|
נושא השיעור |
שרירים ועצמות יד |
|
פיתוח |
כתיבה ופיתוח | רותי יצחק |
עריכה | אתי טל, הדס כץ שדה-חן |
ייעוץ פדגוגי | ד"ר שרה קלצ'קו |
ייעוץ מדעי | ד"ר שרה קלצ'קו |
|
|
שכבת גיל |
כיתה ד |
|
משך השיעור |
50 דקות |
|
הקשר לתוכנית הלימודים |
תחום תוכן
מדעי החיים
תחום משנה
האדם, בריאותו, התנהגותו ואיכות חייו
סטנדרט משנה
3.3.א. התלמידים ילמדו על איברים ועל מערכות בגוף האדם, על התאמתם לתפקודם, על תהליכים בגוף ועל חשיבותם לקיום האדם.
|
|
מטרות התוכן
והמיומנויות |
מטרות תוכן
- התלמידים ידעו להסביר את מבנה השרירים ואת תפקידיהם.
- התלמידים ידעו להסביר את דרך פעולת השרירים.
- התלמידים ידעו להסביר את הקשר בין השלד והשרירים לתנועת הגוף.
מיומנויות
- שימוש בסוגי מדיה שונים (סרטים, תמונות) לעבד את המידע הנדרש ולייצגו, תקשורת שיתוף ועבודת צוות, למידה עצמית, רמת חשיבה גבוהה: השוואה, עריכת תצפית, כתיבה טיעונית
|
|
מושגים עיקריים לשיעור זה |
- שריר
- שריר רצוני
- שריר לא רצוני
- התכווצות הרפיה
- תנועה
- מפרק גיד
|
|
ידע מוקדם לשיעור |
התלמידים מכירים את מבנה מערכת התנועה, ויודעים שהשרירים הם חלק ממנה.
התלמידים יודעים שהתנועה מתבצעת במפרקים, ושדרוש "משהו" שיאפשר לעצמות לנוע.
|
|
חומרי למידה (כתובים ומתוקשבים) |
סרטונים
עזרים נוספים
- מפת שלד
- מפת שרירים
- דגם שרירי היד
|
|
תיאור מפורט של הפעילות סביב עצם למידה בתכנון מהלך שעור |
פתיחה (גירוי ויצירת תחושות, מודעות וגיוס אנרגיה, בירור ידע קודם) |
1. כיצד פועלת היד?
- לפניכם סרט מידה. כופפו את האמה לכיוון הזרוע, ומדדו את ההיקף באמצע הזרוע.
- הורידו את הזרוע כלפי מטה, ומדדו שוב את היקף הזרוע.
- האם היו הבדלים בין שתי המדידות?
- שערו מה הסיבה להבדלים אלו.
|
גוף השיעור (התנסות, המשגה) | 2. התנסות
צפו בסרטון פעולת היד, המדגים את תנועת היד. |
3. המשגה התבוננו בדגם של היד.
הפעילו את הדגם, מה מזיז את היד? כיצד? |
סיכום (יישום, סגירה, רפלקציה) | יישום |
רפלקציה |
|
|