מדינת ישראל
משרד החינוך
המינהל למדע וטכנולוגיה


משלח יד
מולדת חברה ואזרחות
נושא השיעור משלח יד
פיתוח גילה בן יוסף-מדריכה ל"מולדת חברה ואזרחות" וגיאוגרפיה
שכבת גיל כיתה ב'
משך השיעור 50 דקות
רציונל למורה התלמיד ידע מהו משלח יד מטרתו,תחום עיסוקו,משלחי יד מגוונים-משלימים.
יבחין בין מתן שירות לייצור מוצר
יכיר את משלח היד של הוריו .
מטרות תוכן
(תחומי תוכן וציוני דרך)
הכרת מגוון משלחי יד,הבחנה בין מתן שירות וייצור מוצר.
מושגים משלח יד עץ המשפחה.
מיומנויות המאה ה-21 פענוח ייצוג גרפי
מיון
מיומנות של ראיון
עבודת צוות.
עזרים לתהליכי החשיבה מצגת
חומרי למידה
(כתובים ומתוקשבים)
ספר הלימוד "לחיות יחד בישראל:" עמוד 100-103
רצף למה אנשים עובדים שיעור פתיח
היענות לשונות העמקה והרחבה על פי עניין. שאלות ומשימות מדורגות על פי קושי.
תוצרי למידה דף עבודה –התאמה בין הגדרה ומשלח יד
ראיון
לוח קיר כיתתי
מהלך השיעור
מהלך ההוראה תיאור הפעילות זמן
פתיחה המורה תשאל: במה אבא ואימא שלכם עוסקים,עובדים?
איזה מקצועות אתם מכירים?-הצפת הנושא
מהו משלח יד –הגדרה מילונית הוספת קישור-לחפש במילון או להפנות לפירוש באינטרנט
לאיזה מקצוע שייך כל חפץ?-מצגת.
לאחר שנמצאו כל המקצועות, עוברים מקצוע מקצוע ושומעים מהתלמידים מה הוא העיסוק של כל בעל מקצוע?
לדיון בכיתה :
למה אנשים עובדים?
למה הם לא נשארים בבית כמו בחופש הגדול?
האם ניתן לעבוד מהבית?
באילו עיסוקים? תנו דוגמא.
המשגה עבודה,משלח יד
יישום דף עבודה התאמה של הגדרה לעיסוק/מקצוע
עבודה פרטנית אפשרות א':כל ילד יקבל דף ויצייר מה הוא רוצה להיות כשיהיה גדול?. ויכתוב הסבר קצר.
המורה תתלה ציורים אלו בלוח קיר כיתתי תחת הכותרת "כשאהיה גדול ארצה להיות...."
אפשרות ב: המורה תכין את "שלד הראיון" הבוחן את עיסוקם של הוריו.-שלב שאילת השאלות בקובץ word.
העשרה ייצור מוצר- הגדרה
מתן שירות- הגדרה
המשימה:מיינו את בעלי המקצועות במצגת והשלימו
את הטבלה,נמקו.
בעל מקצוע/עיסוקמתן שירותייצור מוצר
   
   
   
   
סיכום ורפלקציה מה למדתם מהשיעור? למה לדעתכם זה חשוב?
מעבדת מחשבים התלמידים יכינו מצגת ובה איורים של בעלי מקצוע נותני שירות ובעלי מקצוע מייצרי מוצר.
שיעורי בית לראיין את ההורים על עיסוקם?
התייחס לשאלות הבאות:
  1. במה את/ה עוסק?
  2. למה בחרת במקצוע זה?
  3. מה מעניין במקצוע זה?