מדינת ישראל
משרד החינוך
המינהל למדע וטכנולוגיה


מפות נושאיות
גיאוגרפיה
נושא השיעור מפות נושאיות
פיתוח גילה בן יוסף, מדריכה ל"מולדת, חברה ואזרחות" וגיאוגרפיה.
שכבת גיל כיתה ה'
משך השיעור 90 דקות
רציונל למורה ביחידה זו התלמיד יכיר את אחד מסוגי המפות הנושאיות (ידיעת קרוא וכתוב) וידע להפיק ממנה מידע.
רצף שיעור שני בפרק רביעי (עמ' 98 ואילך).
מטרות תוכן
(תחומי תוכן וציוני דרך)
מיומנויות אורייניות מידע:
  • איסוף ועיבוד נתונים ממפה (טקסט אורייני) ומטבלת נתונים.
  • מיומנות חקר.
  • מציאת קשר בין משתנים.
מושגים מפה נושאית, מקרא, מדינה מפותחת ומדינה מתפתחת.
מיומנויות המאה ה-21
  • מיומנות מיזוג וקישור בין מידע וטיעון.
  • שימוש בטכנולוגיה ככלי מחקר, ארגון, הערכה והעברת מידע.
  • מיומנויות תקשורת ושיתוף.
  • עבודה קבוצתית (אחריות כל חבר לקבוצה לעבודה שיתופית מיטבית).
עזרים לתהליכי החשיבה טבלת מדדי פיתוח - מפות נושאיות.
חומרי למידה
כתובים ומתוקשבים
"מפות מגלות עולם"- עמ' 73-72
"יוצאים מהמפה"- עמ' 101-98 – ספר דיגיטלי
היענות לשונות העמקה והרחבה על פי העניין. שאלות ומשימות מדורגות על פי קושי.
תוצרי למידה טבלה המסכמת את חקר הנתונים ואת עיבודם.
מהלך השיעור
מהלך ההוראה תיאור הפעילות זמן
פתיחה המורה תפתח את ספר הלימוד הדיגיטלי בעמ' 98 ותציג את הנושא: "היום נתרגל איסוף ועיבוד נתונים ממפות נושאיות", ותאמר: "בואו נצא למסע ונראה איך לומדים ילדים בעולם, נתחיל בטנזניה". סרטון על לומדים בעולם (משך הסרטון:2:47 דקות)
א. באיזו יבשת טנזניה?
ב. מהי ידיעת קרוא וכתוב?
ג. איך נקרא אדם שלא יודע קרוא וכתוב? (אנאלפבית)
ד. מדוע צריך ללמוד?
המפה הנושאית הראשונה שנעסוק בה היא "מפת ידיעת קרוא וכתוב בעולם".
המפה מציגה את מספר התושבים במדינות העולם/יבשות, היודעים או אינם יודעים לקרוא ולכתוב.
5 דקות
התנסות המורה תקרין את המפה בעמ' 98. על מנת לראות את המפה באופן מלא - נא ללחוץ על (ת) מצד ימין.
המורה תשאל את התלמידים על סמך המפה:
א. באילו יבשות ידיעת הקרוא וכתוב גבוהה במיוחד?
ב. באילו יבשות ידיעת הקרוא וכתוב נמוכה פחות ממחצית האוכלוסייה?
ג. כמה תושבים יודעי קרוא וכתוב בטנזניה?
ד. כמה תושבים יודעי קרוא וכתוב בהודו?
(לבחירה: אפשרות הקרנת מצגות מן הספר הדיגיטלי - שוודיה, צרפת, אתיופיה.)
תוך כדי התבוננות במפה בכותר ספרי לימוד בעמ' 98, רשמו את הנתונים בדף העבודה המצורף (השלימו רק את העמודות: "יודעי קרוא וכתוב" ו"יבשת").
דף עבודה מצורף:
סיכום חקר רמת הפיתוח של המדינות לפי מדד ידיעת הקרוא וכתוב
המדינה יודעי קרוא וכתוב יבשת % המשתמשים באינטרנט (בהמשך השיעור) מדינה מפותחת/מתפתחת
שוודיה
הודו
אוסטרליה
טנזניה
20 דקות
המשגה במה שונה המידע שניתן להפיק ממפה של ידיעת קרוא וכתוב לעומת המידע שניתן להפיק ממפה מדינית של העולם עמ' 95-94 ו/או "ישראל - מפת הנחלים"?בספר הלימוד עמ' 91.
למורה: התלמידים יחדדו את מטרתה של המפה הנושאית - כל מפה מתמקדת בנושא מסוים, ובהתאם לכך המקרא שלה. מכל מפה ניתן להסיק מידע בנושא שהיא עוסקת בו.
5 דקות
יישום לדיון בכיתה:
האם ניתן לקבוע רמת פיתוח של מדינה רק לפי מדד אחד?
מה הקשר בין ידיעת קרוא וכתוב לשימוש באינטרנט?
האם המדינה מפותחת או מתפתחת על סמך שני המדדים. מהי המסקנה?
השלימו את דף העבודה בעזרת "טבלת מדדי הפיתוח במדינות נבחרות" המצורפת.
10 דקות
עבודה פרטנית רישום במחברת של המסקנה מן הדיון .
העשרה התלמידים יחקרו באופן עצמאי את אתיופיה ואת צרפת על סמך צפייה במצגות ובסרטונים שבספר הלימוד הדיגיטלי ויקבעו מהי רמת הפיתוח של המדינות הללו. הם ינמקו את תשובותיהם:
מצאו כתבה קצרה העוסקת במדינה מפותחת או מתפתחת. נמקו, האם הכתבה עוסקת במדינה מפותחת או מתפתחת?
סיכום ורפלקיציה מה למדתם מהשיעור? מה אהבתם בשיעור? מה הוא חידש לכם? ציינו דבר אחד שאהבתם/עניין/סקרן/הרגיז אתכם בשיעור. 5 דקות
מעבדת מחשבים בניית טבלה באקסל
סיכום חקר רמת הפיתוח של המדינות לפי מדד ידיעת הקרוא וכתוב
המדינה יודעי קרוא וכתוב יבשת % המשתמשים באינטרנט (בהמשך השיעור) מדינה מפותחת/מתפתחת
שוודיה
הודו
אוסטרליה
טנזניה
שיעורי בית בדיקת קריטריון נוסף על בסיס קובץ הנתונים המצורף -"טבלת מדדי פיתוח של מדינות נבחרות".