מדינת ישראל
משרד החינוך
המינהל למדע וטכנולוגיה


ספור העלייה של בני העדה האתיופית
מולדת חברה ואזרחות
» العربية
נושא השיעור ספור העלייה של בני העדה האתיופית
פיתוח אשר יפה
שכבת גיל כיתה ד'
משך השיעור 50 דקות
רציונל למורה היכרות עם סיפור העלייה של יהודי אתיופיה.
הגעגועים לציון והרצון העז של אלפי עולים ששנים רבות חלמו להגיע לישראל, ועברו מסע ארוך, רצוף סכנות וקשיים עד הגיעם לארץ.
מטרות תוכן
(תחומי תוכן וציוני דרך)
  • התלמידים יכירו את סיפור העלייה של יהודי אתיופיה.
  • התלמידים יכירו את חוק השבות והקשר שלו לעלייה לישראל.
מושגים אתיופיה, עלייה, עולים, אוכלוסייה, חוק השבות
מיומנויות המאה ה-21 אוריינות מידע
עזרים לתהליכי החשיבה
  • חומרי למידה מתוקשבים
  • כותר ספרי לימוד (מטח)
חומרי למידה
(כתובים ומתוקשבים)
רצף העלייה לישראל - העלייה האתיופית
היענות לשונות העמקה והרחבה על פי הצורך.
תוצרי למידה
  • משימות בחוברת העבודה
  • מצגת
  • ריאיון
מהלך השיעור
מהלך ההוראה תיאור הפעילות זמן
פתיחה
  1. מקרינים לתלמידים את הסרטון עבודה שחורה (קאבר לאהוד בנאי) (2.16 ד')
  2. שואלים את התלמידים אם הם יודעים מה מתואר בסרטון, ומאפשרים להם להעלות את ידיעותיהם על העדה האתיופית.
  3. לסיכום: מספרים לתלמידים על העולים שבאו מאתיופיה ועברו דרך ארוכה וקשה, סבלו מרעב ומצמא, ממחלות והתקפות שודדים, והיו אף כאלה שמתו בדרך; כל זאת על מנת להגשים את חלומם לעלות לארץ ישראל.
10 דקות
גוף השיעור
    • מקרינים לתלמידים את קטע המידע על העלייה מאתיופיה מתוך הספר לחיות יחד בישראל כיתה ד', עמ' 37.
    • דיון במליאה: כיצד הגיעו העולים מאתיופיה לארץ? אילו סכנות וקשיים ארבו לעולים מאתיופיה בדרכם לארץ ישראל? מה לדעתכם נתן לעולים את הכוח להמשיך ולצעוד בדרך הקשה לארץ ישראל? הדגמה באמצעות Google Earth (גוגל ארץ).
    • מציגים לתלמידים קטע מתוך השיר מסע לארץ ישראל מתוך הספר לחיות יחד בישראל, עמ' 37.
    • התלמידים מזהים ועורכים במחברת רשימת מילים, משפטים המתארים את הקשיים של עליית יהודי אתיופיה במסע לארץ ישראל.משמיעים את השיר מסע לארץ ישראל בביצוע שלמה גרוניך (2.29 ד')
    • משימה: מתוך הספר לחיות יחד בישראל ד', עמ' 36
20 דקות
סיכום מציגים לתלמידים את חוק השבות מתוך הספר לחיות יחד בישראל, עמ' 31.
דיון: מה משמעות חוק השבות? כיצד קשור חוק השבות לעלייה האתיופית?
15 דקות
המשגה עלייה אתיופית, אוכלוסייה, חוק השבות
יישום כותבים דוגמאות לקשיים שהיו לעליות נוספות על פי המידע שבעמ' 35-33 בחוברת "לחיות יחד בישראל" כיתה ד'. 5 דקות
עבודה פרטנית משימות עמ' 36-33 מתוך חוברת העבודה לחיות יחד בישראל כיתה ד'.
העשרה מידע נוסף על העליות מאתיופיה - מבצע משה ומבצע שלמה מתוך הספרייה הווירטואלית, מטח.
סיכום ורפלקציה מה למדתם מהשיעור? מה אהבתם בשיעור? מה השיעור חידש לכם? ציינו דבר אחד שאהבתם / עניין אתכם / סקרן אתכם במהלך השיעור. 5 דקות
מעבדת מחשבים באמצעות מנוע החיפוש Google מחפשים אתרים בנושא "אתיופיה" כדי להכין מצגת.

הכנת המצגת

שקופית מס' 1 - שער+שם התלמיד (אפשרי בזוגות).
שקופית מס' 2 - התלמידים יעתיקו את מפת אתיופיה, יסמנו בה את עיר הבירה ואת המדינות הגובלות עם אתיופיה, ויוסיפו את דגל אתיופיה.
שקופית מס' 3 - התלמידים יתבוננו במאגר של תמונות בנושא העלייה מתוך גוגל תמונות, יבחרו תמונה אחת שמצאה חן בעיניהם, יסבירו מה אהבו בה וייתנו כותרת לתמונה.
שקופית מס' 4 - התלמידים יכתבו סיכום קצר על קשיי העלייה של יהודי אתיופיה וייעזרו במידע:
מבצע משה ומבצע שלמה.
שיעורי בית התלמידים יראיינו את הוריהם ואת בני משפחתם האחרים על סיפורי העלייה שלהם.
התלמידים ישאלו מאילו מדינות עלו בני משפחותיהם, מה היו הקשיים שעברו כשעלו ארצה, וכיצד הרגישו.
ולבסוף יכתבו סיכום קצר במסמך Word בנושא: עלייתם של בני משפחתי לישראל.