מדינת ישראל
משרד החינוך
המינהל למדע וטכנולוגיה

יוצאים לשטח
חינוך לשוני עברית
נושא השיעור מולדת, חברה ואזרחות - "יוצאים לשטח..."
פיתוח צוות מדריכות חינוך לשוני, האגף לחינוך יסודי והמזכירות הפדגוגית
שכבת גיל כיתה ד'
משך השיעור שלושה שיעורים
רציונל למורה יחידת הוראה זו מוצגת כדוגמה לשיעור בהקניית השפה לתשתית טכנולוגית של מורה מקוון (מודל A, שלפיו בכיתה מחשב, מקרן ואינטרנט).
רצף היחידה היא חלק מיחידת הוראה, המשלבת הוראת רכיבים שפתיים בתכנית הלימודים "מולדת חברה ואזרחות", שפותחה בשנת הלימודים תש"ע (מעמ' 19).
מטרות מטרות מתחום לימודי מולדת, חברה ואזרחות:

• אהבת הארץ ו"אכפתיות למתרחש" במדינה.
התלמידים יחזקו את הזיקה לסביבתם הקרובה על כל מרכיביה האנושיים, התרבותיים והפיזיים באמצעות סיורים ופעילות חווייתית מתמשכת (מטרה 3 בתכנית הלימודים "מולדת חברה ואזרחות").
• קשרי גומלין בין הפרט לסביבות שבהן הוא חי.
התלמידים יכירו תופעות שונות בסביבתם הקרובה ויבחנו את כל המרכיבים השונים של כל תופעה ואת הקשרים ביניהם. הם יהיו מודעים לביטוי הכולל של התופעה ולהשפעותיה על הסביבה, על הפרט ועל החברה תוך כדי התייחסות לעבר, להווה ולעתיד (מטרה 7 בתכנית הלימודים "מולדת חברה ואזרחות").

מטרות השפה:

• כתיבת תיאור והסבר על הסביבה הקרובה (הישג 2, "חינוך לשוני").
• שימוש באוצר מילים מתחום הדעת: שטחים פתוחים, פארקים, אזור תעשייה...
• שימוש בזמן הווה ובגוף שלישי.
מיומנויות המאה ה-21
ידע מוקדם היכרות עם אזורים ביישוב, התבססות על הנלמד בספר הלימוד, עמ' 23-16.
חומרי למידה
(כתובים ומתוקשבים)
קישור לספר הלימוד
היענות לשונות בתוך היחידה עצמה, בזמן עבודה עצמית, תסייע המורה לתלמידים. עבודה בזוגות - סיוע עמיתים.

תלמידים מתקשים יקבלו מענה במסגרת שעות פרטניות, שבהן יקבלו סיוע בפעילויות העצמאיות הנדרשות מהילדים.
תוצרי למידה נקודת המוצא לכתיבה היא התנסות וחוויה אישית.

תהליך כתיבה, המקדם את השימוש במושגים מתחום הדעת ובידע לשוני רלוונטי (זמנים וגופים מתאימים לטקסט למטרות תיאור והסבר).


הערה: בכיתות שבהן מחשב לכל תלמיד, כל תהליך הכתיבה האישי ייערך במחשב. בכיתות אחרות - במחברות.


מהלך השיעור
מהלך ההוראה רציונל למורה זמן
שיעור ראשון משימה לבית, המתבצעת לפני השיעור:
א. עליכם לצאת לסיור בסביבתכם הקרובה. צלמו תמונות המציגות את הסביבה, כגון; מבנים ציבוריים, שטחים ירוקים/פתוחים, בתים חדשים ובתים ישנים.
ב. מבין תמונות אלה בחרו תמונה אחת, המייצגת את הסביבה הקרובה אליכם בדרך הטובה ביותר לדעתכם.
נדרש צילום במצלמה דיגיטלית.
התלמידים יצרבו את התמונה על גבי תקליטור או ישמרו בהחסן נייד ויביאו את התמונה לשיעור.

אפשרות מתקדמת: כל תלמיד יעלה את התמונה שצילם לאלבום שיתופי בפיקסה , ובכיתה המורה תציג את האלבום כולו בפני הכיתה. ליחידה מצורף מדריך טכני לשימוש בפיקסה

מסגרת הלמידה: משימה עצמית לבית
שימוש באמצעים חזותיים דיגיטליים להמחשה. 30 דקות
בכיתה המורה בוחרת תלמידים אחדים, המציגים את התמונה הנבחרת. המורה מעלה את התמונה של התלמיד הדובר לעיני כל הכיתה, והיא מבקשת ממנו (המשימה כתובה על הלוח): "תארו והסבירו את הפרטים המופיעים בתמונה שבחרתם."

(לדוגמה, "רואים את בית-הכנסת, שהוא מבנה ציבור מלפני 50 שנה בשכונה שלנו - שכונת 'הפועלים'.") התלמידים מציגים את התמונה שבחרו ומנמקים את בחירתה.

מסגרת הלמידה: מליאה
הילדים מתנסים בתיאור ובהסבר בעל-פה לפני הכתיבה.

יצירת הטקסט המנטלי (הטקסט שנוצר בתהליך תכנון הכתיבה).
15 דקות
המורה מקלידה את דברי אחד הילדים (לנגד עיניו ולעיני הכיתה). כך נוצר הטקסט הראשון, המהווה בסיס לתכנון הכתיבה.
המורה מבקשת מהילדים להדגיש בטקסט המוצג באמצעות המקרן, מושגים בתחום התוכן (מולדת, חברה ואזרחות; שטחים פתוחים, מבנה ציבור... ראו ביחידת ההוראה).

מסגרת הלמידה: מליאה
המעבר מהטקסט הדבור/המנטלי לטקסט כתוב - טיוטה ראשונה. 10 דקות
כל ילד כותב תיאור והסבר על האזור שבו ביקר, המתאים לתמונה שהוא בחר, תוך כדי הקפדה על דיוק בפרטים ועל שימוש באוצר מילים מתחום התוכן. המשימה נכתבת על הלוח: כתבו תיאור והסבר לתמונה שצילמתם ובחרתם. בכתיבתכם הקפידו על השימוש במושגים שלמדנו.
(המורה תשאיר באופן בולט על הלוח את המושגים שזוהו בטיוטה הראשונה הכיתתית).

מסגרת הלמידה: עבודה עצמית
20 דקות
שיעור שני המורה בוחרת תיאור והסבר אחד להצגה בפני כלל התלמידים (לפני השיעור היא מקלידה ומקרינה).
באמצעות האפשרות "חיפוש" (המופיעה בתוכנת וורד, כשעומדים על מילה ולוחצים על לחצן ימני בעכבר), הילדים מאתרים את המושגים בטקסט הנבחר. לדוגמה: מחפשים את הצירוף "מבנה ציבור".
מנהלים דיון על השימוש באוצר המילים המתאים, על המיקום בטקסט ועל חלופות אפשריות. לדוגמה, ילד כתב "רואים בית-כנסת וגן ילדים" - הדיון והתיקון יסייעו להכליל ולכתוב: "רואים מבני ציבור, כגון בית-כנסת וגן ילדים."

מסגרת הלמידה: מליאה
יש לבחור טקסט שאינו "נמוך" מדי.
יש לקבל את הסכמתו של התלמיד ל"התערבות פומבית" בטקסט.
זיהוי המילים מסייע לבדוק את התקינות ואת השימוש באוצר המילים המתאים לתחום התוכן/הדעת.
10 דקות
התלמידים מקבלים משימה בזוגות:
קראו את התיאור ואת ההסבר שכתב חברכם. כתבו משוב ובו ציינו באילו מושגים מתאימים הוא השתמש. הציעו לו מושגים נוספים/חלופיים, אם יש בכך צורך.

מסגרת הלמידה: זוגות
יישום המודגם במליאה בעבודה בזוגות. 20 דקות
המורה מוסיפה נדבך ומדגישה את השימוש הנדרש בפעלים בזמן הווה. דיון על תפקיד הבחירה הלשונית ליצירת אובייקטיביות בטקסט. המורה מחליפה פעלים בטקסט של התלמיד ומדגימה את השינוי הנדרש.

מסגרת הלמידה: מליאה
תהליך שכלול וקידום כתיבה ובו שלבים שונים לביקורת על הכתיבה במליאה, בזוגות, באופן אישי, כל ילד בטקסט שלו. רפלקציה על התהליך. 10 דקות
כל תלמיד בודק ומשנה את הפעלים לזמן הווה בטקסט שלו.
אין להעתיק את הטקסט - יש לשנות מעל/בצבע אחר.

מסגרת הלמידה: עבודה עצמית

הערה: ניתן לסיים כמשימה בבית.
יישום המודגם במליאה בעבודה עצמית. 10 דקות
שיעור שלישי המורה בוחרת טקסט של אחד התלמידים להצגה בפני כלל התלמידים (לפני השיעור היא מקלידה ומקרינה).
הילד שהטקסט שלו נבחר מציג ומסביר את השינויים שהכניס בכתיבתו בעקבות המשוב של העמית או בעקבות ההוראה של המורה.

מסגרת הלמידה: מליאה
יש לבחור טקסט שחל בו שינוי הראוי לדיון.
יש לקבל את הסכמתו של התלמיד ל"התערבות פומבית" בטקסט.
10 דקות
המורה מוסיפה נדבך ומדגישה את השימוש הנדרש בגוף שלישי. דיון על תפקיד הבחירה הלשונית ליצירת אובייקטיביות וריחוק בטקסט. המורה מחליפה גופים בטקסט של התלמיד ומדגימה את השינוי הנדרש.
לדוגמה, "ראיתי בית-כנסת וגן ילדים" - המורה מחליפה ל"רואים/ניתן לראות", במקום "ראיתי".

מסגרת הלמידה: מליאה
10 דקות
כל תלמיד בודק ומשנה את הגופים בטקסט שלו.

אין להעתיק את הטקסט - יש לשנות מעל/בצבע אחר.

מסגרת הלמידה: עצמית
יישום המודגם במליאה בעבודה עצמית. 10 דקות
המורה יוזמת, עם התלמידים, מהלך המסכם את הלמידה ובו יוצרים תבחינים לכתיבת תיאור והסבר על הסביבה (על-פי התבחינים שהודגשו ביחידה זו). את התבחינים יש להקליד עם הדוגמאות המתאימות ולהציג על הלוח.
הטקסט צריך לכלול את המושגים מתחום הדעת: שטחים פתוחים, אזורי תעשייה וכדומה.
הפעלים צריכים להיות כתובים בזמן הווה ובגוף שלישי.

מסגרת הלמידה: מליאה

הערה: את התבחינים רצוי להציג בכיתה במקום בולט לשימוש בכתיבה בהזדמנויות נוספות. נוסף על כך, כדאי לשלוח כסיכום כתוב בדוא"ל לכל תלמידי הכיתה.
סיכום והכללה 15 דקות