מדינת ישראל
משרד החינוך
המינהל למדע וטכנולוגיה


צפון הארץ - חלוקה לאזורי משנה
גיאוגרפיה
נושא השיעור צפון הארץ - חלוקה לאזורי משנה
פיתוח פרידה ביבס – מורה לגיאוגרפיה
שכבת גיל כיתות ו'
משך השיעור 50 דקות
רציונל למורה יחידה זו עוסקת בהכרת אזורי המשנה של צפון הארץ ובמאפיינים של כל אחד מן האזורים.
רצף יחידת לימוד זו נלמדת לאחר הקניית נושא מישור החוף.
מטרות תוכן
(תחומי תוכן וציוני דרך)
התלמיד יכיר את אזורי המשנה הבונים את צפון הארץ.
התלמיד יפיק מידע ממגוון טקסטים: תצלומים, סרטון-שיר, מפה, טקסט כתוב.
מושגים אזורי משנה, פני שטח, מיקום, צורות נוף , צפיפות אוכלוסין, סוג הקרקע, אתר מעניין.
מיומנויות המאה ה-21
  • עבודת צוות.
  • עיבוד מידע והצגתו במצגת ppt.אזורי הארץ.
עזרים לתהליכי החשיבה סרטון-שיר
מדרש תמונה
חומרי למידה
(כתובים ומתוקשבים)
היענות לשונות העמקה והרחבה על פי עניין.
שאלות ומשימות מדורגות על פי קושי.
תוצרי למידה איסוף וריכוז הנתונים על אזורי משנה.
מצגת ppt אזורי הארץ
מהלך השיעור
מהלך ההוראה תיאור הפעילות זמן
פתיחה מטלת צפייה: אילו אתרים מוזכרים בשיר?
שיר לצפון באהבה - יגאל בשן ולהקת פיקוד צפון (2:19 דקות)
למורה: כנרת,רמה (רמת הגולן ),חרמון, גולן.
במליאה: ריכוז המידע - המקומות המוזכרים בשיר.
5 דקות
גוף השיעור
  1. המורים יציגו את האתרים בקישור הבא. התלמידים יכתבו במחברתם את שמות האתרים הנמצאים בצפון הארץ. סיור בצפון הארץ בהיבט החזותי
  2. המורים יקרינו על גבי הלוח את מפת צפון הארץ - חלוקה לאזורי משנה, הנמצאת בספר הלימוד בעמ' 36.
    על התלמיד לציין באילו אזורי משנה נמצא כל אתר.
  3. התייחסות לטקסט המדעי מתוך הספר הדיגיטלי "מישור החוף התיכון הדרומי וצפון הארץ" (עמ' 64-36).
    המורים יבחרו אזור משנה אחד וידגימו את מאפייניו בעזרת הדגשה. המאפיינים הם: מיקום, פני שטח, צורת נוף, אתר מעניין, סוג הקרקע, צפיפות אוכלוסין.
20 דקות
יישום עבודה בקבוצות:
כל קבוצה תחקור אזור משנה אחר בהתאם למאפיינים:
מיקום, פני שטח, צורות נוף, צפיפות אוכלוסין, סוג הקרקע, אתר מעניין.
20 דקות
עבודה פרטנית התלמיד נדרש להוסיף יישוב אחד בכל אחד מאזורי המשנה תוך כדי שימוש באטלס ולהגדיר מהי צורת היישוב (עיר, מצפה).
העשרה משחק "ארץ עיר" העוסק בהכרת חבלי הארץ ומוסיף מידע.
סיכום ורפלקציה מה היה מעניין בשיעור? מה חידש לי שיעור זה? 5 דקות
מעבדת מחשבים התלמידים יחפשו מידע נוסף שלא נמצא בספר הלימוד על אזור המשנה שאותו חקרו.
שיעורי בית התלמידים יכינו מצגתppt מלווה בתמונות על אזור המשנה שבחרו לחקור, בהתאם לקריטריונים שנלמדו בשיעור.