מדינת ישראל
משרד החינוך
המינהל למדע וטכנולוגיה


מיחזור - סביבה נקייה - זה בידנו
מולדת חברה ואזרחות / גיאוגרפיה
נושא השיעור מיחזור - סביבה נקייה - זה בידנו
פיתוח גילה בן יוסף, מדריכה ל"מולדת, חברה ואזרחות" וגיאוגרפיה.
שכבת גיל כיתה ד'
משך השיעור 50 דקות
רציונל למורה העלאת המודעות והאחריות שלנו לסביבה.
טיפוח אזרחות פעילה בתרומתו של הפרט.
חיזוק קשרי הגומלין בין הפרט לסביבה.
מטרות תוכן
(תחומי תוכן וציוני דרך)
התלמיד ישתמש בסוגים שונים של חשיבה (אינדוקטיבי, דדוקטיבי).
התלמיד ינתח את האופן שבו פועל כל חלק בתהליך.
התלמיד ימזג ויקשר בין מידע וטיעון.
מושגים מיחזור, הטמנה, תהליך.
מיומנויות המאה ה-21 עבודת צוות.
מיון.
ארגון פריטי מידע בטבלה - יתרונות וחסרונות המיחזור.
עזרים לתהליכי החשיבה ת"ז מקוונת למוצר ממוחזר.
חומרי למידה
(כתובים ומתוקשבים)
רצף שיעור מסכם ביחידה.
היענות לשונות העמקה והרחבה על פי עניין. שאלות ומשימות מדורגות על פי קושי.
תוצרי למידה ת"ז למוצר ממוחזר, סטיקר-סלוגן, טבלת יתרונות וחסרונות, ארגון רשימת פריטים (משימה רב תחומית - שילוב חשבון).
מהלך השיעור
מהלך ההוראה תיאור הפעילות זמן
פתיחה כעת נצפה בסרטון קצר. ראו וחשבו על השאלות הבאות:

מטלת צפייה:
מה עושה וולאי כל היום?
מאיפה מגיעה האשפה?
לדעתכם, מהי כמות האשפה שמייצר כל אחד מאתנו ביום?
קטע מתוך הסרט Wall-E's - Day At Work, יוטיוב (משך הסרטון 1:19 דקות).
שאלות לאחר הצפייה בסרטון:
מהיכן הגיעה האשפה שראיתם בסרטון?
מה עושה וואלי עם האשפה ?(מיון האשפה, צמצום נפח הפסולת)

לדיון בכיתה:
האם אנו מייצרים אשפה?
כל תלמיד יערוך במחברתו את רשימת פריטי האשפה היומית שלו, נכפיל במספר התלמידים בכיתה, בשכבה, בבית הספר, ב-365 ימים בשנה, ונקבל את כמות פריטי האשפה שאנו מייצרים בשנה.

לדיון בכיתה:
מה כל כך רע באשפה?
למה אנחנו לא שומרים אותה בבית?
למה צריך לפנות אותה בכל יום?
האם צריך לפנות רק את האשפה מהבית או גם מהסביבה?
האם אפשר להימנע מייצור אשפה?
האם כדאי להמשיך לייצר עוד מוצרים - האם יש לנו מספיק מקום להטמין פסולת או לשמור אותה?

מה הם שלבי הטיפול באשפה:
המורה תרכז את תשובותיהם של התלמידים בשלוש קבוצות ותשאל מדוע היא החליטה לרשום באופן מגמתי על הלוח את שלוש הקבוצות. המורה תדגיש את שלושת השלבים בטיפול בפסולת. (איסוף, הטמנה, מיחזור)

לאחר שאספנו את הזבל - מה ניתן לעשות בו? היכן נאחסן אותו? איזו כמות נוכל לאחסן והיכן? אילו חומרים כדאי לנו להטמין? האם קיימת דרך כלשהי שבה נוכל להשתמש שוב במוצרים במקום לייצר חדשים?
20 דקות
יישום שלב ראשון – הטמנה - נצפה בסרטון: מסעו של זבל (משך הסרטון 4:28 דקות).
שלב שני - מה אנחנו יכולים לעשות? - מיחזור
מי אחראי על המיחזור במדינה - העירייה? בית הספר? או אנחנו? בידנו הדבר! האחריות על המיחזור מוטלת על כל אחד מאתנו.
לדיון בכיתה: מה ממחזרים?
אילו חומרים ניתן למחזר? מה ניתן לייצר מהם?
התלמיד יסכם בטבלה מה הם היתרונות והחסרונות במיחזור? (אם לא נמחזר במי אנו פוגעים?)
10 דקות
עבודה פרטנית כתבו "סטיקר", המציאו סלוגן פרסומי הקורא לתלמידי ביה"ס למחזר.
כתבו מכתב למנהלת בית הספר, ובו פרטו את חשיבות המיחזור ורכישת פחי מיחזור לבית הספר.
10 דקות
העשרה מה קורה עם המחשבים הישנים שלנו:
צפו בסרטון והסבירו מהי כרייה עירונית – ניצן הורוביץ (1:46 דקות).
5 דקות
סיכום ורפלקציה מה הכי אהבתי בשיעור?
מה לא אהבתי בו?
במה שיניתי את דעתי?
איזו תובנה חדשה גיליתי?
מעבדת מחשבים פעילויות רבות לבחירה באופק "שמירה על הסביבה":
מתי נעלמת האשפה?
בקבוקי פלסטיק - לאן?
ספרו לנו סיפור, פרס או קנס?
יום של פסולת.
שיעורי בית על התלמיד ליצור מוצר שימושי ממוחזר מפריט אשפה.
להכנת המשימה ניתן להיעזר בסרטון הבא: בריינפופ על התלמיד להכין ת"ז למוצר:
שם המוצר: התלמיד ייתן שם (שיום) בעל משמעות למוצר.
החומר ממנו עשוי המוצר: __________
(אם ישנם כמה חומרים, יש לציין את הרכב חלקיו של המוצר מהחומרים השונים).
שימושו של המוצר: __________
תאריך ייצור: __________
שם היצרן: __________

המורה תוכל לערוך תערוכה כיתתית "הסביבה בידנו - מוצרים ממוחזרים פרי יצירתם של תלמידי הכיתה".
פעילות בחוברת עבודה בעמודים 78-76.