|
הנחיות לתלמידים |
הנחיות למורים |
זמן (דקות) |
פתיחה |
פתיחה - משימת פתיחה
התבוננו בתמונות וענו על השאלות:
- תארו מה אתם רואים בתמונות.
- למה משמש כל אחד מהאמצעים המוצגים בתמונות?
- מי משתמש בהם?
- מה משותף לכל התמונות?
- חברו כותרת לדף המידע.
|
פתיחה - מגוון אמצעי תקשורת
מטרת פעילות היא לאתר את המשותף לכל התמונות: אמצעי תקשורת.
המורה מקרינה תמונה המציגה אמצעי תקשורת שונים ועורכת דיון במליאה.
התמונות המוצגות:
- תמונה של מחשב עם סמל של סקייפ באמצעותו ניתן להתקשר למרחק.
- תמונה של מחשב נייד עם סמל של פייסבוק המשמש לתקשורת חברתית למרחק.
- מכתב- אמצעי תקשורת למרחק.
- טאבלט – מחשב נייד קטן עימו ניתן להיות בקשר עם אחרים ועם המתרחש בעולם.
- טלפון סלולרי, טלפון נייח, טלפון אלחוטי – מכשיר עימו ניתן להתקשר למרחק.
|
10 |
גוף השיעור חלק א'- התנסות |
שלב א' – התנסות
אמצעי תקשורת נותנים מענה לצורך בהעברת מידע למרחק, במהירות ובזמן אמת.
1. צפו בסרטון וענו על השאלות הבאות:
א. מהו אמצעי התקשורת המוצג בסרטון?
ב. על איזה צורך עונה אמצעי תקשורת זה?
ג. מהי חשיבות התקשורת לאדם?
ד. ציירו/כתבו אלו אמצעי תקשורת נוספים אתם מכירים.
|
שלב א' – התנסות
אמצעי תקשורת מספקים מענה לצורך בהעברת מידע למרחק, במהירות ובזמן אמת.
מטרת הפעילות היא להבין שהצורך האנושי בהעברת מידע למרחק במהירות ובזמן אמת הביא לפיתוח מגוון רחב של אמצעי תקשורת שונים.
המורה תקרין את הסרטון מהתוכנית זהו זה ותדון במליאה בשאלות המוצגות.
|
20 |
|
2. מהרץ אל הפקס
האזינו לקטע, אתרו אמצעי תקשורת המופיעים בו ורשמו אותם. במחברתכם.
|
מטרת הפעילות היא איתור אמצעי תקשורת מתוך קטע מידע (שיר) וסקירה של אמצעי התקשורת שאדם המציא לאורך השנים.
א. | המורה תקריא לתלמידים את קטעי המידע המסומנים בצהוב מתוך השיר "מהרץ אל הפקס", מאת יורם טהר–לב (השיר ארוך ולכן נבחרו לעבודה רק חלק מקטעי המידע) |
ב. | התלמידים יאתרו את אמצעי התקשורת המוזכרים בשיר ויכתבו אותם במחברותיהם. |
ג. | המורה תיצור על הלוח ציר זמן ועליו תמקם את אמצעי התקשורת על פי רצף התפתחותם בהיררכיה הטכנולוגית. |
ד. | דיון – מדוע האדם פיתח כל כך הרבה אמצעי תקשורת? |
ה. | התלמידים יתחלקו לקבוצות של חמישה תלמידים. כל קבוצה תחבר בית נוסף לשיר המציג את המשך ההתפתחות הטכנולוגית של אמצעי התקשורת ויכלול לפחות דוגמה אחת של אמצעי תקשורת בן ימינו (בית בין חמש שורות). |
ו. | התלמידים יעלו לפורום הכיתתי את הבתים שכתבו. |
ז. | המורה תעתיק את הבתים לענן המושגים באתר wordle או בענן המשגים tagxedo:
התוצר שיתקבל יכיל את כל המילים שהופיעו בשירי התלמידים כאשר מילים שחזרו על עצמן יופיעו בהגדלה ובהדגשה (דוגמה)
|
ח. | המורה תציג את התוצר הכיתתי בתחילת השיעור הבא. |
|
30 |
סיכום |
סיכום במליאה
תארו כיצד אמצעי התקשורת שיפרו את איכות חיי האדם.
|
סיכום במליאה
התלמידים יתארו כיצד אמצעי התקשורת שיפרו את איכות חיי האדם.
המורה תדגיש את חשיבות התקשורת כמאפיין חיים, את הצורך בתקשורת ואת מרכזיותה בחיי האדם.
|
10 |
גוף השיעור חלק ב' |
יתרונות וחסרונות של השימוש באמצעי התקשורת
- עיינו בענן המושגים שלפניכם ותארו מה אתם רואים.
- שערו, מדוע חלק מהמילים מופיעות בהגדלה ובהדגשה.
- מה ניתן ללמוד מכך שכולכם שילבתם את אותן המילים בבתים שחיברתם לשיר?
|
יתרונות וחסרונות של השימוש באמצעי התקשורת
פתיחה – הצגת התוצר הכיתתי מאתר wordle. המורה תבקש מהתלמידים לתאר מה רואים בתוצר ולשער מדוע חלק מהמילים מופיעות בהגדלה ובהדגשה.
המילים בהגדלה ובהדגשה הן המילים שחזרו על עצמן בשירים שהילדים חיברו.
מה ניתן ללמוד מכך שכולכם שילבתם את אותן המילים בבתים שחיברתם לשיר?
ניתן לתרגל את הכלי בהקשרים נוספים.
|
10 |
|
- צפו בסרטון וענו:
מדוע מימי לא רוצה לספר לרינת את הסוד שלה?
- מהם היתרונות והחסרונות של השימוש באמצעי התקשורת.
|
מטרת הפעילות היא לציין את החסרונות לצד היתרונות של השימוש באמצעי התקשורת.
- המורה תקרין את הסרטון של רינת ומימי ותדון בשאלה מדוע מימי לא רוצה לספר לרינת את הסוד שלה?
ניתן לבקש מהתלמידים לספר על מקרים נוספים בהם הטלפון או כל אמצעי תקשורת אחר היה גורם מפריע.
- דיון במליאה
המורה תכתוב בטבלה על הלוח את היתרונות ואת החסרונות של השימוש באמצעי התקשורת. לדוגמה: יתרונות – גלובליות (התגברות על מגבלות המרחק), זמינות, נוחות.
חסרונות – חשיפה לקרינה מזיקה, זיהום סביבתי (סוללות), מוגבלות ותלות (חלקם דורשים טעינה).
המורה תדגיש את העובדה שישנם אמצעי תקשורת שפועלים על קרינה סלולרית ופולטים קרינה שעלולה להיות מסוכנת לאדם. בשל כך, צריך להמעיט בחשיפה לקרינה זו ולאמץ התנהגויות צריכה מושכלת באמצעי תקשורת הפולטים קרינה.
|
10 |
גוף השיעור חלק ג' |
- קראו את קטע המידע.
כתבו בתוך שקופית power point המלצות לצריכה מושכלת במכשירים פולטי קרינה.
- שחקו במשחק "זהירות קרינה" שבאתר סבבה, בו תתרחקו ממפגעי קרינה.
|
-
התלמידים יקראו קטע המידע "נזהרים מקרינה" ויכתבו המלצות לצריכה מושכלת במכשירים פולטי קרינה בשקופית power point.
המורה תציג את תוצרי התלמידים ותסביר על עיקרון הזהירות המונעת.
להסבר על עיקרון הזהירות המונעת ניתן להיעזר במידע שבאתר סבבה.
- המורה תפנה את התלמידים למשחק "זהירות קרינה" שבאתר סבבה, בו עליהם להתרחק ממפגעי קרינה (במשחק שלוש רמות קושי).
|
20 |
סיכום |
התבוננו במצגת המציגה את התוצרים של כל חברי הכיתה. אתרו במצגת את כללי הזהירות החוזרים על עצמם לצריכה מושכלת במכשירים פולטי קרינה.
|
את השקופיות שהתלמידים יכינו המורה תאחד למצגת אחת ותציג אותה לכלל התלמידים במליאה.
התלמידים יאתרו במצגת כללי זהירות החוזרים על עצמם לצריכה מושכלת במכשירים פולטי קרינה.
את כללי הזהירות המורה תעלה לפורום הכיתתי.
|
10 |
רפלקציה |
התייחסו לרכיבי הרפלקציה הבאים:
-
ידע חדש שנלמד:
בסוף כל שיעור יישאלו 5-3 שאלות קונקרטיות על התכנים שנלמדו בהתאם למטרות.
- מיומנות בה עסקנו/אותה למדנו:
בסוף השיעור, אם הוא כלל הוראה ישירה של מיומנות, יהיו שאלות שיתייחסו למיומנות.
- חשיבה על התהליך שעברנו (מה אהבתם, ממה הייתם נמנעים, במה התקשיתם ואחר...).
|
בחלק הראשון של הרפלקציה רצוי שתהיה משימת הערכה אשר באמצעותה נוכל לבדוק את האפקטיביות של ההוראה ושל תהליך הלמידה.
|
|
משימה להמשך |
|
משימות בבית
המשימות יינתנו עם הסבר בעל פה על מה שנדרש לעשות (כולל הפניה לקישורים מתאימים / כלים מתאימים לביצוען). יינתנו מגוון משימות כמענה לשונוּת בכיתה.
|
|