מדינת ישראל
משרד החינוך
המינהל למדע וטכנולוגיה


היכרות עם מדינת מצרים -מבוא
גיאורפיה
נושא השיעור מדינת מצרים
פיתוח ענת קריב, מדריכה ל"מולדת חברה ואזרחות" וגיאוגרפיה.
שכבת גיל כיתה ה'
משך השיעור 45 דקות
רציונל למורה יחידה זו תעסוק בהיכרות עם מדינת מצרים -אחת ממדינות הים התיכון השכנות לישראל .
רצף אחת ממדינות הים התיכון. (לאחר סיום המבוא לארצות הים התיכון)
מטרות תוכן
(תחומי תוכן וציוני דרך)
- איסוף ועיבוד נתונים מטקסט אורייני
- מפה ומתצלום אויר
- השוואה והסקת מסקנות
מושגים יבשת, נאות מדבר, מפרץ, תעלה, תפרוסת אוכלוסייה
מיומנויות המאה ה-21
  • עבודת צוות.
  • אוריינות מידע - קריאת מפה ופענוח תצ"א
חומרי למידה
כתובים ומתוקשבים
ספר לימוד : "מסביב לים התיכון"
דף עבודה זוגי על סמך המפה שבמצגת.
סרטון- משך הסירטון4:55 . אנו ממליצים לצפות 2:30 דקות
היענות לשונות העמקה והרחבה על פי עניין. שאלות ומשימות מדורגות על פי קושי.
תוצרי למידה דף עבודה בזוגות.
מהלך השיעור
מהלך ההוראה תיאור הפעילות זמן
פתיחה הקרנת סרטון על מצרים (רצוי להפסיק את הסרטון לאחר :2:30 דקות) – פתיח
- לאחר ההקרנה לשאול את התלמידים:
מה הרגשתם כשראיתם את הסרטון?
ממה התרשמתם (תחבורה,לבוש,תרבות,מים).
10 דקות
יישום כעת נעבור להיכרות עם מיקומה של מצרים בעזרת מפה.
המורה מחלקת לתלמידים דף עבודה מהווה רקע כללי למצרים.
כל זוג תלמידים ממלא את דף העבודה בעזרת מפת מצרים שהמורה מציגה מתוך המצגת (שקף ראשון במצגת של המורה).
לאחר שהתלמידים סיימו את המשימה , המורה בודקת יחד איתם תוך כדי הצגת דף העבודה המלא בהמשך המצגת.
הבדיקה נעשית על ידי שיתוף התלמידים. ובדיקה של העבודה העצמית.
תפרוסת האוכלוסייה במצרים?
המורה תשאל את התלמידים היכן מתרכזת רוב אוכלוסיית מצרים? על סמך תצלום אויר של נאסא בלילה. - תצלום
עבודה פרטנית יצירת קולא'ז כמתואר במשימת שיעורי הבית
העשרה עמוד 179 משימה 6
סיכום ורפלקיציה מה למדתי שלא ידעתי קודם?מה עניין אותי במיוחד? במה השיעור היה שונה מאחרים?
מעבדת מחשבים קישור
משימה :
כנסו לקישור באתר נאסא המראה את הנילוס והדלתא של מצרים בלילה בצילום מלוין.
  1. היכן מתרכזת אוכלוסיית מצרים מהתבוננות בתמונת הלילה של האזור?
  2. מדוע אזור קהיר "נוצץ" יותר מאזורים מוארים אחרים?
  3. השווה בין האורות של קהיר לתל אביב. בהשוואתך התייחס לגודל השטח המואר ולעוצמת האור.מהי מסקנתך?
  4. עיין בספר הלימוד (מסביב לים התיכון) ע"מ 176 בתצלום מלוין של האזור ביום. מה מציין הצבע הירוק בתצלום? מדוע השטחים האחרים בצבע אחר (צהוב/חום)?
  5. האם יש התאמה בין צילום היום לצילום הלילה? הסבר.
שיעורי בית על כל תלמיד לעצב קולאז' תמונות שיקרא "מצרים בעיניי". הדף יכלול :
  1. בין 5 ל – 7 תמונות המאפיינות את מצרים בעזרת חיפוש באינטרנט, (גוגל תמונות)
  2. כותרת לדף,
  3. מסגרת לדף,
  4. שם מגיש העבודה
  5. הסבר מילולי מדוע בחרתי תמונות אלו