עצמית, תסייע המורה לתלמידים. עבודה בזוגות - סיוע עמיתים. תלמידים מתקשים יקבלו מענה במסגרת שעות פרטניות, שבהן יקבלו סיוע בפעילויות העצמאיות הנדרשות מהילדים.
תוצרי למידה כלי עזר לכתיבה - מחוון.
תהליך כתיבה המקדם את הידע על תוכן, על מבנה ועל ידע לשוני רלוונטי למכתב למטרות טיעון ושכנוע.
תיעוד רפלקטיבי של תהליך הלמידה.


הערה: בכיתות שבהן מחשב לכל תלמיד, כל תהליך הכתיבה האישי ייערך במחשב. בכיתות אחרות - במחברות.
בכיתות שבהן התלמידים כותבים במחברות, יש לבקש שהכתיבה הראשונה תתבצע בדילוג של שורה, כדי שיהיה מקום להכנסת השינויים בתהליכי השכתוב. באופן זה הם לא ייאלצו להעתיק את הטקסט בכל פעם.


מהלך השיעור
מהלך ההוראה
רציונל למורה
זמן
שיעור ראשון המשימה מוצגת על הלוח: עינב חזרה לחנות להחליף את הכרזה הקרועה ולא מצאה כרזה אחרת במקומה. כתבו מכתב לבעלת החנות, במכתבכם שכנעו אותה לתת החזר כספי לעינב (עמ' 26 ביחידה).

ניהול דיון לפיצוח המטלה, שאלות אפשריות:
מה אתם נדרשים לכתוב?
לשם מה המכתב?
בעקבות מה נכתב המכתב?
למי הוא נכתב?
במהלך הדיון, המורה צובעת את חלקי המשימה שבהם נמצאת "התשובה" לשאלה (לדוגמה, בעקבות מה נכתב המכתב? "עינב חזרה לחנות להחליף את הכרזה הקרועה ולא מצאה כרזה אחרת במקומה")
ניהול דיון על רכיבי התוכן הנדרשים במכתב. המורה בונה עם הילדים מחוון שישמש כלי עזר לכתיבתם. רכיבי המחוון נכתבים יחד עם הילדים ובעקבות הצעותיהם. (לדוגמה, המכתב צריך לכלול את הרכיבים האלה:

• הצגת האירוע המפרט את גילוי המוצר הפגום ואי-מציאת מוצר חלופי.
• הצגת הזכות בחוק להגנת הצרכן.
• הצגת הבקשה לקבל החזר כספי.)

מסגרת הלמידה: מליאה
השיעור מתחיל לאחר העיסוק באירוע - עינב חזרה לחנות להחליף את הכרזה הקרועה ולא מצאה כרזה אחרת במקומה.

תהליך כתיבה המתחיל בפיצוח משימת הכתיבה + בניית כלי עזר לרכיבי התוכן.
20 דקות
עבודה עצמית: התלמידים כותבים את המכתב.

מסגרת הלמידה: עצמית
הערה: תלמידים שלא סיימו יסיימו בבית.
התלמידים ישלחו למורה בדוא"ל את המכתבים שלהם, כדי שהמורה תוכל לבחור מכתב להדגמה של תהליך השכתוב.
טיוטה ראשונה עם כלי עזר (מחוון) לכתיבה. 25 דקות
שיעור שני המורה בוחרת מכתב אחד להצגה בפני כלל התלמידים מבין המכתבים שנשלחו אליה (לפני השיעור היא מקלידה ומקרינה).
בדיקת המכתב ברכיבי התוכן באמצעות המחוון.
הדגמת ההצעות לשיפור/שינוי בתוך הטקסט באמצעות שימוש בגופן/צבע אחר. (לדוגמה, כנימוק כדאי לצטט את החוק המופיע בעמ' 27.)

בסיום תהליך השכתוב (בתחום התוכן) – דיון על תהליך השכתוב ותוצאותיו. שאלות אפשריות:מה השתנה בטקסט?
בעקבות השינויים, מה תבין המוכרת טוב יותר?
בשולי הדף – כתיבת התובנות שעלו מהדיון עם התלמידים (מטה-קוגניציה). (לדוגמה, "הוספנו את החוק, על כן המוכרת תבין שהיא חייבת
לתת החזר כספי - ביסוס הטענה".)

מסגרת הלמידה: מליאה
יש לבחור טקסט שאינו "נמוך" מדי.
יש לקבל את הסכמתו של התלמיד ל"התערבות פומבית" בטקסט.

הדגמת תהליך רפלקטיבי של מעבר מטיוטה לטיוטה (הסיבות לשינויים בטקסט)
15 דקות
עבודה עצמית: הנחיה לתלמידים: בדקו ותקנו את המכתבים שלכם, היעזרו במחוון ובדוגמה שראיתם. לאחר השכתוב בדקו את השינויים וכתבו בשוליים תובנות. אין להעתיק את הטקסט - יש לשנות מעל/בצבע אחר.
מסגרת הלמידה: עצמית
יישום המודגם במליאה בעבודה עצמית. 20 דקות
מחלקים לתלמידים את החלק של המחוון המתייחס למבנה המכתב (עמ' 29 ביחידה).
דנים עם התלמידים ברכיבי המחוון בפן המבנה.

מסגרת הלמידה: מליאה
5 דקות
משימה בזוגות:
החליפו ביניכם את המכתב שכתבתם. קראו את המכתב שכתב חברכם ובחנו אותו לאור רכיבי המבנה במחוון שבידכם. ציינו במחוון מה הם הרכיבים הקיימים ומה עליו להשלים.

מסגרת הלמידה: זוגות
הערכת עמיתים והעמקה ברכיבי מבנה הטקסט באמצעות מחוון. 10 דקות
שיעורי בית:
שנו את מכתבכם בהתאם למשוב שקיבלתם מחברכם.
אין להעתיק את הטקסט - יש לשנות מעל/בצבע אחר.

מסגרת הלמידה: בית

התלמידים ישלחו למורה בדוא"ל את המכתבים שלהם, כדי שהמורה תוכל לבחור מכתב להדגמה של תהליך השכתוב.
שימוש בהערכת עמיתים לצורך שיפור הכתיבה. 15 דקות
שיעור שלישי המורה בוחרת טקסט של אחד התלמידים להצגה בפני כלל התלמידים (לפני השיעור היא מקלידה ומקרינה).
הילד שהטקסט שלו נבחר מציג ומסביר את השינויים שהכניס בכתיבתו. (לדוגמה," שיניתי בעקבות המשוב של העמית ו/או בעקבות ההוראה של המורה".)

מסגרת הלמידה: מליאה
יש לבחור טקסט שחל בו שינוי הראוי לדיון, תוך כדי חשיבה על הרכיבים העתידים להילמד בלשון.
יש לקבל את הסכמתו של התלמיד ל"התערבות פומבית" בטקסט.
10 דקות
המורה מציגה את חלק הלשון במחוון (עמ' 29 ביחידה). דיון על הבחירות הלשוניות המתאימות לטקסט למטרות טיעון ושכנוע. המורה מחליפה פעלים/קשרים (במקרה הצורך) בטקסט של התלמיד ומדגימה את השינוי הנדרש.

מסגרת הלמידה: מליאה
10 דקות
כל תלמיד בודק ומשנה בטקסט שלו. אין להעתיק את הטקסט - יש לשנות מעל/ בצבע אחר.

מסגרת הלמידה: עצמית
15 דקות
המורה יוזמת, עם התלמידים, מהלך המסכם את הלמידה ומחדד את הפן הרפלקטיבי על הלמידה. לדוגמה, מה שיניתם בטקסט? מדוע ערכתם את השינוי? מה סייע לכם לדעת מהו השינוי הנדרש בטקסט שכתבתם? בפעם הבאה שתידרשו לכתוב טקסט כזה, מה תדעו לעשות טוב יותר?

מסגרת הלמידה: בית

משימה לבית: כתבו מה למדתם מתהליך כתיבת המכתב. מה מהתהליך שעברתם יעזור לכם בכתיבה הבאה שלכם? הביאו דוגמאות ממכתבכם.

חשוב: לדון עם התלמידים על הרפלקציה האישית שלהם.
את סיכום כל התהליך תכתוב המורה כמסמך ותשלח לתלמידים בדוא"ל (לאחר המשוב על שיעורי הבית).
רפלקציה על תהליך הלמידה. 15 דקות