מדינת ישראל
משרד החינוך
המינהל למדע וטכנולוגיה


מפות עתיקות וחדשות
גיאוגרפיה
נושא השיעור מפות עתיקות וחדשות
פיתוח אלה פלג.
שכבת גיל כיתות ד'-ה'
משך השיעור 50 דקות
רציונל למורה יחידה זו עוסקת בהשוואה בין מפות עתיקות ומפות חדשות ימינו.
התלמיד יבסס את ידיעותיו באמצעות מפת לוויין, מפות עתיקות.
רצף פתיח לנושא - מפות עתיקות וחדשות.
מטרות תוכן
(תחומי תוכן וציוני דרך)
התלמיד יכיר מפות עתיקות ומפת לוויין.
התלמיד יכיר את שימושי המפות העתיקות והחדשות.
התלמיד יכיר מה היו הגורמים לשכלול המפות.
מושגים מפה, קרטוגרף, תקופת הגילויים וההמצאות, מפה עתיקה, מפה חדשה, מגלי עולם
מיומנויות המאה ה-21
  • שימוש בטכנולוגיה ככלי להעברת מידע.
  • שימוש בטכנולוגיה ככלי למחקר.
  • העמקת הידע ותרגול על ידי שימוש במשחק מתוקשב.
  • השוואה והסקת מסקנות.
חומרי למידה
(כתובים ומתוקשבים)
  • ספר הלימוד "יוצאים מהמפה" עמ' 17-12.
  • אופק מטח
היענות לשונות העמקה והרחבה על פי עניין.
שאלות ומשימות מדורגות על פי קושי.
תוצרי למידה טבלה
מהלך השיעור
מהלך ההוראה תיאור הפעילות זמן
פתיחה "חגרו חגורות, אנו יוצאים לטיסה מעל שמי העולם עד שנגיע לעיר שלנו ולבית הספר שלנו." יש להיכנס למפת לוויין.
הוראות הפעלה: יש להציב את צלמית כף היד על ישראל ולגלול בעזרת העכבר – יש להקפיד להישאר על ישראל עד שמגיעים לרמת רחובות ומבנים.


המורים ישאלו:
"האם תמיד ניתן היה לצפות בכדור הארץ במבט על?
כיצד היו משיגים הקדמונים ידע על העולם, צורתו והמקומות שבו?"
10 דקות
יישום התלמידים יערכו טבלת השוואה בין מפה עתיקה וחדשה.
קריטריון להשוואה מפה עתיקה מפה חדשה
פירוט
צבע
איורים/ציורים
דיוק
קישוט
כמות מידע
20 דקות
עבודה פרטנית
  1. הכנת מפה מצוירת של הכיתה, השכונה (ראו הדגמה בפעילות באתר אופק מטח - מפות שונות ומשונות).
  2. פעילות באתר אופק מטח - "מפות שונות" (התייחסו לפעילות בנושא מפות עתיקות).
10 דקות
העשרה הסקת מסקנות מטבלת ההשוואה.
כתבו במה דומה ובמה שונה מפה עתיקה ומפה חדשה
סיכום ורפלקציה מה עניין אתכם במיוחד בשיעור?
מה חידש לכם שיעור זה?
מה אהבתם בשיעור?
5 דקות
מעבדת מחשבים פעילות באתר אופק מטח - " מפות שונות "(התייחסו לפעילות בנושא מפות עתיקות).
שיעורי בית עיינו בעמ' 13 בספר הלימוד "יוצאים מהמפה" בתצלום ובמפת מרכז העיר תל אביב, וציינו שני הבדלים בין המפה לתצלום האוויר.